Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Zdravé jen za určitých podmínek. Na jaká hubnoucí jídla si musíte dát pozor?

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

23. 03. 2022

Surfováním po internetu a hledáním těch nejzdravějších, nejdietnějších, nejzaručenějších potravin trávíme spoustu času. Málokdo si ale uvědomuje, že takzvaná hubnoucí jídla jsou mnohdy hrozba skrytá přímo pod naším nosem. Existují totiž potraviny a jídla, co považujeme v otázkách diety za neprůstřelné. Takové jídlo zdravé je, ALE! jen za určitých podmínek.

Sushi

Říkáte si sushi, co je na tom. Jde jen o zdravou rýži a nějakou řasu, která určitě nemůže v kombinaci s ní uškodit. Pozor, chyták! Oblíbená japonská pochoutka na jednu stranu spadá mezi hubnoucí jídla, na druhou je opak ve skutečnosti pravdou. Kdo by to řekl, že sushi může být taková kalorická bomba, ty malé porcičky? Základem je totiž bílá rýže, v níž je obrovské množství sacharidů. Často bývá obohacená semínky a majonézou, což je také velmi kalorické.

sushi
Sushi je za určitých podmínek skrytá kalorická bomba. (foto: 123RF)

TIP: Semínkům se však vyhýbat nemusíte, jejich konzumací nepřiberete a navíc jsou zdravá po mnoha stránkách.

Pokud dochucujete sushi hlavně sójovou omáčkou, je dobré se jí vyhnout. Obsahuje totiž velké množství soli, což není pro náš organismus úplně ideální. Nejen pro hubnoucí. Není však třeba panikařit, pokud se nechcete sushi vzdát. Volte spíše menší obyčejné porce bez omáček a nebo vám jako alternativa sójovky poslouží kokosové aminos.

Sušené ovoce

Velká dietní chyba. Dost možná si říkáte, že pojídáním jakéhokoliv množství ovoce se vám nemůže nic stát. To je ovšem obrovský omyl. V čerstvém ovoci je nemalé množství cukrů, natož pak v tom sušeném, do kterého výrobci přidávají ještě více cukru pro zvýraznění chuti. Některé se v cukru přímo topí. Dietní je na něm jen slovo ovoce, jenž zůstalo v názvu.

Nejvíce obsažený je v sušených banánech, ananasu a brusinkách. Tyto druhy ovoce patří mezi ty nejsladší i v syrovém a čerstvém stavu. Sušeného ovoce se ale úplně vzdávat nemusíte. Dá se zařadit mezi hubnoucí jídla. Ovšem musíte si vybírat nedoslazované varianty a dávat si pozor kolik a v jakou denní dobu ho konzumujete.

K TÉMATU  8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Smoothies, džusy a ovocné koktejly

Oblíbené svačinky, které se tváří jako zcela nevinné a neškodné. Ale teď už víte, že i čerstvé ovoce obsahuje vysoké množství cukru. Čím sladší, tím je ho tam víc. Ve smoothies a džusech se sladkost ovoce ještě násobí, aniž bychom si to uvědomovali. Džusy jsou často opět doslazované, takže pokud hledáte hubnoucí jídla, tady spíš nápoje, měli byste se s nimi rozloučit.

Co se týče konkrétně smoothies, tak si uvědomte, kolik kusů ovoce obsahuje jedna čtvrtinka tohoto koktejlu. Tolik byste přece tolik za normálních okolností nesnědli. Jak je to možné? Důvod je prostý. Ve smoothie je ovoce ochuzené o vlákninu, která plní funkci nasycení. Jestliže si proto ovocné koktejly odmítáte dopřát, je daleko lepší a levnější si je udělat přímo doma, kde máte kontrolu nad tím, co všechno je v nich obsažené. Nebo si místo toho dejte ke svačině jablko.

Cereálie

Oblíbené cereálie především ve snídaňové podobě. Takové pochoutky se tváří jako velice zdravé, jsou totiž tvořené většinou ovesnými vločkami, ovocem, oříšky a semínky. To by nebylo tak moc hrozné, kdyby ještě navíc nebyly dochucovány přidaným cukrem, fruktózovým sirupem či medem.

cereálie
Nejlíp uděláte, když si misku cereálií připravíte sami doma. (foto: 123RF)

Pak je z toho pořádná kalorická bomba. Vyhnout se tomu můžeme tak, že si podobnou snídani připravíme sami doma. Ovesné vločky s oříšky a ovocem můžeme smíchat třeba s mlékem či bílým jogurtem.

Sýry

Na sýry pozor. Ty jsou zdravé asi tak napůl, dalo by se říci. Není teď tím samozřejmě myšlený tradiční a oblíbený smažený sýr, který je velmi nezdravý. Jedná se spíše o plísňové a zrající sýry, které bývají ještě více tučné než ty ostatní. Nemusíme se však sýrům vyhýbat úplně, stačí pouze omezit jejich konzumaci a raději číst složení, kolik vlastně obsahují tuků. Výstraha platí i v případě nízkotučných sýrů, ty jsou totiž obvykle nastavené právě sacharidy.

K TÉMATU  Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

Saláty

Ačkoliv se zdá, že zeleninové saláty jsou velmi dietní, opak bývá často pravdou. Zelenina sama o sobě je velice zdravá a neměla by chybět na každém talíři ve velkém množství. Pozor bychom si však měli dávat na míchané saláty, kdy jsou obohacené například majonézou, nebo nějakou zálivkou s cukry a emulgátory. To se potom ze zdravého salátu stává kalorická, a vlastně i nezdravá, bomba. Proto je nejlepší konzumovat zeleninu samotnou jen s trochou olivového oleje a když chcete dresing, připravte si doma vlastní.

Obecně vzato, měli bychom si při výběru dietního jídla dávat pozor na to, kolik čeho můžeme sníst, aby jídlo bylo opravdu zdravé. Složení na obalech výrobků přece není psané jen tak zbůhdarma a odhalí vám, která jídla se opravdu dají považovat za hubnoucí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Zelenina, po které zhubnete 2x rychleji

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.

Nepřehlédněte

Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek