Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Když miminko bolí bříško. Co za tím vězí a co s tím?

dite boli brisko
Zdroj: 123RF.com

12. 02. 2018

Bolest bříška u miminka může znamenat prakticky cokoli, ale nesmíme ji podceňovat! Provází přitom téměř každé dětské trápení. Příčina bolesti se dá určit až po důkladném sledování dítěte nebo návštěvě lékaře.

Tříměsíční kolika

Zaměříme-li se na novorozence a kojence, patří mezi nejčastější příčiny bolení bříška takzvaná tříměsíční kolika. Jde o silné bolesti, které vznikají zpravidla při jídle. Už v průběhu kojení můžeme pozorovat, že je dítě neklidné, obvykle se pouští prsu a hodně naříká. K jistému uvolnění dochází až v okamžiku, kdy množství plynů odejde. Podle statistiky zhruba na každých osm novorozenců připadne jeden, který trpí kolikou. Příčin, které se uvádějí, je hned několik – nezralostí enzymatického systému trávicího traktu miminka počínaje přes přílišné přepíjení dítěte a alergií na některou ze složek mléka konče. Název tříměsíční kolika je odvozen od období tří měsíců, kdy tyto potíže obvykle ustávají. Vyskytují se ovšem i případy, kdy trvá ještě dále.

Co by maminky neměly

Trpí-li dítě kolikou, nedoporučuje se maminkám, které kojí, jíst například luštěniny, měkké pečivo, kapustu, zelí a pít perlivé nápoje. U dětí krmených náhradní mléčnou výživou hraje roli většinou nesprávný způsob přípravy mléka.

Někdy je potřeba k vymýcení potíží odstranit mléko z výživy matky. Děťátko by ale každopádně mělo být pod kontrolou lékaře, který má za úkol mimo jiné i maminku, aby u ní pokud možno nedošlo k narušení laktace. Mnohdy významně pomohou léky, které brání napěnění stolice a nadměrné tvorbě plynů. Dobrým pomocníkem jsou i masáže, které se provádí přes nahřátou plenku po směru hodinových ručiček. Když ani to nepomůže, zkuste pochovat miminko v klubíčku. Trápí-li děťátko větry, pomůže mu také, když může být přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít.

K TÉMATU  Těhotenská móda na léto aneb i s bříškem se můžete cítit jedinečná a sexy

Příznaky kojenecké koliky

Mezi klasické příznaky dětské koliky se řadí záchvaty pláče, bolesti bříška a dráždivost. Kolika se také dost často projevuje v pravidelnou denní a noční dobu. Dětský pláč, který nebere konce, může vše ještě zhoršit. Dítě spolyká při pláči množství vzduchu, který je pak v bříšku tlačí. Když dítě trpí kolikou, bývá pro něj charakteristické, že dobře prospívá a přibývá na váze. Kojenci s kolikami také zpravidla pijí hltavě, přepíjí se a více ublinkávají z důvodu návratu potravy ze žaludku do jícnu.

Obtíže přetrvávají

Vzhledem k tomu, že žádné doporučení nefunguje stoprocentně, může se stát, že obtíže trvají déle a nijak se nelepší. V takovém případě je nezbytné důkladné vyšetření dítěte v nemocnici. Není třeba se předem ničeho obávat. Většinou to dopadne dobře, ale jistota je jistota. Obtíže by však mohly být mnohem závažnějšího charakteru, například může jít o náhlou příhodu břišní. Je-li bolest břicha prudká, může mít také miminko uskřinutou kýlu tříselní. Okamžité vyšetření na chirurgickém oddělení si vyžaduje bolest v šourku. Čím je dítě starší, jsou příčinou bolesti bříška spíše akutní záněty střeva. Může však jít pouze o nějakou chybu ve stravování, a to když dítě sní něco, co organismu nevyhovuje nebo když se přejí. Příčinou bolesti bývá v neposlední řadě i zánět močového ústrojí, který většinou doprovází i zvýšená teplota. Ovšem bolest dětského bříška může mít spoustu dalších příčin, dokonce i začínající angína se v úvodu někdy projeví zmíněnou bolestí břicha.

Nečastější příčiny bolení bříška

  • chyby ve výživě
  • psychické strádání dítěte
  • průjmové onemocnění
  • běžné katary cest dýchacích
  • parazitární onemocnění
  • úrazy břicha
  • onemocnění močových cest
  • zánět slepého střeva
  • otrava
  • potravinová alergie
  • onemocnění žaludku, jater, slinivky, žlučníku
  • neurologická onemocnění
  • u dívek i gynekologické onemocnění
K TÉMATU  Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

Rady pro nekojící maminky

  • Aby nevznikly vzduchové bubliny, snažte se lahvičkou s připraveným mlékem netřepat
  • Sledujte důkladně věkové hranice určené na výživě; nedávejte dítěti stravu určenou starším dětem
  • Nestřídejte často různé typy mléčných náhradních výrobků, pokud k tomu není důvod
  • Pomůže i pravidelné cvičení s kojencem bez ohledu na to, čím se živí

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Nepřehlédněte

Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek