Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Zdravé jen za určitých podmínek. Na jaká hubnoucí jídla si musíte dát pozor?

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

23. 03. 2022

Surfováním po internetu a hledáním těch nejzdravějších, nejdietnějších, nejzaručenějších potravin trávíme spoustu času. Málokdo si ale uvědomuje, že takzvaná hubnoucí jídla jsou mnohdy hrozba skrytá přímo pod naším nosem. Existují totiž potraviny a jídla, co považujeme v otázkách diety za neprůstřelné. Takové jídlo zdravé je, ALE! jen za určitých podmínek.

Sushi

Říkáte si sushi, co je na tom. Jde jen o zdravou rýži a nějakou řasu, která určitě nemůže v kombinaci s ní uškodit. Pozor, chyták! Oblíbená japonská pochoutka na jednu stranu spadá mezi hubnoucí jídla, na druhou je opak ve skutečnosti pravdou. Kdo by to řekl, že sushi může být taková kalorická bomba, ty malé porcičky? Základem je totiž bílá rýže, v níž je obrovské množství sacharidů. Často bývá obohacená semínky a majonézou, což je také velmi kalorické.

sushi
Sushi je za určitých podmínek skrytá kalorická bomba. (foto: 123RF)

TIP: Semínkům se však vyhýbat nemusíte, jejich konzumací nepřiberete a navíc jsou zdravá po mnoha stránkách.

Pokud dochucujete sushi hlavně sójovou omáčkou, je dobré se jí vyhnout. Obsahuje totiž velké množství soli, což není pro náš organismus úplně ideální. Nejen pro hubnoucí. Není však třeba panikařit, pokud se nechcete sushi vzdát. Volte spíše menší obyčejné porce bez omáček a nebo vám jako alternativa sójovky poslouží kokosové aminos.

Sušené ovoce

Velká dietní chyba. Dost možná si říkáte, že pojídáním jakéhokoliv množství ovoce se vám nemůže nic stát. To je ovšem obrovský omyl. V čerstvém ovoci je nemalé množství cukrů, natož pak v tom sušeném, do kterého výrobci přidávají ještě více cukru pro zvýraznění chuti. Některé se v cukru přímo topí. Dietní je na něm jen slovo ovoce, jenž zůstalo v názvu.

Nejvíce obsažený je v sušených banánech, ananasu a brusinkách. Tyto druhy ovoce patří mezi ty nejsladší i v syrovém a čerstvém stavu. Sušeného ovoce se ale úplně vzdávat nemusíte. Dá se zařadit mezi hubnoucí jídla. Ovšem musíte si vybírat nedoslazované varianty a dávat si pozor kolik a v jakou denní dobu ho konzumujete.

K TÉMATUCviky na krásný a pevný zadek. Inspirujte se u 3 českých youtuberek

Smoothies, džusy a ovocné koktejly

Oblíbené svačinky, které se tváří jako zcela nevinné a neškodné. Ale teď už víte, že i čerstvé ovoce obsahuje vysoké množství cukru. Čím sladší, tím je ho tam víc. Ve smoothies a džusech se sladkost ovoce ještě násobí, aniž bychom si to uvědomovali. Džusy jsou často opět doslazované, takže pokud hledáte hubnoucí jídla, tady spíš nápoje, měli byste se s nimi rozloučit.

Co se týče konkrétně smoothies, tak si uvědomte, kolik kusů ovoce obsahuje jedna čtvrtinka tohoto koktejlu. Tolik byste přece tolik za normálních okolností nesnědli. Jak je to možné? Důvod je prostý. Ve smoothie je ovoce ochuzené o vlákninu, která plní funkci nasycení. Jestliže si proto ovocné koktejly odmítáte dopřát, je daleko lepší a levnější si je udělat přímo doma, kde máte kontrolu nad tím, co všechno je v nich obsažené. Nebo si místo toho dejte ke svačině jablko.

Cereálie

Oblíbené cereálie především ve snídaňové podobě. Takové pochoutky se tváří jako velice zdravé, jsou totiž tvořené většinou ovesnými vločkami, ovocem, oříšky a semínky. To by nebylo tak moc hrozné, kdyby ještě navíc nebyly dochucovány přidaným cukrem, fruktózovým sirupem či medem.

cereálie
Nejlíp uděláte, když si misku cereálií připravíte sami doma. (foto: 123RF)

Pak je z toho pořádná kalorická bomba. Vyhnout se tomu můžeme tak, že si podobnou snídani připravíme sami doma. Ovesné vločky s oříšky a ovocem můžeme smíchat třeba s mlékem či bílým jogurtem.

Sýry

Na sýry pozor. Ty jsou zdravé asi tak napůl, dalo by se říci. Není teď tím samozřejmě myšlený tradiční a oblíbený smažený sýr, který je velmi nezdravý. Jedná se spíše o plísňové a zrající sýry, které bývají ještě více tučné než ty ostatní. Nemusíme se však sýrům vyhýbat úplně, stačí pouze omezit jejich konzumaci a raději číst složení, kolik vlastně obsahují tuků. Výstraha platí i v případě nízkotučných sýrů, ty jsou totiž obvykle nastavené právě sacharidy.

K TÉMATUHlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Saláty

Ačkoliv se zdá, že zeleninové saláty jsou velmi dietní, opak bývá často pravdou. Zelenina sama o sobě je velice zdravá a neměla by chybět na každém talíři ve velkém množství. Pozor bychom si však měli dávat na míchané saláty, kdy jsou obohacené například majonézou, nebo nějakou zálivkou s cukry a emulgátory. To se potom ze zdravého salátu stává kalorická, a vlastně i nezdravá, bomba. Proto je nejlepší konzumovat zeleninu samotnou jen s trochou olivového oleje a když chcete dresing, připravte si doma vlastní.

Obecně vzato, měli bychom si při výběru dietního jídla dávat pozor na to, kolik čeho můžeme sníst, aby jídlo bylo opravdu zdravé. Složení na obalech výrobků přece není psané jen tak zbůhdarma a odhalí vám, která jídla se opravdu dají považovat za hubnoucí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Zelenina, po které zhubnete 2x rychleji

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.

Nepřehlédněte

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek