Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Neurokoučink, tak trochu jiná psychoterapie. Najděte řešení svých problémů na základě nejnovějších vědeckých poznatků

Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
neurokoučink
Neurokoučink vám může pomoci v různých oblastech života.

31. 05. 2023

Tak trochu jiná psychoterapie

Kouč není poradcem ani trenérem, protože individuální řešení hledá společně se svým klientem. O koučování lze říct, že se jedná o symbiózu osobní zpětné vazby, trénink orientovaný na praxi a individuální poradenství.

Není to psychoterapie, přestože může mít někdy podobný účinek. Zejména tehdy, podaří-li se najít optimální cestu z určitých problémů v osobním rozvoji. Koučink je oblíbený zejména v oblasti manažerské práce. Využívat ho ale může prakticky každý, kdo má zájem. Nejlepší je najít odborníka – kouče, který se neurokoučinkem zabývá, a společně s ním se nechat vést a nacházet nové možnosti rozvoje v pracovním i osobním životě.

Jak funguje neurokoučink

Neurokoučink neboli brain-based koučink je založen na tom, že naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování. Využívá nejnovější poznatky z oblasti neurovědy, která se zabývá fungováním lidského mozku a nervovou soustavou. Sleduje, jak mozek reaguje na určité podněty, kdy dochází k nápadu a jak pracuje s návyky. Na základě toho se snaží, aby lidé lépe porozuměli, jak jejich mozek pracuje a jak to ovlivňuje jejich chování.

Cílem neurokoučinku je, aby klient našel nové řešení svého problému a nejel v zajetých kolejích, na které je zvyklý a které ho ve velkém množství případů svazují. Vede to pak k tomu, že daná osoba není schopná udělat důležité rozhodnutí, čímž opakuje stále stejné chyby. To způsobuje ztrátu sebedůvěry a efektivnosti v jednání a chování.

Kdo s neurokoučinkem začal

Poprvé neurokoučink představil v roce 2006 Australan Dr. David Rock. Od té doby ho začali využívat koučové ve více než třiceti zemích celého světa. Ukázal například, že používání negativní motivace strachem je neúčinná metoda a že klíčem k úspěchu bývá spíše komunikace, empatie a důvěra. V České republice se průkopníkem brain-based koučinku stal JUDr. Vladimír Tuka, který je koučem s nejvyšší mezinárodní certifikací.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Třetice všeho dobrého

V čem neurokoučink pomáhá v pracovní oblasti

V neurokoučinku se využívá mnoho různých technik, jako jsou vizualizace, meditace, rozvoj pozornosti. Kouč využívá svých schopností a zkušeností v oblasti koučování a spolupracuje s klientem, aby pomohl najít nejlepší řešení pro dosažení cílů, kterými může být třeba:

  • podpora vnitřní motivace zaměstnanců
  • převzetí jejich odpovědnosti za svěřené úkoly
  • efektivní zvládání krizových situací soustředěním se na jejich řešení
  • zlepšení time managementu, podpora kreativity
neurokoučink
Díky neurokoučinku snadněji dosáhnete svých cílů.

Je neurokoučink dobrý i pro osobní život?

Neurokoučink může být využit k dosažení mnoha různých cílů, a to nejen v pracovní oblasti, ale také osobní:

  • Může pomoci lidem lépe porozumět svému partnerovi, rodině a přátelům a zlepšit své vztahy.
  • Pomáhá lidem zlepšit svou produktivitu a úspěšnost v práci, vyrovnat se s pracovním stresem a najít rovnováhu mezi prací a soukromým životem.
  • Umožní najít vnitřní klid, vyrovnat se s osobními problémy a dosáhnout osobního růstu a seberealizace.
  • Inspiruje lidi k tomu, aby zlepšili své zdraví, například začali cvičit, jíst zdravěji a řešili své emoční potřeby.
  • Pomáhá najít své silné stránky a rozvíjet profesní dovednosti, což může vést k úspěchu v kariéře.

Kdo chce na sobě neustále pracovat a nacházet nové cesty ke zdokonalení svého života, pro něho je neurokoučink jednou z možností, jak toho dosáhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Když se chcete posunout v životě nebo najít nový směr, pomůže vám koučink

Zdroje článku:
www.constantmentor.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek