Středa , 26. 06. 2024

Ivan

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

09. 10. 2020

Trvale špatná a depresivní nálada však vede k mnoha komplikacím v našem životě, včetně těch zdravotních. Poradíme vám, jak depresím předcházet.

Není nutno být sluníčkář, každý má právo na podzimní deprese

Všichni okolo vás srší spokojeností, ale vám se v životě příliš nedaří? Připusťte si, že existují lidé, co ani na pokraji bankrotu nepřiznají, že je něco v nepořádku. Vaše chování je proto normální a nemá žádný smysl se obviňovat za to, že nejste chodící slunce.

K podzimu mírné zádumčivé nastavení patří a trochu si zabilancovat a postesknout si, že jste letos nevydělali milion, není špatné. Když si ale jeden den někde v kavárně u hudby z třicátých let postesknete, další den už se k tomu nevracejte a vraťte se do přítomnosti. Začněte se soustředit na to, co změnit můžete.

Stokrát spadnout

K podzimní náladě patří velmi intenzivní sebeničení a sebe bičování. Co všechno jste udělali špatně, co všechno se vám nezdařilo, co všechno by mohlo být jinak. Zkuste se na věci podívat jinak. Řekněte si, že to vše, co se vám stalo, vás dokonale posilnilo. Už jste se naučili spoustu věcí a nyní jste se rozhodli, že jdete dál.

Už se za to nebudete vinit, a vykašlete se i na to, abyste ze svého stavu obviňovali ostatní. Místo toho udělejte tlustou čáru za vším, co bylo. Nyní jedete dál. Vstáváte a na předchozí pády nehledíte. Otevřete okno ve své duši směrem ke slunci.

Dobrá nálada do žil

Venku je nehezky a vám se nechce vůbec nic? Dopřejte si relax, i když třeba jen pár minut. Horká vana s relaxační hudbou. Dobrá knížka a teplý nápoj. Nebo třeba veselá videa oblíbených komiků na internetu. Napumpujte do sebe tolik dobré nálady, kolik se do vás jen vejde. Mějte z dnešního dne dobrý pocit. Podzimní deprese nebudou mít šanci.

K TÉMATU  Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Hýbnout kostrou

Podzimní splín mnohem častěji dopadá na osoby, co nemají aktivní koníčky. Jestli vás přímo neláká se jít zapsat do nějakého nového zájmového sdružení a raději byste počkali, až se celá situace kolem čínského viru zklidní, můžete si naordinovat svůj vlastní nový koníček. Dnešní doba chytrých aplikací tomu přímo přeje.

Nainstalovat si do telefonu appku, co bude sledovat váš pohyb a počet kroků, je super zábava. Uvidíte přehled, co jste ušli, a budete mít možnost se stále zdokonalovat. Pohyb a motivace k němu vás udrží nad vodou i ve dnech, kdy se o vás bude pokoušet nepříjemná nálada. Vyžeňte ji z hlavy pohybem!

Nebuďte na to sami aneb podzimní deprese nemá šanci

Člověk je tvor společenský. I když někdo potřebuje společnost lidí více, jiný zase méně, být často sám nemá smysl. Vezměte na kávu kamarádku nebo někoho z rodiny, zavolejte lidem, se kterými jste se nějakou dobu neviděli. I na obyčejnou procházku si můžete najít spřízněnou duši.

Třeba si na internetu vyhledejte skupinky s podobnými zájmy a potkejte se s novými lidmi v okolí vašeho bydliště. Internetové klábosení je sice fajn, ale mnohem lepší je se vidět osobně. Mezilidský kontakt vám pomůže překonat chladné měsíce. Pobavit se s někým o tom, co vás baví, je prostě k nezaplacení.

Překonat období podzimních měsíců vám pomůže také vaše oblíbená hudba. Zádumčivé písně si nechejte na slunečné dny – a během mlhavých rán si dopřejte třeba pořádnou porci upbeatové krásy, co vás rozhýbe a naleje vám do žil dobrou náladu.

Čeští písničkáři vás zase svými humornými texty hodí do pohody a nadhledu. Nedovolte, aby depka u vás doma vítězila. Dejte jí na frak!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

Pochmurný podzim vás dostává do deprese? Máme tipy, které vás z ní spolehlivě vytáhnou!

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Potřebujete trochu rozveselit? Leze na vás jarní deprese, nebo naopak podzimní splín? V tom případě není nic lepšího, než zasednout k televizi a pustit si něco třeskutě vtipného. Které komediální filmy a seriály jsou pro tento účel jako stvořené?
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Možná by vás ani nenapadlo, že masáž a pořádnou péči ocení i váš čtyřnohý kamarád. Podívejte se, jak si relaxující buldoček užívá masáž!
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?
I když už se za okny kolikrát "rýsuje" jaro, ještě si nějaký ten pátek počkáme, než se dá zima definitivně na ústup. Počasí je nevyzpytatelné a po ránu umí i nepříjemně překvapit. Studený vítr a teploty okolo nuly rtům příliš nesvědčí.
Patří ke skutečným legendám československé populární hudby a je nekorunovanou královnou slovenského popu. Marika se narodila na Východním Slovensku, v Turanech nad Ondavou. „Prožila jsem tam nádherné dětství. Rodiče sestru Helenku, bratry Michala, Janka a Dušana a mne vedli k lásce k hudbě a ke zvířatům“, říká Marika. „Nadále bydlím v Bratislavě, ale na Východ Slovenska se často a ráda vracím. Je mi tu krásně! Tady oslavím i letošní narozeniny. Přírody, hor, lesů si tady nesmírně užívám. Společnost mi dělají mí tři psíci - bišonek Láska, maltézáček Majky a a na ulici nalezená Bella“.
Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.

Výběr článků

Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.

Nepřehlédněte

Výběr a nákup plavek je pro milovnice plážových slunných dnů jedna z nejoblíbenějších aktivit. Všelijaké barvy, kombinace, vzory a střihy vám umožní popustit uzdu své fantazii způsobem, k němuž se za celý rok nedostanete.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek