Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
dentální hygiena u psů
Nepodceňujte dentální hygienu u psů. (foto: 123rf.com)

25. 03. 2021

Každý chovatel musí mít na paměti to, jak vypadá jeho chrup poté, co si ho zapomene vyčistit. A musí si uvědomit, že přesně tak vypadá i psí chrup, pokud o něj není pečováno. Zatímco lidé mohou vzít sami kartáček do rukou, psi to bohužel nedovedou. Stejně tak nedovedou říct, když je zuby bolí. Přistupujte proto k péči o jejich chrup zodpovědně a spojení “dentální hygiena u psů” nepodceňujte.  

I psi mohou mít problémy se zuby 

Možná si říkáte, proč psí zuby čistit. Vždyť to ani sousedka nedělá, říkáte si. Jenže i psi mohou trpět zubními problémy. Na zubech se jim stejně jako lidem usazují zbytky potravy, které přirozeně v dutině ústní žijí.

Mohou tak stát za vytvořením zubního plaku, který se postupně přemění v zubní kámen. To může způsobit odchlipování dásní, poté zarudnutí a záněty dásní, dále také paradontózu (není to tedy jen ryze lidský problém). A ta stejně jako u lidí může vést k vypadnutí zubu.  

Celý proces je doprovázen silným zápachem z tlamy psa. Proto nezapomínejte na několik věcí, a to na: 

  • Čištění zubů 2x týdně 
  • Podávání doplňků pro čištění zubů 
  • Pravidelné kontroly zubů 
  • Prohlídky psího chrupu veterinářem 

Kartáčky a pasty do ruky! 

Čistění zubů u psů není žádná věda. Také se používají kartáčky a pasty. Ty používejte výhradně psí. Abyste však svého psa pravidelné rutině naučili, je třeba s tím začít už od věku štěněte. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Pokud si pes už od štěněte zvykne na kartáček a chuť pasty, čištění nebude sebemenším problémem.  

Aby pes neodmítal pastu, nejdříve mu ji dejte ochutnat a kartáček očichat. Pokud je s tím v pořádku, pokračujte dál a naneste pastu na zuby. Rozhodně s ničím nespěchejte. Stejně jako při učení jednotlivých povelů, i v tomto případě musíte být trpěliví. Pokud má pes zrovna špatný den, nenuťte ho do toho a zkuste to zase zítra.  

K TÉMATUZima pomalu odchází a sněhu na horách ubývá. Kam si v březnu a dubnu vyrazit zalyžovat na dobrém sněhu?

Velké kosti na okus psovi do boudy 

O psí chrup umí pečovat také kosti (ostatně podobně jako syrové maso). Zejména kosti s velkým kloubem (například z vepřového kolena) jsou ideální. Hoďte mu jednu takovou kost do boudy. Nejen, že si s ní bude hrát, ale také bude mít chrup naprosto ukázkový.  

Okusování velkých kostí s klouby totiž odstraňuje nečistoty ze zubů čili tím chrup čistí. Nejedná se o drahou záležitost, takové kosti je možné odkoupit třeba v řeznictvích za pár korun. Kosti se psovi dávají syrové, nikdy tepelně upravené. Pokud byste psovi hodili tepelně upravenou kost na okusování, způsobili byste mu tím jen zdravotní potíže 

Jestliže psa krmíte granulemi, nedávejte mu kostí mnoho. Na takovou stravu není příliš zvyklý, proto to s ní nepřehánějte.  

Žvýkací hračky jako náhrada syrových kostí 

Pokud pes není zvyklý na syrovou stravu, možná to se syrovými kostmi nechcete riskovat a ptáte se, jestli neexistuje nějaká náhražka. A samozřejmě, že existuje! Jsou jí klasické žvýkací hračky.

Žvýkání jako takové je pro psy jednou z nejpřirozenějších činností, ke které se uchylují v mnoha životních situacích. Žvýkají, když jsou ve stresu, žvýkají, když se potřebují uvolnit. Dentální žvýkací hračky navíc ulevují jejich chrupu.  

Stejně jako kosti, i žvýkací hračky mechanicky odstraňují nečistoty ze zubů, navíc prokrvují dásně, což je také ku prospěchu.  

Pamlsky pro dentální hygienu 

Dentální hygiena u psů zahrnuje také dentální pamlsky. Na ně narážíte prakticky všude. Ať už procházíte obchodním centrem nebo supermarketem, psí pamlsky určeny k dentální hygieně jsou nabízeny za skvělé ceny.  

Fungují podobně jako zmiňované kosti nebo žvýkací hračky. Také mají mechanicky očisťovat zuby. Pokud chcete psovi dopřát něco opravdu skvělého, vyberte takové, které obsahují bylinky pro osvěžení dechu. Vhodné jsou také dentální pamlsky, které pomáhají vyrovnávat bakteriální hladinu v ústní dutině. Stejně jako při výběru svého jídla se tak vyplatí dívat na složení i u toho psího.  

K TÉMATUZubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Bylinky pomáhají i psům 

O psí chrup mohou pečovat také bylinky. Na trhu dnes seženete bylinné přípravky, které mají podpořit zdraví zubů i dásní čtyřnohého psího parťáka. Nejčastěji využívaným je bylinný olej, který je většinou složen rovnou z několika bylin. Obsahuje heřmánek, mátu, také citroník a tymián.

Směs bylinek působí protizánětlivě a také zbavují organismus škodlivých protilátek. Navíc udržují dásně zdravé a dech příjemný. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psí plemena, která se dobře snáší i s dětmi

Laskavé psí srdce vyrazilo dech všem, co se o této lásce dozvěděli

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek