Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

7 knih, které změní váš pohled na rodičovství

Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
rodicovstvi
Žádný učený z nebe nespadl, ale s těmito knihami rozhodně nic nezkazíte.

11. 07. 2022

Nikdy není na škodu projít si staré dobré knihy a načerpat zkušenosti a fígle, se kterými se potýkali jiní. Narazili jsme na TOP 7 knih, které změní váš pohled na rodičovství. 

1. Koncept kontinua – Jean Liedloff

Skvělá kniha, co se týče výchovy dětí. Jejím cílem je, aby byli rodiče schopní vychovat spokojené a samostatné děti. Koncept kontinua se zaobírá tím, proč jsou lidé žijící na západě často nespokojení a nešťastní.

Díky své osobní zkušenosti, kterou autorka načerpala v jižní Americe (konkrétně v indiánských kmenech), dospěla k názoru, že nespokojenost pramení především v kladení příliš vysokého nároku na to, aby dítě zapadlo do škatulek, které nám udává většinová společnost. Lidé pak mají přehnaná očekávání a vyvíjí na dítě zbytečný nátlak již od raného dětství.

2. Kontaktní rodičovství – William a Martha Sears

Snad každý rodič má přirozenou touhu držet si svoje miminko blízko a projevovat mu svou lásku. Knihu Kontaktní rodičovství napsali manželé Searsovi, kteří sami vychovali devět dětí. Autoři se v knize zaměřují na to, aby rodiče při výchově dali na svou vlastní intuici a nenechali se vykolejit kritikou svých rodičů či prarodičů, kteří mají tendence „kecat” do výchovy.

3. Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp

Kniha Nejšťastnější miminko v okolí se zaměřuje na vývoj dítěte od 12 až 48 měsíců. Popisuje typické projevy chování a upozorňuje na chybné reakce rodičů. Napsal ji pediatr a odborník na vývoj dětí, je humorná a plná užitečných tipů, rad, nápadů, metod, postřehů, a především příběhů ze života, které ocení každý rodič.

4. Aha! Rodičovství – Dr. Laura Markham

Naše emoce s námi dokáží často velmi zacloumat, zejména když se staneme rodiči. Cílem knihy Aha! Rodičovství: Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii je najít cestu, jak pracovat s vlastními emocemi a odhalit skutečné příčiny „nežádoucího” chování našeho dítěte bez zbytečného zvyšování hlasu nebo trestů, snahou nastavit s dítětem hranice skrze jasnou komunikaci. Dr. Laura Markham přináší vlastní poznatky nejen ze strany rodiče, ale také dětské psycholožky.

K TÉMATU  Opuštěné kotě dojemně naříká mezi odpadky, než ho dobří lidé nakrmí a pomalu získají jeho důvěru

5. Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly – Adele Faber, Elaine Mazlish

Tento světový bestseller vám nesmí chybět v knihovně. Jedná se o knihu, která se zaměřuje na výchovu bez křiku, a naopak rozvinutí komunikace mezi dítětem a rodičem. Kniha vás provede tím, jak v dětech podpořit zdravou sebedůvěru, která je podstatná později v dospívání, ale i v samotném dospělém životě. Zajímavé na knize také je to, že je plná cvičení, na nichž si sami uvědomíte, kde případně děláte při komunikaci s dítětem chybu.

6. Najděte si svého marťana – Marek Herman

Kniha Najděte si svého marťana je napsaná odborně, ale srozumitelně. Autor si celou dobu s čtenářem povídá a sděluje mu svěží pohledy a úvahy z oblasti sebepoznání, mezilidských vztahů a především výchovy dětí.

Nejvíce vás na knize zaujme to, s jakým citem Marek Herman popisuje dětský svět. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví vše… A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu dítěti, na které mnoho z nás již zapomnělo.

7. Ani mámy nejsou stejné – Šárka Miková

Skvělá kniha pro nastávající maminky! Šárka Miková zde krásně vystihuje to, že mateřská dovolená rozhodně není dovolená, ale spíše nová pracovní pozice, na kterou však nikdo nebyl zaškolený.

Kniha se zaměřuje na teorii typů osobnosti. Cílem je najít sama sebe, tedy svůj typ osobnosti. Díky tomu poznáte, pro co máte v mateřství vlohy, co u vás lehce vázne a na čem je potřeba zapracovat. Pochopíte také, co váš typ stresuje, co mu pomáhá od stresu, a zejména jak si mateřství užít!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

K TÉMATU  Zápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Zdroje článku:
https://gokids.cz/jak-vychovavat-dite-s-respektem/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek