Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Tato příjmení v Česku opravdu existují. Chtěli byste se takto jmenovat?

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
příjmení v Česku
Znáte tato zajímavá příjmení v Česku? (foto: 123rf.com)

18. 03. 2021

Mrtvá a Smrťáková

Některá příjmení v Česku jsou jasným důkladem bohatosti českého jazyka. Možná se s nimi jejich nositelé museli chvíli srovnávat, ale s hrdostí je nesou dál a předávají je dalším generacím. Dam s příjmením Mrtvá je v naší zemi okolo stovky. A co teprve takový Smrťák, nebo paní Smrťáková? Jistě jste si, podobně jako my, ihned vzpomněly na kultovní pohádku.

Trochu přitvrdíme aneb příjmení v Česku k popukání

Čeština je sice krásný jazyk a její rozmanitost nás láká zejména při četbě básní. Možná je ale naše mateřština až příliš kreativní. Jak jinak si vysvětlit, že se mezi námi vyskytují taková příjmení, jako je třeba Hajzl nebo Šukal.

Pravda, není jich mnoho – z obou příjmení něco do desítky. Ale jsou. Přihoďte si k tomu více než desítku nositelů příjmení Konečník, pár Kokotů a najednou nevíte, jestli se při zaslechnutí příjmení zasmát, nebo jejich nositele rovnou politovat.

Kombinace k nezaplacení – příjmení a jméno

Někdy je český jazyk a zděděné příjmení ještě vyšperkován lidovou tvořivostí. A ta, jak víme, nezná mezí. I proto se někteří rodiče rozhodli, že svému dítku dají do vínku nezapomenutelný zážitek v podobě něčeho tak bizarního, že to ustojí jen skutečně silný jedinec.

Tajně doufáme, že novorozený Rolex Lakatoš to bude ve školkových i školních kolektivech zvládat stejně dobře, jako se před ním životem probojovali Vinetue Chlupatý, Vít Rus, Radek Řádek, Žakelína Bejčková, nebo třeba Tomáš Jedno.

Ani celebrity nemají na růžích ustáno

Respektive jejich děti to v životě rozhodně nebudou mít jednoduché. Možná jste již zaslechli, že Gwyneth Paltrow svou dceru pojmenovala Apple, tedy Jablko. Kim Kardashian dala prvnímu synovi jméno North West, tedy Sever Západ.

K TÉMATUNejlepší psí kousky, které vás pobaví. Domácí mazlíčci nás umí pořádně rozesmát

Její poslední přírůstek do rodiny se pak celým jménem volá Saint West –  Svatý Západ. Výborné. Dcera slovenské modelky Andrey Verešové se zase jmenuje Vanessa Volopichová, vskutku kreativní kombinace. Syn Aničky Geislerové zase dostal jméno Bruno Fidelius. Proč ne.

Toto příjmení? To je na návštěvu úřadu…

Jedeme dál. Co byste řekly krásným českým příjmením, jako je třeba Vozihnůj? Asi by vás nepřekvapilo, kdyby vám kamarádi raději milosrdně přezdívali „vozík.“ Hatlapatka asi také neměl úplně snadné dětství.

A hádáme, že pan Hovád, Oslizlo, Sprostý, Jebavý, Pinda, Pinďák, Kunda, Štětka nebo Hajzl by se zejména během svých dětských let někdy prostě nejraději odporoučeli na úřad s žádostí, aby z nich byli obligátní Novák nebo Novotný.

Jaksevámlíbí tato příjmení?

Velká legrace začíná v případě, že se některá jména dala dohromady z více slov. Člověk se pak nestačí divit, co vše jsme po svých předcích zdědili. Jen si zkuste představit čemu vděčili lidé za to, že se pro jejich označení vžilo například příjmení Rádsetoulal, Haspeklo, Straširybka, Nejezchleba, Nevečeřal, nebo například Ontověděl.

Větná příjmení se přitom datují až do 14. století. V tu dobu tak třeba vznikla příjmení Vítámvás, Zlámaljelito, Osolsobě nebo třeba Stiskniruku.

Známý herec Martin Dejdar o původu svého příjmení dokonce humorně přemýšlel v jedné české talkshow a uvedl, že buď mohl být jeho předek velmi bohatý a dary rozdával, nebo naopak chudý, až žebravý.

A co vy? Už jste si vybrali svého favorita mezi příjmeními? Jak byste se chtěly jmenovat vy? Buchtová, Svatá, Pohořelá, Koblížková, Pečená, Knedlíková nebo třeba Housková a Kapustová?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Křestní jména, co se v naší zemi opravdu vyskytují. Budete se válet smíchy!

K TÉMATU4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Jak nastražit malý vtípek na partnera. Budete se královsky bavit!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek