Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

7 podob vegetariánství: Vyznejte se jednotlivých typech

Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
vegetariánství
Není vegetarián jako vegetarián. Existují různé podoby přístupu ke stravování.

25. 05. 2022

25. 05. 2022

Stravovací styl vegetariánství asi netřeba blíže popisovat. Vegetarián je zkrátka člověk, který se ve svém jídelníčku obejde bez masa či dalších živočišných produktů, naopak přednost dává zejména ovoci, zelenině, luštěninám a obilovinám.

Jenže s přibývající dobou už pouhá nálepka vegetarián nestačí. Dnes proto rozlišujeme hned několik dalších stravovacích podkategorií, které se odvíjí od toho, čemu se dotyčný vyhýbá, a co preferuje. O některých jste možná doposud ani nikdy neslyšeli. Jak se v nich vyznat?

1. Laktovegetarián

Jedinci, kteří plují na vlně laktovegetariánství, mají stejné základní omezení jako klasičtí vegetariáni – nejí maso ani vejce, naopak se spoléhají na rostlinné alternativy, z nichž dostanou patřičnou výživu. Nicméně hlavní rozdíl je v tom, že laktovegetariáni se nebrání konzumaci mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt, máslo nebo sýr. Laktovegetariány se stávají převážně lidé, kteří se bez mléčných výrobků po chuťové stránce neobejdou nebo jednoduše chtějí mít ve své stravě dostatek bílkovin. A jak je známé, mléčné výrobky je obsahují v docela solidní míře.

2. Ovovegetarián

Na první pohled se zdá, jakoby šlo o člověka, který ve dne v noci konzumuje pouze ovoce. Ovšem nenechte se zmýlit. Ovovegetarián je označení pro člověka, který ze své stravy vyloučil maso i mléčné výrobky, avšak s radostí konzumuje vejce, a to zejména díky jejich skvělým nutričním vlastnostem.

mléko
Rostlinná mléka jsou oblíbená nejen u vyznavačů alternativního stravování.

3. Lakto-ovo vegetarián

Jedná se o kombinaci dvou předchozích stylů, které vysvětlují jediné. Lakto-ovo vegetariánství spočívá v radikálním vyloučení masa z jídelníčku, avšak nadále je dovolené konzumovat mléčné výrobky a vejce v neomezeném množství. Tito lidé však pro pořízení mléčných výrobků a vajec volí především místní výrobce a ověřené farmy, které jim dávají pocit, že jedí živočišné produkty zvířat žijících v dobrých životních podmínkách.

K TÉMATU  Odborník radí: jak souvisí zrak s naším životním stylem. Co dělat, aby naše oči netrpěly

4. Vegan 

Vegan je další zřejmě nejznámější pojem, který se od klasického vegetariánství poměrně znatelně odlišuje. Je to dané především samotnou filozofií z hlediska jednotlivého stravování. Klasický vegan nadobro vyloučí ze své stravy veškeré živočišné produkty – tedy maso, vejce i mléčné výrobky a mimo to se vzdává i vedlejších produktů, mezi které řadíme třeba med, želatinu, kolagen i bílý cukr.

zelenina
Vegani konzumují pouze rostlinnou stravu.

A co se nákupních zvyklostí týče, vegani se zpravidla vyhýbají pořízení čehokoli, co obsahuje i byť minimální obsah živočišných produktů. A rozhodně stojí za zmínku, že takovou podskupinou veganů jsou raw vegani. Tito jedinci jsou proslulí tím, že konzumují pouze syrové a tepelně neupravené potraviny čistě rostlinného původu. 

5. Pescatarián

Ačkoli občas se ve vegetariánské komunitě vedou diskuze, zda by pescatariánská strava měla patřit k té vegetariánské, i tak ji přidáváme na náš seznam. Pescatariáni jsou však oproti jiným zmíněným typům hodně odlišní. Jsou to totiž jedinci, kteří běžně konzumují ryby a měkkýše, avšak ze své stravy zcela vylučují bílkoviny suchozemských zvířat včetně kuřecího, hovězího i vepřového masa. Pescatarián se však nebrání ani konzumaci vajec či mléčných výrobků.

rybář
Pescatariáni konzumují všechny živočichy vodní říše. Naopak se vyhýbají suchozemským bílkovinám ze zvířat.

6. Pollotarián

Pollotariánství je zvláštní odnož vegetariánství. Pollotariáni si totiž pochutnají na kuřeti, kachně, krůtě či další drůbeži, ovšem červenému masu se obloukem vyhýbají. To vše nejčastěji z důvodu, že se obávají zdravotních dopadů, které mohou plynout z konzumace červeného masa. Etický podtext v tom tedy nehledejte. Právě pollotarián je veskrze zlatá střední cesta pro někoho, kdo chce konzumovat živočišné bílkoviny, ale na druhou stranu chce být jednou nohou na cestě k rostlinné stravě.

7. Flexitarián

Jak už název napovídá, flexitariáni uznávají životní styl, který je z hlediska stravy a případných omezení hodně flexibilní. Na rozdíl od zbytku vegetariánského spektra nemusí zcela vyloučit živočišnou stravu, avšak o její konzumaci vědomě a soustředěně přemýšlí.

K TÉMATU  Přesčasy se už nenosí! Víte, co je to Lazy girl job?

Živočišné produkty jedí příležitostně a pouze za určitých podmínek. Flexitarián proto může snížit spotřebu masa na dva dny v týdnu, omezit se pouze na konzumaci hovězího masa chovaného v ideálních podmínkách či se soustředit výhradně na vajíčka pocházející z domácího chovu.

Flexitariánská strava je vynikající pro každého, kdo chce změnit svůj jídelníček, avšak se necítí na tak razantní změnu vzdát se nadobro konkrétních potravin. Flexitariáni také rádi ochutnávají bezmasé produkty, hledají zajímavé alternativy, které jsou zdravotně přínosnější a ohleduplné vůči životnímu prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hledáte inspiraci pro vaši kuchyni? Zkuste čtyři zdravé a jednoduché veganské recepty, vhodné i do diety!

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Letní dovolená je obdobím, kdy mnoho párů tráví více času spolu, což může přinést jak radosti, tak výzvy. Přestože je společně strávený čas skvělý pro posílení vztahu, může také vést k ponorce. Zde je několik tipů, jak udržovat zdravý partnerský vztah během tohoto období.
Čím můžete v jakémkoli věku svoje dítě zaručeně otrávit Když budete opakovat tyhle nejhorší rodičovské hlášky. Některé z nich jste určitě slyšely od svých rodičů a nesnášely jste je v dětství a mládí také. Zkuste se jich vyvarovat. I když vás to bude občas stát úsilí a ústa na zámek.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Působí váš domov neosobním dojmem? Necítíte se doma příjemně? Je načase se pustit do zútulnění! Nemusíte investovat do příliš rozsáhlé a finančně náročné rekonstrukce. Stačí vsadit na drobnosti, které však mají na konečném vzhledu domácnosti obrovský vliv. Čím začnete nejdříve?
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.

Výběr článků

Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Česká republika nabízí mnoho krásných míst pro letní dovolenou. Ať už hledáte relaxaci u vody, aktivní turistiku v horách, nebo objevování historických památek, najdete zde něco pro každého. V tomto článku vám představíme nejzajímavější destinace pro letní dovolenou v ČR, které zahrnují Lipno, Český Krumlov, Krkonoše, Moravský kras, Lednicko-valtický areál, Pálavu, České Švýcarsko a Máchovo jezero. Připravte se na letní dobrodružství plné nezapomenutelných zážitků.
Žádná domácnost se neobejde bez jídelního stolu. Mezi všemi vyniká stůl z masivu, bytelný a odolný nábytek z masivního dřeva. Můžete vybírat z nespočtu tvarů i materiálů, jako dub, buk, ale i borovice nebo jedle. Stůl z masivu se stane dominantou vaší kuchyně nebo obývacího pokoje.

Nepřehlédněte

Příští víkend jsou tu Vánoce, takže je nejvyšší čas sladit vaši domácnost do svátečního duchu. A i když je pro Vánoce nejtypičtější kombinace barev červená, zlatá a zelená, máme pro vás tipy na výzdobu, které ovládly letošní rok 2022. Nechte se inspirovat zajímavými prvky, barvami i materiály.
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek