Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj největší zkouška

Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

10. 02. 2020

10. 02. 2020

Začátkem roku je všude kolem nás spousta virů a onemocnění, které se nás snadno chytí, když jsme vystavování střídání počasí. Když se k tomu přidá stres z práce, vztahu nebo jakékoli životní situace, případně málo odpočinku a nedostatek spánku, vystavujeme se riziku, že nás nějaká nemoc skolí. Vyčerpání je zkrátka tou nejjistější vstupenkou ke kurýrování v posteli. Přestože je ve hře spousta faktorů, jako prostředí, kde se pohybujeme, můžeme i tak cíleně posílit náš imunitní systém tak, abychom riziko nákazy nemocí minimalizovali.

Neberte si zbytečně potřebný spánek

Možná si říkáte, že vám šest hodin denně stačí, ale může to být kámen úrazu. Pokud k plné regeneraci těla i mysli potřebujete déle, což je prostě většinou fakt, po šestihodinovém týdnu vám bude chybět třeba sedm nebo více hodin spánku celkově. Druhý týden, měsíc… vznikne deficit, který nemusí být na první pohled patrný. Tím svůj imunitní systém vystavuje většímu tlaku a může se stát, že se organismus stane náchylnější k onemocnění. Odpočinek nepotřebují jen svaly nebo bolavá záda. Zregenerovat potřebuje mozek, nervový systém, ale i srdce nebo plíce, které jedou v noci na úsporná režim. Spánek váš organismus zklidní, aby mohlo tělo fungovat od rána zase naplno.

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

Omezte stres na minimum

Víme, jak to vypadá – nemůžete přece za to, že vás v práci někdo vytočí. Ale není pravda, že nemůžete stres omezit. Pokud nás něco stresuje, je nutné v sobě hledat příčinu. Pokud se nad nepříjemnými situacemi budete zamýšlet právě takhle, možná najdete nějaký klíč, který vám pomůže přijít na to, čemu se vyhýbat nebo jak reagovat, když vás nějaká situace nebo dotyčná osoba vyhodí z rovnováhy. Být nad věcí je rada, která zní jako klišé, ale někdy je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Navíc je důležité všechno vyvažovat časem pro sebe, který nás z nepříjemné nálady dostává.

K TÉMATU  Jak se zbavit nafouklého břicha

Nezanedbávejte čas pro sebe

Dělejte aktivně nějaký svůj koníček a nenechte do něj zasahovat něco jiného. Choďte na procházky na vzduchu nebo hrajte s rodinou deskové hry. Zkrátka aktivity, které dostanou vaši mysl někam jinam. Pokud to chcete vyzkoušet, zkuste meditaci. Není to zase taková věda, jde jen o to se prostě zklidnit a nechat myšlenky plynout. Činností, kterou děláte ráda, se nabijí baterky vaší spokojenosti, které vám pak vydrží s sebou a pozitivně ovlivní vaši srážku s nepříjemným kolegou nebo sousedem. Stres imunitní systém vyčerpává.

Přijímejte dostatek vitamínů a minerálů

Bílé pečivo nebo párky, to jsou možná nápady na rychlou večeři, ale pravda je, že tyhle potraviny vašemu tělu nic nepřinesou. Organismus a jeho imunitní systém potřebují palivo, které musíte přijmout ve správně vybraném jídle. Zkuste k snídani celozrnné pečivo, které obsahuje více bílkovin nebo vlákniny. Jezte dostatek ovoce, neváhejte si nakrájet jablko, hrušku nebo třeba avokádo. Slazené nápoje vyměňte za vodu nebo čaje. Potřebujete hlavně vitamíny C, E i D. Z minerálů jsou důležité selen a zinek a obojího naleznete dostatek v mase. Nachází se ale i nečekaně v ovesných vločkách, které jsou výbornou snídaní. Příliš tučné nebo smažené pokrmy omezte na minimum nebo úplně vynechejte. Jsou zbytečnou zátěží pro žaludek i celý trávící systém. Přirozeně ale chápeme, že si chcete dopřát třeba řízek. Je to v pořádku, ale i tak je třeba pokrmy kombinovat.

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

Alkohol a cigarety dejte stranou

Ano, zní to jako rada káravé maminky. Ale všichni dobře víme, že nekouřit vůbec a omezit alkohol, případně ho úplně vynechat, našemu organismu jen prospěje. Přes všechny ty nekonečné články o prospěšnosti “trošky” alkoholu je tady zkrátka nepopiratelný fakt, že do těla dostáváte toxické látky. To reaguje tak, že se snaží alkohol ihned odbourat. Takže váš imunitní systém pracuje na něčem navíc, zatímco potřebujete, aby se naplno soustředil na obranyschopnost organismu. Sklenka něčeho dobrého vám přirozeně udělá dobře, ale tohle je třeba mít na paměti. Cigarety jsou pak kapitola sama pro sebe – tam se pozitiva hledají těžko. Toxických látek jsou v nich desítky. Když dáte neduhům sbohem, nebudete litovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Dokonalý trávník už pro vás nemusí být jen pouhý sen. A to navzdory tomu, že máte doma děti či psa, kteří dávají zahradě každý den zabrat. S triky, které vám představíme v našem dnešním článku, pro vás bude údržba trávníku hračka.
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.

Výběr článků

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.

Nepřehlédněte

Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek