Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
dentální hygiena u psů
Nepodceňujte dentální hygienu u psů. (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Každý chovatel musí mít na paměti to, jak vypadá jeho chrup poté, co si ho zapomene vyčistit. A musí si uvědomit, že přesně tak vypadá i psí chrup, pokud o něj není pečováno. Zatímco lidé mohou vzít sami kartáček do rukou, psi to bohužel nedovedou. Stejně tak nedovedou říct, když je zuby bolí. Přistupujte proto k péči o jejich chrup zodpovědně a spojení “dentální hygiena u psů” nepodceňujte.  

I psi mohou mít problémy se zuby 

Možná si říkáte, proč psí zuby čistit. Vždyť to ani sousedka nedělá, říkáte si. Jenže i psi mohou trpět zubními problémy. Na zubech se jim stejně jako lidem usazují zbytky potravy, které přirozeně v dutině ústní žijí.

Mohou tak stát za vytvořením zubního plaku, který se postupně přemění v zubní kámen. To může způsobit odchlipování dásní, poté zarudnutí a záněty dásní, dále také paradontózu (není to tedy jen ryze lidský problém). A ta stejně jako u lidí může vést k vypadnutí zubu.  

Celý proces je doprovázen silným zápachem z tlamy psa. Proto nezapomínejte na několik věcí, a to na: 

  • Čištění zubů 2x týdně 
  • Podávání doplňků pro čištění zubů 
  • Pravidelné kontroly zubů 
  • Prohlídky psího chrupu veterinářem 

Kartáčky a pasty do ruky! 

Čistění zubů u psů není žádná věda. Také se používají kartáčky a pasty. Ty používejte výhradně psí. Abyste však svého psa pravidelné rutině naučili, je třeba s tím začít už od věku štěněte. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Pokud si pes už od štěněte zvykne na kartáček a chuť pasty, čištění nebude sebemenším problémem.  

Aby pes neodmítal pastu, nejdříve mu ji dejte ochutnat a kartáček očichat. Pokud je s tím v pořádku, pokračujte dál a naneste pastu na zuby. Rozhodně s ničím nespěchejte. Stejně jako při učení jednotlivých povelů, i v tomto případě musíte být trpěliví. Pokud má pes zrovna špatný den, nenuťte ho do toho a zkuste to zase zítra.  

K TÉMATU  Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Velké kosti na okus psovi do boudy 

O psí chrup umí pečovat také kosti (ostatně podobně jako syrové maso). Zejména kosti s velkým kloubem (například z vepřového kolena) jsou ideální. Hoďte mu jednu takovou kost do boudy. Nejen, že si s ní bude hrát, ale také bude mít chrup naprosto ukázkový.  

Okusování velkých kostí s klouby totiž odstraňuje nečistoty ze zubů čili tím chrup čistí. Nejedná se o drahou záležitost, takové kosti je možné odkoupit třeba v řeznictvích za pár korun. Kosti se psovi dávají syrové, nikdy tepelně upravené. Pokud byste psovi hodili tepelně upravenou kost na okusování, způsobili byste mu tím jen zdravotní potíže 

Jestliže psa krmíte granulemi, nedávejte mu kostí mnoho. Na takovou stravu není příliš zvyklý, proto to s ní nepřehánějte.  

Žvýkací hračky jako náhrada syrových kostí 

Pokud pes není zvyklý na syrovou stravu, možná to se syrovými kostmi nechcete riskovat a ptáte se, jestli neexistuje nějaká náhražka. A samozřejmě, že existuje! Jsou jí klasické žvýkací hračky.

Žvýkání jako takové je pro psy jednou z nejpřirozenějších činností, ke které se uchylují v mnoha životních situacích. Žvýkají, když jsou ve stresu, žvýkají, když se potřebují uvolnit. Dentální žvýkací hračky navíc ulevují jejich chrupu.  

Stejně jako kosti, i žvýkací hračky mechanicky odstraňují nečistoty ze zubů, navíc prokrvují dásně, což je také ku prospěchu.  

Pamlsky pro dentální hygienu 

Dentální hygiena u psů zahrnuje také dentální pamlsky. Na ně narážíte prakticky všude. Ať už procházíte obchodním centrem nebo supermarketem, psí pamlsky určeny k dentální hygieně jsou nabízeny za skvělé ceny.  

Fungují podobně jako zmiňované kosti nebo žvýkací hračky. Také mají mechanicky očisťovat zuby. Pokud chcete psovi dopřát něco opravdu skvělého, vyberte takové, které obsahují bylinky pro osvěžení dechu. Vhodné jsou také dentální pamlsky, které pomáhají vyrovnávat bakteriální hladinu v ústní dutině. Stejně jako při výběru svého jídla se tak vyplatí dívat na složení i u toho psího.  

K TÉMATU  Jak mít jarní alergie pod kontrolou: S problémy se potýká každý druhý

Bylinky pomáhají i psům 

O psí chrup mohou pečovat také bylinky. Na trhu dnes seženete bylinné přípravky, které mají podpořit zdraví zubů i dásní čtyřnohého psího parťáka. Nejčastěji využívaným je bylinný olej, který je většinou složen rovnou z několika bylin. Obsahuje heřmánek, mátu, také citroník a tymián.

Směs bylinek působí protizánětlivě a také zbavují organismus škodlivých protilátek. Navíc udržují dásně zdravé a dech příjemný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Výběr článků

Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.

Nepřehlédněte

Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.
Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek