Sobota , 18. 05. 2024

Aneta

Zemřel Vlastimil Harapes

Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Harapes
Zemřel Vlastimil Harapes

15. 05. 2024

15. 05. 2024

Zemřel Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes, baletní mistr, tanečník a herec, zemřel dnes ve věku 77 let v jedné z pražských nemocnic po dlouhém boji s rakovinou plic. Informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.

Život a kariéra

Narodil se 24. července 1946 v Chomutově. Jeho první umělecké krůčky byly spojeny s ochotnickým divadelním spolkem jeho rodičů. V raném dětství, ve svých pěti letech, se objevil ve filmu “Východní vítr”. Po dokončení studia na pražské taneční konzervatoři v roce 1966 zahájil profesionální kariéru v Baletu Národního divadla v Praze, kde se od roku 1971 stal sólistou a během let účinkoval ve více než padesáti baletních inscenacích.

Mezinárodní působení a filmová kariéra

Harapesovi profesní kroky ho zavedly do baletní školy Malého akademického divadla v Petrohradě, díky čemuž tancoval na mnoha prestižních světových scénách. V období 1977 až 1983 byl pravidelným hostem v západoněmecké opeře v Duisburgu a Düsseldorfu. Kromě své baletní kariéry se Vlastimil Harapes objevoval také na filmovém plátně, kde ztvárnil role ve filmech jako “Markéta Lazarová” či “Panna a netvor”.

Petr Hapka – Motiv panny (Panna a netvor) (1978)

Pedagogická a choreografická činnost

Po návratu do České republiky Harapes v letech 1990 až 2003 působil jako choreograf a ředitel baletního souboru Národního divadla, a následně tamtéž pracoval jako baletní mistr. Vyučoval klasický tanec v Itálii a na Taneční konzervatoři v Praze a byl rovněž porotcem na řadě renomovaných mezinárodních tanečních soutěží. Jeho práci ocenila i odborná veřejnost, když v roce 2012 získal Thalii za celoživotní mistrovství v baletu.

Veřejný život

Harapes byl také aktivní ve veřejném životě, kde se angažoval jako čestný předseda Hnutí speciálních olympiád pro mentálně postižené sportovce a byl členem rady Kiliánovy nadace. V letech 1986–1992 byl manželem zpěvačky Hany Zagorové a jeho první manželkou byla herečka a režisérka Elena Strupková. V roce 2016 se Vlastimil Harapes pokusil vstoupit i do politiky, když kandidoval do Senátu za hnutí ANO.

K TÉMATU  Nová hudební novinka: Afrodiziaka od Ilony Csákové

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Moderátorka TV Nova Petra Svoboda v slzách: Tragická smrt manžela Ondřeje

Herečka Simona (†59) náhle zemřela: Tragický konec v jejím bytě na Vinohradech

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.
Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
V době, kdy se digitální svět neustále vyvíjí, přinášíme inspirativní příběhy žen, které si vyšlapaly cestu k úspěchu ve světě technologií. Přečtěte si o výzvách, které překonaly, a inovacích, které přinesly. Tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že technologický sektor není jen doménou mužů.
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!

Výběr článků

Je 25. 10. 1993 a česká hudební scéna je bohatší o jedno album – a to ne ledajaké album… Ilona Csáková vydává svůj debut - Kosmopolis.
Které těhulky se letos nebo příští rok dočkají přírůstku do rodiny? Těhotenství oznámila slavná kontroverzní rapperka. Otec dítěte je navíc muž, který již byl dvanáctkrát ve vězení! Jaké další hvězdy se brzy dočkají potomka?
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení

Nepřehlédněte

Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek