Neděle , 03. 07. 2022

Patricie

Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat

V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Svatba
Svatba je v současné době hitem. (zdroj foto: pixabay.com)

30. 10. 2020

Partner, přítel, manžel… Název pro trvalý vztah

Manželství, jemuž předchází svatba, je jasný pojem. Všichni vědí, co to znamená. Ovšem jak pojmenovat vztah, který označujeme za trvalý, ale žijeme v něm bez oddacího listu? Partnerství? Ale partnerství bývá i obchodní. Přátelství? I tento pojem má mnohem širší výklad, než soužití dvou lidí.

Nyní si ženy vydělávají tolik, aby mohly zabezpečit samy sebe i svou rodinu. Samy bydlí, často samy rodí a vychovávají děti. Některé říkají, že muže nepotřebují. Jiné by je chtěly, ale mají „smůlu“ – potkávají ty nepravé.

A také je spousta těch, které potkaly ty pravé a tvrdí, že se jim dobře žije na „psí knížku“. Že přece nepotřebují papír a razítko na svoji lásku. Při malé dotazníkové akci jsem však zjistila, že 90 % z nich by se ráda vdala a že by svatba přece jen přicházela v úvahu. Bojí se to však svému partnerovi říci, aby ze vztahu neodešel.

Svatba opět v módě. Výhody manželství

Proč se ženy bojí říci, co je pro ně důležité? Vždyť v genetickém kódu každé z nás je zakotvena snaha zabezpečit svoji rodinu. A tím „bezpečným přístavem“ je prostě především manželství. Mnoho lidí může z vlastní praxe potvrdit, že se člověku dobře žije samotnému, když je zdravý, má dobrou práci a užívá si života. Ale co když onemocní?

Kdo mu podá pomocnou ruku? Kdo s ním bude sdílet jeho starosti? Kdo ho kdy pohladí? Touha po blízké osobě a kontaktu je v každém z nás.

Možná i proto počet svateb v posledních šesti letech strmě stoupá. A zároveň klesá počet rozvodů. Na začátku tisíciletí se ročně bralo kolem 41 000 párů. Nyní to je o více než 14 000 více. Je to proto, že zjistili výhody manželského svazku? Mimo pocit jistoty a péče o druhého tu jsou i některé praktické důvody.

K TÉMATUEva (23): Je to ten pravý? Den před svatbou si nejsem jistá

Předmanželská smlouva a společné jmění manželů

Společné jmění manželů i způsob jeho spravování upravuje občanský zákoník. A právě majetek a finanční prostředky, ať získané před svatbou nebo během manželství, mohou být předmětem předmanželské smlouvy.

Společné jmění manželů zahrnuje výdělky během manželství. Běžně se do něj ale nezahrnuje například majetek získaný dědictvím či darem. Pokud se snoubenci dohodnou, že tyto výjimky nebudou pro jejich manželství platit, je to případ, který je třeba smluvně potvrdit.

Manželé také nemusí mít společné jmění, mohou hospodařit odděleně. A zvláště v tomto případě může smlouva přesně upravit majetkové poměry manželů. Kdo bude co hradit, kdo na co přispívat.

Do společného jmění manželů spadají i dluhy. Jestliže se jeden z manželů bez vědomí druhého zadluží, budou muset dluhy splácet oba rovným dílem. A to i tehdy, pokud se rozvedou. Předmanželskou smlouvou se dá tento problém eliminovat.

Svatba přináší i dědictví a společné bydlení

Manžel je spolu s dětmi zahrnut v případě úmrtí druhého z manželů do první dědické třídy. Partner tam patří pouze tehdy, pokud jde o registrované partnerství.

Jestliže budete s partnerem alespoň rok žít ve společné domácnosti, budete podle zákona tzv. spolužijící osoba. A ta patří do druhé dědické třídy. Takže má nárok na dědictví pouze v případě, že partner nemá děti, které by jeho majetek zdědily. Jinak si sbalíte pod dohledem dětí kufřík a půjdete „o dům dál“.

Nárok na část dědictví budete mít pouze v případě, že zemřelý partner zanechal platnou závěť.

Podobné je to v přechodu nájmu bytu. Pokud spolu partneři nežili alespoň jeden rok ve společné domácnosti, nemá přeživší partner nárok na to v nájemním bytě dál žít. Na rozdíl od manžela, který tento nárok má.

K TÉMATURozvodové řízení aneb 4 tipy, jak se v klidu rozvést

Rozchod nebo rozvod? Praktický rozdíl je malý.

Pokud si během partnerského života pořídíte děti, domácí mazlíčky, nábytek, auto, byt či dům na hypotéku, bude váš rozchod skoro stejně složitý, jako u sezdaných párů. Majetkově se vypořádat a rozhodnout se, jak bude nadále vypadat péče o společné potomky, je totiž nutné jak v případě rozchodu „přátel“, tak při rozvodu manželů.

Jestliže se manželé rozhodnou pro rozvod a předloží soudu informaci, že se majetkově vypořádali a dohodli se na péči o děti, samotný akt rozvodu je již tak jednoduchý, že je to „jen“ o papír víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ekologické svatby: trend roku 2020. Manuál nejen pro budoucí nevěsty

Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.

Nepřehlédněte

Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek