Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Tato příjmení v Česku opravdu existují. Chtěli byste se takto jmenovat?

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
příjmení v Česku
Znáte tato zajímavá příjmení v Česku? (foto: 123rf.com)

18. 03. 2021

Mrtvá a Smrťáková

Některá příjmení v Česku jsou jasným důkladem bohatosti českého jazyka. Možná se s nimi jejich nositelé museli chvíli srovnávat, ale s hrdostí je nesou dál a předávají je dalším generacím. Dam s příjmením Mrtvá je v naší zemi okolo stovky. A co teprve takový Smrťák, nebo paní Smrťáková? Jistě jste si, podobně jako my, ihned vzpomněly na kultovní pohádku.

Trochu přitvrdíme aneb příjmení v Česku k popukání

Čeština je sice krásný jazyk a její rozmanitost nás láká zejména při četbě básní. Možná je ale naše mateřština až příliš kreativní. Jak jinak si vysvětlit, že se mezi námi vyskytují taková příjmení, jako je třeba Hajzl nebo Šukal.

Pravda, není jich mnoho – z obou příjmení něco do desítky. Ale jsou. Přihoďte si k tomu více než desítku nositelů příjmení Konečník, pár Kokotů a najednou nevíte, jestli se při zaslechnutí příjmení zasmát, nebo jejich nositele rovnou politovat.

Kombinace k nezaplacení – příjmení a jméno

Někdy je český jazyk a zděděné příjmení ještě vyšperkován lidovou tvořivostí. A ta, jak víme, nezná mezí. I proto se někteří rodiče rozhodli, že svému dítku dají do vínku nezapomenutelný zážitek v podobě něčeho tak bizarního, že to ustojí jen skutečně silný jedinec.

Tajně doufáme, že novorozený Rolex Lakatoš to bude ve školkových i školních kolektivech zvládat stejně dobře, jako se před ním životem probojovali Vinetue Chlupatý, Vít Rus, Radek Řádek, Žakelína Bejčková, nebo třeba Tomáš Jedno.

Ani celebrity nemají na růžích ustáno

Respektive jejich děti to v životě rozhodně nebudou mít jednoduché. Možná jste již zaslechli, že Gwyneth Paltrow svou dceru pojmenovala Apple, tedy Jablko. Kim Kardashian dala prvnímu synovi jméno North West, tedy Sever Západ.

K TÉMATU  Celer pro dokonalý chuťový požitek. Víte, že má pozitivní vliv na zdraví?

Její poslední přírůstek do rodiny se pak celým jménem volá Saint West –  Svatý Západ. Výborné. Dcera slovenské modelky Andrey Verešové se zase jmenuje Vanessa Volopichová, vskutku kreativní kombinace. Syn Aničky Geislerové zase dostal jméno Bruno Fidelius. Proč ne.

Toto příjmení? To je na návštěvu úřadu…

Jedeme dál. Co byste řekly krásným českým příjmením, jako je třeba Vozihnůj? Asi by vás nepřekvapilo, kdyby vám kamarádi raději milosrdně přezdívali „vozík.“ Hatlapatka asi také neměl úplně snadné dětství.

A hádáme, že pan Hovád, Oslizlo, Sprostý, Jebavý, Pinda, Pinďák, Kunda, Štětka nebo Hajzl by se zejména během svých dětských let někdy prostě nejraději odporoučeli na úřad s žádostí, aby z nich byli obligátní Novák nebo Novotný.

Jaksevámlíbí tato příjmení?

Velká legrace začíná v případě, že se některá jména dala dohromady z více slov. Člověk se pak nestačí divit, co vše jsme po svých předcích zdědili. Jen si zkuste představit čemu vděčili lidé za to, že se pro jejich označení vžilo například příjmení Rádsetoulal, Haspeklo, Straširybka, Nejezchleba, Nevečeřal, nebo například Ontověděl.

Větná příjmení se přitom datují až do 14. století. V tu dobu tak třeba vznikla příjmení Vítámvás, Zlámaljelito, Osolsobě nebo třeba Stiskniruku.

Známý herec Martin Dejdar o původu svého příjmení dokonce humorně přemýšlel v jedné české talkshow a uvedl, že buď mohl být jeho předek velmi bohatý a dary rozdával, nebo naopak chudý, až žebravý.

A co vy? Už jste si vybrali svého favorita mezi příjmeními? Jak byste se chtěly jmenovat vy? Buchtová, Svatá, Pohořelá, Koblížková, Pečená, Knedlíková nebo třeba Housková a Kapustová?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

K TÉMATU  Slavní malíři, kteří byli dost ulítlí. Kdo zkoumal trus skotu a kdo si nechal za života vybudovat muzeum?

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Vaše venkovní sauna na zahradě, to je příjemné pocení v přírodě. Svoji roli hraje i čerstvý vzduch, na který vycházíte ze sauny ven. Ochlazení si dopřejete ve venkovním bazénu nebo v zimě přímo ve sněhu! Sauny se dají postavit na klíč, od těch nejmenších pro dva, až po prostorné zahradní sauny s předsíňkou nebo odpočívárnou. Zajímavou variantou jsou i prosklené dveře nebo stěny sauny. Prohlédněte si galerii a třeba se necháte inspirovat!
Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek