Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
jak překonat žárlivost
Žárlivost ve velké míře může vztahu uškodit. (foto: 123RF)

11. 06. 2021

Uvědomte si svoji hodnotu

Jak překonat žárlivost? Ve většině případů vychází žárlivost z nízkého sebevědomí. Člověk má potřebu se neustále porovnávat s ostatními a hledat na sobě chyby. Stop. Každý jsme jiný. To je přeci skvělé, ne? Nemůžete se porovnávat se svou sousedkou, kolegyní nebo třeba kamarádkou. Každá má jiný životní příběh. Každá vyniká v jiných věcech.

Pokud vás přepadnou pocity méněcennosti, sepište si seznam věcí, které se vám povedly. Tento seznam úspěchů může obsahovat úplně cokoli. Vaší představivosti se meze nekladou. A počítají se i maličkosti. Uběhla jste o kilometr víc než obvykle? Povedla se vám výborná bábovka? Vaše hodnota vychází i z maličkostí, na to nezapomínejte.

Budujte vztah na důvěře

Posílat každou minutu zprávy svému partnerovi a kontrolovat, co dělá, není ta správná cesta. Od začátku je potřeba stavět vztah na vzájemné důvěře. Za žádných okolností se nesnažte svého partnera ovládat a nedovolte ani, aby tomu bylo naopak. Ve vztahu by měli být dva rovnocenní partneři. Jestliže nechcete, aby vám váš partner zavdával důvody k žárlivosti, začněte u sebe.

Chovejte se tak, jak byste si přála, aby se choval váš partner. Tím budete mít nejenom čistý štít, ale navíc ve vás bude mít partner důvěru. Malá tajemství mít samozřejmě můžete. Nežeňte důvěru ale zase do extrémů. Váš partner například nemusí znát všechny detaily z vašeho předešlého milostného vztahu.

Mluvte o svých pocitech

Žárlíte na partnerovu kolegyni v práci? Nebo na nějakou jeho kamarádku? Víte, že by vám s ní nezahnul, ale nemůžete si zkrátka pomoci? Hlavním stavebním kamenem partnerství je kromě důvěry a lásky také komunikace. Buďte upřímná. Nepředstírejte, že se nic neděje a že jste v pohodě. Na rovinu si s partnerem promluvte. Vysvětlete mu své obavy a pocity.

K TÉMATU  Jak udržet žhavý sex v dlouhodobém vztahu. Zbavte se starých programů a zkuste třeba hry nebo hotel

On vám na oplátku sdělí, zda prožívá podobné emoce. A třeba i ocení, že je pro vás stále žádoucí a bude si toho o to více vážit. Společně tuto situaci určitě vyřešíte.

Jak překonat žárlivost? Odevzdejte se

Někdy může žárlivost spouštět předchozí špatná zkušenost. Pokud vám zahnul některý z předešlých partnerů, je pochopitelné, že si tuto křivdu nesete s sebou. Bylo by praktické a skvělé, kdyby na to existovala nějaká pilulka. Člověk by si vzal pilulku důvěry a hned by mu bylo zase krásně. Ale bohužel, nic takového neexistuje. Některé vztahy vás zraní. Někteří partneři vás zklamou. Jediným řešením je, že půjdete dál. Rozhodně tím není myšleno, že se máte do vztahů pouštět po hlavě!

Ale pokud cítíte, že je váš partner spolehlivý, hodný, starostlivý a vyspělý jedinec, o kterého se můžete opřít, jděte do toho. Nestavte na špatné zkušenosti svou budoucnost. To, že vám jeden partner by nevěrný, neznamená, že vám bude nevěrný každý. Ve vztahu je potřeba odevzdat se. I za cenu toho, že se dáte všanc zklamání.

Láska a partnerský vztah je založený na vzájemné podpoře, důvěře a komunikaci. Pokud budete tyto zásady ctít a dodržovat, budete mít zdravý a prosperující vztah. To neznamená, že nepřijdou špatné dny nebo situace, které bude potřeba řešit. Díky správným základům bude překonávání nesnází něčím, co vás společně posílí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Vztah na pracovišti aneb jeho klady a zápory

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek