Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak překonat žárlivost ve vztahu? Máme pro vás pár tipů

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
jak překonat žárlivost
Žárlivost ve velké míře může vztahu uškodit. (foto: 123RF)

11. 06. 2021

Uvědomte si svoji hodnotu

Jak překonat žárlivost? Ve většině případů vychází žárlivost z nízkého sebevědomí. Člověk má potřebu se neustále porovnávat s ostatními a hledat na sobě chyby. Stop. Každý jsme jiný. To je přeci skvělé, ne? Nemůžete se porovnávat se svou sousedkou, kolegyní nebo třeba kamarádkou. Každá má jiný životní příběh. Každá vyniká v jiných věcech.

Pokud vás přepadnou pocity méněcennosti, sepište si seznam věcí, které se vám povedly. Tento seznam úspěchů může obsahovat úplně cokoli. Vaší představivosti se meze nekladou. A počítají se i maličkosti. Uběhla jste o kilometr víc než obvykle? Povedla se vám výborná bábovka? Vaše hodnota vychází i z maličkostí, na to nezapomínejte.

Budujte vztah na důvěře

Posílat každou minutu zprávy svému partnerovi a kontrolovat, co dělá, není ta správná cesta. Od začátku je potřeba stavět vztah na vzájemné důvěře. Za žádných okolností se nesnažte svého partnera ovládat a nedovolte ani, aby tomu bylo naopak. Ve vztahu by měli být dva rovnocenní partneři. Jestliže nechcete, aby vám váš partner zavdával důvody k žárlivosti, začněte u sebe.

Chovejte se tak, jak byste si přála, aby se choval váš partner. Tím budete mít nejenom čistý štít, ale navíc ve vás bude mít partner důvěru. Malá tajemství mít samozřejmě můžete. Nežeňte důvěru ale zase do extrémů. Váš partner například nemusí znát všechny detaily z vašeho předešlého milostného vztahu.

Mluvte o svých pocitech

Žárlíte na partnerovu kolegyni v práci? Nebo na nějakou jeho kamarádku? Víte, že by vám s ní nezahnul, ale nemůžete si zkrátka pomoci? Hlavním stavebním kamenem partnerství je kromě důvěry a lásky také komunikace. Buďte upřímná. Nepředstírejte, že se nic neděje a že jste v pohodě. Na rovinu si s partnerem promluvte. Vysvětlete mu své obavy a pocity.

K TÉMATU  Příliš velký penis. Proč to není zrovna výhra a co si v sexu neužijete

On vám na oplátku sdělí, zda prožívá podobné emoce. A třeba i ocení, že je pro vás stále žádoucí a bude si toho o to více vážit. Společně tuto situaci určitě vyřešíte.

Jak překonat žárlivost? Odevzdejte se

Někdy může žárlivost spouštět předchozí špatná zkušenost. Pokud vám zahnul některý z předešlých partnerů, je pochopitelné, že si tuto křivdu nesete s sebou. Bylo by praktické a skvělé, kdyby na to existovala nějaká pilulka. Člověk by si vzal pilulku důvěry a hned by mu bylo zase krásně. Ale bohužel, nic takového neexistuje. Některé vztahy vás zraní. Někteří partneři vás zklamou. Jediným řešením je, že půjdete dál. Rozhodně tím není myšleno, že se máte do vztahů pouštět po hlavě!

Ale pokud cítíte, že je váš partner spolehlivý, hodný, starostlivý a vyspělý jedinec, o kterého se můžete opřít, jděte do toho. Nestavte na špatné zkušenosti svou budoucnost. To, že vám jeden partner by nevěrný, neznamená, že vám bude nevěrný každý. Ve vztahu je potřeba odevzdat se. I za cenu toho, že se dáte všanc zklamání.

Láska a partnerský vztah je založený na vzájemné podpoře, důvěře a komunikaci. Pokud budete tyto zásady ctít a dodržovat, budete mít zdravý a prosperující vztah. To neznamená, že nepřijdou špatné dny nebo situace, které bude potřeba řešit. Díky správným základům bude překonávání nesnází něčím, co vás společně posílí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Vztah na pracovišti aneb jeho klady a zápory

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Občas se to stane každému. Protáhneme se ze strnulé pozice a v tu ránu uslyšíme křupnutí. Nevábný zvuk, po kterém zpravidla pocítíme příliv úlevy. Co když ale takový zvuk slyšíme o něco častěji, několikrát za den, a stává se z něj železná pravidelnost? Je to problém, nebo můžete být v klidu? Pojďme tomu přijít na kloub.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Rozvod, rozchod nebo jen neustálá smůla na chlapy – důvodů, proč jste i ve čtyřiceti letech stále sama může být vícero. Ženy se však nechtějí snu o šťastném životě vzdávat, vždyť jim na světě zbývá ještě mnoho let. A tak se ptají na jedno – jak a kde najít chlapa po 40?
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.

Nepřehlédněte

Je sobota dopoledne, venku prší, zrušil se vám program a vy nevíte, co s volným dnem. Přesně pro takové situace jsme pro vás sepsali tento článek. Najdete v něm pár tipů na to, jak strávit den smysluplně a bez výčitek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek