Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
lněný olej
Lněný olej pro zdraví. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 12. 2020

Lněný olej se vyrábí z lněných semínek, která možná znáte důvěrněji. Uvolňuje se z rozemletých a rozlisovaných lněných semínek. Při lisování samozřejmě nedochází ke ztrátě důležitých živin či zmiňovaných zdravotních benefitů. Na rozdíl od lněných semínek ho můžete využít stokrát jinak.

Nejčastěji se používá při přípravě různých pokrmů, ale také se nanáší přímo na pokožku, kterou umí krásně zjemnit a hydratovat. Lněný olej však neprospívá jenom naší pokožce, kterou udržuje krásně zdravou. Jak jsme zmínili, vyniká mnohými zdravotními benefity.  

Proti zánětům 

Superpotravina zvaná lněný olej obsahuje obrovské množství omega-3 mastných kyselin, které do těla musíme dodávat sami, jelikož si je tělo neumí samo vyrobit. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytně nutné pro naše správné a fungující stravování, ulevují například od zánětů. To prokázala nedávná studie, která taktéž uvedla, že lněný olej snižuje hladinu takzvaného C-reaktivního proteinu, který právě stojí za vznikem zánětů.  

Proti zažívacím problémům 

Zažívací problémy zná důvěrně pravděpodobně každý. Každého občas trápí zácpa nebo naopak průjem. Obě dvě zdravotní nepříjemnosti umí člověka pořádně potrápit a zničit mu den. Naštěstí s oběma problémy se dá aktivně bojovat. Stačí začít používat lněný olej, který právě ulevuje jak od zácpy, tak od průjmu a dalších zažívacích problémů.  

Opět tuto informaci prokazuje studie, která říká, že lněný olej nejen, že zvyšuje četnost stolice, ale taktéž zlepšuje její konzistenci.  

Lněný olej pro naše srdce 

Věděli jste, že nejen v České republice, ale kdekoliv na světě je nejčastější příčinou úmrtí kardiovaskulární onemocnění? Onemocnění srdce je tím nejčastějším důvodem, proč lidé během roku umírají. Kardiovaskulárním chorobám však lze předcházet, a to tak, že začnete používat lněný olej.

Tento druh oleje totiž snižuje krevní tlak, a to i díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Snížení krevního tlaku je pro tělo dobré, protože vysoký krevní tlak stojí za silnějším pracováním srdce a vede k jeho dřívějšímu vysílení.  

K TÉMATU  Vybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Vysoký krevní tlak je však nebezpečný i z mnoha dalších důvodů. Například snižuje pružnost cév a podporuje jejich stárnutí.  

Proti nádorovým onemocněním 

Kromě kardiovaskulárních onemocnění je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás i rakovina čili nádorové onemocnění. Podle posledních průzkumů je rakovina strašákem ve skříni mnoha z nás, čemuž se nelze divit. Podle všeho rakovina dřímá v každém těle každého člověka, jejímu probuzení však můžete předcházet používáním lněného oleje. K jeho zdravotním benefitům totiž patří i potlačení růstu nádorových buněk.  

Podle vědců umí tento druh oleje snížit riziko vzniku především nádorů plic. U žen snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.  

Lněný olej do každé domácnosti 

Ať už se obáváte nádorového nebo kardiovaskulárního onemocnění, ať už chcete dostatečně hydratovat svou pokožku, lněný olej byste měli mít vždy po ruce. Využívá se například k přípravě pokrmů, ovšem nelze ho použít na smažení (velice rychle se připaluje).

Spíše se hodí do salátů nebo do míchaných nápojů či smoothie. Jak ale bylo zmíněno, lněný olej je skvělým kosmetickým produktem, který dokonale hydratuje i sebevíc suchou pokožku, což se především během panujícího léta hodí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.
Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.

Výběr článků

Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
Jsou přítulní a mazliví, ale také je s nimi velká zábava. Nejlepší čtyřnohý přítel člověka občas předvádí skutečné psí kousky. Podívejte se na ty nejlepší.

Nepřehlédněte

Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek