Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

20. 08. 2020

Pokojové rostliny umí každou domácnost zútulnit, zpříjemnit a oživit. V posledních letech roste popularita především pokojovkám se zelenými listy, které nekvetou do všech barev duhy. Díky jejich stálé zelenosti se hodí do každé moderní domácnosti, kde se sází na jednoduchost a styl. Ke stálezeleným rostlinám, jež se s velkou oblibou pěstují v moderních interiérech, patří také monstera, která je typická svými velkými, placatými listy. Že se vám také líbí tato líbivá pokojová rostlina? Určitě si pokládáte otázku, jak ji pěstovat.  

Miluje světlo a teplo k tomu 

To, že pochází z tropických deštných pralesů, může nejednomu pěstiteli opravdu pomoct. Pěstiteli zmíněná informace napoví například to, že ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje především teplo a světlo. Tedy nepřímé světlo. Sluneční paprsky (stejně jako u řady jiných rostlin) dokážou spálit listy rostliny. Co se týče tepla, ideální stanoviště je tam, kde se teplota pohybuje mezi dvaceti až třiceti stupni Celsia.  

Jak na zálivku 

Monstera upřednostňuje vyšší vlhkost, to má v sobě zažité už od nepaměti. Přesto si však dejte pozor na její přelití, které způsobuje žloutnutí listů a uhnívání kořenů. Před každou zálivkou proto raději zkontrolujte, jestli je substrát rostliny vlhký či nikoli. Pokud vlhký stále je, se zálivkou raději ještě pár dní počkejte. Zkušení pěstitelé zalévají monsteru vždy ve chvíli, kdy je substrát suchý ze svrchní třetiny.  

Na listy se lepí prach. Udržujte je čisté 

I když je monstera velice krásná, moderní rostlina, přesto má své nevýhody. Jednou z nevýhod je prach, který se na velké děravé listy lepí. Už během jednoho týdne se rostlina potýká s hromadou prachu, jenž sám neopadne. Je proto důležité, abyste si vymezili trochu času a listy jednou za čas utřeli vlhkým hadříkem.  

K TÉMATU  Jaké sneakery si vzít k džínám Levi’s? Poznejte nejnovější trendy

Rostlina je toxická! 

Jak jsme zmínili, i když je monstera líbivá na pohled, má řadu nevýhod. Lepící se prach na listy není tou jedinou nevýhodou. Dalším problémem, že rostlina je toxická čili nepatří do domácnosti, kde žijí kočky, psi nebo malé děti. Jenom pouhé olíznutí listu rostliny může vyvolat podráždění kůže a problémy se zažíváním, se kterými by se muselo zamířit k lékaři.  

Co se s monsterou děje, když… 

Osychají špičky listů 

Pokud osychají špičky listů, pravděpodobně rostlina sídlí na stanovišti s příliš suchým vzduchem. Problém nastává především během zimy, kdy se vlhkost v interiérech moc nedrží. Pokud začnou špičky listů opravdu osychat, je zapotřebí zvýšit vzdušnou vlhkost.  

Netvarují se listy 

Pro listy monstery jsou typické díry. Ovšem může dojít k tomu, že se listy monstery netvarují, bohužel. Co je toho důvodem? Na vině je nedostatek světla. Pokud však pokojová rostlina sídlí na světlém stanovišti, na vině může být i nedostatek živin.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek