Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
činnosti
Antistresové činnosti, které zlepší náladu a vyženou z těla napětí. (zdroj foto: pixabay.com)

04. 11. 2020

Ať se to v bytě zelená

Že vám do pár měsíců umře i kaktus? To nevadí! Žádný učený z nebe nespadl. Ale pokud chcete mít lepší náladu a nebýt stále nervózní, budete se muset obklopit zelení. Pěstování patří mezi antistresové činnosti, proto si zajděte do zahradnictví nebo do rostlinného ateliéru a nějaké květiny si kupte. A starejte se o ně.

Květiny přesazujte, hnojte, zalévejte, sprchujte je, zkrátka dělejte všechno, co potřebují a klidně věnujte pár minut denně jen tomu, že se na ně budete dívat a zkoumat, jak rostou. Tato činnost patří mezi zmiňované antistresové činnosti, které zlepší náladu. Věřte, že se do pokojových i balkónových květin hned zamilujete.

A to dokonce i v případě, že tomu teď vůbec nevěříte a v životě jste žádnou květinu nevypěstovali. Začněte však těmi, které jsou na pěstování nenáročné, poradí vám v každém květinářství. Koupíte-li si nějakou náročnou, může se stát, že brzy umře a vás to od pěstování odradí. To by ale byla velká škoda. 

Malujte

Ne každý je výtvarně nadaný a dokáže namalovat něco, co nevypadá jako dílo žáka prvního stupně základní školy. To ale vůbec nevadí. Abstraktní obrazy, které vždycky vypadají dobře, i když jde o sebevětší patlaninu, dokáže vytvořit každý. Nejlépe se k tomuto účelu hodí akrylové nebo akvarelové barvy.

Kupte si ve výtvarných potřebách plátno, barvy, případně štětce. Místo nich ale můžete použít cokoliv, co máte doma. Vidličky, houbičky, kartáčky, malovat se dá opravdu ledasčím. Třeba si nakonec vystačíte jen s rukama. Uvidíte, že jakmile na plátno poprvé nanesete barvu, budete se cítit jako znovuzrození. 

Spěte osm hodin denně

Říkáte, že šest vám bohatě stačí? Jste na omylu. Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života a není radno ho podceňovat. Navíc patří mezi antistresové činnosti. Proč? Během spánku se totiž tvoří hormon zvaný melatonin a ten zejména u žen působí jako antioxidant, který chrání tělo vůči stresu. 

K TÉMATU  Single život? Ženy si ho užívají, ale pro muže může být peklem!

Nejvíce se ho tvoří od stmívání do svítání, proto je důležité dodržovat osmihodinový spánkový rytmus. Pokud budete spát méně než osm hodin, tělo i mysl bude náchylnější k nervozitě a podráždění, budete unavení a také se zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších zdravotních komplikací.

Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí déle, jsou šťastnější, úspěšnější a také mají mnohem kvalitnější sexuální život. Navíc pokud se snažíte hubnout, spánek vám v tom pomůže. Ti, kteří spí méně než osm hodin, mají totiž častěji sklon k obezitě než ti, kteří si spánku užívají dosyta. 

Potřebujete čerstvý vzduch

Na procházky vás možná neužije, anebo možná bydlíte ve městě a žádnou přírodu kolem sebe nemáte. Ale víte, jak skvěle a hlavně rychle vás dokáže zbavit stresu změna prostředí? Jak se lidově říká – jako mávnutím kouzelného proutku. Nezáleží na tom, jestli si vyjdete do lesa, o tři ulice dál do kavárny nebo na pivo do parku.

Jen nesmíte sedět doma a příliš přemýšlet. Věřte, že svět se bude točit dál, i když další dvě hodiny nebude pracovat nebo dělat něco, co byste zkrátka dělat měli, nebo dokonce musíte. Myslete sami na sebe a na to, že život máte jenom jeden. Proč si ho tedy neužít?

Ukliďte si

Že zrovna nepatříte mezi uklízecí maniaky? Vlastně neuklízíte vůbec? O důvod víc, proč s tím začít. I úklid patří mezi antistresové činnosti. Není třeba gruntovat tři hodiny každý den, utírat, prach, vytírat nebo žehlit, ale sem tam si vytřídit skříň s oblečením, knihami nebo kosmetikou je neskutečná psychická očista.

Zkuste z toho udělat pravidelnou činnost. Jednou za měsíc o víkendu dvě hodiny věnujte tomu, že se něčeho ve své domácnosti zbavíte. Nejenže pak pocítíte úlevu, klid a uspokojení, že jste doma něco udělali, ale zároveň si uděláte místo pro nové věci, které si můžete za odměnu dopřát. 

K TÉMATU  Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Nepřehlédněte

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek