Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Tato příjmení v Česku opravdu existují. Chtěli byste se takto jmenovat?

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
příjmení v Česku
Znáte tato zajímavá příjmení v Česku? (foto: 123rf.com)

18. 03. 2021

Mrtvá a Smrťáková

Některá příjmení v Česku jsou jasným důkladem bohatosti českého jazyka. Možná se s nimi jejich nositelé museli chvíli srovnávat, ale s hrdostí je nesou dál a předávají je dalším generacím. Dam s příjmením Mrtvá je v naší zemi okolo stovky. A co teprve takový Smrťák, nebo paní Smrťáková? Jistě jste si, podobně jako my, ihned vzpomněly na kultovní pohádku.

Trochu přitvrdíme aneb příjmení v Česku k popukání

Čeština je sice krásný jazyk a její rozmanitost nás láká zejména při četbě básní. Možná je ale naše mateřština až příliš kreativní. Jak jinak si vysvětlit, že se mezi námi vyskytují taková příjmení, jako je třeba Hajzl nebo Šukal.

Pravda, není jich mnoho – z obou příjmení něco do desítky. Ale jsou. Přihoďte si k tomu více než desítku nositelů příjmení Konečník, pár Kokotů a najednou nevíte, jestli se při zaslechnutí příjmení zasmát, nebo jejich nositele rovnou politovat.

Kombinace k nezaplacení – příjmení a jméno

Někdy je český jazyk a zděděné příjmení ještě vyšperkován lidovou tvořivostí. A ta, jak víme, nezná mezí. I proto se někteří rodiče rozhodli, že svému dítku dají do vínku nezapomenutelný zážitek v podobě něčeho tak bizarního, že to ustojí jen skutečně silný jedinec.

Tajně doufáme, že novorozený Rolex Lakatoš to bude ve školkových i školních kolektivech zvládat stejně dobře, jako se před ním životem probojovali Vinetue Chlupatý, Vít Rus, Radek Řádek, Žakelína Bejčková, nebo třeba Tomáš Jedno.

Ani celebrity nemají na růžích ustáno

Respektive jejich děti to v životě rozhodně nebudou mít jednoduché. Možná jste již zaslechli, že Gwyneth Paltrow svou dceru pojmenovala Apple, tedy Jablko. Kim Kardashian dala prvnímu synovi jméno North West, tedy Sever Západ.

K TÉMATU  Dětské stavebnice rozvíjí motoriku i kreativitu. Podle čeho ji vybírat?

Její poslední přírůstek do rodiny se pak celým jménem volá Saint West –  Svatý Západ. Výborné. Dcera slovenské modelky Andrey Verešové se zase jmenuje Vanessa Volopichová, vskutku kreativní kombinace. Syn Aničky Geislerové zase dostal jméno Bruno Fidelius. Proč ne.

Toto příjmení? To je na návštěvu úřadu…

Jedeme dál. Co byste řekly krásným českým příjmením, jako je třeba Vozihnůj? Asi by vás nepřekvapilo, kdyby vám kamarádi raději milosrdně přezdívali „vozík.“ Hatlapatka asi také neměl úplně snadné dětství.

A hádáme, že pan Hovád, Oslizlo, Sprostý, Jebavý, Pinda, Pinďák, Kunda, Štětka nebo Hajzl by se zejména během svých dětských let někdy prostě nejraději odporoučeli na úřad s žádostí, aby z nich byli obligátní Novák nebo Novotný.

Jaksevámlíbí tato příjmení?

Velká legrace začíná v případě, že se některá jména dala dohromady z více slov. Člověk se pak nestačí divit, co vše jsme po svých předcích zdědili. Jen si zkuste představit čemu vděčili lidé za to, že se pro jejich označení vžilo například příjmení Rádsetoulal, Haspeklo, Straširybka, Nejezchleba, Nevečeřal, nebo například Ontověděl.

Větná příjmení se přitom datují až do 14. století. V tu dobu tak třeba vznikla příjmení Vítámvás, Zlámaljelito, Osolsobě nebo třeba Stiskniruku.

Známý herec Martin Dejdar o původu svého příjmení dokonce humorně přemýšlel v jedné české talkshow a uvedl, že buď mohl být jeho předek velmi bohatý a dary rozdával, nebo naopak chudý, až žebravý.

A co vy? Už jste si vybrali svého favorita mezi příjmeními? Jak byste se chtěly jmenovat vy? Buchtová, Svatá, Pohořelá, Koblížková, Pečená, Knedlíková nebo třeba Housková a Kapustová?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

K TÉMATU  Kam do přírody vyrazit k vodě? Tipy u nás i našich sousedů

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?

Nepřehlédněte

Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek