Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

09. 10. 2020

Trvale špatná a depresivní nálada však vede k mnoha komplikacím v našem životě, včetně těch zdravotních. Poradíme vám, jak depresím předcházet.

Není nutno být sluníčkář, každý má právo na podzimní deprese

Všichni okolo vás srší spokojeností, ale vám se v životě příliš nedaří? Připusťte si, že existují lidé, co ani na pokraji bankrotu nepřiznají, že je něco v nepořádku. Vaše chování je proto normální a nemá žádný smysl se obviňovat za to, že nejste chodící slunce.

K podzimu mírné zádumčivé nastavení patří a trochu si zabilancovat a postesknout si, že jste letos nevydělali milion, není špatné. Když si ale jeden den někde v kavárně u hudby z třicátých let postesknete, další den už se k tomu nevracejte a vraťte se do přítomnosti. Začněte se soustředit na to, co změnit můžete.

Stokrát spadnout

K podzimní náladě patří velmi intenzivní sebeničení a sebe bičování. Co všechno jste udělali špatně, co všechno se vám nezdařilo, co všechno by mohlo být jinak. Zkuste se na věci podívat jinak. Řekněte si, že to vše, co se vám stalo, vás dokonale posilnilo. Už jste se naučili spoustu věcí a nyní jste se rozhodli, že jdete dál.

Už se za to nebudete vinit, a vykašlete se i na to, abyste ze svého stavu obviňovali ostatní. Místo toho udělejte tlustou čáru za vším, co bylo. Nyní jedete dál. Vstáváte a na předchozí pády nehledíte. Otevřete okno ve své duši směrem ke slunci.

Dobrá nálada do žil

Venku je nehezky a vám se nechce vůbec nic? Dopřejte si relax, i když třeba jen pár minut. Horká vana s relaxační hudbou. Dobrá knížka a teplý nápoj. Nebo třeba veselá videa oblíbených komiků na internetu. Napumpujte do sebe tolik dobré nálady, kolik se do vás jen vejde. Mějte z dnešního dne dobrý pocit. Podzimní deprese nebudou mít šanci.

K TÉMATU  Čaje jako brána k rituálům i zahnání žízně. Vyznáte se v nich?

Hýbnout kostrou

Podzimní splín mnohem častěji dopadá na osoby, co nemají aktivní koníčky. Jestli vás přímo neláká se jít zapsat do nějakého nového zájmového sdružení a raději byste počkali, až se celá situace kolem čínského viru zklidní, můžete si naordinovat svůj vlastní nový koníček. Dnešní doba chytrých aplikací tomu přímo přeje.

Nainstalovat si do telefonu appku, co bude sledovat váš pohyb a počet kroků, je super zábava. Uvidíte přehled, co jste ušli, a budete mít možnost se stále zdokonalovat. Pohyb a motivace k němu vás udrží nad vodou i ve dnech, kdy se o vás bude pokoušet nepříjemná nálada. Vyžeňte ji z hlavy pohybem!

Nebuďte na to sami aneb podzimní deprese nemá šanci

Člověk je tvor společenský. I když někdo potřebuje společnost lidí více, jiný zase méně, být často sám nemá smysl. Vezměte na kávu kamarádku nebo někoho z rodiny, zavolejte lidem, se kterými jste se nějakou dobu neviděli. I na obyčejnou procházku si můžete najít spřízněnou duši.

Třeba si na internetu vyhledejte skupinky s podobnými zájmy a potkejte se s novými lidmi v okolí vašeho bydliště. Internetové klábosení je sice fajn, ale mnohem lepší je se vidět osobně. Mezilidský kontakt vám pomůže překonat chladné měsíce. Pobavit se s někým o tom, co vás baví, je prostě k nezaplacení.

Překonat období podzimních měsíců vám pomůže také vaše oblíbená hudba. Zádumčivé písně si nechejte na slunečné dny – a během mlhavých rán si dopřejte třeba pořádnou porci upbeatové krásy, co vás rozhýbe a naleje vám do žil dobrou náladu.

Čeští písničkáři vás zase svými humornými texty hodí do pohody a nadhledu. Nedovolte, aby depka u vás doma vítězila. Dejte jí na frak!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Hrajeme si s filtry. Jednoduché tipy jak docílit krásných a originálních fotek

Pochmurný podzim vás dostává do deprese? Máme tipy, které vás z ní spolehlivě vytáhnou!

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek