Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Zdravé jen za určitých podmínek. Na jaká hubnoucí jídla si musíte dát pozor?

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

23. 03. 2022

Surfováním po internetu a hledáním těch nejzdravějších, nejdietnějších, nejzaručenějších potravin trávíme spoustu času. Málokdo si ale uvědomuje, že takzvaná hubnoucí jídla jsou mnohdy hrozba skrytá přímo pod naším nosem. Existují totiž potraviny a jídla, co považujeme v otázkách diety za neprůstřelné. Takové jídlo zdravé je, ALE! jen za určitých podmínek.

Sushi

Říkáte si sushi, co je na tom. Jde jen o zdravou rýži a nějakou řasu, která určitě nemůže v kombinaci s ní uškodit. Pozor, chyták! Oblíbená japonská pochoutka na jednu stranu spadá mezi hubnoucí jídla, na druhou je opak ve skutečnosti pravdou. Kdo by to řekl, že sushi může být taková kalorická bomba, ty malé porcičky? Základem je totiž bílá rýže, v níž je obrovské množství sacharidů. Často bývá obohacená semínky a majonézou, což je také velmi kalorické.

sushi
Sushi je za určitých podmínek skrytá kalorická bomba. (foto: 123RF)

TIP: Semínkům se však vyhýbat nemusíte, jejich konzumací nepřiberete a navíc jsou zdravá po mnoha stránkách.

Pokud dochucujete sushi hlavně sójovou omáčkou, je dobré se jí vyhnout. Obsahuje totiž velké množství soli, což není pro náš organismus úplně ideální. Nejen pro hubnoucí. Není však třeba panikařit, pokud se nechcete sushi vzdát. Volte spíše menší obyčejné porce bez omáček a nebo vám jako alternativa sójovky poslouží kokosové aminos.

Sušené ovoce

Velká dietní chyba. Dost možná si říkáte, že pojídáním jakéhokoliv množství ovoce se vám nemůže nic stát. To je ovšem obrovský omyl. V čerstvém ovoci je nemalé množství cukrů, natož pak v tom sušeném, do kterého výrobci přidávají ještě více cukru pro zvýraznění chuti. Některé se v cukru přímo topí. Dietní je na něm jen slovo ovoce, jenž zůstalo v názvu.

Nejvíce obsažený je v sušených banánech, ananasu a brusinkách. Tyto druhy ovoce patří mezi ty nejsladší i v syrovém a čerstvém stavu. Sušeného ovoce se ale úplně vzdávat nemusíte. Dá se zařadit mezi hubnoucí jídla. Ovšem musíte si vybírat nedoslazované varianty a dávat si pozor kolik a v jakou denní dobu ho konzumujete.

K TÉMATU  Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Smoothies, džusy a ovocné koktejly

Oblíbené svačinky, které se tváří jako zcela nevinné a neškodné. Ale teď už víte, že i čerstvé ovoce obsahuje vysoké množství cukru. Čím sladší, tím je ho tam víc. Ve smoothies a džusech se sladkost ovoce ještě násobí, aniž bychom si to uvědomovali. Džusy jsou často opět doslazované, takže pokud hledáte hubnoucí jídla, tady spíš nápoje, měli byste se s nimi rozloučit.

Co se týče konkrétně smoothies, tak si uvědomte, kolik kusů ovoce obsahuje jedna čtvrtinka tohoto koktejlu. Tolik byste přece tolik za normálních okolností nesnědli. Jak je to možné? Důvod je prostý. Ve smoothie je ovoce ochuzené o vlákninu, která plní funkci nasycení. Jestliže si proto ovocné koktejly odmítáte dopřát, je daleko lepší a levnější si je udělat přímo doma, kde máte kontrolu nad tím, co všechno je v nich obsažené. Nebo si místo toho dejte ke svačině jablko.

Cereálie

Oblíbené cereálie především ve snídaňové podobě. Takové pochoutky se tváří jako velice zdravé, jsou totiž tvořené většinou ovesnými vločkami, ovocem, oříšky a semínky. To by nebylo tak moc hrozné, kdyby ještě navíc nebyly dochucovány přidaným cukrem, fruktózovým sirupem či medem.

cereálie
Nejlíp uděláte, když si misku cereálií připravíte sami doma. (foto: 123RF)

Pak je z toho pořádná kalorická bomba. Vyhnout se tomu můžeme tak, že si podobnou snídani připravíme sami doma. Ovesné vločky s oříšky a ovocem můžeme smíchat třeba s mlékem či bílým jogurtem.

Sýry

Na sýry pozor. Ty jsou zdravé asi tak napůl, dalo by se říci. Není teď tím samozřejmě myšlený tradiční a oblíbený smažený sýr, který je velmi nezdravý. Jedná se spíše o plísňové a zrající sýry, které bývají ještě více tučné než ty ostatní. Nemusíme se však sýrům vyhýbat úplně, stačí pouze omezit jejich konzumaci a raději číst složení, kolik vlastně obsahují tuků. Výstraha platí i v případě nízkotučných sýrů, ty jsou totiž obvykle nastavené právě sacharidy.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 22. 10. do 26. 10. 2018. Kdy se raději vyhnout hádce? A který den probrat s partnerem váš intimní život?

Saláty

Ačkoliv se zdá, že zeleninové saláty jsou velmi dietní, opak bývá často pravdou. Zelenina sama o sobě je velice zdravá a neměla by chybět na každém talíři ve velkém množství. Pozor bychom si však měli dávat na míchané saláty, kdy jsou obohacené například majonézou, nebo nějakou zálivkou s cukry a emulgátory. To se potom ze zdravého salátu stává kalorická, a vlastně i nezdravá, bomba. Proto je nejlepší konzumovat zeleninu samotnou jen s trochou olivového oleje a když chcete dresing, připravte si doma vlastní.

Obecně vzato, měli bychom si při výběru dietního jídla dávat pozor na to, kolik čeho můžeme sníst, aby jídlo bylo opravdu zdravé. Složení na obalech výrobků přece není psané jen tak zbůhdarma a odhalí vám, která jídla se opravdu dají považovat za hubnoucí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Zelenina, po které zhubnete 2x rychleji

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Léto je čas dovolených a určitě využíváte každé volné chvíle, abyste ji strávila na sluníčku a čerstvém vzduchu. Kůže se může i v létě vysušit. Dlouhým pobytem na sluníčku, v bazénu, v moři. Udělejte si čas na relaxační rituál a domácí peeling.
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.
Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!

Výběr článků

Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.

Nepřehlédněte

S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Při zařizování interiéru je důležité stanovit si styl, do kterého budete nábytek i doplňky ladit. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že váš domov bude působit chaoticky a přeplácaně. Stále tápete, který styl se k vám nejvíce hodí?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek