Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
dentální hygiena u psů
Nepodceňujte dentální hygienu u psů. (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Každý chovatel musí mít na paměti to, jak vypadá jeho chrup poté, co si ho zapomene vyčistit. A musí si uvědomit, že přesně tak vypadá i psí chrup, pokud o něj není pečováno. Zatímco lidé mohou vzít sami kartáček do rukou, psi to bohužel nedovedou. Stejně tak nedovedou říct, když je zuby bolí. Přistupujte proto k péči o jejich chrup zodpovědně a spojení “dentální hygiena u psů” nepodceňujte.  

I psi mohou mít problémy se zuby 

Možná si říkáte, proč psí zuby čistit. Vždyť to ani sousedka nedělá, říkáte si. Jenže i psi mohou trpět zubními problémy. Na zubech se jim stejně jako lidem usazují zbytky potravy, které přirozeně v dutině ústní žijí.

Mohou tak stát za vytvořením zubního plaku, který se postupně přemění v zubní kámen. To může způsobit odchlipování dásní, poté zarudnutí a záněty dásní, dále také paradontózu (není to tedy jen ryze lidský problém). A ta stejně jako u lidí může vést k vypadnutí zubu.  

Celý proces je doprovázen silným zápachem z tlamy psa. Proto nezapomínejte na několik věcí, a to na: 

  • Čištění zubů 2x týdně 
  • Podávání doplňků pro čištění zubů 
  • Pravidelné kontroly zubů 
  • Prohlídky psího chrupu veterinářem 

Kartáčky a pasty do ruky! 

Čistění zubů u psů není žádná věda. Také se používají kartáčky a pasty. Ty používejte výhradně psí. Abyste však svého psa pravidelné rutině naučili, je třeba s tím začít už od věku štěněte. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Pokud si pes už od štěněte zvykne na kartáček a chuť pasty, čištění nebude sebemenším problémem.  

Aby pes neodmítal pastu, nejdříve mu ji dejte ochutnat a kartáček očichat. Pokud je s tím v pořádku, pokračujte dál a naneste pastu na zuby. Rozhodně s ničím nespěchejte. Stejně jako při učení jednotlivých povelů, i v tomto případě musíte být trpěliví. Pokud má pes zrovna špatný den, nenuťte ho do toho a zkuste to zase zítra.  

K TÉMATU  Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst

Velké kosti na okus psovi do boudy 

O psí chrup umí pečovat také kosti (ostatně podobně jako syrové maso). Zejména kosti s velkým kloubem (například z vepřového kolena) jsou ideální. Hoďte mu jednu takovou kost do boudy. Nejen, že si s ní bude hrát, ale také bude mít chrup naprosto ukázkový.  

Okusování velkých kostí s klouby totiž odstraňuje nečistoty ze zubů čili tím chrup čistí. Nejedná se o drahou záležitost, takové kosti je možné odkoupit třeba v řeznictvích za pár korun. Kosti se psovi dávají syrové, nikdy tepelně upravené. Pokud byste psovi hodili tepelně upravenou kost na okusování, způsobili byste mu tím jen zdravotní potíže 

Jestliže psa krmíte granulemi, nedávejte mu kostí mnoho. Na takovou stravu není příliš zvyklý, proto to s ní nepřehánějte.  

Žvýkací hračky jako náhrada syrových kostí 

Pokud pes není zvyklý na syrovou stravu, možná to se syrovými kostmi nechcete riskovat a ptáte se, jestli neexistuje nějaká náhražka. A samozřejmě, že existuje! Jsou jí klasické žvýkací hračky.

Žvýkání jako takové je pro psy jednou z nejpřirozenějších činností, ke které se uchylují v mnoha životních situacích. Žvýkají, když jsou ve stresu, žvýkají, když se potřebují uvolnit. Dentální žvýkací hračky navíc ulevují jejich chrupu.  

Stejně jako kosti, i žvýkací hračky mechanicky odstraňují nečistoty ze zubů, navíc prokrvují dásně, což je také ku prospěchu.  

Pamlsky pro dentální hygienu 

Dentální hygiena u psů zahrnuje také dentální pamlsky. Na ně narážíte prakticky všude. Ať už procházíte obchodním centrem nebo supermarketem, psí pamlsky určeny k dentální hygieně jsou nabízeny za skvělé ceny.  

Fungují podobně jako zmiňované kosti nebo žvýkací hračky. Také mají mechanicky očisťovat zuby. Pokud chcete psovi dopřát něco opravdu skvělého, vyberte takové, které obsahují bylinky pro osvěžení dechu. Vhodné jsou také dentální pamlsky, které pomáhají vyrovnávat bakteriální hladinu v ústní dutině. Stejně jako při výběru svého jídla se tak vyplatí dívat na složení i u toho psího.  

K TÉMATU  Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Bylinky pomáhají i psům 

O psí chrup mohou pečovat také bylinky. Na trhu dnes seženete bylinné přípravky, které mají podpořit zdraví zubů i dásní čtyřnohého psího parťáka. Nejčastěji využívaným je bylinný olej, který je většinou složen rovnou z několika bylin. Obsahuje heřmánek, mátu, také citroník a tymián.

Směs bylinek působí protizánětlivě a také zbavují organismus škodlivých protilátek. Navíc udržují dásně zdravé a dech příjemný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?

Nepřehlédněte

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek