Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
činnosti
Antistresové činnosti, které zlepší náladu a vyženou z těla napětí. (zdroj foto: pixabay.com)

04. 11. 2020

Ať se to v bytě zelená

Že vám do pár měsíců umře i kaktus? To nevadí! Žádný učený z nebe nespadl. Ale pokud chcete mít lepší náladu a nebýt stále nervózní, budete se muset obklopit zelení. Pěstování patří mezi antistresové činnosti, proto si zajděte do zahradnictví nebo do rostlinného ateliéru a nějaké květiny si kupte. A starejte se o ně.

Květiny přesazujte, hnojte, zalévejte, sprchujte je, zkrátka dělejte všechno, co potřebují a klidně věnujte pár minut denně jen tomu, že se na ně budete dívat a zkoumat, jak rostou. Tato činnost patří mezi zmiňované antistresové činnosti, které zlepší náladu. Věřte, že se do pokojových i balkónových květin hned zamilujete.

A to dokonce i v případě, že tomu teď vůbec nevěříte a v životě jste žádnou květinu nevypěstovali. Začněte však těmi, které jsou na pěstování nenáročné, poradí vám v každém květinářství. Koupíte-li si nějakou náročnou, může se stát, že brzy umře a vás to od pěstování odradí. To by ale byla velká škoda. 

Malujte

Ne každý je výtvarně nadaný a dokáže namalovat něco, co nevypadá jako dílo žáka prvního stupně základní školy. To ale vůbec nevadí. Abstraktní obrazy, které vždycky vypadají dobře, i když jde o sebevětší patlaninu, dokáže vytvořit každý. Nejlépe se k tomuto účelu hodí akrylové nebo akvarelové barvy.

Kupte si ve výtvarných potřebách plátno, barvy, případně štětce. Místo nich ale můžete použít cokoliv, co máte doma. Vidličky, houbičky, kartáčky, malovat se dá opravdu ledasčím. Třeba si nakonec vystačíte jen s rukama. Uvidíte, že jakmile na plátno poprvé nanesete barvu, budete se cítit jako znovuzrození. 

Spěte osm hodin denně

Říkáte, že šest vám bohatě stačí? Jste na omylu. Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života a není radno ho podceňovat. Navíc patří mezi antistresové činnosti. Proč? Během spánku se totiž tvoří hormon zvaný melatonin a ten zejména u žen působí jako antioxidant, který chrání tělo vůči stresu. 

K TÉMATU  4+1 tipy na seriály, které každou ženu vtáhnou do děje

Nejvíce se ho tvoří od stmívání do svítání, proto je důležité dodržovat osmihodinový spánkový rytmus. Pokud budete spát méně než osm hodin, tělo i mysl bude náchylnější k nervozitě a podráždění, budete unavení a také se zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších zdravotních komplikací.

Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí déle, jsou šťastnější, úspěšnější a také mají mnohem kvalitnější sexuální život. Navíc pokud se snažíte hubnout, spánek vám v tom pomůže. Ti, kteří spí méně než osm hodin, mají totiž častěji sklon k obezitě než ti, kteří si spánku užívají dosyta. 

Potřebujete čerstvý vzduch

Na procházky vás možná neužije, anebo možná bydlíte ve městě a žádnou přírodu kolem sebe nemáte. Ale víte, jak skvěle a hlavně rychle vás dokáže zbavit stresu změna prostředí? Jak se lidově říká – jako mávnutím kouzelného proutku. Nezáleží na tom, jestli si vyjdete do lesa, o tři ulice dál do kavárny nebo na pivo do parku.

Jen nesmíte sedět doma a příliš přemýšlet. Věřte, že svět se bude točit dál, i když další dvě hodiny nebude pracovat nebo dělat něco, co byste zkrátka dělat měli, nebo dokonce musíte. Myslete sami na sebe a na to, že život máte jenom jeden. Proč si ho tedy neužít?

Ukliďte si

Že zrovna nepatříte mezi uklízecí maniaky? Vlastně neuklízíte vůbec? O důvod víc, proč s tím začít. I úklid patří mezi antistresové činnosti. Není třeba gruntovat tři hodiny každý den, utírat, prach, vytírat nebo žehlit, ale sem tam si vytřídit skříň s oblečením, knihami nebo kosmetikou je neskutečná psychická očista.

Zkuste z toho udělat pravidelnou činnost. Jednou za měsíc o víkendu dvě hodiny věnujte tomu, že se něčeho ve své domácnosti zbavíte. Nejenže pak pocítíte úlevu, klid a uspokojení, že jste doma něco udělali, ale zároveň si uděláte místo pro nové věci, které si můžete za odměnu dopřát. 

K TÉMATU  Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.

Nepřehlédněte

„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek