Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

7 knih, které změní váš pohled na rodičovství

Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
rodicovstvi
Žádný učený z nebe nespadl, ale s těmito knihami rozhodně nic nezkazíte.

11. 07. 2022

Nikdy není na škodu projít si staré dobré knihy a načerpat zkušenosti a fígle, se kterými se potýkali jiní. Narazili jsme na TOP 7 knih, které změní váš pohled na rodičovství. 

1. Koncept kontinua – Jean Liedloff

Skvělá kniha, co se týče výchovy dětí. Jejím cílem je, aby byli rodiče schopní vychovat spokojené a samostatné děti. Koncept kontinua se zaobírá tím, proč jsou lidé žijící na západě často nespokojení a nešťastní.

Díky své osobní zkušenosti, kterou autorka načerpala v jižní Americe (konkrétně v indiánských kmenech), dospěla k názoru, že nespokojenost pramení především v kladení příliš vysokého nároku na to, aby dítě zapadlo do škatulek, které nám udává většinová společnost. Lidé pak mají přehnaná očekávání a vyvíjí na dítě zbytečný nátlak již od raného dětství.

2. Kontaktní rodičovství – William a Martha Sears

Snad každý rodič má přirozenou touhu držet si svoje miminko blízko a projevovat mu svou lásku. Knihu Kontaktní rodičovství napsali manželé Searsovi, kteří sami vychovali devět dětí. Autoři se v knize zaměřují na to, aby rodiče při výchově dali na svou vlastní intuici a nenechali se vykolejit kritikou svých rodičů či prarodičů, kteří mají tendence „kecat” do výchovy.

3. Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp

Kniha Nejšťastnější miminko v okolí se zaměřuje na vývoj dítěte od 12 až 48 měsíců. Popisuje typické projevy chování a upozorňuje na chybné reakce rodičů. Napsal ji pediatr a odborník na vývoj dětí, je humorná a plná užitečných tipů, rad, nápadů, metod, postřehů, a především příběhů ze života, které ocení každý rodič.

4. Aha! Rodičovství – Dr. Laura Markham

Naše emoce s námi dokáží často velmi zacloumat, zejména když se staneme rodiči. Cílem knihy Aha! Rodičovství: Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii je najít cestu, jak pracovat s vlastními emocemi a odhalit skutečné příčiny „nežádoucího” chování našeho dítěte bez zbytečného zvyšování hlasu nebo trestů, snahou nastavit s dítětem hranice skrze jasnou komunikaci. Dr. Laura Markham přináší vlastní poznatky nejen ze strany rodiče, ale také dětské psycholožky.

K TÉMATU  Ekologické rodičovství: Průvodce udržitelným životním stylem pro celou rodinu

5. Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly – Adele Faber, Elaine Mazlish

Tento světový bestseller vám nesmí chybět v knihovně. Jedná se o knihu, která se zaměřuje na výchovu bez křiku, a naopak rozvinutí komunikace mezi dítětem a rodičem. Kniha vás provede tím, jak v dětech podpořit zdravou sebedůvěru, která je podstatná později v dospívání, ale i v samotném dospělém životě. Zajímavé na knize také je to, že je plná cvičení, na nichž si sami uvědomíte, kde případně děláte při komunikaci s dítětem chybu.

6. Najděte si svého marťana – Marek Herman

Kniha Najděte si svého marťana je napsaná odborně, ale srozumitelně. Autor si celou dobu s čtenářem povídá a sděluje mu svěží pohledy a úvahy z oblasti sebepoznání, mezilidských vztahů a především výchovy dětí.

Nejvíce vás na knize zaujme to, s jakým citem Marek Herman popisuje dětský svět. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví vše… A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu dítěti, na které mnoho z nás již zapomnělo.

7. Ani mámy nejsou stejné – Šárka Miková

Skvělá kniha pro nastávající maminky! Šárka Miková zde krásně vystihuje to, že mateřská dovolená rozhodně není dovolená, ale spíše nová pracovní pozice, na kterou však nikdo nebyl zaškolený.

Kniha se zaměřuje na teorii typů osobnosti. Cílem je najít sama sebe, tedy svůj typ osobnosti. Díky tomu poznáte, pro co máte v mateřství vlohy, co u vás lehce vázne a na čem je potřeba zapracovat. Pochopíte také, co váš typ stresuje, co mu pomáhá od stresu, a zejména jak si mateřství užít!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

K TÉMATU  Rozešli jste se. Jak připravit dítě na novou partnerku jeho otce?

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Zdroje článku:
https://gokids.cz/jak-vychovavat-dite-s-respektem/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na Vánoce zařizujete kromě dárků ještě dekorace. Inspirujte se jednoduchými nápady. V hlavní roli jsou svíčky, světýlka a nějaký přírodní materiál.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
V současné době často slýcháme, jak některé ženy zasílají peníze lidem, které ani neviděli. Jednoduše proto, že chtějí najít nějakou spřízněnou duši. Seznamování není jednoduché a má svá pravidla. Štěstí většinou nečeká na každém kroku.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.

Výběr článků

Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.

Nepřehlédněte

Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek