Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
pokojovky pro klima
Zajistěte si příjemné klima v interiéru díky pokojovým rostlinám. (zdroj foto: www.123rf.com)

08. 12. 2020

Rostliny mají zvláštní schopnost ochlazovat 

Pro mnohé možná až do nynějška byly pokojové rostliny jenom dekorativní záležitostí. Nyní se však přišlo na to, že mají velice zvláštní schopnost, a to schopnost ochlazovat sebe i své okolí. Jaké pokojovky pro lepší klima domů pořídit?

To, že pokojové rostliny ochlazují interiér, je zapříčiněno takzvaným procesem transpirace. V praxi to vypadá tak, že když jsou dny příliš horké, rostlina se začne proti tomu bránit a s pomocí průduchů na listech začne ovlivňovat vlhkost vzduchu. Podobně je tomu například i v případě lesů.  

Pokud byste nyní raději investovali do ochlazující pokojové rostliny než do klimatizace, poradíme vám, které rostliny to dovedou a které to umí.  

Aglaonema udrží příjemné klima i v rozpáleném bytě 

Zatímco v přízemí rodinných domů není problém s vysokými teplotami, o bytech v patrech se to říct nemůže. V době, kdy venku panují třicetistupňová horka jsou byty ve čtvrtém a vyšším patře doslova rozpálené. Naštěstí i s takto rozpálenými byty si poradí pokojové rostliny, v tomto případě konkrétně aglaonema, která se pyšní vysokou odolností proti škůdcům a nejrůznějším chorobám.  

Aglaonema tak bude nenáročným společníkem, který snese prakticky jakékoli umístění. Pokud ji však ponecháte v úplném stínu, dojde k vyblednutí listů, a to by byla škoda. Právě listy jsou její největší pýchou.  

Areca funguje jako malý deštný prales 

Je vaším snem podívat do nějakého deštného pralesa? Chcete dýchat onen svěží a zajímavý vzduch, který je pro deštné pralesy naprosto typický? Pak byste si měli pořídit pokojovou rostlinu jménem areca, která je často považována za takový malý deštný prales, který si přinesete do domácnosti.  

Areca je totiž druh palmy milující dostatek světla (pozor – nikoli přímé sluneční paprsky) a vyšší vlhkost. Je známá pro svou nadměrnou produkci kyslíku, díky čemuž se zejména v letních horkých dnech cítíte, jako kdybyste v jednom takovém deštném pralesu opravdu žili. 

K TÉMATUOrchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Fíkusy pomáhají zvládat horké letní dny a patří také mezi pokojovky pro lepší klima 

Dalšími pomocníky udržujícími příjemné klima v interiéru, i když venku panují hotová vedra, jsou fíkusy. Konkrétně tedy fíkus benjamina a fíkus elastica. Tyto dva druhy velice oblíbené pokojové rostliny umí místnost doplnit o potřebnou vzdušnou vlhkost, díky čemuž nám pomáhají zvládat i příliš horké letní dny.  

Co se týče pěstování fíkusu benjamina, pozor si dejte na průvan, který rostlině nadmíru vadí. Dále ke spokojenému životu potřebuje mírnou zálivku a občasné rosení listů, na které se bohužel lepí prach.  

Pokud byste chtěli pěstovat spíše fíkus elastica, zjistíte, že není tak náročný jako druhá zmíněná odrůda rostliny. I díky tomu se aktivně pěstuje na úřadech i ve školách. Průvan není v tomto případě tak velkým problémem, což dokazuje i to, že se rostlině poměrně daří i na místech, jako jsou zmíněné školy nebo úřady, kde je průvan prakticky neutichající. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek