Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
činnosti
Antistresové činnosti, které zlepší náladu a vyženou z těla napětí. (zdroj foto: pixabay.com)

04. 11. 2020

Ať se to v bytě zelená

Že vám do pár měsíců umře i kaktus? To nevadí! Žádný učený z nebe nespadl. Ale pokud chcete mít lepší náladu a nebýt stále nervózní, budete se muset obklopit zelení. Pěstování patří mezi antistresové činnosti, proto si zajděte do zahradnictví nebo do rostlinného ateliéru a nějaké květiny si kupte. A starejte se o ně.

Květiny přesazujte, hnojte, zalévejte, sprchujte je, zkrátka dělejte všechno, co potřebují a klidně věnujte pár minut denně jen tomu, že se na ně budete dívat a zkoumat, jak rostou. Tato činnost patří mezi zmiňované antistresové činnosti, které zlepší náladu. Věřte, že se do pokojových i balkónových květin hned zamilujete.

A to dokonce i v případě, že tomu teď vůbec nevěříte a v životě jste žádnou květinu nevypěstovali. Začněte však těmi, které jsou na pěstování nenáročné, poradí vám v každém květinářství. Koupíte-li si nějakou náročnou, může se stát, že brzy umře a vás to od pěstování odradí. To by ale byla velká škoda. 

Malujte

Ne každý je výtvarně nadaný a dokáže namalovat něco, co nevypadá jako dílo žáka prvního stupně základní školy. To ale vůbec nevadí. Abstraktní obrazy, které vždycky vypadají dobře, i když jde o sebevětší patlaninu, dokáže vytvořit každý. Nejlépe se k tomuto účelu hodí akrylové nebo akvarelové barvy.

Kupte si ve výtvarných potřebách plátno, barvy, případně štětce. Místo nich ale můžete použít cokoliv, co máte doma. Vidličky, houbičky, kartáčky, malovat se dá opravdu ledasčím. Třeba si nakonec vystačíte jen s rukama. Uvidíte, že jakmile na plátno poprvé nanesete barvu, budete se cítit jako znovuzrození. 

Spěte osm hodin denně

Říkáte, že šest vám bohatě stačí? Jste na omylu. Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života a není radno ho podceňovat. Navíc patří mezi antistresové činnosti. Proč? Během spánku se totiž tvoří hormon zvaný melatonin a ten zejména u žen působí jako antioxidant, který chrání tělo vůči stresu. 

K TÉMATU  Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Nejvíce se ho tvoří od stmívání do svítání, proto je důležité dodržovat osmihodinový spánkový rytmus. Pokud budete spát méně než osm hodin, tělo i mysl bude náchylnější k nervozitě a podráždění, budete unavení a také se zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších zdravotních komplikací.

Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří spí déle, jsou šťastnější, úspěšnější a také mají mnohem kvalitnější sexuální život. Navíc pokud se snažíte hubnout, spánek vám v tom pomůže. Ti, kteří spí méně než osm hodin, mají totiž častěji sklon k obezitě než ti, kteří si spánku užívají dosyta. 

Potřebujete čerstvý vzduch

Na procházky vás možná neužije, anebo možná bydlíte ve městě a žádnou přírodu kolem sebe nemáte. Ale víte, jak skvěle a hlavně rychle vás dokáže zbavit stresu změna prostředí? Jak se lidově říká – jako mávnutím kouzelného proutku. Nezáleží na tom, jestli si vyjdete do lesa, o tři ulice dál do kavárny nebo na pivo do parku.

Jen nesmíte sedět doma a příliš přemýšlet. Věřte, že svět se bude točit dál, i když další dvě hodiny nebude pracovat nebo dělat něco, co byste zkrátka dělat měli, nebo dokonce musíte. Myslete sami na sebe a na to, že život máte jenom jeden. Proč si ho tedy neužít?

Ukliďte si

Že zrovna nepatříte mezi uklízecí maniaky? Vlastně neuklízíte vůbec? O důvod víc, proč s tím začít. I úklid patří mezi antistresové činnosti. Není třeba gruntovat tři hodiny každý den, utírat, prach, vytírat nebo žehlit, ale sem tam si vytřídit skříň s oblečením, knihami nebo kosmetikou je neskutečná psychická očista.

Zkuste z toho udělat pravidelnou činnost. Jednou za měsíc o víkendu dvě hodiny věnujte tomu, že se něčeho ve své domácnosti zbavíte. Nejenže pak pocítíte úlevu, klid a uspokojení, že jste doma něco udělali, ale zároveň si uděláte místo pro nové věci, které si můžete za odměnu dopřát. 

K TÉMATU  Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?

Nepřehlédněte

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek