Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
pokojovky pro klima
Zajistěte si příjemné klima v interiéru díky pokojovým rostlinám. (zdroj foto: www.123rf.com)

08. 12. 2020

Rostliny mají zvláštní schopnost ochlazovat 

Pro mnohé možná až do nynějška byly pokojové rostliny jenom dekorativní záležitostí. Nyní se však přišlo na to, že mají velice zvláštní schopnost, a to schopnost ochlazovat sebe i své okolí. Jaké pokojovky pro lepší klima domů pořídit?

To, že pokojové rostliny ochlazují interiér, je zapříčiněno takzvaným procesem transpirace. V praxi to vypadá tak, že když jsou dny příliš horké, rostlina se začne proti tomu bránit a s pomocí průduchů na listech začne ovlivňovat vlhkost vzduchu. Podobně je tomu například i v případě lesů.  

Pokud byste nyní raději investovali do ochlazující pokojové rostliny než do klimatizace, poradíme vám, které rostliny to dovedou a které to umí.  

Aglaonema udrží příjemné klima i v rozpáleném bytě 

Zatímco v přízemí rodinných domů není problém s vysokými teplotami, o bytech v patrech se to říct nemůže. V době, kdy venku panují třicetistupňová horka jsou byty ve čtvrtém a vyšším patře doslova rozpálené. Naštěstí i s takto rozpálenými byty si poradí pokojové rostliny, v tomto případě konkrétně aglaonema, která se pyšní vysokou odolností proti škůdcům a nejrůznějším chorobám.  

Aglaonema tak bude nenáročným společníkem, který snese prakticky jakékoli umístění. Pokud ji však ponecháte v úplném stínu, dojde k vyblednutí listů, a to by byla škoda. Právě listy jsou její největší pýchou.  

Areca funguje jako malý deštný prales 

Je vaším snem podívat do nějakého deštného pralesa? Chcete dýchat onen svěží a zajímavý vzduch, který je pro deštné pralesy naprosto typický? Pak byste si měli pořídit pokojovou rostlinu jménem areca, která je často považována za takový malý deštný prales, který si přinesete do domácnosti.  

Areca je totiž druh palmy milující dostatek světla (pozor – nikoli přímé sluneční paprsky) a vyšší vlhkost. Je známá pro svou nadměrnou produkci kyslíku, díky čemuž se zejména v letních horkých dnech cítíte, jako kdybyste v jednom takovém deštném pralesu opravdu žili. 

K TÉMATU  Podzim na okenních parapetech. Jaké květiny zvládnou i chladné období?

Fíkusy pomáhají zvládat horké letní dny a patří také mezi pokojovky pro lepší klima 

Dalšími pomocníky udržujícími příjemné klima v interiéru, i když venku panují hotová vedra, jsou fíkusy. Konkrétně tedy fíkus benjamina a fíkus elastica. Tyto dva druhy velice oblíbené pokojové rostliny umí místnost doplnit o potřebnou vzdušnou vlhkost, díky čemuž nám pomáhají zvládat i příliš horké letní dny.  

Co se týče pěstování fíkusu benjamina, pozor si dejte na průvan, který rostlině nadmíru vadí. Dále ke spokojenému životu potřebuje mírnou zálivku a občasné rosení listů, na které se bohužel lepí prach.  

Pokud byste chtěli pěstovat spíše fíkus elastica, zjistíte, že není tak náročný jako druhá zmíněná odrůda rostliny. I díky tomu se aktivně pěstuje na úřadech i ve školách. Průvan není v tomto případě tak velkým problémem, což dokazuje i to, že se rostlině poměrně daří i na místech, jako jsou zmíněné školy nebo úřady, kde je průvan prakticky neutichající. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek