Středa , 17. 07. 2024

Martina

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
změny v těhotenství
Těhotenství je období změn. Ne všechny jsou zcela vítané a příjemné.

09. 09. 2022

Děloha, která razantně roste

Největší změny v těhotenství se samozřejmě odehrávají uvnitř těla ženy, kde proměny takřka neregistrujeme (tedy alespoň ne na pohled). Děloha je však trochu výjimkou z vyřčeného. Když se zvětšuje, roste společně s ní i bříško, a to člověk jen stěží zamaskuje (zejména ne v pozdějších fázích těhotenství). 

Podle lékařů děloha s rostoucím dítětem může až zdesetinásobit svou hmotnost. A to nás dovádí k další změně.

Rozšíření boků a zvětšení chodidel

I když se ženy zdají zejména v raných fázích očekávání ohebnější (hlavně vazy v oblasti kosti pánve a páteře jsou pružnější), nakonec se váha ještě nenarozeného miminka společně s dalšími kily navíc může značně projevit na našich nohou. Zavodněná stehna s lýtky, navíc i rozšířené boky a zvětšená chodidla jsou tím, co může těhotné ženě razantně pozměnit náladu k horšímu. 

Nemluvíme však o stálém stavu, po porodu se tělo začíná navracet většinou „k normálu”. 

Ledviny neustále v pozoru

Když jste těžká za dva, musíte za dva také čůrat. Neustálé odbíhání na toaletu je další věc, ke které v těhotenství dochází a co lze brát za změnu, na kterou ženy nejsou zrovna zvyklé. 

Těhotenství dává ledvinám zkrátka a dobře zabrat, a to dokonce i za předpokladu, že by se se zvětšením dělohy měla zvětšit také ledvinová pánvička a močovod. 

Zvýraznění mateřských znamének

Změny v těhotenství se nevyhnou ani vašim mateřským znaménkům. Přijde vám, že se vám začínají zvětšovat? Možná začínáte panikařit a myslet na nejhorší možné scénáře, ale ještě před tím berte v úvahu i těhotenství.

ultrazvuk
Pokud jste pod dohledem lékaře, neobvyklé změny v těhotenství vás nemusí trápit.

V době očekávání příchodu miminka se totiž začíná ženě měnit také kůže. Zejména mateřská znaménka se viditelně zvýrazňují (což může vést ke zmiňované znepokojenosti), také může dojít ke ztmavení pokožky v některých částech bříška. A co může být také překvapením (pravděpodobně nemilým) jsou zarudnuté dlaně.

K TÉMATU  Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Špatný spánek na programu dne

Kvalitní spánek je klíčem k pevnému zdraví. Je však pravdou, že i když se těhotné ženy snaží spát co nejlépe, jejich „jiný stav” jim to značně znepříjemňuje. Lékaři však radí budoucím rodičkám jedno – zbytečně se neznepokojujte tím, že váš spánek, respektive jeho kvalita či délka pokulhává. To je v těhotenství totiž normální. 

Zejména třetí trimestr bývá nejnáročnějším po stránce spánkové rutiny. Není možné ani spaní na břiše, problematická bývá i pozice na zádech. Viníkem není nikdo jiný, respektive nic jiného než rostoucí bříško, které tělu dává obecně hodně zabrat a miminko se ne ve všech polohách cítí komfortně. 

Když navíc do hry vstoupí syndrom dolní duté žíly, žena má spánek opravdu velmi přerušovaný a krátký. Tento zdravotní „problém” je způsobený tím, že se snižuje průtok krve hlavní žílou, jež přivádí do srdce odkysličenou krev z dolní poloviny těla. 

Nelekejte se srážlivosti krve

Změny v těhotenství se dotýkají prakticky všeho. A ani krev těhotné není výjimkou. Opět je lékařsky potvrzeno, že se může rapidně zvýšit srážlivost krve. Měnit se může i počet červených krvinek (obvykle se jejich počet snižuje), v případě bílých krvinek může dojít k opačnému efektu čili ke zvýšení jejich počtu.

Další změny v těhotenství, ke kterým dochází

  • Nadměrné zadržování vody v těle. 
  • Zvyšuje se činnost srdce.
  • Mění se pochva budoucí rodičky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Zdroje článku:
https://m.maminka.cz/clanek/12-zmen-v-tele-tehotne-vyraznejsi-znamenka-sirsi-boky-neustale-cesty-na-wc
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
Vlasy jsou korunou krásy - a tak na ně i řada žen pohlíží. Ve chvíli, kdy začnou padat a jejich lesk se ztrácí, začínají panikařit a ptát se, jak proti těmto dopadům mohou bojovat, jak jim mohou čelit. Pokud by se zeptaly svých kadeřníků, ti by jim odpověděli jedno - vše začíná u správné péče.  
Jak zabalit vánoční dárek? Použít vánoční papír, nebo si ho nechat zabalit od profesionálů? Nebude pak obal dražší než vlastní dárek? Doma vyrobený obal může povýšit vánoční dárek o třídu výš. Navíc to bude jedinečný originál. Tak se do toho pusťte.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Vzhledem k neustálému nárůstu cen je obzvláště potřebné přemýšlet, co vše si opravdu nezbytně musíme pořídit a zároveň i kde výhodně nakoupíme. Zdražuje vše, zato výše platů zůstává prakticky stejná, a proto se řada občanů uchyluje k nouzovým řešením. Jedním z nich jsou nákupy v Polsku.
Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.

Výběr článků

Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.

Nepřehlédněte

Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek