Úterý , 04. 10. 2022

František

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
změny v těhotenství
Těhotenství je období změn. Ne všechny jsou zcela vítané a příjemné.

09. 09. 2022

Děloha, která razantně roste

Největší změny v těhotenství se samozřejmě odehrávají uvnitř těla ženy, kde proměny takřka neregistrujeme (tedy alespoň ne na pohled). Děloha je však trochu výjimkou z vyřčeného. Když se zvětšuje, roste společně s ní i bříško, a to člověk jen stěží zamaskuje (zejména ne v pozdějších fázích těhotenství). 

Podle lékařů děloha s rostoucím dítětem může až zdesetinásobit svou hmotnost. A to nás dovádí k další změně.

Rozšíření boků a zvětšení chodidel

I když se ženy zdají zejména v raných fázích očekávání ohebnější (hlavně vazy v oblasti kosti pánve a páteře jsou pružnější), nakonec se váha ještě nenarozeného miminka společně s dalšími kily navíc může značně projevit na našich nohou. Zavodněná stehna s lýtky, navíc i rozšířené boky a zvětšená chodidla jsou tím, co může těhotné ženě razantně pozměnit náladu k horšímu. 

Nemluvíme však o stálém stavu, po porodu se tělo začíná navracet většinou „k normálu”. 

Ledviny neustále v pozoru

Když jste těžká za dva, musíte za dva také čůrat. Neustálé odbíhání na toaletu je další věc, ke které v těhotenství dochází a co lze brát za změnu, na kterou ženy nejsou zrovna zvyklé. 

Těhotenství dává ledvinám zkrátka a dobře zabrat, a to dokonce i za předpokladu, že by se se zvětšením dělohy měla zvětšit také ledvinová pánvička a močovod. 

Zvýraznění mateřských znamének

Změny v těhotenství se nevyhnou ani vašim mateřským znaménkům. Přijde vám, že se vám začínají zvětšovat? Možná začínáte panikařit a myslet na nejhorší možné scénáře, ale ještě před tím berte v úvahu i těhotenství.

ultrazvuk
Pokud jste pod dohledem lékaře, neobvyklé změny v těhotenství vás nemusí trápit.

V době očekávání příchodu miminka se totiž začíná ženě měnit také kůže. Zejména mateřská znaménka se viditelně zvýrazňují (což může vést ke zmiňované znepokojenosti), také může dojít ke ztmavení pokožky v některých částech bříška. A co může být také překvapením (pravděpodobně nemilým) jsou zarudnuté dlaně.

K TÉMATU  Manuál pro budoucí maminky. Vývoj nenarozeného miminka měsíc po měsíci. Zajímá vás, jaké dělá v bříšku pokroky?

Špatný spánek na programu dne

Kvalitní spánek je klíčem k pevnému zdraví. Je však pravdou, že i když se těhotné ženy snaží spát co nejlépe, jejich „jiný stav” jim to značně znepříjemňuje. Lékaři však radí budoucím rodičkám jedno – zbytečně se neznepokojujte tím, že váš spánek, respektive jeho kvalita či délka pokulhává. To je v těhotenství totiž normální. 

Zejména třetí trimestr bývá nejnáročnějším po stránce spánkové rutiny. Není možné ani spaní na břiše, problematická bývá i pozice na zádech. Viníkem není nikdo jiný, respektive nic jiného než rostoucí bříško, které tělu dává obecně hodně zabrat a miminko se ne ve všech polohách cítí komfortně. 

Když navíc do hry vstoupí syndrom dolní duté žíly, žena má spánek opravdu velmi přerušovaný a krátký. Tento zdravotní „problém” je způsobený tím, že se snižuje průtok krve hlavní žílou, jež přivádí do srdce odkysličenou krev z dolní poloviny těla. 

Nelekejte se srážlivosti krve

Změny v těhotenství se dotýkají prakticky všeho. A ani krev těhotné není výjimkou. Opět je lékařsky potvrzeno, že se může rapidně zvýšit srážlivost krve. Měnit se může i počet červených krvinek (obvykle se jejich počet snižuje), v případě bílých krvinek může dojít k opačnému efektu čili ke zvýšení jejich počtu.

Další změny v těhotenství, ke kterým dochází

  • Nadměrné zadržování vody v těle. 
  • Zvyšuje se činnost srdce.
  • Mění se pochva budoucí rodičky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Zdroje článku:
https://m.maminka.cz/clanek/12-zmen-v-tele-tehotne-vyraznejsi-znamenka-sirsi-boky-neustale-cesty-na-wc
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?

Nepřehlédněte

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek