Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Neurokoučink, tak trochu jiná psychoterapie. Najděte řešení svých problémů na základě nejnovějších vědeckých poznatků

Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
neurokoučink
Neurokoučink vám může pomoci v různých oblastech života.

31. 05. 2023

Tak trochu jiná psychoterapie

Kouč není poradcem ani trenérem, protože individuální řešení hledá společně se svým klientem. O koučování lze říct, že se jedná o symbiózu osobní zpětné vazby, trénink orientovaný na praxi a individuální poradenství.

Není to psychoterapie, přestože může mít někdy podobný účinek. Zejména tehdy, podaří-li se najít optimální cestu z určitých problémů v osobním rozvoji. Koučink je oblíbený zejména v oblasti manažerské práce. Využívat ho ale může prakticky každý, kdo má zájem. Nejlepší je najít odborníka – kouče, který se neurokoučinkem zabývá, a společně s ním se nechat vést a nacházet nové možnosti rozvoje v pracovním i osobním životě.

Jak funguje neurokoučink

Neurokoučink neboli brain-based koučink je založen na tom, že naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování. Využívá nejnovější poznatky z oblasti neurovědy, která se zabývá fungováním lidského mozku a nervovou soustavou. Sleduje, jak mozek reaguje na určité podněty, kdy dochází k nápadu a jak pracuje s návyky. Na základě toho se snaží, aby lidé lépe porozuměli, jak jejich mozek pracuje a jak to ovlivňuje jejich chování.

Cílem neurokoučinku je, aby klient našel nové řešení svého problému a nejel v zajetých kolejích, na které je zvyklý a které ho ve velkém množství případů svazují. Vede to pak k tomu, že daná osoba není schopná udělat důležité rozhodnutí, čímž opakuje stále stejné chyby. To způsobuje ztrátu sebedůvěry a efektivnosti v jednání a chování.

Kdo s neurokoučinkem začal

Poprvé neurokoučink představil v roce 2006 Australan Dr. David Rock. Od té doby ho začali využívat koučové ve více než třiceti zemích celého světa. Ukázal například, že používání negativní motivace strachem je neúčinná metoda a že klíčem k úspěchu bývá spíše komunikace, empatie a důvěra. V České republice se průkopníkem brain-based koučinku stal JUDr. Vladimír Tuka, který je koučem s nejvyšší mezinárodní certifikací.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Dubnový koučink pro hodný holky a kde mi končí hranice

V čem neurokoučink pomáhá v pracovní oblasti

V neurokoučinku se využívá mnoho různých technik, jako jsou vizualizace, meditace, rozvoj pozornosti. Kouč využívá svých schopností a zkušeností v oblasti koučování a spolupracuje s klientem, aby pomohl najít nejlepší řešení pro dosažení cílů, kterými může být třeba:

  • podpora vnitřní motivace zaměstnanců
  • převzetí jejich odpovědnosti za svěřené úkoly
  • efektivní zvládání krizových situací soustředěním se na jejich řešení
  • zlepšení time managementu, podpora kreativity
neurokoučink
Díky neurokoučinku snadněji dosáhnete svých cílů.

Je neurokoučink dobrý i pro osobní život?

Neurokoučink může být využit k dosažení mnoha různých cílů, a to nejen v pracovní oblasti, ale také osobní:

  • Může pomoci lidem lépe porozumět svému partnerovi, rodině a přátelům a zlepšit své vztahy.
  • Pomáhá lidem zlepšit svou produktivitu a úspěšnost v práci, vyrovnat se s pracovním stresem a najít rovnováhu mezi prací a soukromým životem.
  • Umožní najít vnitřní klid, vyrovnat se s osobními problémy a dosáhnout osobního růstu a seberealizace.
  • Inspiruje lidi k tomu, aby zlepšili své zdraví, například začali cvičit, jíst zdravěji a řešili své emoční potřeby.
  • Pomáhá najít své silné stránky a rozvíjet profesní dovednosti, což může vést k úspěchu v kariéře.

Kdo chce na sobě neustále pracovat a nacházet nové cesty ke zdokonalení svého života, pro něho je neurokoučink jednou z možností, jak toho dosáhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Když se chcete posunout v životě nebo najít nový směr, pomůže vám koučink

Zdroje článku:
www.constantmentor.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.
Celebrity umí dost často překvapit, zejména modelky, o kterých byste si řekli, že za celý den sní pouze misku suché rýže a list salátu. O poprask na TikToku se postarala modelka Bella Hadid a její sandwich. Tak schválně, co říkáte na její kulinářské umění?
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Samoopalovací krémy, pěny nebo oleje jsou šikovnou věcičkou, kterou si nejedna z nás zamilovala. Důvod je prostý – jedná se o zdravější alternativu opalování, zajistí bronzový nádech mimo letní sezónu, a navíc dokážou dodat barvičku i těm, kterým není shůry dáno a poměrně složitě se opalují.
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Historie nás často fascinuje. Proč se zabývat dějinami státu nebo světa, když ta nejlepší učebnice historie vás může čekat ve vlastní rodině. Sestavte si rodokmen a uvidíte. Třeba získáte nové příbuzné a s nimi nové vztahy, nové zajímavé kontakty a přátele nebo překvapivé odhalení!
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.

Výběr článků

Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Britská princezna z Walesu, Kate Middleton, se v neděli objevila na finále mužského Wimbledonu v Londýně. Tento významný tenisový turnaj si nenechala ujít, přestože v březnu oznámila, že bojuje s rakovinou. Na finále ji doprovázela její devítiletá dcera Charlotte.

Nepřehlédněte

Jak docílit toho, abyste měla vlasy nejen lesklé a pevné, ale také zdravé a odolné? Buď si můžete koupit vlasovou masku v drogerii, anebo si připravit vlastní, která vašim vlasům dodá všechny potřebné živiny a za mnohem nižší cenu.
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek