Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
pokojovky pro klima
Zajistěte si příjemné klima v interiéru díky pokojovým rostlinám. (zdroj foto: www.123rf.com)

08. 12. 2020

Rostliny mají zvláštní schopnost ochlazovat 

Pro mnohé možná až do nynějška byly pokojové rostliny jenom dekorativní záležitostí. Nyní se však přišlo na to, že mají velice zvláštní schopnost, a to schopnost ochlazovat sebe i své okolí. Jaké pokojovky pro lepší klima domů pořídit?

To, že pokojové rostliny ochlazují interiér, je zapříčiněno takzvaným procesem transpirace. V praxi to vypadá tak, že když jsou dny příliš horké, rostlina se začne proti tomu bránit a s pomocí průduchů na listech začne ovlivňovat vlhkost vzduchu. Podobně je tomu například i v případě lesů.  

Pokud byste nyní raději investovali do ochlazující pokojové rostliny než do klimatizace, poradíme vám, které rostliny to dovedou a které to umí.  

Aglaonema udrží příjemné klima i v rozpáleném bytě 

Zatímco v přízemí rodinných domů není problém s vysokými teplotami, o bytech v patrech se to říct nemůže. V době, kdy venku panují třicetistupňová horka jsou byty ve čtvrtém a vyšším patře doslova rozpálené. Naštěstí i s takto rozpálenými byty si poradí pokojové rostliny, v tomto případě konkrétně aglaonema, která se pyšní vysokou odolností proti škůdcům a nejrůznějším chorobám.  

Aglaonema tak bude nenáročným společníkem, který snese prakticky jakékoli umístění. Pokud ji však ponecháte v úplném stínu, dojde k vyblednutí listů, a to by byla škoda. Právě listy jsou její největší pýchou.  

Areca funguje jako malý deštný prales 

Je vaším snem podívat do nějakého deštného pralesa? Chcete dýchat onen svěží a zajímavý vzduch, který je pro deštné pralesy naprosto typický? Pak byste si měli pořídit pokojovou rostlinu jménem areca, která je často považována za takový malý deštný prales, který si přinesete do domácnosti.  

Areca je totiž druh palmy milující dostatek světla (pozor – nikoli přímé sluneční paprsky) a vyšší vlhkost. Je známá pro svou nadměrnou produkci kyslíku, díky čemuž se zejména v letních horkých dnech cítíte, jako kdybyste v jednom takovém deštném pralesu opravdu žili. 

K TÉMATU  Umyvadlo na desku. Povznese vaši koupelnu a dodá jí originální vzhled!

Fíkusy pomáhají zvládat horké letní dny a patří také mezi pokojovky pro lepší klima 

Dalšími pomocníky udržujícími příjemné klima v interiéru, i když venku panují hotová vedra, jsou fíkusy. Konkrétně tedy fíkus benjamina a fíkus elastica. Tyto dva druhy velice oblíbené pokojové rostliny umí místnost doplnit o potřebnou vzdušnou vlhkost, díky čemuž nám pomáhají zvládat i příliš horké letní dny.  

Co se týče pěstování fíkusu benjamina, pozor si dejte na průvan, který rostlině nadmíru vadí. Dále ke spokojenému životu potřebuje mírnou zálivku a občasné rosení listů, na které se bohužel lepí prach.  

Pokud byste chtěli pěstovat spíše fíkus elastica, zjistíte, že není tak náročný jako druhá zmíněná odrůda rostliny. I díky tomu se aktivně pěstuje na úřadech i ve školách. Průvan není v tomto případě tak velkým problémem, což dokazuje i to, že se rostlině poměrně daří i na místech, jako jsou zmíněné školy nebo úřady, kde je průvan prakticky neutichající. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!

Nepřehlédněte

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek