Domů » Rodina » Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě
Rodina

Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

Moravě
Navštivte krásy Moravy
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?

Kraj vína a vinařů

Jaké jsou přednosti výletu po Jižní Moravě? Především je to místno s výborným vínem a vinařskou kulturou. Na tom můžete svůj výlet klidně postavit a uvidíte, že pokud máte víno rádi, určitě nebudete zklamaní. S výběrem vhodných lokalit a zajímavých míst vám může pomoci například internetový magazín o víně Vinomapa.cz, kde najdete články například o oblíbených vinných sklípcích nebo nejznámějších vinobraních.

Vydat se můžete například do sklípků v okolí Valtic nebo k Mikulovu. Tamtudy koneckonců probíhá i oblíbená Mikulovská vinařská stezka, během které navštívíte velké množství zajímavých míst, které jsou i nejsou spojené s vínem. Těšit se ale každopádně můžete na luxusní a lahodná vína, cestou navíc dokonce potkáte i degustační expozici Salonu vín ČR ve Valticích.

Historické památky i malebná krajina

Nejen vínem je ale člověk živ, a tak by vás možná zajímalo, na co dalšího se můžete během pobytu na Jižní Moravě těšit. Kromě toho, že je to báječné místo pro jízdu na kole, protože krajina je jen mírně kopcovitá, čeká na vás kouzelná krajina. Oblast je také velmi významná svými historickými památkami. Nechte se nalákat například na návštěvu Lednicko-Valtického areálu, Břeclavi a celé řady rybníků. 

Zajímavý je také samotný Mikulov, kde byste rozhodně neměli vynechat návštěvu Dietrichsteinských hrobek. Na kole si můžete vyjet i na Svatý kopeček a prohlédnout si celý Mikulov z ptačí perspektivy. Cílem může být také Znojmo s jeho spletitým podzemím nebo Baťův kanál, který dříve sloužil k přepravě uhlí do Baťových továren.

Cesta za gastronomií

Během cesty vám také určitě vyhládne. Naštěstí na Jižní Moravě na vás čeká velké množství gastronomických příležitostí. Velmi oblíbené jsou zejména různé gastronomické události, takže pokud si vybíráte termín, klidně se řiďte právě jimi. Lákavé jsou tradiční svatomartinské husy nebo festivaly gulášů.

V případě, že sem ale vyrazíte v období, kdy se žádná podobná akce nekoná, nevadí. Pochutnejte si na krajových specialitách, které vám rádi nabídnou v jakékoli tradiční hospůdce. Pokud navíc nejste vinaři, proslulé je i místní pivo, které vám dozajista také zachutná.

Na Moravě nejen na kole…

Pokud si nejste jistí, jestli je kolo to pravé pro vás, můžete začít trochu více zlehka. Po Jižní Moravě zvládne na kole jezdit skoro každý, ale můžete vyzkoušet i různé alternativy. Jednou z nich jsou pěší trasy, které také vedou podél významných vinařských lokalit. Musíte se ale připravit, že během pěších výletů bohužel neujdete tak dlouhou trasu a tím pádem nezvládnete navštívit tolik zajímavých míst. Jde ale především o to si výlet užít, takže se tím nemusíte tolik trápit. Alespoň budete mít motivaci vyrazit na Jižní Moravu znovu. A příště třeba na kolech.

Zapomeňte na další víkend plný rutinny a vypravte se za kouzelnou kopcovitou krajinou Jižní Moravy. Projedete se na kole, zrelaxujete se a pochutnáte si na těch nejlepších vínem v naší republice. Navštívíte krásná místa a především si odpočinete. Do dalšího týdne tak vyrazíte se zcela novou energií a možná budete sami překvapení, jak pozitivně na vás nečekané volno zapůsobí.