Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

20. 08. 2020

Pokojové rostliny umí každou domácnost zútulnit, zpříjemnit a oživit. V posledních letech roste popularita především pokojovkám se zelenými listy, které nekvetou do všech barev duhy. Díky jejich stálé zelenosti se hodí do každé moderní domácnosti, kde se sází na jednoduchost a styl. Ke stálezeleným rostlinám, jež se s velkou oblibou pěstují v moderních interiérech, patří také monstera, která je typická svými velkými, placatými listy. Že se vám také líbí tato líbivá pokojová rostlina? Určitě si pokládáte otázku, jak ji pěstovat.  

Miluje světlo a teplo k tomu 

To, že pochází z tropických deštných pralesů, může nejednomu pěstiteli opravdu pomoct. Pěstiteli zmíněná informace napoví například to, že ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje především teplo a světlo. Tedy nepřímé světlo. Sluneční paprsky (stejně jako u řady jiných rostlin) dokážou spálit listy rostliny. Co se týče tepla, ideální stanoviště je tam, kde se teplota pohybuje mezi dvaceti až třiceti stupni Celsia.  

Jak na zálivku 

Monstera upřednostňuje vyšší vlhkost, to má v sobě zažité už od nepaměti. Přesto si však dejte pozor na její přelití, které způsobuje žloutnutí listů a uhnívání kořenů. Před každou zálivkou proto raději zkontrolujte, jestli je substrát rostliny vlhký či nikoli. Pokud vlhký stále je, se zálivkou raději ještě pár dní počkejte. Zkušení pěstitelé zalévají monsteru vždy ve chvíli, kdy je substrát suchý ze svrchní třetiny.  

Na listy se lepí prach. Udržujte je čisté 

I když je monstera velice krásná, moderní rostlina, přesto má své nevýhody. Jednou z nevýhod je prach, který se na velké děravé listy lepí. Už během jednoho týdne se rostlina potýká s hromadou prachu, jenž sám neopadne. Je proto důležité, abyste si vymezili trochu času a listy jednou za čas utřeli vlhkým hadříkem.  

K TÉMATU  Olea All Suite Hotel na řeckém ostrově Zakythos. Tohle jsou prázdniny snů

Rostlina je toxická! 

Jak jsme zmínili, i když je monstera líbivá na pohled, má řadu nevýhod. Lepící se prach na listy není tou jedinou nevýhodou. Dalším problémem, že rostlina je toxická čili nepatří do domácnosti, kde žijí kočky, psi nebo malé děti. Jenom pouhé olíznutí listu rostliny může vyvolat podráždění kůže a problémy se zažíváním, se kterými by se muselo zamířit k lékaři.  

Co se s monsterou děje, když… 

Osychají špičky listů 

Pokud osychají špičky listů, pravděpodobně rostlina sídlí na stanovišti s příliš suchým vzduchem. Problém nastává především během zimy, kdy se vlhkost v interiérech moc nedrží. Pokud začnou špičky listů opravdu osychat, je zapotřebí zvýšit vzdušnou vlhkost.  

Netvarují se listy 

Pro listy monstery jsou typické díry. Ovšem může dojít k tomu, že se listy monstery netvarují, bohužel. Co je toho důvodem? Na vině je nedostatek světla. Pokud však pokojová rostlina sídlí na světlém stanovišti, na vině může být i nedostatek živin.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.

Nepřehlédněte

V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek