Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

7 podob vegetariánství: Vyznejte se jednotlivých typech

Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
vegetariánství
Není vegetarián jako vegetarián. Existují různé podoby přístupu ke stravování.

25. 05. 2022

25. 05. 2022

Stravovací styl vegetariánství asi netřeba blíže popisovat. Vegetarián je zkrátka člověk, který se ve svém jídelníčku obejde bez masa či dalších živočišných produktů, naopak přednost dává zejména ovoci, zelenině, luštěninám a obilovinám.

Jenže s přibývající dobou už pouhá nálepka vegetarián nestačí. Dnes proto rozlišujeme hned několik dalších stravovacích podkategorií, které se odvíjí od toho, čemu se dotyčný vyhýbá, a co preferuje. O některých jste možná doposud ani nikdy neslyšeli. Jak se v nich vyznat?

1. Laktovegetarián

Jedinci, kteří plují na vlně laktovegetariánství, mají stejné základní omezení jako klasičtí vegetariáni – nejí maso ani vejce, naopak se spoléhají na rostlinné alternativy, z nichž dostanou patřičnou výživu. Nicméně hlavní rozdíl je v tom, že laktovegetariáni se nebrání konzumaci mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt, máslo nebo sýr. Laktovegetariány se stávají převážně lidé, kteří se bez mléčných výrobků po chuťové stránce neobejdou nebo jednoduše chtějí mít ve své stravě dostatek bílkovin. A jak je známé, mléčné výrobky je obsahují v docela solidní míře.

2. Ovovegetarián

Na první pohled se zdá, jakoby šlo o člověka, který ve dne v noci konzumuje pouze ovoce. Ovšem nenechte se zmýlit. Ovovegetarián je označení pro člověka, který ze své stravy vyloučil maso i mléčné výrobky, avšak s radostí konzumuje vejce, a to zejména díky jejich skvělým nutričním vlastnostem.

mléko
Rostlinná mléka jsou oblíbená nejen u vyznavačů alternativního stravování.

3. Lakto-ovo vegetarián

Jedná se o kombinaci dvou předchozích stylů, které vysvětlují jediné. Lakto-ovo vegetariánství spočívá v radikálním vyloučení masa z jídelníčku, avšak nadále je dovolené konzumovat mléčné výrobky a vejce v neomezeném množství. Tito lidé však pro pořízení mléčných výrobků a vajec volí především místní výrobce a ověřené farmy, které jim dávají pocit, že jedí živočišné produkty zvířat žijících v dobrých životních podmínkách.

K TÉMATUNejznámější lyžařská střediska v Evropě. Už jste je navštívily?

4. Vegan 

Vegan je další zřejmě nejznámější pojem, který se od klasického vegetariánství poměrně znatelně odlišuje. Je to dané především samotnou filozofií z hlediska jednotlivého stravování. Klasický vegan nadobro vyloučí ze své stravy veškeré živočišné produkty – tedy maso, vejce i mléčné výrobky a mimo to se vzdává i vedlejších produktů, mezi které řadíme třeba med, želatinu, kolagen i bílý cukr.

zelenina
Vegani konzumují pouze rostlinnou stravu.

A co se nákupních zvyklostí týče, vegani se zpravidla vyhýbají pořízení čehokoli, co obsahuje i byť minimální obsah živočišných produktů. A rozhodně stojí za zmínku, že takovou podskupinou veganů jsou raw vegani. Tito jedinci jsou proslulí tím, že konzumují pouze syrové a tepelně neupravené potraviny čistě rostlinného původu. 

5. Pescatarián

Ačkoli občas se ve vegetariánské komunitě vedou diskuze, zda by pescatariánská strava měla patřit k té vegetariánské, i tak ji přidáváme na náš seznam. Pescatariáni jsou však oproti jiným zmíněným typům hodně odlišní. Jsou to totiž jedinci, kteří běžně konzumují ryby a měkkýše, avšak ze své stravy zcela vylučují bílkoviny suchozemských zvířat včetně kuřecího, hovězího i vepřového masa. Pescatarián se však nebrání ani konzumaci vajec či mléčných výrobků.

rybář
Pescatariáni konzumují všechny živočichy vodní říše. Naopak se vyhýbají suchozemským bílkovinám ze zvířat.

6. Pollotarián

Pollotariánství je zvláštní odnož vegetariánství. Pollotariáni si totiž pochutnají na kuřeti, kachně, krůtě či další drůbeži, ovšem červenému masu se obloukem vyhýbají. To vše nejčastěji z důvodu, že se obávají zdravotních dopadů, které mohou plynout z konzumace červeného masa. Etický podtext v tom tedy nehledejte. Právě pollotarián je veskrze zlatá střední cesta pro někoho, kdo chce konzumovat živočišné bílkoviny, ale na druhou stranu chce být jednou nohou na cestě k rostlinné stravě.

7. Flexitarián

Jak už název napovídá, flexitariáni uznávají životní styl, který je z hlediska stravy a případných omezení hodně flexibilní. Na rozdíl od zbytku vegetariánského spektra nemusí zcela vyloučit živočišnou stravu, avšak o její konzumaci vědomě a soustředěně přemýšlí.

K TÉMATUSingle život aneb výhody, které máte, když jste sama

Živočišné produkty jedí příležitostně a pouze za určitých podmínek. Flexitarián proto může snížit spotřebu masa na dva dny v týdnu, omezit se pouze na konzumaci hovězího masa chovaného v ideálních podmínkách či se soustředit výhradně na vajíčka pocházející z domácího chovu.

Flexitariánská strava je vynikající pro každého, kdo chce změnit svůj jídelníček, avšak se necítí na tak razantní změnu vzdát se nadobro konkrétních potravin. Flexitariáni také rádi ochutnávají bezmasé produkty, hledají zajímavé alternativy, které jsou zdravotně přínosnější a ohleduplné vůči životnímu prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hledáte inspiraci pro vaši kuchyni? Zkuste čtyři zdravé a jednoduché veganské recepty, vhodné i do diety!

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Nepřehlédněte

Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek