Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?

Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
lněný olej
Lněný olej pro zdraví. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 12. 2020

Lněný olej se vyrábí z lněných semínek, která možná znáte důvěrněji. Uvolňuje se z rozemletých a rozlisovaných lněných semínek. Při lisování samozřejmě nedochází ke ztrátě důležitých živin či zmiňovaných zdravotních benefitů. Na rozdíl od lněných semínek ho můžete využít stokrát jinak.

Nejčastěji se používá při přípravě různých pokrmů, ale také se nanáší přímo na pokožku, kterou umí krásně zjemnit a hydratovat. Lněný olej však neprospívá jenom naší pokožce, kterou udržuje krásně zdravou. Jak jsme zmínili, vyniká mnohými zdravotními benefity.  

Proti zánětům 

Superpotravina zvaná lněný olej obsahuje obrovské množství omega-3 mastných kyselin, které do těla musíme dodávat sami, jelikož si je tělo neumí samo vyrobit. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytně nutné pro naše správné a fungující stravování, ulevují například od zánětů. To prokázala nedávná studie, která taktéž uvedla, že lněný olej snižuje hladinu takzvaného C-reaktivního proteinu, který právě stojí za vznikem zánětů.  

Proti zažívacím problémům 

Zažívací problémy zná důvěrně pravděpodobně každý. Každého občas trápí zácpa nebo naopak průjem. Obě dvě zdravotní nepříjemnosti umí člověka pořádně potrápit a zničit mu den. Naštěstí s oběma problémy se dá aktivně bojovat. Stačí začít používat lněný olej, který právě ulevuje jak od zácpy, tak od průjmu a dalších zažívacích problémů.  

Opět tuto informaci prokazuje studie, která říká, že lněný olej nejen, že zvyšuje četnost stolice, ale taktéž zlepšuje její konzistenci.  

Lněný olej pro naše srdce 

Věděli jste, že nejen v České republice, ale kdekoliv na světě je nejčastější příčinou úmrtí kardiovaskulární onemocnění? Onemocnění srdce je tím nejčastějším důvodem, proč lidé během roku umírají. Kardiovaskulárním chorobám však lze předcházet, a to tak, že začnete používat lněný olej.

Tento druh oleje totiž snižuje krevní tlak, a to i díky obsahu omega-3 mastných kyselin. Snížení krevního tlaku je pro tělo dobré, protože vysoký krevní tlak stojí za silnějším pracováním srdce a vede k jeho dřívějšímu vysílení.  

K TÉMATU  Laserová epilace: Vyzkoušely jste už tento zázrak techniky?

Vysoký krevní tlak je však nebezpečný i z mnoha dalších důvodů. Například snižuje pružnost cév a podporuje jejich stárnutí.  

Proti nádorovým onemocněním 

Kromě kardiovaskulárních onemocnění je jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás i rakovina čili nádorové onemocnění. Podle posledních průzkumů je rakovina strašákem ve skříni mnoha z nás, čemuž se nelze divit. Podle všeho rakovina dřímá v každém těle každého člověka, jejímu probuzení však můžete předcházet používáním lněného oleje. K jeho zdravotním benefitům totiž patří i potlačení růstu nádorových buněk.  

Podle vědců umí tento druh oleje snížit riziko vzniku především nádorů plic. U žen snižuje riziko vzniku rakoviny prsu.  

Lněný olej do každé domácnosti 

Ať už se obáváte nádorového nebo kardiovaskulárního onemocnění, ať už chcete dostatečně hydratovat svou pokožku, lněný olej byste měli mít vždy po ruce. Využívá se například k přípravě pokrmů, ovšem nelze ho použít na smažení (velice rychle se připaluje).

Spíše se hodí do salátů nebo do míchaných nápojů či smoothie. Jak ale bylo zmíněno, lněný olej je skvělým kosmetickým produktem, který dokonale hydratuje i sebevíc suchou pokožku, což se především během panujícího léta hodí. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?

Nepřehlédněte

V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek