Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Průvodce výběrem, kde využít kameny na zahradě

Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Kameny
Kameny a zahrada

02. 02. 2024

Typy kamenů a jejich vliv na pH

Pískovec – je oblíbený pro svou přírodní barvu a texturu. Má neutrální pH, takže neovlivňuje kyselost půdy. Je ideální pro vytváření přírodních cestiček do trávníků a záhonů, pro okrasné plochy využijete valouny.

Vápenec a mramory – jsou to zásadité kameny, který mohou zvýšit pH půd. Jsou ideální pro rostliny preferující zásaditější půdu. Jinými slovy se jim říká vápenomilné. Vzhledem k jejich odolnosti se hodí pro pochozí a dekorativní plochy, skalky, zídky a obrubníky. Často zdobí okrasné zahrady s kameny tradičního českého i exotického typu.

Žula – je velmi odolný kámen s neutrálním pH. Díky své odolnosti je skvělá pro vytvoření dekorativních a trvalých nášlapných či obkladových prvků.

Břidlice – atraktivní pro svůj vrstvený vzhled do každé kamenné zahrady tradičního nebo moderního typu. Konkrétně může být použita v kaskádových vodních prvcích nebo v plotech či suchých zídkách se specifickými skalničkami v zahradě. Má neutrální pH, proto si její přítomnost oblíbí většina flóry.

Láva – nejde o příliš odolný materiál. Ale tuto vlastnost vynahrazuje porézností, která ukládá vlhkost. Rostliny si ji mohou odebírat v průběhu dní s nedostatkem srážek. Lze s ní dekorovat záhony, skalky nebo drť přimíchat do půdy.

Tvary a velikosti do zahrady z kamene

Hrubé lámané kameny a kamenné drtě – nepravidelné kusy jsou ideální jako součást skalek a záhonů nebo drobné kamínky vyplní pochozí plochy.

Valouny – hladké říční oblázky mohou poskytovat působivý estetický dojem v okolí vodních prvků nebo jako náhrada mulče v květinových záhonech. Drobné směsi se hodí do pochozích ploch.

Kamenné dlaždice – různě tvarované kamenné dlaždice jsou ideální pro terasy, chodníky a jiné ploché prostory v zahradě. Vzdálenost mezi šlapáky musí být na průměrnou vzdálenost kroku mezi středy jednotlivých kusů.

K TÉMATU  Venkovní vířivky pro dokonalý relax. Užívejte si celoroční koupání pod otevřenou oblohou

Aplikace různých typů kamenů

Skalky – pro alpinia se hodí kombinace různých typů a velikostí ostrohranných kamenů jako jsou mramor, vápenec, rula či láva, které poskytují rozmanitost a přirozenost.

Zahradní cesty – je vhodné použít stabilní, mrazuvzdorné a odolné kameny, jako jsou žula nebo mramor, které vydrží opakovaný tlak.

Vodní prvky – pro vodní prvky jsou vhodné hladké kameny, jako jsou říční oblázky nebo strojově tromlované valouny, které doplňují vodu a neovlivňují její kvalitu.

Dekorativní prvky – pro kamenné solitéry sochy nebo lavice, je nejlepší volit odolné materiály, jako je žula, rula či mramor.

Obruby a zídky – zde je ideální mramor, žula nebo pískovec, které poskytují pevnost a zároveň estetickou hodnotu.

Kde využít kameny na zahradě? Shrnutí tématu

Výběr správného typu suroviny závisí na mnoha faktorech. Zvažte vliv na pH půdy, tvary a velikosti a jejich vhodnost pro různé zahradní prvky. Správně zvolený materiál může zlepšit estetiku vaší zahrady, zatímco špatně zvolené mohou mít nežádoucí dopady na prosperitu rostlin. Při výběru kamenů myslete na celkový design a potřeby vaší kamenné zahrady. Pořiďte si dokonalé kamenné materiály, které udělají radost nejen vám, ale i rostlinám.

Víte, kde si pohodlně pořídíte materiál do kamenné zahrady?

Změňte svou okrasnou zahradu kameny pořízenými v internetovém obchodu Stonex.cz. V nabídce je široký rozsah hornin v různých velikostech a tvarech, které jsou pečlivě zabalené v 25 kg plastových pytlích nebo uložené ve velkých drátěných koších pro snadnou dopravu. Komfort doručení až před bránu vašeho domova je zdarma po celé ČR při objednání jediné palety.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Módní trendy začínajícího roku nejsou zase tak velkým překvapením, jaké jsme někteří očekávali. Takže to nebudeme zdržovat a jdeme rovnou na věc.
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.

Výběr článků

Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.

Nepřehlédněte

K získání krásné a zdravé pokožky bez nedokonalostí, silných vlasů a pěstěných nehtů nemusíte podstupovat žádné složité procedury. Tím správným receptem pro přirozenou krásu jsou vzácné přírodní oleje, které dokáží s vaším vzhledem učiněné zázraky.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek