Domů » Krása a móda » Pokožka a pleť » Jak pečovat o ruce během mrazivých dní?
Pokožka a pleť

Jak pečovat o ruce během mrazivých dní?

jak pečovat o ruce
Jak pečovat o ruce během zimy? (zdroj foto: www.123rf.com)
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?

Měli bychom na vzhled rukou dbát a věnovat jim náležitou pozornost. A že je jí nyní v zimě zapotřebí opravdu hodně. Jak tedy správně pečovat o ruce, když venku panují nízké teploty?

Ruce hrají velmi důležitou roli v našich sociálních kontaktech. Snad tomu zase tak bude, ale běžně si lidé při setkáních podávali ruce (snad je změna kvůli koronaviru jen dočasná). Leckdy se při rozhovorech někoho dotýkáme, případně mu něco rukama ukazujeme, gestikulujeme.

Prevence nade vše

V těchto dnech jsou naše ruce zatěžovány především mrazy, prudkými přechody ze zimy do tepla, ale také častým umýváním a používáním dezinfekce. Ideální je, když se vám povede omezit neblahé vlivy všeho zmíněného a ruce ochránit.

Noste rukavice. I když jdete ven jen na chvilku a bez rukavic byste to jistě zvládli, i tak si je nasaďte. Můžete je sladit se svým outfitem, aby vám nepřišly jen jako vyloženě obtěžující součást oblečení. Dobrou náladu vám mohou dodat i různé rukavice hýřící barvami.

Pokud pracujete s úklidovými prostředky, vezměte si na práci gumové rukavice. Po úklidu nebo třeba mytí nádobí si ruce namažte krémem.

Hydratace a opět hydratace

Zakupte si kvalitní hydratační krém a ruce si důkladně několikrát denně promazávejte. Pokud jste celý den v pohybu, dejte si malé balení do kabelky. V kanceláři umístěte krém na viditelné místo a používejte ho – kdykoliv si jen vzpomenete.

Krémy mohou být na bázi emulze vody v oleji nebo oleje ve vodě. První zmiňovaný typ je mastnější a obvykle obsahuje méně konzervantů, jelikož je přirozeně stabilnější. Emulze oleje ve vodě se lépe vstřebává, snadno se vsákne do pokožky, ale konzervantů tu najdete o poznání víc.

Pokud máte opravdu citlivou pokožku se sklonem k ekzémům nebo trpíte některým kožním onemocněním, volte raději krém zcela bez parfemace a konzervantů. Do krémů vhodných pro zimní období se často přidává např. bambucké máslo, včelí vosk, mandlový olej nebo kyselina hyaluronová.

Ruce čas od času hýčkejte

Pravidelně dopřejte svým rukám nadstandardní péči v podobě masky nebo zábalu. Stačí, když si na ruce nanesete silnější vrstvu krému a nasadíte si igelitové rukavice. Přes ně můžete ještě dát bavlněné rukavice, aby se ruce prohřály a krém se snadno vstřebal. Po zhruba 20 minutách rukavice sundejte a zbylý krém z rukou otřete.

Můžete si dopřát i olejový zábal. Olivový olej mírně zahřejte a na chvíli do něj ruce ponořte. Pak je můžete osušit.

Důležitost vyvážené stravy

Péče o ruce ale také zahrnuje starost o naše zdraví zevnitř. I v zimě myslete na stravu s dostatkem veškerých důležitých látek a adekvátní pitný režim. Ne nadarmo se říká, že pokožka je ukazatelem našeho celkového zdraví. Jen stěží budete mít ruce příjemně hebké a hydratované, pokud tělu nedodáte potřebné množství tekutin.

Ve stravě by neměly chybět vitamíny skupiny B, vitamín E, D, železo a vápník. Do jídelníčku zařaďte potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin a kolagenu. Vaše ruce se vám za takovou péči brzy odvděčí.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zimní péče o pokožku: Hydratace je klíčem ke krásné pleti

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Michaela Dušková

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Přidejte svůj názor