Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Svatební sezóna je před námi. Specialistka radí, na čem rozhodně u svatby nešetřit a proč, abyste pak nebyly zklamané

Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
svatebni trendy
Zdroj: 123RF.com

Podle osobní zkušenosti námi oslovené svatební specialistky Lenky Smrčkové většina hostů si na svatbě všímá jídla. Ať už ve smyslu, že ho bylo málo, nebo bylo chuťově nic moc.  Jiní  naopak, že  si pochutnali. A ano, jídlo je jednou z nejdůležitějších položek, na které by se nemělo šetřit. A už vůbec ne na svatbách. 

V České republice si lidé obecně potrpí na velkém  množství jídla. Do popředí se také dostává pozornost upřená na kvalitu pokrmů a surovin. Důležitá je také možnost výběru, tedy variabilita pokrmů. Množství zajímavých kanapek, salatů, mas, vždy potěší oko každého hosta. A klasika se u nás také počítá. Co máme na mysli pod pojmem klasika? Tolik oblíbené řízečky, chlebíčky, obložené mísy a večer grilované prasátko nebo šunka v kleštích.

Jak je to se svatebním dortem

“Mezi jídlo bych samozřejmě zařadila i dort. Ten je často diskutovaným tématem u svatebních hostů. Měla jsem mnohokrát možnost ochutnat dorty a většina z nich měla takovou umělou chuť,” upozorňuje specialistka. Z toho je jasné, že dáme více na vzhled, než na chuť. Není nám tedy jedno, co si ostatní řeknou, když bude dort na první pohled vypadat méně zdobeně, zato neřešíme, jak hostům bude chutnat. A i tohle by mělo být vyvážené. Někdy se dá část pozornosti odvést pomocí figurek na dort. U nás v Čechách i na Moravě najdeme cukrárny, nebo jednotlivé cukrářky, které používají kvalitní suroviny. Samozřejmě nečekejte dort pro 50 lidí za 1500,- Kč, i když takové nabídky se rovněž vyskytují. Kvalitu si rozhodně zaplatíte. A neznamená to ani druhý extrém: nejdražší je nejlepší. Neváhejte ochutnat předem, pokud je to možné. Když vám někde bude chutnat, zeptejte se na cukrářku, která daný zákusek dělala. Klidně i v restauraci. 

Oblek ženicha a šaty nevěsty

Na čem dalším by se šetřit nemělo, je oblek ženicha a šaty nevěsty. “Velice  často má nevěsta šaty za horentní sumu a ženich vypadá jako chudý příbuzný, ” podotýká Lenka Smrčková. A tady dává smysl práce specialistky. Dokáže totiž upozornit na nedostatky, kterých si samy nevšimnete. Specialista si sleduje trendy, naše i zahraniční. Dokáže tak vychytat dost na první pohled neviditelných much.  Lenka radí: Dobře padnoucí oblek a nové neokopané boty by měly být v tak významný den samozřejmostí. Samozřejmě, že ženich nemusí mít oblek od Bosse. Stačí, aby měl styl a hezky zakryl nedostatky a zvýraznil přednosti postavy.

K TÉMATU  Svatební trendy roku 2021: Co je letos in?

Velký hit 2018

Chcete být trendy? Velkým hitem sezóny 2018 byly tzv. ,, uvolněné styly“. Hodně populární venkovský (boho styl). Znamená to, že ženich má kalhoty a kšandy, doplněný třeba dřevěným motýlem.  “Myslím, že se nemusíte bát originality. Byla jsem na jedné zajímavé  svatbě,  kde ženich měl frak a nevěsta ho doplnila krásnými šaty. Bylo to jako v pohádce. Snoubenci by se měli doplňovat ve stylu oblečení. Harmonizovat spolu. Bohužel ještě u pánského osazenstva tomu zdaleka  tak není. Moje babička vždy říkala, že muž je odrazem ženy. Něco na tom určitě je,” dodává osobní pohled Lenka.

svatebni trendy

Zdroj: 123RF.com

Zábava a organizace

Další z důležitých věcí na svatbě je zábava a celková organizace svatebního dne. Tady je třeba zdůraznit: Nenuťte hosty do her! Proč? Často jsou to dětské hry,  na které vzpomínáme ještě z letních táborů. Podle specialistky není úplně vhodné, aby ženy v šatech soutěžily v různých sportovních  disciplínách. Svatba je společenská událost, tak bychom měly i celý program tomu přizpůsobit. Nikdo netvrdí, že by ženy měly být ve večerních robách a muži ve fracích. Ale mělo by to mít určitou  ,,štábní kulturu“.  Dejte hostům možnost bavit se a připravte jim zajímavý program. Pokud zvolíte tombolu, měly by  být alespoň 3 první ceny  hodnotné. “Myslím, že už nejsou vtipné tomboly stylu výlet do Alp, kdy svatebčan obdrží  francovku Alpu. Zvolte  si minimální částku za lístek do tomboly, aby to nevypadalo, že chcete hosty ,,oškubat“. Pokud chcete získat peníze od hostů, volte raději příjemnou a nenápadnou formu. Vydražte například tanec s nevěstou nebo ženichem. Má to styl. Naštěstí se upustilo od únosu nevěsty. Často to narušilo  průběh svatby,” dodává specialistka.

Organizace je důležitá

Organizace svatebního dne  je důležitá, aby hosté věděli, co se bude dít. Je dobré, když je celým dnem někdo provází. Tento úkol náleží dost často svědkyni/svědkovi. Bohužel ten si pak den neužije. Je to náročné. Tak s tím počítejte a rozhodněte se podle vlastní vůle. Občas snoubenci zapátrají a vyberou ze svých řad organizačně schopnou kamarádku. Pro ně je to vítězství.  Kamarád/ka  vám neřekne většinou ne. Když není po ruce nikdo schopný a obětavý, určitě zvolte profesionála.

K TÉMATU  Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí

Fotograf? Jedině profesionál! Kolik stojí?

V neposlední řadě je důležité nešetřit na fotografovi nebo kameramanovi. Záleží, co je podle vás podstatnější. Na video se tak často nedíváme  jako na fotografie. Přijdou kamarádi a řeknou, ukažte nám fotky ze svatby. Volba fotografa  je jedním z nejčastějších témat v diskuzi  na  svatebních  bazarech. Často kladenou otázkou je, kolik jste dali za fotografa? Pokud novomanželka řekne částku nad 10.000,- Kč, tak se ozve z řad slečen, že je předražený.  Že mohou mít fotografa už za 3.000,- Kč. Fotograf, který si účtuje částku nad 20.000,-Kč,vzbuzu už skoro nedůvěru ve zdravý rozum a soudné ohodnocení práce. Ale vždy záleží na tom, co od focení očekáváte a co všechno je vám fotograf schopen nabídnout. Argument, svatbu mi nafotí  strejda, kamarád – často končí  bohužel fiaskem. Toho se raději vyvarujte. Pokud není strejda profesionální fotograf…samozřejmě.:)

Jak najít fotografa?

Dost často  nevěsty po svatbě pláčí, že fotky jsou šílené a hledají rady. Pak je každá rada drahá. Originály má k dispozici pouze fotograf. Raději tomu předejděte, tím, že se podíváte na kompletní portfolio fotografa. Vyžádejte si alespoň dvě kompletní svatby a to v různém ročním období. Pokud nechcete platit kvalitního fotografa na celý den, zaplaťte si alespoň pár nejdůležitějších hodin: obřad a novomanželské fotografie.

Závěrem ještě několik rad. Užijte si svatební den bez starostí. Cokoli se nepovede podle přesného plánu, neřešte. Užívejte si všeho s úsměvem. Věřme, že svatba je jednou za život a tím se také řiďte, i pocitově. Služby jednotlivých dodavatelů si vybírejte pečlivě. Na tom hodně závisí celý svatební den. A konečně: Nic se nezblázní, nejdůležitější přece je, že jste po boku člověka, který vás má rád.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.

Nepřehlédněte

Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek