Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Když miminko bolí bříško. Co za tím vězí a co s tím?

dite boli brisko
Zdroj: 123RF.com

12. 02. 2018

Bolest bříška u miminka může znamenat prakticky cokoli, ale nesmíme ji podceňovat! Provází přitom téměř každé dětské trápení. Příčina bolesti se dá určit až po důkladném sledování dítěte nebo návštěvě lékaře.

Tříměsíční kolika

Zaměříme-li se na novorozence a kojence, patří mezi nejčastější příčiny bolení bříška takzvaná tříměsíční kolika. Jde o silné bolesti, které vznikají zpravidla při jídle. Už v průběhu kojení můžeme pozorovat, že je dítě neklidné, obvykle se pouští prsu a hodně naříká. K jistému uvolnění dochází až v okamžiku, kdy množství plynů odejde. Podle statistiky zhruba na každých osm novorozenců připadne jeden, který trpí kolikou. Příčin, které se uvádějí, je hned několik – nezralostí enzymatického systému trávicího traktu miminka počínaje přes přílišné přepíjení dítěte a alergií na některou ze složek mléka konče. Název tříměsíční kolika je odvozen od období tří měsíců, kdy tyto potíže obvykle ustávají. Vyskytují se ovšem i případy, kdy trvá ještě dále.

Co by maminky neměly

Trpí-li dítě kolikou, nedoporučuje se maminkám, které kojí, jíst například luštěniny, měkké pečivo, kapustu, zelí a pít perlivé nápoje. U dětí krmených náhradní mléčnou výživou hraje roli většinou nesprávný způsob přípravy mléka.

Někdy je potřeba k vymýcení potíží odstranit mléko z výživy matky. Děťátko by ale každopádně mělo být pod kontrolou lékaře, který má za úkol mimo jiné i maminku, aby u ní pokud možno nedošlo k narušení laktace. Mnohdy významně pomohou léky, které brání napěnění stolice a nadměrné tvorbě plynů. Dobrým pomocníkem jsou i masáže, které se provádí přes nahřátou plenku po směru hodinových ručiček. Když ani to nepomůže, zkuste pochovat miminko v klubíčku. Trápí-li děťátko větry, pomůže mu také, když může být přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít.

K TÉMATUTěhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Příznaky kojenecké koliky

Mezi klasické příznaky dětské koliky se řadí záchvaty pláče, bolesti bříška a dráždivost. Kolika se také dost často projevuje v pravidelnou denní a noční dobu. Dětský pláč, který nebere konce, může vše ještě zhoršit. Dítě spolyká při pláči množství vzduchu, který je pak v bříšku tlačí. Když dítě trpí kolikou, bývá pro něj charakteristické, že dobře prospívá a přibývá na váze. Kojenci s kolikami také zpravidla pijí hltavě, přepíjí se a více ublinkávají z důvodu návratu potravy ze žaludku do jícnu.

Obtíže přetrvávají

Vzhledem k tomu, že žádné doporučení nefunguje stoprocentně, může se stát, že obtíže trvají déle a nijak se nelepší. V takovém případě je nezbytné důkladné vyšetření dítěte v nemocnici. Není třeba se předem ničeho obávat. Většinou to dopadne dobře, ale jistota je jistota. Obtíže by však mohly být mnohem závažnějšího charakteru, například může jít o náhlou příhodu břišní. Je-li bolest břicha prudká, může mít také miminko uskřinutou kýlu tříselní. Okamžité vyšetření na chirurgickém oddělení si vyžaduje bolest v šourku. Čím je dítě starší, jsou příčinou bolesti bříška spíše akutní záněty střeva. Může však jít pouze o nějakou chybu ve stravování, a to když dítě sní něco, co organismu nevyhovuje nebo když se přejí. Příčinou bolesti bývá v neposlední řadě i zánět močového ústrojí, který většinou doprovází i zvýšená teplota. Ovšem bolest dětského bříška může mít spoustu dalších příčin, dokonce i začínající angína se v úvodu někdy projeví zmíněnou bolestí břicha.

Nečastější příčiny bolení bříška

 • chyby ve výživě
 • psychické strádání dítěte
 • průjmové onemocnění
 • běžné katary cest dýchacích
 • parazitární onemocnění
 • úrazy břicha
 • onemocnění močových cest
 • zánět slepého střeva
 • otrava
 • potravinová alergie
 • onemocnění žaludku, jater, slinivky, žlučníku
 • neurologická onemocnění
 • u dívek i gynekologické onemocnění
K TÉMATU9 způsobů, jak naučit dítě poslušnosti

Rady pro nekojící maminky

 • Aby nevznikly vzduchové bubliny, snažte se lahvičkou s připraveným mlékem netřepat
 • Sledujte důkladně věkové hranice určené na výživě; nedávejte dítěti stravu určenou starším dětem
 • Nestřídejte často různé typy mléčných náhradních výrobků, pokud k tomu není důvod
 • Pomůže i pravidelné cvičení s kojencem bez ohledu na to, čím se živí

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.

Nepřehlédněte

Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek