Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

09. 10. 2020

Trvale špatná a depresivní nálada však vede k mnoha komplikacím v našem životě, včetně těch zdravotních. Poradíme vám, jak depresím předcházet.

Není nutno být sluníčkář, každý má právo na podzimní deprese

Všichni okolo vás srší spokojeností, ale vám se v životě příliš nedaří? Připusťte si, že existují lidé, co ani na pokraji bankrotu nepřiznají, že je něco v nepořádku. Vaše chování je proto normální a nemá žádný smysl se obviňovat za to, že nejste chodící slunce.

K podzimu mírné zádumčivé nastavení patří a trochu si zabilancovat a postesknout si, že jste letos nevydělali milion, není špatné. Když si ale jeden den někde v kavárně u hudby z třicátých let postesknete, další den už se k tomu nevracejte a vraťte se do přítomnosti. Začněte se soustředit na to, co změnit můžete.

Stokrát spadnout

K podzimní náladě patří velmi intenzivní sebeničení a sebe bičování. Co všechno jste udělali špatně, co všechno se vám nezdařilo, co všechno by mohlo být jinak. Zkuste se na věci podívat jinak. Řekněte si, že to vše, co se vám stalo, vás dokonale posilnilo. Už jste se naučili spoustu věcí a nyní jste se rozhodli, že jdete dál.

Už se za to nebudete vinit, a vykašlete se i na to, abyste ze svého stavu obviňovali ostatní. Místo toho udělejte tlustou čáru za vším, co bylo. Nyní jedete dál. Vstáváte a na předchozí pády nehledíte. Otevřete okno ve své duši směrem ke slunci.

Dobrá nálada do žil

Venku je nehezky a vám se nechce vůbec nic? Dopřejte si relax, i když třeba jen pár minut. Horká vana s relaxační hudbou. Dobrá knížka a teplý nápoj. Nebo třeba veselá videa oblíbených komiků na internetu. Napumpujte do sebe tolik dobré nálady, kolik se do vás jen vejde. Mějte z dnešního dne dobrý pocit. Podzimní deprese nebudou mít šanci.

K TÉMATU  Univerzální lék na podzimní deprese

Hýbnout kostrou

Podzimní splín mnohem častěji dopadá na osoby, co nemají aktivní koníčky. Jestli vás přímo neláká se jít zapsat do nějakého nového zájmového sdružení a raději byste počkali, až se celá situace kolem čínského viru zklidní, můžete si naordinovat svůj vlastní nový koníček. Dnešní doba chytrých aplikací tomu přímo přeje.

Nainstalovat si do telefonu appku, co bude sledovat váš pohyb a počet kroků, je super zábava. Uvidíte přehled, co jste ušli, a budete mít možnost se stále zdokonalovat. Pohyb a motivace k němu vás udrží nad vodou i ve dnech, kdy se o vás bude pokoušet nepříjemná nálada. Vyžeňte ji z hlavy pohybem!

Nebuďte na to sami aneb podzimní deprese nemá šanci

Člověk je tvor společenský. I když někdo potřebuje společnost lidí více, jiný zase méně, být často sám nemá smysl. Vezměte na kávu kamarádku nebo někoho z rodiny, zavolejte lidem, se kterými jste se nějakou dobu neviděli. I na obyčejnou procházku si můžete najít spřízněnou duši.

Třeba si na internetu vyhledejte skupinky s podobnými zájmy a potkejte se s novými lidmi v okolí vašeho bydliště. Internetové klábosení je sice fajn, ale mnohem lepší je se vidět osobně. Mezilidský kontakt vám pomůže překonat chladné měsíce. Pobavit se s někým o tom, co vás baví, je prostě k nezaplacení.

Překonat období podzimních měsíců vám pomůže také vaše oblíbená hudba. Zádumčivé písně si nechejte na slunečné dny – a během mlhavých rán si dopřejte třeba pořádnou porci upbeatové krásy, co vás rozhýbe a naleje vám do žil dobrou náladu.

Čeští písničkáři vás zase svými humornými texty hodí do pohody a nadhledu. Nedovolte, aby depka u vás doma vítězila. Dejte jí na frak!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Pochmurný podzim vás dostává do deprese? Máme tipy, které vás z ní spolehlivě vytáhnou!

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  

Nepřehlédněte

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek