Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

09. 10. 2020

Trvale špatná a depresivní nálada však vede k mnoha komplikacím v našem životě, včetně těch zdravotních. Poradíme vám, jak depresím předcházet.

Není nutno být sluníčkář, každý má právo na podzimní deprese

Všichni okolo vás srší spokojeností, ale vám se v životě příliš nedaří? Připusťte si, že existují lidé, co ani na pokraji bankrotu nepřiznají, že je něco v nepořádku. Vaše chování je proto normální a nemá žádný smysl se obviňovat za to, že nejste chodící slunce.

K podzimu mírné zádumčivé nastavení patří a trochu si zabilancovat a postesknout si, že jste letos nevydělali milion, není špatné. Když si ale jeden den někde v kavárně u hudby z třicátých let postesknete, další den už se k tomu nevracejte a vraťte se do přítomnosti. Začněte se soustředit na to, co změnit můžete.

Stokrát spadnout

K podzimní náladě patří velmi intenzivní sebeničení a sebe bičování. Co všechno jste udělali špatně, co všechno se vám nezdařilo, co všechno by mohlo být jinak. Zkuste se na věci podívat jinak. Řekněte si, že to vše, co se vám stalo, vás dokonale posilnilo. Už jste se naučili spoustu věcí a nyní jste se rozhodli, že jdete dál.

Už se za to nebudete vinit, a vykašlete se i na to, abyste ze svého stavu obviňovali ostatní. Místo toho udělejte tlustou čáru za vším, co bylo. Nyní jedete dál. Vstáváte a na předchozí pády nehledíte. Otevřete okno ve své duši směrem ke slunci.

Dobrá nálada do žil

Venku je nehezky a vám se nechce vůbec nic? Dopřejte si relax, i když třeba jen pár minut. Horká vana s relaxační hudbou. Dobrá knížka a teplý nápoj. Nebo třeba veselá videa oblíbených komiků na internetu. Napumpujte do sebe tolik dobré nálady, kolik se do vás jen vejde. Mějte z dnešního dne dobrý pocit. Podzimní deprese nebudou mít šanci.

K TÉMATU  Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Hýbnout kostrou

Podzimní splín mnohem častěji dopadá na osoby, co nemají aktivní koníčky. Jestli vás přímo neláká se jít zapsat do nějakého nového zájmového sdružení a raději byste počkali, až se celá situace kolem čínského viru zklidní, můžete si naordinovat svůj vlastní nový koníček. Dnešní doba chytrých aplikací tomu přímo přeje.

Nainstalovat si do telefonu appku, co bude sledovat váš pohyb a počet kroků, je super zábava. Uvidíte přehled, co jste ušli, a budete mít možnost se stále zdokonalovat. Pohyb a motivace k němu vás udrží nad vodou i ve dnech, kdy se o vás bude pokoušet nepříjemná nálada. Vyžeňte ji z hlavy pohybem!

Nebuďte na to sami aneb podzimní deprese nemá šanci

Člověk je tvor společenský. I když někdo potřebuje společnost lidí více, jiný zase méně, být často sám nemá smysl. Vezměte na kávu kamarádku nebo někoho z rodiny, zavolejte lidem, se kterými jste se nějakou dobu neviděli. I na obyčejnou procházku si můžete najít spřízněnou duši.

Třeba si na internetu vyhledejte skupinky s podobnými zájmy a potkejte se s novými lidmi v okolí vašeho bydliště. Internetové klábosení je sice fajn, ale mnohem lepší je se vidět osobně. Mezilidský kontakt vám pomůže překonat chladné měsíce. Pobavit se s někým o tom, co vás baví, je prostě k nezaplacení.

Překonat období podzimních měsíců vám pomůže také vaše oblíbená hudba. Zádumčivé písně si nechejte na slunečné dny – a během mlhavých rán si dopřejte třeba pořádnou porci upbeatové krásy, co vás rozhýbe a naleje vám do žil dobrou náladu.

Čeští písničkáři vás zase svými humornými texty hodí do pohody a nadhledu. Nedovolte, aby depka u vás doma vítězila. Dejte jí na frak!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  23 forem strachu: Znáte všechny nejdivnější fobie, které existují?

Pochmurný podzim vás dostává do deprese? Máme tipy, které vás z ní spolehlivě vytáhnou!

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.

Nepřehlédněte

Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek