Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Svatba
Svatba je v současné době hitem. (zdroj foto: pixabay.com)

30. 10. 2020

Partner, přítel, manžel… Název pro trvalý vztah

Manželství, jemuž předchází svatba, je jasný pojem. Všichni vědí, co to znamená. Ovšem jak pojmenovat vztah, který označujeme za trvalý, ale žijeme v něm bez oddacího listu? Partnerství? Ale partnerství bývá i obchodní. Přátelství? I tento pojem má mnohem širší výklad, než soužití dvou lidí.

Nyní si ženy vydělávají tolik, aby mohly zabezpečit samy sebe i svou rodinu. Samy bydlí, často samy rodí a vychovávají děti. Některé říkají, že muže nepotřebují. Jiné by je chtěly, ale mají „smůlu“ – potkávají ty nepravé.

A také je spousta těch, které potkaly ty pravé a tvrdí, že se jim dobře žije na „psí knížku“. Že přece nepotřebují papír a razítko na svoji lásku. Při malé dotazníkové akci jsem však zjistila, že 90 % z nich by se ráda vdala a že by svatba přece jen přicházela v úvahu. Bojí se to však svému partnerovi říci, aby ze vztahu neodešel.

Svatba opět v módě. Výhody manželství

Proč se ženy bojí říci, co je pro ně důležité? Vždyť v genetickém kódu každé z nás je zakotvena snaha zabezpečit svoji rodinu. A tím „bezpečným přístavem“ je prostě především manželství. Mnoho lidí může z vlastní praxe potvrdit, že se člověku dobře žije samotnému, když je zdravý, má dobrou práci a užívá si života. Ale co když onemocní?

Kdo mu podá pomocnou ruku? Kdo s ním bude sdílet jeho starosti? Kdo ho kdy pohladí? Touha po blízké osobě a kontaktu je v každém z nás.

Možná i proto počet svateb v posledních šesti letech strmě stoupá. A zároveň klesá počet rozvodů. Na začátku tisíciletí se ročně bralo kolem 41 000 párů. Nyní to je o více než 14 000 více. Je to proto, že zjistili výhody manželského svazku? Mimo pocit jistoty a péče o druhého tu jsou i některé praktické důvody.

K TÉMATU  Navzdory nástrahám showbyznysu mají pevná manželství. České i zahraniční páry, kterým manželství opravdu klape

Předmanželská smlouva a společné jmění manželů

Společné jmění manželů i způsob jeho spravování upravuje občanský zákoník. A právě majetek a finanční prostředky, ať získané před svatbou nebo během manželství, mohou být předmětem předmanželské smlouvy.

Společné jmění manželů zahrnuje výdělky během manželství. Běžně se do něj ale nezahrnuje například majetek získaný dědictvím či darem. Pokud se snoubenci dohodnou, že tyto výjimky nebudou pro jejich manželství platit, je to případ, který je třeba smluvně potvrdit.

Manželé také nemusí mít společné jmění, mohou hospodařit odděleně. A zvláště v tomto případě může smlouva přesně upravit majetkové poměry manželů. Kdo bude co hradit, kdo na co přispívat.

Do společného jmění manželů spadají i dluhy. Jestliže se jeden z manželů bez vědomí druhého zadluží, budou muset dluhy splácet oba rovným dílem. A to i tehdy, pokud se rozvedou. Předmanželskou smlouvou se dá tento problém eliminovat.

Svatba přináší i dědictví a společné bydlení

Manžel je spolu s dětmi zahrnut v případě úmrtí druhého z manželů do první dědické třídy. Partner tam patří pouze tehdy, pokud jde o registrované partnerství.

Jestliže budete s partnerem alespoň rok žít ve společné domácnosti, budete podle zákona tzv. spolužijící osoba. A ta patří do druhé dědické třídy. Takže má nárok na dědictví pouze v případě, že partner nemá děti, které by jeho majetek zdědily. Jinak si sbalíte pod dohledem dětí kufřík a půjdete „o dům dál“.

Nárok na část dědictví budete mít pouze v případě, že zemřelý partner zanechal platnou závěť.

Podobné je to v přechodu nájmu bytu. Pokud spolu partneři nežili alespoň jeden rok ve společné domácnosti, nemá přeživší partner nárok na to v nájemním bytě dál žít. Na rozdíl od manžela, který tento nárok má.

K TÉMATU  Postrádáte inspiraci, kam vyrazit na dovolenou? Navštivte destinace, kde se točily slavné filmy

Rozchod nebo rozvod? Praktický rozdíl je malý.

Pokud si během partnerského života pořídíte děti, domácí mazlíčky, nábytek, auto, byt či dům na hypotéku, bude váš rozchod skoro stejně složitý, jako u sezdaných párů. Majetkově se vypořádat a rozhodnout se, jak bude nadále vypadat péče o společné potomky, je totiž nutné jak v případě rozchodu „přátel“, tak při rozvodu manželů.

Jestliže se manželé rozhodnou pro rozvod a předloží soudu informaci, že se majetkově vypořádali a dohodli se na péči o děti, samotný akt rozvodu je již tak jednoduchý, že je to „jen“ o papír víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ekologické svatby: trend roku 2020. Manuál nejen pro budoucí nevěsty

Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.

Nepřehlédněte

Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek