Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Když miminko bolí bříško. Co za tím vězí a co s tím?

dite boli brisko
Zdroj: 123RF.com

12. 02. 2018

Bolest bříška u miminka může znamenat prakticky cokoli, ale nesmíme ji podceňovat! Provází přitom téměř každé dětské trápení. Příčina bolesti se dá určit až po důkladném sledování dítěte nebo návštěvě lékaře.

Tříměsíční kolika

Zaměříme-li se na novorozence a kojence, patří mezi nejčastější příčiny bolení bříška takzvaná tříměsíční kolika. Jde o silné bolesti, které vznikají zpravidla při jídle. Už v průběhu kojení můžeme pozorovat, že je dítě neklidné, obvykle se pouští prsu a hodně naříká. K jistému uvolnění dochází až v okamžiku, kdy množství plynů odejde. Podle statistiky zhruba na každých osm novorozenců připadne jeden, který trpí kolikou. Příčin, které se uvádějí, je hned několik – nezralostí enzymatického systému trávicího traktu miminka počínaje přes přílišné přepíjení dítěte a alergií na některou ze složek mléka konče. Název tříměsíční kolika je odvozen od období tří měsíců, kdy tyto potíže obvykle ustávají. Vyskytují se ovšem i případy, kdy trvá ještě dále.

Co by maminky neměly

Trpí-li dítě kolikou, nedoporučuje se maminkám, které kojí, jíst například luštěniny, měkké pečivo, kapustu, zelí a pít perlivé nápoje. U dětí krmených náhradní mléčnou výživou hraje roli většinou nesprávný způsob přípravy mléka.

Někdy je potřeba k vymýcení potíží odstranit mléko z výživy matky. Děťátko by ale každopádně mělo být pod kontrolou lékaře, který má za úkol mimo jiné i maminku, aby u ní pokud možno nedošlo k narušení laktace. Mnohdy významně pomohou léky, které brání napěnění stolice a nadměrné tvorbě plynů. Dobrým pomocníkem jsou i masáže, které se provádí přes nahřátou plenku po směru hodinových ručiček. Když ani to nepomůže, zkuste pochovat miminko v klubíčku. Trápí-li děťátko větry, pomůže mu také, když může být přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít.

K TÉMATU  Ten je tak roztomilý! Rozpustilá zvířecí miminka dostanou i ty největší bručouny. Tihle mazlíčci jsou prostě k nakousnutí!

Příznaky kojenecké koliky

Mezi klasické příznaky dětské koliky se řadí záchvaty pláče, bolesti bříška a dráždivost. Kolika se také dost často projevuje v pravidelnou denní a noční dobu. Dětský pláč, který nebere konce, může vše ještě zhoršit. Dítě spolyká při pláči množství vzduchu, který je pak v bříšku tlačí. Když dítě trpí kolikou, bývá pro něj charakteristické, že dobře prospívá a přibývá na váze. Kojenci s kolikami také zpravidla pijí hltavě, přepíjí se a více ublinkávají z důvodu návratu potravy ze žaludku do jícnu.

Obtíže přetrvávají

Vzhledem k tomu, že žádné doporučení nefunguje stoprocentně, může se stát, že obtíže trvají déle a nijak se nelepší. V takovém případě je nezbytné důkladné vyšetření dítěte v nemocnici. Není třeba se předem ničeho obávat. Většinou to dopadne dobře, ale jistota je jistota. Obtíže by však mohly být mnohem závažnějšího charakteru, například může jít o náhlou příhodu břišní. Je-li bolest břicha prudká, může mít také miminko uskřinutou kýlu tříselní. Okamžité vyšetření na chirurgickém oddělení si vyžaduje bolest v šourku. Čím je dítě starší, jsou příčinou bolesti bříška spíše akutní záněty střeva. Může však jít pouze o nějakou chybu ve stravování, a to když dítě sní něco, co organismu nevyhovuje nebo když se přejí. Příčinou bolesti bývá v neposlední řadě i zánět močového ústrojí, který většinou doprovází i zvýšená teplota. Ovšem bolest dětského bříška může mít spoustu dalších příčin, dokonce i začínající angína se v úvodu někdy projeví zmíněnou bolestí břicha.

Nečastější příčiny bolení bříška

 • chyby ve výživě
 • psychické strádání dítěte
 • průjmové onemocnění
 • běžné katary cest dýchacích
 • parazitární onemocnění
 • úrazy břicha
 • onemocnění močových cest
 • zánět slepého střeva
 • otrava
 • potravinová alergie
 • onemocnění žaludku, jater, slinivky, žlučníku
 • neurologická onemocnění
 • u dívek i gynekologické onemocnění
K TÉMATU  6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Rady pro nekojící maminky

 • Aby nevznikly vzduchové bubliny, snažte se lahvičkou s připraveným mlékem netřepat
 • Sledujte důkladně věkové hranice určené na výživě; nedávejte dítěti stravu určenou starším dětem
 • Nestřídejte často různé typy mléčných náhradních výrobků, pokud k tomu není důvod
 • Pomůže i pravidelné cvičení s kojencem bez ohledu na to, čím se živí

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Jak jsou na tom Češi se spodním prádlem? Nosí ho nebo nenosí? A jaké prádlo nejčastěji nakupují v internetových obchodech právě k příležitosti svátku zamilovaných? Aktuální průzkum prozradil zajímavá data.
Sex během menstruace je téma, které stále vzbuzuje kontroverze. Pro některé je to tabu, pro jiné přirozená součást života. Přestože se o tom nemluví často, sex během menstruace může mít několik výhod a není zdravotně nebezpečný.
Dnes si připomínáme smutné dvacetileté výročí od odchodu legendární české herečky Heleny Růžičkové. Talentovaná umělkyně, která oslnila diváky svým hereckým projevem ve filmech i na divadelních prknech, zanechala nezapomenutelnou stopu v české kultuře. Připomínáme si její kariéru plnou úspěchů, ale také tajemné schopnosti předvídat nejen osud ostatních, ale i svůj vlastní. Článek nahlíží na její životní pouť, filmové triumfy a ukazuje i na dramatické okamžiky, které vedly k jejímu předčasnému rozloučení se světem.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.

Výběr článků

Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Co si pro nás dnes hvězdy připravily? Zásadní je, že co dnes vyslovíte, stane se skutečností! Nevěříte? I přání mají energii. A každá energie se počítá. Dávejte si proto pozor, co říkáte a co při tom cítíte. Kromě toho šetřete své nohy. Co ještě dalšího?

Nepřehlédněte

Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek