Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
pokojovky pro klima
Zajistěte si příjemné klima v interiéru díky pokojovým rostlinám. (zdroj foto: www.123rf.com)

08. 12. 2020

Rostliny mají zvláštní schopnost ochlazovat 

Pro mnohé možná až do nynějška byly pokojové rostliny jenom dekorativní záležitostí. Nyní se však přišlo na to, že mají velice zvláštní schopnost, a to schopnost ochlazovat sebe i své okolí. Jaké pokojovky pro lepší klima domů pořídit?

To, že pokojové rostliny ochlazují interiér, je zapříčiněno takzvaným procesem transpirace. V praxi to vypadá tak, že když jsou dny příliš horké, rostlina se začne proti tomu bránit a s pomocí průduchů na listech začne ovlivňovat vlhkost vzduchu. Podobně je tomu například i v případě lesů.  

Pokud byste nyní raději investovali do ochlazující pokojové rostliny než do klimatizace, poradíme vám, které rostliny to dovedou a které to umí.  

Aglaonema udrží příjemné klima i v rozpáleném bytě 

Zatímco v přízemí rodinných domů není problém s vysokými teplotami, o bytech v patrech se to říct nemůže. V době, kdy venku panují třicetistupňová horka jsou byty ve čtvrtém a vyšším patře doslova rozpálené. Naštěstí i s takto rozpálenými byty si poradí pokojové rostliny, v tomto případě konkrétně aglaonema, která se pyšní vysokou odolností proti škůdcům a nejrůznějším chorobám.  

Aglaonema tak bude nenáročným společníkem, který snese prakticky jakékoli umístění. Pokud ji však ponecháte v úplném stínu, dojde k vyblednutí listů, a to by byla škoda. Právě listy jsou její největší pýchou.  

Areca funguje jako malý deštný prales 

Je vaším snem podívat do nějakého deštného pralesa? Chcete dýchat onen svěží a zajímavý vzduch, který je pro deštné pralesy naprosto typický? Pak byste si měli pořídit pokojovou rostlinu jménem areca, která je často považována za takový malý deštný prales, který si přinesete do domácnosti.  

Areca je totiž druh palmy milující dostatek světla (pozor – nikoli přímé sluneční paprsky) a vyšší vlhkost. Je známá pro svou nadměrnou produkci kyslíku, díky čemuž se zejména v letních horkých dnech cítíte, jako kdybyste v jednom takovém deštném pralesu opravdu žili. 

K TÉMATU  Zahradní altány pro venkovní posezení. Ochrání před ostrým sluncem i deštěm

Fíkusy pomáhají zvládat horké letní dny a patří také mezi pokojovky pro lepší klima 

Dalšími pomocníky udržujícími příjemné klima v interiéru, i když venku panují hotová vedra, jsou fíkusy. Konkrétně tedy fíkus benjamina a fíkus elastica. Tyto dva druhy velice oblíbené pokojové rostliny umí místnost doplnit o potřebnou vzdušnou vlhkost, díky čemuž nám pomáhají zvládat i příliš horké letní dny.  

Co se týče pěstování fíkusu benjamina, pozor si dejte na průvan, který rostlině nadmíru vadí. Dále ke spokojenému životu potřebuje mírnou zálivku a občasné rosení listů, na které se bohužel lepí prach.  

Pokud byste chtěli pěstovat spíše fíkus elastica, zjistíte, že není tak náročný jako druhá zmíněná odrůda rostliny. I díky tomu se aktivně pěstuje na úřadech i ve školách. Průvan není v tomto případě tak velkým problémem, což dokazuje i to, že se rostlině poměrně daří i na místech, jako jsou zmíněné školy nebo úřady, kde je průvan prakticky neutichající. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mezi příjemné okamžiky dne může patřit i úlevná relaxace ve vaně. Aby byl zážitek opravdu důkladný, je třeba zvolit nejen vhodnou vanu, ale také vanovou baterii, případně další koupelnové doplňky, jež proces uvolnění podpoří.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Dnes v pátek 9.2. nás čeká fascinující astrologický úkaz – Novoluní ve Vodnáři. Toto kosmické setkání slunce a měsíce přináší nejen nový začátek, ale také osvěžující energii a nové možnosti pro všechny znamení zvěrokruhu.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Sobota bude ve znamení očisty. Věnujte proto chvíli sobě samotné. Očista duše je základem pro váš klid. A víkend k tomu přímo vybízí. Co ještě byste všechno měly zvládnout?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.

Výběr článků

Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.

Nepřehlédněte

Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek