Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

7 podob vegetariánství: Vyznejte se jednotlivých typech

Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
vegetariánství
Není vegetarián jako vegetarián. Existují různé podoby přístupu ke stravování.

25. 05. 2022

25. 05. 2022

Stravovací styl vegetariánství asi netřeba blíže popisovat. Vegetarián je zkrátka člověk, který se ve svém jídelníčku obejde bez masa či dalších živočišných produktů, naopak přednost dává zejména ovoci, zelenině, luštěninám a obilovinám.

Jenže s přibývající dobou už pouhá nálepka vegetarián nestačí. Dnes proto rozlišujeme hned několik dalších stravovacích podkategorií, které se odvíjí od toho, čemu se dotyčný vyhýbá, a co preferuje. O některých jste možná doposud ani nikdy neslyšeli. Jak se v nich vyznat?

1. Laktovegetarián

Jedinci, kteří plují na vlně laktovegetariánství, mají stejné základní omezení jako klasičtí vegetariáni – nejí maso ani vejce, naopak se spoléhají na rostlinné alternativy, z nichž dostanou patřičnou výživu. Nicméně hlavní rozdíl je v tom, že laktovegetariáni se nebrání konzumaci mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt, máslo nebo sýr. Laktovegetariány se stávají převážně lidé, kteří se bez mléčných výrobků po chuťové stránce neobejdou nebo jednoduše chtějí mít ve své stravě dostatek bílkovin. A jak je známé, mléčné výrobky je obsahují v docela solidní míře.

2. Ovovegetarián

Na první pohled se zdá, jakoby šlo o člověka, který ve dne v noci konzumuje pouze ovoce. Ovšem nenechte se zmýlit. Ovovegetarián je označení pro člověka, který ze své stravy vyloučil maso i mléčné výrobky, avšak s radostí konzumuje vejce, a to zejména díky jejich skvělým nutričním vlastnostem.

mléko
Rostlinná mléka jsou oblíbená nejen u vyznavačů alternativního stravování.

3. Lakto-ovo vegetarián

Jedná se o kombinaci dvou předchozích stylů, které vysvětlují jediné. Lakto-ovo vegetariánství spočívá v radikálním vyloučení masa z jídelníčku, avšak nadále je dovolené konzumovat mléčné výrobky a vejce v neomezeném množství. Tito lidé však pro pořízení mléčných výrobků a vajec volí především místní výrobce a ověřené farmy, které jim dávají pocit, že jedí živočišné produkty zvířat žijících v dobrých životních podmínkách.

K TÉMATU  Zvládnete Svatojakubskou pouť Camino de Santiago sama?

4. Vegan 

Vegan je další zřejmě nejznámější pojem, který se od klasického vegetariánství poměrně znatelně odlišuje. Je to dané především samotnou filozofií z hlediska jednotlivého stravování. Klasický vegan nadobro vyloučí ze své stravy veškeré živočišné produkty – tedy maso, vejce i mléčné výrobky a mimo to se vzdává i vedlejších produktů, mezi které řadíme třeba med, želatinu, kolagen i bílý cukr.

zelenina
Vegani konzumují pouze rostlinnou stravu.

A co se nákupních zvyklostí týče, vegani se zpravidla vyhýbají pořízení čehokoli, co obsahuje i byť minimální obsah živočišných produktů. A rozhodně stojí za zmínku, že takovou podskupinou veganů jsou raw vegani. Tito jedinci jsou proslulí tím, že konzumují pouze syrové a tepelně neupravené potraviny čistě rostlinného původu. 

5. Pescatarián

Ačkoli občas se ve vegetariánské komunitě vedou diskuze, zda by pescatariánská strava měla patřit k té vegetariánské, i tak ji přidáváme na náš seznam. Pescatariáni jsou však oproti jiným zmíněným typům hodně odlišní. Jsou to totiž jedinci, kteří běžně konzumují ryby a měkkýše, avšak ze své stravy zcela vylučují bílkoviny suchozemských zvířat včetně kuřecího, hovězího i vepřového masa. Pescatarián se však nebrání ani konzumaci vajec či mléčných výrobků.

rybář
Pescatariáni konzumují všechny živočichy vodní říše. Naopak se vyhýbají suchozemským bílkovinám ze zvířat.

6. Pollotarián

Pollotariánství je zvláštní odnož vegetariánství. Pollotariáni si totiž pochutnají na kuřeti, kachně, krůtě či další drůbeži, ovšem červenému masu se obloukem vyhýbají. To vše nejčastěji z důvodu, že se obávají zdravotních dopadů, které mohou plynout z konzumace červeného masa. Etický podtext v tom tedy nehledejte. Právě pollotarián je veskrze zlatá střední cesta pro někoho, kdo chce konzumovat živočišné bílkoviny, ale na druhou stranu chce být jednou nohou na cestě k rostlinné stravě.

7. Flexitarián

Jak už název napovídá, flexitariáni uznávají životní styl, který je z hlediska stravy a případných omezení hodně flexibilní. Na rozdíl od zbytku vegetariánského spektra nemusí zcela vyloučit živočišnou stravu, avšak o její konzumaci vědomě a soustředěně přemýšlí.

K TÉMATU  Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Živočišné produkty jedí příležitostně a pouze za určitých podmínek. Flexitarián proto může snížit spotřebu masa na dva dny v týdnu, omezit se pouze na konzumaci hovězího masa chovaného v ideálních podmínkách či se soustředit výhradně na vajíčka pocházející z domácího chovu.

Flexitariánská strava je vynikající pro každého, kdo chce změnit svůj jídelníček, avšak se necítí na tak razantní změnu vzdát se nadobro konkrétních potravin. Flexitariáni také rádi ochutnávají bezmasé produkty, hledají zajímavé alternativy, které jsou zdravotně přínosnější a ohleduplné vůči životnímu prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hledáte inspiraci pro vaši kuchyni? Zkuste čtyři zdravé a jednoduché veganské recepty, vhodné i do diety!

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Madonna, nejslavnější popová ikona od začátku 80. let až do současnosti plní sociální sítě fotografiemi, nad nimiž v poslední době zdravý rozum skutečně žasne. Zpěvačka se zřejmě nehodlá smířit s přirozeným procesem stárnutí a chce si i nadále zachovat svou dokonalou image. Má tohle ale být ještě náš vzor hodný následování?

Nepřehlédněte

Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek