Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

20. 08. 2020

Pokojové rostliny umí každou domácnost zútulnit, zpříjemnit a oživit. V posledních letech roste popularita především pokojovkám se zelenými listy, které nekvetou do všech barev duhy. Díky jejich stálé zelenosti se hodí do každé moderní domácnosti, kde se sází na jednoduchost a styl. Ke stálezeleným rostlinám, jež se s velkou oblibou pěstují v moderních interiérech, patří také monstera, která je typická svými velkými, placatými listy. Že se vám také líbí tato líbivá pokojová rostlina? Určitě si pokládáte otázku, jak ji pěstovat.  

Miluje světlo a teplo k tomu 

To, že pochází z tropických deštných pralesů, může nejednomu pěstiteli opravdu pomoct. Pěstiteli zmíněná informace napoví například to, že ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje především teplo a světlo. Tedy nepřímé světlo. Sluneční paprsky (stejně jako u řady jiných rostlin) dokážou spálit listy rostliny. Co se týče tepla, ideální stanoviště je tam, kde se teplota pohybuje mezi dvaceti až třiceti stupni Celsia.  

Jak na zálivku 

Monstera upřednostňuje vyšší vlhkost, to má v sobě zažité už od nepaměti. Přesto si však dejte pozor na její přelití, které způsobuje žloutnutí listů a uhnívání kořenů. Před každou zálivkou proto raději zkontrolujte, jestli je substrát rostliny vlhký či nikoli. Pokud vlhký stále je, se zálivkou raději ještě pár dní počkejte. Zkušení pěstitelé zalévají monsteru vždy ve chvíli, kdy je substrát suchý ze svrchní třetiny.  

Na listy se lepí prach. Udržujte je čisté 

I když je monstera velice krásná, moderní rostlina, přesto má své nevýhody. Jednou z nevýhod je prach, který se na velké děravé listy lepí. Už během jednoho týdne se rostlina potýká s hromadou prachu, jenž sám neopadne. Je proto důležité, abyste si vymezili trochu času a listy jednou za čas utřeli vlhkým hadříkem.  

K TÉMATU  Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Rostlina je toxická! 

Jak jsme zmínili, i když je monstera líbivá na pohled, má řadu nevýhod. Lepící se prach na listy není tou jedinou nevýhodou. Dalším problémem, že rostlina je toxická čili nepatří do domácnosti, kde žijí kočky, psi nebo malé děti. Jenom pouhé olíznutí listu rostliny může vyvolat podráždění kůže a problémy se zažíváním, se kterými by se muselo zamířit k lékaři.  

Co se s monsterou děje, když… 

Osychají špičky listů 

Pokud osychají špičky listů, pravděpodobně rostlina sídlí na stanovišti s příliš suchým vzduchem. Problém nastává především během zimy, kdy se vlhkost v interiérech moc nedrží. Pokud začnou špičky listů opravdu osychat, je zapotřebí zvýšit vzdušnou vlhkost.  

Netvarují se listy 

Pro listy monstery jsou typické díry. Ovšem může dojít k tomu, že se listy monstery netvarují, bohužel. Co je toho důvodem? Na vině je nedostatek světla. Pokud však pokojová rostlina sídlí na světlém stanovišti, na vině může být i nedostatek živin.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.

Nepřehlédněte

Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek