Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Zimní péče o pokožku: Hydratace je klíčem ke krásné pleti

Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?
péče o pokožku
Jak pečovat v zimě o pokožku? (zdroj foto: 123rf.com)

02. 12. 2020

02. 12. 2020

Není žádným tajemstvím, že pokud toužíme po krásné, zdravé a bezchybné pleti, je nutné věnovat jí dostatečnou péči. To platí nejen v letních měsících, kdy je pokožka namáhaná hlavně suchým vzduchem a slunečními paprsky, ale také v zimě. Jaká je v zim péče o pokožku?

S příchodem chladným a mrazivých dnů je proto vhodné přizpůsobit péči o pokožku změnám venkovních teplot, s nimiž se mění i potřeby pleti, a poskytnout ji nejlepší možnou ochranu. Na co je dobré se zaměřit, aby zimní péče o pokožku byla dokonalá?

Co ovlivňuje kvalitu pleti v zimě?

Zima je bezesporu ročním obdobím, které má své nezaměnitelné kouzlo. Mrazivé dny, třpytivé rampouchy a sněhová pokrývka v mnohých z nás probouzí “pohádkovou” náladu a láká k zimním radovánkám. Přesto však dokáže zima naší pokožce uloupit kousek z její krásy.

Vlivem mrazu, větru a častých teplotních změn, kterým pleť vystavujeme při přechodu z vyhřátých domovů do venkovního chladu, může pokožka začít rychle strádat na svém půvabu. Zářivá pleť tak snadno získá nezdravý našedlý tón, vysušenou a popraskanou strukturu nebo se na ní objeví nehezké zarudlé flíčky.

Postupně pak ztrácí svou pružnost, ale i látky, které jsou důležité pro její zdraví. To jsou nežádoucí projevy, kterým se však dá zabránit pomocí správné zimní péče o pokožku. 

Jak se na pleti projevuje nedostatečná zimní péče:

  • Pleť trpí dehydratací, čímž ztrácí svou pružnost
  • Je vysušená, šupitaná a má větší sklony k zarudnutí 
  • Získává nezdravý našedlý tón 
  • V zimě je pokožka více náchylná k tvorbě ekzémů a vyrážek
  • Ztrácí potřebné látky a schopnost se regenerovat

Zimní hydratace je součástí zimní péče o pokožku

Každá žena, která se pravidelně stará o svou pokožku, dozajista ví, že hydratace je nezbytnou součástí každodenní péče o pleť. Zimní hydratace pleti je však maličko jiná, nežli je tomu v létě nebo po zbytek roku. Jeden z nejčastějších mýtů, který je v souvislosti se zimní hydratací pokožky stále často spojován.

Říká, že bychom měly na hydratační krémy během zimních měsíců zapomenout. Ti, kteří tento názor zastávají, argumentují, že v důsledku používání hydratačních krémů v zimním období dochází uvnitř pokožky k zamrzání vody (vody, kterou krém obsahuje) a následnému popraskání pleti.

K TÉMATU  Otestovali jsme: Jednoduchá maska na suché vlasy bez lesku!

Právě díky tomuto rozšířenému mýtu a obavám, aby své pokožce neuškodily, pak mnoho žen raději svou pleť během zimy vůbec nehydratuje. Opomenutí zimní hydratace pleti je však jedna z největších chyb, kterých se můžeme dopustit.

Kosmetika pro dokonalou zimní péči o pleť

V první řadě je dobré si uvědomit, že naše kůže potřebuje v zimě ještě více vláhy a výživy než v létě. A to nejen kvůli chladnému počasí, ale i proto, že se více oblékáme, v důsledku čehož pokožka méně dýchá a nedostatkem zimní hydratace následně hrubne.

S hydratací je vhodné začít už během odličování. Na pomoc si můžete vzít hydratační odličovací pěnu či tonikum, které mají za úkol pleť odlíčit od make-upu, ale také ji odmastit, umýt a zbavit všech nečistot. Na dokonale čistou pleť je pak vhodné nanést denní krém, jenž se postará o tolik potřebnou hydrataci během celého dne.

Díky pravidelné zimní hydrataci, jenž působí na pleť jako životabudič, získá vaše pokožka rozzářený vzhled a hebkou jemnou strukturu. Večer je pak důležité opět dbát na důkladnou očistu pokožky a dopřát jí dostatek času na regeneraci po dlouhém namáhavém dni, kdy byla vystavena nejen chladnému počasí, ale i vlivu smogu a jiných nečistot z ovzduší.

Doplnit do pokožky potřebnou výživu a účinné látky, které podpoří její regeneraci, vám pomohou vhodná séra či noční krémy s přírodními oleji, jež jsou bohaté na pleti prospěšné vitamíny. Alespoň jednou do týdne bychom pak své pokožce měly také dopřát něco navíc.

Jelikož přirozeně dochází ke vzniku odumřelých částí kůže na jejím povrchu,  je vhodné rozmazlit svou pleť jemným a šetrným peelingem. Peeling funguje nejen jako perfektní očista, ale také jako úžasná prokrvující masáž. Kromě toho svou pokožku za pomoci peelingu připravíte na to, aby vstřebala všechny důležité složky z noční kosmetiky. 

K TÉMATU  Vyrobte si doma balzám na rty s oblíbenou vůní a připravte se na podzim a zimní mrazy

Omyly, kterých dobré se je v zimě vyvarovat

Kromě nedostatečné zimní hydratace však můžeme své pleti uškodit i jinými omyly v péči o pokožku. Jaké jsou další chyby v zimní péči o pleť, které mohou naší pokožce ubrat na kráse a čeho bychom se rozhodně měly vyvarovat?

Zanedbání zdravého životního stylu

V zimních měsících nemáme příliš příležitostí k pohybu na čerstvém vzduchu a navíc je toto období především spjato s vánočními svátky, kdy mnohdy máme sklon zanedbávat zdravý životní styl. I malé hříchy v podobě vánočního cukroví, lenošení a větší příjem alkoholu v souvislosti s novoročními oslavami se mohou velice rychle projevit na kvalitě a vzhledu naší pokožky.

Právě v zimě je naše tělo pod větším náporem toxinů, které se mohou neblaze promítnout do přirozené krásy naší pleti. Součástí zimní péče o pokožku by proto měla být nejen pravidelná očista pleti, ale i celého organismu.

Málo vláhy a nedostatečný pitný režim

V zimním období se snadno stane, že zanedbáváme pitný režim, a to z prostého důvodu. Venkovní chladné počasí nás nenutí pravidelně doplňovat tekutiny. Pokožka se pak stává suchou a šupinatou. Myslete proto i v mrazivých dnech na dostatečný pitný režim. Ten je nezbytnou součástí zimní hydratace,  protože klíčem ke krásné a zdravé pokožce je hydratace nejen zvenčí, ale také zevnitř. 

Špatně zvolená kosmetika

Nedílnou součástí zimní kosmetiky by měl být krém s vyšším podílem tukových látek (ceramidy, cholesterol nebo rostlinné oleje), který je speciálně navržený pro zimní péči. Upřednostňujte proto krémy, které mají emulzní strukturu.

V praxi to znamená, že je kapka vody uzamčena uvnitř tukových látek. Stejně tak důležitý je i dostatečný obsah antioxidantů v kosmetice, kterou si vyberete pro zimní péči o svou pleť. Poskytuje totiž pokožce ochranný štít proti venkovním vlivům jako je například smog, kterého je v zimě více, než kdy jindy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší pleťové masky pro suchou pleť. Hydratujte ji

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
The Pole House se nachází 40 metrů vysoko nad Fairhaven Beach v Austrálii. Tenhle nádherný výhled si může dopřát každý, kdo si luxusní pobyt pronajme třeba na víkend. Od nás je to ale trochu daleko, takže vám nezbývá, než si alespoň prohlédnout, jak tohle hnízdo vypadá.
Máte někoho, s kým jste se nedávno pohádaly? Pak je čas se usmířit! Dnes vám to půjde skvěle! Dopřejte také trochu zdraví svým játrům a bacha na rande, pokud si představujete, že bude něco víc. Co ještě pro dnešek radí astroložka Naďa Šmídová?
Milujete hořkou čokoládu ve všech jejích podobách? K této vášni si můžete jen gratulovat. S každým soustem této sladkosti si totiž snižujete pravděpodobnost několika druhů rakovin. Ale i vaše srdce si přijde na své!
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.

Výběr článků

Postel nebo televize, schovaná ve zdi, schovaný úložný prostor pod postelí nebo skládací stolky. Skládání všeho, co se dá. Je to účelné a praktické! Podívejte se na chytré vychytávky, které dokáží ušetřit spoustu místa ve vašem prostoru pro žití.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Nepřehlédněte

Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek