Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
lněný olej
Lněný olej pro zdraví. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 12. 2020

Lněný olej se vyrábí z lněných semínek, která možná znáte důvěrněji. Uvolňuje se z rozemletých a rozlisovaných lněných semínek. Při lisování samozřejmě nedochází ke ztrátě důležitých živin či zmiňovaných zdravotních benefitů. Na rozdíl od lněných semínek ho můžete využít stokrát jinak.

Nejčastěji se používá při přípravě různých pokrmů, ale také se nanáší přímo na pokožku, kterou umí krásně zjemnit a hydratovat. Lněný olej však neprospívá jenom naší pokožce, kterou udržuje krásně zdravou. Jak jsme zmínili, vyniká mnohými zdravotními benefity.  

Proti zánětům 

Superpotravina zvaná lněný olej obsahuje obrovské množství omega-3 mastných kyselin, které do těla musíme dodávat sami, jelikož si je tělo neumí samo vyrobit. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytně nutné pro naše správné a fungující stravování, ulevují například od zánětů. To prokázala nedávná studie, která taktéž uvedla, že lněný olej snižuje hladinu takzvaného C-reaktivního proteinu, který právě stojí za vznikem zánětů.  

Proti zažívacím problémům 

Zažívací problémy zná důvěrně pravděpodobně každý. Každého občas trápí zácpa nebo naopak průjem. Obě dvě zdravotní nepříjemnosti umí člověka pořádně potrápit a zničit mu den. Naštěstí s oběma problémy se dá aktivně bojovat. Stačí začít používat lněný olej, který právě ulevuje jak od zácpy, tak od průjmu a dalších zažívacích problémů.  

Opět tuto informaci prokazuje studie, která říká, že lněný olej nejen, že zvyšuje četnost stolice, ale taktéž zlepšuje její konzistenci.  

Lněný olej pro naše srdce 

Věděli jste, že nejen v České republice, ale kdekoliv na světě je nejčastější příčinou úmrtí kardiovaskulární onemocnění? Onemocnění srdce je tím nejčastějším důvodem, proč lidé během roku umírají. Kardiovaskulárním chorobám však lze předcházet, a to tak, že začnete používat lněný olej.

Tento druh oleje totiž snižuje krevní tlak, a to i díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Snížení krevního tlaku je pro tělo dobré, protože vysoký krevní tlak stojí za silnějším pracováním srdce a vede k jeho dřívějšímu vysílení.  

K TÉMATU  Soutěž: Získejte zpět životní energii a vitalitu

Vysoký krevní tlak je však nebezpečný i z mnoha dalších důvodů. Například snižuje pružnost cév a podporuje jejich stárnutí.  

Proti nádorovým onemocněním 

Kromě kardiovaskulárních onemocnění je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás i rakovina čili nádorové onemocnění. Podle posledních průzkumů je rakovina strašákem ve skříni mnoha z nás, čemuž se nelze divit. Podle všeho rakovina dřímá v každém těle každého člověka, jejímu probuzení však můžete předcházet používáním lněného oleje. K jeho zdravotním benefitům totiž patří i potlačení růstu nádorových buněk.  

Podle vědců umí tento druh oleje snížit riziko vzniku především nádorů plic. U žen snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.  

Lněný olej do každé domácnosti 

Ať už se obáváte nádorového nebo kardiovaskulárního onemocnění, ať už chcete dostatečně hydratovat svou pokožku, lněný olej byste měli mít vždy po ruce. Využívá se například k přípravě pokrmů, ovšem nelze ho použít na smažení (velice rychle se připaluje).

Spíše se hodí do salátů nebo do míchaných nápojů či smoothie. Jak ale bylo zmíněno, lněný olej je skvělým kosmetickým produktem, který dokonale hydratuje i sebevíc suchou pokožku, což se především během panujícího léta hodí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?

Nepřehlédněte

Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek