Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Namíchejte si vlastní parfém. Řekneme vám, jak na to!

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
parfém
Parfém podle vašeho gusta. (foto: 123RF)

06. 12. 2021

06. 12. 2021

Jsou téměř na každém rohu. V drogériích i parfumériích. Své čestné místo však mají parfémy nejen na prodejních pultech, ale především pak v našich srdcích a kabelkách. Najít svou oblíbenou vůni je snadné, a to díky velmi pestré nabídce. Jenže moc dobře zároveň víme, že parfém, který oblékáme my, nosí i řada jiných slečen a žen. Nikdy se nám zkrátka nepoštěstí mít ten jediný originál jen a jen pro sebe. Tedy ovšem v případě, pokud se do výroby voňavého parfému nepustíme samy. Naštěstí jsou současné možnosti natolik pestré, že sehnání všech nezbytných ingrediencí je doslova hračkou. Chce to ale mít ten správný grif při míchání. Vědět, kolik a co v danou chvíli zvolit. Proto jsme pro vás připravili menší přehled, který vás zavede do světa magických vůní a nebude chybět ani jednoduchý návod.

Základ pro parfém: Alkohol nebo olej?

Než se pustíte do výroby vašeho vlastního parfému, ujasněte si, jakou cestou se vydáte. Od toho se totiž odvíjí i výběr dalších ingrediencí. 

Alkoholové vůně

Alkohol vyniká spoustou úžasných vlastností, proto bývá nedílnou součástí většiny parfémů. Při míchání takové vůně se pak budete cítit jako skuteční profíci! Alkohol skvěle reaguje s esenciálními oleji a to zejména v momentě vzájemného zrání. Pokud si směsici olejů nakombinujete opravdu zajímavě, po určité době zrání se jednotlivé tóny promění v úžasné a hlavně nenapodobitelné aroma, protože právě alkohol ovlivňuje jednotlivé skladby vůní.

Může samozřejmě dojít i k opaku – tedy, že po fázi zrání najednou zjistíte, že jste jednotlivé oleje nenamíchali zrovna nejlépe. Je to tedy o něco pracnější a vyžaduje to více cviku. Pak je tu také nutná delší doba čekání, pokud od parfému vyžadujete výraznější aroma. Pokud se ale do tajů alkoholových vůní dostanete, už nebudete chtít jiné. Pro alkoholovou vůni budete potřebovat:

 • 120 ml vysokoprocentního alkoholu (může se jednat o čistý líh, ale i o obyčejnou vodku bez zápachu)
 • 70 až 90 kapek esenciálních olejů
 • Ideálně tmavou skleněnou lahvičku, která uchová delší vůni a kvalitu parfému
K TÉMATU  Nejlepší domácí zázvorová limonáda. Zkuste neobvyklý mix s lesním medem

Všechny oleje smíchejte, abyste dosáhli požadované vůně a následně je nechte pár dní uležet. Teprve poté k nim přidejte alkohol a pečlivě promíchejte. Parfém nakonec uložte na chladné a tmavé místo a vyčkejte. Ideálně měsíc. Vůně bude krásně promíchaná a intenzivní. 

Olejové vůně

Pokud si chcete namíchat vůni bez kapky alkoholu, jsou právě olejové vůně tou pravou volbou. Pro výrobu takového parfému je pak nutné vybrat hlavní, tedy nosný olej, přičemž nejčastěji se volí klasika v podobě jojobového. Ten totiž působí skvěle jako nosič vůně. Pro takový parfém budete potřebovat:

 • 20 ml nosného oleje
 • 60 kapek esenciálních olejů (pokud máte raději intenzivní tóny, klidně přidejte více, v případě zájmu o jemnější vůni naopak pár kapek uberte)
 • Tmavou lahvičku s kapátkem

Bezalkoholové vůně

Najdou se ale i tací, kterým olejové vůně příliš nesedí a zároveň si ani nepotrpí na alkoholový nádech. V takovou chvíli je pak vůbec nejlepší zvolit ekologicky šetrnou látku – solubol, což je bezalkoholový solubilizátor pro míchání esenciálních olejů ve vodě. Pro takovou vůni potřebujete:

 • Čtyři díly solubolu
 • Jeden díl esenciálních olejů
 • Tmavou lahvičku s kapátkem

Poznejte kouzla esenciálních olejů

K namíchání vlastního parfému je také důležité vědět, že vůně jako taková se skládá ze tří částí – základu, srdce a hlavy. A právě tohle je další nezbytná informace, která vám pomůže namíchat si směs esenciálních olejů podle vlastních představ.

Základ parfému v nízkých tónech

K vytvoření správného základu jsou nezbytné spíše těžší oleje. Mezi ně patří například jasmín, skořice, pačuli, cedr, vanilka, santalové dřevo nebo třeba ylang ylang. Aby základ parfému vynikl přesně tak, jak má, zvolte vámi vybraný olej v množství 12 až 20 kapek. 

Srdce parfému ve středních tónech

Srdce se nese ve znamení středních tónů, přičemž sázkou na jistotu je například růže, heřmánek nebo levandule. Ovšem skvěle se hodí i takový rozmarýn či vavřín. Pro jeho přítomnost dávkujte 25 až 30 kapek oleje. 

K TÉMATU  Nejlepší pleťové masky pro suchou pleť. Hydratujte ji

Hlava parfému ve vysokých tónech

Vrchní, řekněme až pronikavé tóny, tvoří hlavu samotného parfému. Krásně se v tu chvíli vyjímají třeba citrusové olejíčky, bergamot, šalvěj, máta, eukalyptus nebo tea tree oil. Pro hlavu parfému pak bude ideální zvolit 12 až 15 kapek.

Pro míchání jakéhokoliv parfému je proto zapotřebí postupovat následovně, přičemž jednotlivé oleje záleží zejména na tom, jaké vůně máte nejraději:

 • Zvolte 120 ml základu pro vůni
 • 12 až 20 kapek nízkých tónů
 • 25 až 35 kapek středních tónů
 • 12 až 15 kapek vysokých tónů

Parfém jako vánoční dárek

Protože se blíží Vánoce, každý z nás prakticky neustále hledáme originální a v něčem naprosto jedinečný dárek. A právě osobitá a podomácku namíchaná vůně je favoritem číslo jedna! Ačkoli některé parfémy potřebují delší dobu, aby byly hezky uleželé, je řada možností, které nevyžadují tolik času z hlediska macerace. Zbývá jediné, co váš parfém pozvedne na nesrovnatelnou úroveň – volba krásné lahvičky s vlastní etiketou a přáním. Věřte, že o radost pod stromečkem budete mít díky tomu předem postaráno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
My ženy jsme k sobě mnohdy hodně přísné. Jen si přiznejte, kolikrát stojíte před zrcadlem, prohlížíte si sebe sama a přeměřujete se kritickým pohledem. Tohle vám na sobě vadí, tohle se vám nelíbí, tamto byste mohla mít takové a tohle zase makové.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Už šestý koučink se nesl hodně v duchu objevování respektive nenacházení osobních hranic Nely. Necháme ale na ní, aby vám ho popsala ze svého pohledu.
Evropská komise vydala naléhavé varování spotřebitelům po celé Evropě týkající se několika oblíbených kosmetických produktů. Po jejich použití byly zaznamenány vážné zdravotní problémy, včetně potenciálního rizika neplodnosti. Nebezpečí tkví v chemické složce známé jako butylfenyl methylpropional, která se ve výrobcích může objevit pod názvem lilial. Tato látka, ač obdařená příjemnou květinovou vůní, byla v Evropské unii zakázána kvůli svým škodlivým účinkům na reprodukční systém. Spotřebitelé jsou vyzýváni k maximální opatrnosti a kontrole složení produktů před jejich nákupem.
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Ať už se chystáte na výlet, za nákupy, na první dovolenou nebo zkrátka jen někde chcete přenocovat, podívejte se, jestli se ve vámi vybrané lokalitě nenachází zařízení, které disponuje certifikátem „baby friendly“. Věřte nebo ne, ale ubytování nebo pouhý oběd s dítětem po boku se vám totiž může v mnohém zpříjemnit a usnadnit.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.

Výběr článků

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
Na Vánoce zařizujete kromě dárků ještě dekorace. Inspirujte se jednoduchými nápady. V hlavní roli jsou svíčky, světýlka a nějaký přírodní materiál.
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?

Nepřehlédněte

Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek