Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Na jaké nepříjemné změny v těhotenství se musíte připravit?

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
změny v těhotenství
Těhotenství je období změn. Ne všechny jsou zcela vítané a příjemné.

09. 09. 2022

Děloha, která razantně roste

Největší změny v těhotenství se samozřejmě odehrávají uvnitř těla ženy, kde proměny takřka neregistrujeme (tedy alespoň ne na pohled). Děloha je však trochu výjimkou z vyřčeného. Když se zvětšuje, roste společně s ní i bříško, a to člověk jen stěží zamaskuje (zejména ne v pozdějších fázích těhotenství). 

Podle lékařů děloha s rostoucím dítětem může až zdesetinásobit svou hmotnost. A to nás dovádí k další změně.

Rozšíření boků a zvětšení chodidel

I když se ženy zdají zejména v raných fázích očekávání ohebnější (hlavně vazy v oblasti kosti pánve a páteře jsou pružnější), nakonec se váha ještě nenarozeného miminka společně s dalšími kily navíc může značně projevit na našich nohou. Zavodněná stehna s lýtky, navíc i rozšířené boky a zvětšená chodidla jsou tím, co může těhotné ženě razantně pozměnit náladu k horšímu. 

Nemluvíme však o stálém stavu, po porodu se tělo začíná navracet většinou „k normálu”. 

Ledviny neustále v pozoru

Když jste těžká za dva, musíte za dva také čůrat. Neustálé odbíhání na toaletu je další věc, ke které v těhotenství dochází a co lze brát za změnu, na kterou ženy nejsou zrovna zvyklé. 

Těhotenství dává ledvinám zkrátka a dobře zabrat, a to dokonce i za předpokladu, že by se se zvětšením dělohy měla zvětšit také ledvinová pánvička a močovod. 

Zvýraznění mateřských znamének

Změny v těhotenství se nevyhnou ani vašim mateřským znaménkům. Přijde vám, že se vám začínají zvětšovat? Možná začínáte panikařit a myslet na nejhorší možné scénáře, ale ještě před tím berte v úvahu i těhotenství.

ultrazvuk
Pokud jste pod dohledem lékaře, neobvyklé změny v těhotenství vás nemusí trápit.

V době očekávání příchodu miminka se totiž začíná ženě měnit také kůže. Zejména mateřská znaménka se viditelně zvýrazňují (což může vést ke zmiňované znepokojenosti), také může dojít ke ztmavení pokožky v některých částech bříška. A co může být také překvapením (pravděpodobně nemilým) jsou zarudnuté dlaně.

K TÉMATU  Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj největší zkouška

Špatný spánek na programu dne

Kvalitní spánek je klíčem k pevnému zdraví. Je však pravdou, že i když se těhotné ženy snaží spát co nejlépe, jejich „jiný stav” jim to značně znepříjemňuje. Lékaři však radí budoucím rodičkám jedno – zbytečně se neznepokojujte tím, že váš spánek, respektive jeho kvalita či délka pokulhává. To je v těhotenství totiž normální. 

Zejména třetí trimestr bývá nejnáročnějším po stránce spánkové rutiny. Není možné ani spaní na břiše, problematická bývá i pozice na zádech. Viníkem není nikdo jiný, respektive nic jiného než rostoucí bříško, které tělu dává obecně hodně zabrat a miminko se ne ve všech polohách cítí komfortně. 

Když navíc do hry vstoupí syndrom dolní duté žíly, žena má spánek opravdu velmi přerušovaný a krátký. Tento zdravotní „problém” je způsobený tím, že se snižuje průtok krve hlavní žílou, jež přivádí do srdce odkysličenou krev z dolní poloviny těla. 

Nelekejte se srážlivosti krve

Změny v těhotenství se dotýkají prakticky všeho. A ani krev těhotné není výjimkou. Opět je lékařsky potvrzeno, že se může rapidně zvýšit srážlivost krve. Měnit se může i počet červených krvinek (obvykle se jejich počet snižuje), v případě bílých krvinek může dojít k opačnému efektu čili ke zvýšení jejich počtu.

Další změny v těhotenství, ke kterým dochází

  • Nadměrné zadržování vody v těle. 
  • Zvyšuje se činnost srdce.
  • Mění se pochva budoucí rodičky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Akné v těhotenství jako častý problém. Co konkrétně zabírá?

Zdroje článku:
https://m.maminka.cz/clanek/12-zmen-v-tele-tehotne-vyraznejsi-znamenka-sirsi-boky-neustale-cesty-na-wc
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Zdravotní obuv tlumí otřesy, šetří klouby a umožňuje noze volně dýchat. Pro naše zdraví je kvalitní bota velmi důležitá. Poradíme vám, jak si ji správně vybrat a na co si dát při nákupu pozor.
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.

Výběr článků

Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Pokud toužíte docílit mladistvého vzhledu a vypnuté pružné pleti bez nedokonalostí, není zapotřebí složitých kosmetických procedur. Stačí, když svému obličeji dopřejete pravidelný pohyb. Obličejová jóga dokáže s pletí hotové zázraky.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.

Nepřehlédněte

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek