Úterý , 04. 10. 2022

František

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
dentální hygiena u psů
Nepodceňujte dentální hygienu u psů. (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Každý chovatel musí mít na paměti to, jak vypadá jeho chrup poté, co si ho zapomene vyčistit. A musí si uvědomit, že přesně tak vypadá i psí chrup, pokud o něj není pečováno. Zatímco lidé mohou vzít sami kartáček do rukou, psi to bohužel nedovedou. Stejně tak nedovedou říct, když je zuby bolí. Přistupujte proto k péči o jejich chrup zodpovědně a spojení “dentální hygiena u psů” nepodceňujte.  

I psi mohou mít problémy se zuby 

Možná si říkáte, proč psí zuby čistit. Vždyť to ani sousedka nedělá, říkáte si. Jenže i psi mohou trpět zubními problémy. Na zubech se jim stejně jako lidem usazují zbytky potravy, které přirozeně v dutině ústní žijí.

Mohou tak stát za vytvořením zubního plaku, který se postupně přemění v zubní kámen. To může způsobit odchlipování dásní, poté zarudnutí a záněty dásní, dále také paradontózu (není to tedy jen ryze lidský problém). A ta stejně jako u lidí může vést k vypadnutí zubu.  

Celý proces je doprovázen silným zápachem z tlamy psa. Proto nezapomínejte na několik věcí, a to na: 

  • Čištění zubů 2x týdně 
  • Podávání doplňků pro čištění zubů 
  • Pravidelné kontroly zubů 
  • Prohlídky psího chrupu veterinářem 

Kartáčky a pasty do ruky! 

Čistění zubů u psů není žádná věda. Také se používají kartáčky a pasty. Ty používejte výhradně psí. Abyste však svého psa pravidelné rutině naučili, je třeba s tím začít už od věku štěněte. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Pokud si pes už od štěněte zvykne na kartáček a chuť pasty, čištění nebude sebemenším problémem.  

Aby pes neodmítal pastu, nejdříve mu ji dejte ochutnat a kartáček očichat. Pokud je s tím v pořádku, pokračujte dál a naneste pastu na zuby. Rozhodně s ničím nespěchejte. Stejně jako při učení jednotlivých povelů, i v tomto případě musíte být trpěliví. Pokud má pes zrovna špatný den, nenuťte ho do toho a zkuste to zase zítra.  

K TÉMATU  Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Velké kosti na okus psovi do boudy 

O psí chrup umí pečovat také kosti (ostatně podobně jako syrové maso). Zejména kosti s velkým kloubem (například z vepřového kolena) jsou ideální. Hoďte mu jednu takovou kost do boudy. Nejen, že si s ní bude hrát, ale také bude mít chrup naprosto ukázkový.  

Okusování velkých kostí s klouby totiž odstraňuje nečistoty ze zubů čili tím chrup čistí. Nejedná se o drahou záležitost, takové kosti je možné odkoupit třeba v řeznictvích za pár korun. Kosti se psovi dávají syrové, nikdy tepelně upravené. Pokud byste psovi hodili tepelně upravenou kost na okusování, způsobili byste mu tím jen zdravotní potíže 

Jestliže psa krmíte granulemi, nedávejte mu kostí mnoho. Na takovou stravu není příliš zvyklý, proto to s ní nepřehánějte.  

Žvýkací hračky jako náhrada syrových kostí 

Pokud pes není zvyklý na syrovou stravu, možná to se syrovými kostmi nechcete riskovat a ptáte se, jestli neexistuje nějaká náhražka. A samozřejmě, že existuje! Jsou jí klasické žvýkací hračky.

Žvýkání jako takové je pro psy jednou z nejpřirozenějších činností, ke které se uchylují v mnoha životních situacích. Žvýkají, když jsou ve stresu, žvýkají, když se potřebují uvolnit. Dentální žvýkací hračky navíc ulevují jejich chrupu.  

Stejně jako kosti, i žvýkací hračky mechanicky odstraňují nečistoty ze zubů, navíc prokrvují dásně, což je také ku prospěchu.  

Pamlsky pro dentální hygienu 

Dentální hygiena u psů zahrnuje také dentální pamlsky. Na ně narážíte prakticky všude. Ať už procházíte obchodním centrem nebo supermarketem, psí pamlsky určeny k dentální hygieně jsou nabízeny za skvělé ceny.  

Fungují podobně jako zmiňované kosti nebo žvýkací hračky. Také mají mechanicky očisťovat zuby. Pokud chcete psovi dopřát něco opravdu skvělého, vyberte takové, které obsahují bylinky pro osvěžení dechu. Vhodné jsou také dentální pamlsky, které pomáhají vyrovnávat bakteriální hladinu v ústní dutině. Stejně jako při výběru svého jídla se tak vyplatí dívat na složení i u toho psího.  

K TÉMATU  Vánoční půst je to nejhorší, co můžeme tělu na Štědrý den dopřát! Proč tolik trpí? Jak se o Vánocích stravovat a kdy je čas na cukroví?

Bylinky pomáhají i psům 

O psí chrup mohou pečovat také bylinky. Na trhu dnes seženete bylinné přípravky, které mají podpořit zdraví zubů i dásní čtyřnohého psího parťáka. Nejčastěji využívaným je bylinný olej, který je většinou složen rovnou z několika bylin. Obsahuje heřmánek, mátu, také citroník a tymián.

Směs bylinek působí protizánětlivě a také zbavují organismus škodlivých protilátek. Navíc udržují dásně zdravé a dech příjemný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.

Nepřehlédněte

Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek