Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Tato příjmení v Česku opravdu existují. Chtěli byste se takto jmenovat?

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
příjmení v Česku
Znáte tato zajímavá příjmení v Česku? (foto: 123rf.com)

18. 03. 2021

Mrtvá a Smrťáková

Některá příjmení v Česku jsou jasným důkladem bohatosti českého jazyka. Možná se s nimi jejich nositelé museli chvíli srovnávat, ale s hrdostí je nesou dál a předávají je dalším generacím. Dam s příjmením Mrtvá je v naší zemi okolo stovky. A co teprve takový Smrťák, nebo paní Smrťáková? Jistě jste si, podobně jako my, ihned vzpomněly na kultovní pohádku.

Trochu přitvrdíme aneb příjmení v Česku k popukání

Čeština je sice krásný jazyk a její rozmanitost nás láká zejména při četbě básní. Možná je ale naše mateřština až příliš kreativní. Jak jinak si vysvětlit, že se mezi námi vyskytují taková příjmení, jako je třeba Hajzl nebo Šukal.

Pravda, není jich mnoho – z obou příjmení něco do desítky. Ale jsou. Přihoďte si k tomu více než desítku nositelů příjmení Konečník, pár Kokotů a najednou nevíte, jestli se při zaslechnutí příjmení zasmát, nebo jejich nositele rovnou politovat.

Kombinace k nezaplacení – příjmení a jméno

Někdy je český jazyk a zděděné příjmení ještě vyšperkován lidovou tvořivostí. A ta, jak víme, nezná mezí. I proto se někteří rodiče rozhodli, že svému dítku dají do vínku nezapomenutelný zážitek v podobě něčeho tak bizarního, že to ustojí jen skutečně silný jedinec.

Tajně doufáme, že novorozený Rolex Lakatoš to bude ve školkových i školních kolektivech zvládat stejně dobře, jako se před ním životem probojovali Vinetue Chlupatý, Vít Rus, Radek Řádek, Žakelína Bejčková, nebo třeba Tomáš Jedno.

Ani celebrity nemají na růžích ustáno

Respektive jejich děti to v životě rozhodně nebudou mít jednoduché. Možná jste již zaslechli, že Gwyneth Paltrow svou dceru pojmenovala Apple, tedy Jablko. Kim Kardashian dala prvnímu synovi jméno North West, tedy Sever Západ.

K TÉMATU  Zkusili jsme pobyt ve tmě. Ztratíte tam pojem o čase

Její poslední přírůstek do rodiny se pak celým jménem volá Saint West –  Svatý Západ. Výborné. Dcera slovenské modelky Andrey Verešové se zase jmenuje Vanessa Volopichová, vskutku kreativní kombinace. Syn Aničky Geislerové zase dostal jméno Bruno Fidelius. Proč ne.

Toto příjmení? To je na návštěvu úřadu…

Jedeme dál. Co byste řekly krásným českým příjmením, jako je třeba Vozihnůj? Asi by vás nepřekvapilo, kdyby vám kamarádi raději milosrdně přezdívali „vozík.“ Hatlapatka asi také neměl úplně snadné dětství.

A hádáme, že pan Hovád, Oslizlo, Sprostý, Jebavý, Pinda, Pinďák, Kunda, Štětka nebo Hajzl by se zejména během svých dětských let někdy prostě nejraději odporoučeli na úřad s žádostí, aby z nich byli obligátní Novák nebo Novotný.

Jaksevámlíbí tato příjmení?

Velká legrace začíná v případě, že se některá jména dala dohromady z více slov. Člověk se pak nestačí divit, co vše jsme po svých předcích zdědili. Jen si zkuste představit čemu vděčili lidé za to, že se pro jejich označení vžilo například příjmení Rádsetoulal, Haspeklo, Straširybka, Nejezchleba, Nevečeřal, nebo například Ontověděl.

Větná příjmení se přitom datují až do 14. století. V tu dobu tak třeba vznikla příjmení Vítámvás, Zlámaljelito, Osolsobě nebo třeba Stiskniruku.

Známý herec Martin Dejdar o původu svého příjmení dokonce humorně přemýšlel v jedné české talkshow a uvedl, že buď mohl být jeho předek velmi bohatý a dary rozdával, nebo naopak chudý, až žebravý.

A co vy? Už jste si vybrali svého favorita mezi příjmeními? Jak byste se chtěly jmenovat vy? Buchtová, Svatá, Pohořelá, Koblížková, Pečená, Knedlíková nebo třeba Housková a Kapustová?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

K TÉMATU  Co takhle zajít na masáž? Nejste jediní, kdo si dokáže užít wellness. Co takhle dárkový poukaz pro vašeho čtyřnohého člena rodiny?

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Nepřehlédněte

Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek