Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Flirt. Děláme to všichni. Do jednoho! Proč?

27. 07. 2017

Flirtujeme…někdo více, někdo méně, někdo o tom ví, jiný si to neuvědomuje, ale děláme to všichni. Do jednoho. U ostatních nám to vadí – zpravidla tehdy, když flirtují s někým, na koho si sami brousíme zuby. Odkud to pramení?

Jdete po ulici a všimnete si, že naproti vám kráčí muž (nebo žena), který vás něčím zaujme. Zpozorníte. Váš mozek vyšle signál do těla, že je třeba mít se na pozoru. Tělo zareaguje, protože instinktivně ví, co má dělat, a spolu za léta nasbíranými zkušenostmi rozehraje malou etudu. Je nutné narovnat ramena, zvednout hlavu, ukázat šíji, vypnout hrudník, prohloubit pohled a pokusit se dotyčného (či dotyčnou) zaujmout, aby se na vás podíval a všiml si, že vám to sluší. Že na vás něco je, něco, co stojí minimálně za pohled. Když se vám to podaří a vaše oči se setkají, pousmějete se a… Ve většině případů jdete dál. Příjemné setkání vás bude ještě chvilku hřát, což byl také hlavní důvod, proč jste se pokusili objekt svého zájmu během letmého setkání zaujmout. Touha být pozván na kafe přichází až v druhé rovině. V první rovině se tělem rozlijí „hormony štěstí“ a vy máte hned hezčí den – minimálně hezčí chvilku. Už to je flirt.

Koketa. Kde se vzala?

Slovo koketa pochází z francouzštiny, kde bylo odvozeno od kohouta (coq) a mělo podobu buď coquette, nebo cocotte. Starší český překlad zněl kokota, což má dnes značně hanlivý význam, ale ani koketa není zrovna slovo, kterým bychom ženě vyjadřovali obdiv či skládali hold. Kohout je pták, v němž podle mytologie vězí démon, a právě z toho důvodu si lidé dávali plechové korouhvičky v podobě kohouta na střechy. Chtěli, aby zdomácněl a odháněl zlé duchy.

K TÉMATU  Je mi 35, ale chlap pořád nikde. Co je dobré vědět?

Přestože flirtování či koketování je součástí lidské přirozenosti a komunikace mezi mužem a ženou (v případě homosexuálů mezi příslušníky stejného pohlaví), společnost k němu měla vždy ambivalentní postoj. V některých kulturách se svádění považovalo za umění, ovšem mělo svá jasná pravidla a etiketu, v jiných byly kokety brány jako dívky lehkých mravů, které si nezaslouží obdiv slušných mladíků ani úctu dobré společnosti. Především v osmnáctém a devatenáctém století se na dívkách a ženách oceňovala pokora, kterou bylo třeba dávat najevo sklopeným zrakem, cudnými úsměvy, občasným zamrkáním a takzvaně nevinným pohledem skrz řasy, jak je popisováno zejména v beletrii a poezii. Ve skutečnosti jsou všechny uvedené projevy zcela zřejmým flirtováním, pouze jsou zabalené do jiného, na první pohled méně okatého obalu než jsou ňadra zvednutá korzetem (dnes podprsenkou) až po bradu nebo než je výrazné kroucení boků a špulení úst. Koketující mladíci neboli svůdníci nebyli odsuzováni ani zdaleka v takové míře a tak často jako kokety a i dnes společnost nahlíží jinak na muže, který usiluje o získání pozornosti ženy, a jinak na ženu, jež se snaží svým chováním, oblečením či kombinací obojího zaujmout muže.

Jak to máte s flirtováním vy?:)

Autor: MH

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Trendem poslední doby, zejména mezi mladými lidmi na různých sociálních platformách, je pojem zvaný body count. Možná už jste o něm slyšeli, možná vás úplně minul. Co to ten body count vlastně je? Proč se najednou tolik řeší? A co o nás vypovídá?
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.

Výběr článků

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.

Nepřehlédněte

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek