Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

20. 08. 2020

Pokojové rostliny umí každou domácnost zútulnit, zpříjemnit a oživit. V posledních letech roste popularita především pokojovkám se zelenými listy, které nekvetou do všech barev duhy. Díky jejich stálé zelenosti se hodí do každé moderní domácnosti, kde se sází na jednoduchost a styl. Ke stálezeleným rostlinám, jež se s velkou oblibou pěstují v moderních interiérech, patří také monstera, která je typická svými velkými, placatými listy. Že se vám také líbí tato líbivá pokojová rostlina? Určitě si pokládáte otázku, jak ji pěstovat.  

Miluje světlo a teplo k tomu 

To, že pochází z tropických deštných pralesů, může nejednomu pěstiteli opravdu pomoct. Pěstiteli zmíněná informace napoví například to, že ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje především teplo a světlo. Tedy nepřímé světlo. Sluneční paprsky (stejně jako u řady jiných rostlin) dokážou spálit listy rostliny. Co se týče tepla, ideální stanoviště je tam, kde se teplota pohybuje mezi dvaceti až třiceti stupni Celsia.  

Jak na zálivku 

Monstera upřednostňuje vyšší vlhkost, to má v sobě zažité už od nepaměti. Přesto si však dejte pozor na její přelití, které způsobuje žloutnutí listů a uhnívání kořenů. Před každou zálivkou proto raději zkontrolujte, jestli je substrát rostliny vlhký či nikoli. Pokud vlhký stále je, se zálivkou raději ještě pár dní počkejte. Zkušení pěstitelé zalévají monsteru vždy ve chvíli, kdy je substrát suchý ze svrchní třetiny.  

Na listy se lepí prach. Udržujte je čisté 

I když je monstera velice krásná, moderní rostlina, přesto má své nevýhody. Jednou z nevýhod je prach, který se na velké děravé listy lepí. Už během jednoho týdne se rostlina potýká s hromadou prachu, jenž sám neopadne. Je proto důležité, abyste si vymezili trochu času a listy jednou za čas utřeli vlhkým hadříkem.  

K TÉMATU  Televize budoucnosti. Víte, jak bude vypadat?

Rostlina je toxická! 

Jak jsme zmínili, i když je monstera líbivá na pohled, má řadu nevýhod. Lepící se prach na listy není tou jedinou nevýhodou. Dalším problémem, že rostlina je toxická čili nepatří do domácnosti, kde žijí kočky, psi nebo malé děti. Jenom pouhé olíznutí listu rostliny může vyvolat podráždění kůže a problémy se zažíváním, se kterými by se muselo zamířit k lékaři.  

Co se s monsterou děje, když… 

Osychají špičky listů 

Pokud osychají špičky listů, pravděpodobně rostlina sídlí na stanovišti s příliš suchým vzduchem. Problém nastává především během zimy, kdy se vlhkost v interiérech moc nedrží. Pokud začnou špičky listů opravdu osychat, je zapotřebí zvýšit vzdušnou vlhkost.  

Netvarují se listy 

Pro listy monstery jsou typické díry. Ovšem může dojít k tomu, že se listy monstery netvarují, bohužel. Co je toho důvodem? Na vině je nedostatek světla. Pokud však pokojová rostlina sídlí na světlém stanovišti, na vině může být i nedostatek živin.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Pokud se chcete letos blýsknout, bude to chtít do vašeho šatníku zakomponovat alespoň jeden pár stylových tenisek. Že nevíte, jaké kousky budou letos in? Nezoufejte a pojďte se na vybrané modely módních sneakersů podívat s námi. Inspirace na vás čeká!
Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Udržitelná móda již není jen trendem, ale nezbytností. Naučte se, jak skloubit lásku k módním trendům s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, a to vše s elegancí a stylem.
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.
Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.

Výběr článků

Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.

Nepřehlédněte

Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek