Úterý , 04. 10. 2022

František

7 knih, které změní váš pohled na rodičovství

Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
rodicovstvi
Žádný učený z nebe nespadl, ale s těmito knihami rozhodně nic nezkazíte.

11. 07. 2022

Nikdy není na škodu projít si staré dobré knihy a načerpat zkušenosti a fígle, se kterými se potýkali jiní. Narazili jsme na TOP 7 knih, které změní váš pohled na rodičovství. 

1. Koncept kontinua – Jean Liedloff

Skvělá kniha, co se týče výchovy dětí. Jejím cílem je, aby byli rodiče schopní vychovat spokojené a samostatné děti. Koncept kontinua se zaobírá tím, proč jsou lidé žijící na západě často nespokojení a nešťastní.

Díky své osobní zkušenosti, kterou autorka načerpala v jižní Americe (konkrétně v indiánských kmenech), dospěla k názoru, že nespokojenost pramení především v kladení příliš vysokého nároku na to, aby dítě zapadlo do škatulek, které nám udává většinová společnost. Lidé pak mají přehnaná očekávání a vyvíjí na dítě zbytečný nátlak již od raného dětství.

2. Kontaktní rodičovství – William a Martha Sears

Snad každý rodič má přirozenou touhu držet si svoje miminko blízko a projevovat mu svou lásku. Knihu Kontaktní rodičovství napsali manželé Searsovi, kteří sami vychovali devět dětí. Autoři se v knize zaměřují na to, aby rodiče při výchově dali na svou vlastní intuici a nenechali se vykolejit kritikou svých rodičů či prarodičů, kteří mají tendence „kecat” do výchovy.

3. Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp

Kniha Nejšťastnější miminko v okolí se zaměřuje na vývoj dítěte od 12 až 48 měsíců. Popisuje typické projevy chování a upozorňuje na chybné reakce rodičů. Napsal ji pediatr a odborník na vývoj dětí, je humorná a plná užitečných tipů, rad, nápadů, metod, postřehů, a především příběhů ze života, které ocení každý rodič.

4. Aha! Rodičovství – Dr. Laura Markham

Naše emoce s námi dokáží často velmi zacloumat, zejména když se staneme rodiči. Cílem knihy Aha! Rodičovství: Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii je najít cestu, jak pracovat s vlastními emocemi a odhalit skutečné příčiny „nežádoucího” chování našeho dítěte bez zbytečného zvyšování hlasu nebo trestů, snahou nastavit s dítětem hranice skrze jasnou komunikaci. Dr. Laura Markham přináší vlastní poznatky nejen ze strany rodiče, ale také dětské psycholožky.

K TÉMATU  Děti a zlozvyky: jak odbourat ty nejčastější z nich?

5. Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly – Adele Faber, Elaine Mazlish

Tento světový bestseller vám nesmí chybět v knihovně. Jedná se o knihu, která se zaměřuje na výchovu bez křiku, a naopak rozvinutí komunikace mezi dítětem a rodičem. Kniha vás provede tím, jak v dětech podpořit zdravou sebedůvěru, která je podstatná později v dospívání, ale i v samotném dospělém životě. Zajímavé na knize také je to, že je plná cvičení, na nichž si sami uvědomíte, kde případně děláte při komunikaci s dítětem chybu.

6. Najděte si svého marťana – Marek Herman

Kniha Najděte si svého marťana je napsaná odborně, ale srozumitelně. Autor si celou dobu s čtenářem povídá a sděluje mu svěží pohledy a úvahy z oblasti sebepoznání, mezilidských vztahů a především výchovy dětí.

Nejvíce vás na knize zaujme to, s jakým citem Marek Herman popisuje dětský svět. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví vše… A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu dítěti, na které mnoho z nás již zapomnělo.

7. Ani mámy nejsou stejné – Šárka Miková

Skvělá kniha pro nastávající maminky! Šárka Miková zde krásně vystihuje to, že mateřská dovolená rozhodně není dovolená, ale spíše nová pracovní pozice, na kterou však nikdo nebyl zaškolený.

Kniha se zaměřuje na teorii typů osobnosti. Cílem je najít sama sebe, tedy svůj typ osobnosti. Díky tomu poznáte, pro co máte v mateřství vlohy, co u vás lehce vázne a na čem je potřeba zapracovat. Pochopíte také, co váš typ stresuje, co mu pomáhá od stresu, a zejména jak si mateřství užít!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

K TÉMATU  Slovní zásoba u dětí: jak podpořit její rozvoj?

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Zdroje článku:
https://gokids.cz/jak-vychovavat-dite-s-respektem/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Nepřehlédněte

Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek