Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Flirt. Děláme to všichni. Do jednoho! Proč?

27. 07. 2017

Flirtujeme…někdo více, někdo méně, někdo o tom ví, jiný si to neuvědomuje, ale děláme to všichni. Do jednoho. U ostatních nám to vadí – zpravidla tehdy, když flirtují s někým, na koho si sami brousíme zuby. Odkud to pramení?

Jdete po ulici a všimnete si, že naproti vám kráčí muž (nebo žena), který vás něčím zaujme. Zpozorníte. Váš mozek vyšle signál do těla, že je třeba mít se na pozoru. Tělo zareaguje, protože instinktivně ví, co má dělat, a spolu za léta nasbíranými zkušenostmi rozehraje malou etudu. Je nutné narovnat ramena, zvednout hlavu, ukázat šíji, vypnout hrudník, prohloubit pohled a pokusit se dotyčného (či dotyčnou) zaujmout, aby se na vás podíval a všiml si, že vám to sluší. Že na vás něco je, něco, co stojí minimálně za pohled. Když se vám to podaří a vaše oči se setkají, pousmějete se a… Ve většině případů jdete dál. Příjemné setkání vás bude ještě chvilku hřát, což byl také hlavní důvod, proč jste se pokusili objekt svého zájmu během letmého setkání zaujmout. Touha být pozván na kafe přichází až v druhé rovině. V první rovině se tělem rozlijí „hormony štěstí“ a vy máte hned hezčí den – minimálně hezčí chvilku. Už to je flirt.

Koketa. Kde se vzala?

Slovo koketa pochází z francouzštiny, kde bylo odvozeno od kohouta (coq) a mělo podobu buď coquette, nebo cocotte. Starší český překlad zněl kokota, což má dnes značně hanlivý význam, ale ani koketa není zrovna slovo, kterým bychom ženě vyjadřovali obdiv či skládali hold. Kohout je pták, v němž podle mytologie vězí démon, a právě z toho důvodu si lidé dávali plechové korouhvičky v podobě kohouta na střechy. Chtěli, aby zdomácněl a odháněl zlé duchy.

K TÉMATU  Otevřete brány, přijíždí polyamorie aneb souhlasíte s tímto způsobem života?

Přestože flirtování či koketování je součástí lidské přirozenosti a komunikace mezi mužem a ženou (v případě homosexuálů mezi příslušníky stejného pohlaví), společnost k němu měla vždy ambivalentní postoj. V některých kulturách se svádění považovalo za umění, ovšem mělo svá jasná pravidla a etiketu, v jiných byly kokety brány jako dívky lehkých mravů, které si nezaslouží obdiv slušných mladíků ani úctu dobré společnosti. Především v osmnáctém a devatenáctém století se na dívkách a ženách oceňovala pokora, kterou bylo třeba dávat najevo sklopeným zrakem, cudnými úsměvy, občasným zamrkáním a takzvaně nevinným pohledem skrz řasy, jak je popisováno zejména v beletrii a poezii. Ve skutečnosti jsou všechny uvedené projevy zcela zřejmým flirtováním, pouze jsou zabalené do jiného, na první pohled méně okatého obalu než jsou ňadra zvednutá korzetem (dnes podprsenkou) až po bradu nebo než je výrazné kroucení boků a špulení úst. Koketující mladíci neboli svůdníci nebyli odsuzováni ani zdaleka v takové míře a tak často jako kokety a i dnes společnost nahlíží jinak na muže, který usiluje o získání pozornosti ženy, a jinak na ženu, jež se snaží svým chováním, oblečením či kombinací obojího zaujmout muže.

Jak to máte s flirtováním vy?:)

Autor: MH

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 

Nepřehlédněte

Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek