Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

VAN GRAAF Junior Talent 2022: S černočernou kolekcí zvítězil Tomáš Němec

V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.
van graaf
U poroty zvítězila kolekce, za kterou stojí mladý designér Tomáš Němec.

19. 04. 2022

Třetí přehlídkový den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku 2022 zahájily kolekce začínajících oděvních designérů. Na soutěž VAN GRAAF Junior Talent vybrala odborná porota uchazeče na základě předložených portfolií. Do finálního výběru se dostala čtveřice Jaroslav Vích, Vendula Menšíková, Tobias Schubert a Tomáš Němec. A právě jeho kolekce nakonec v očích odborníků zvítězila.

Vítěz VAN GRAAF: Nic pro pánbíčkáře

Tomáš Němec je studentem Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V rámci týdne módy prezentoval svoji kolekci s názvem Thank God I’m an Atheist inspirovanou filmem Lux Aeterna francouzského režiséra Gaspara Noého.

Hon na čarodějnice

Film vypráví příběh dvou hereček, Charlotte Gainsbourg a Béatrice Dalle, které samy sebe a své postavení ve filmové branži přirovnávají k čarodějnicím a čarodějnickým procesům ve středověké Evropě. Intimní dialog, který je vedený mezi hlavními aktérkami hned v úvodní části filmu, byl jednou z klíčových inspirací kolekce.

Dalším zdrojem je finální scéna „upálení“, kterou umocňuje Noého typická práce se světlem. Díky podsvícení a intenzivnímu záření v pozadí v ní dochází k odstranění detailů postav, na scéně tak zůstávají pouze jejich tmavé siluety.

Tento moment vedl k použití výhradně černé barvy v rámci celé kolekce s důrazem na siluetu a kompozici oděvu. Sluneční brýle, kterými je kolekce doplněná, vznikly ve spolupráci s designérem Janem Pančochou.

Tekutý latex i hedvábí

K vidění toho ale v rámci talentové soutěže VAN GRAAF bylo mnohem víc. Ostatně jako vždy. Přihlásit se mohou výhradně tvůrci do šestadvaceti let. Přednost mládí má za následek neotřelé způsoby prezentací a inovativní přístupy.

Absolventka Technické univerzity v Liberci Vendula Menšíková se vyznačuje netradičním zpracováním textilních i netextilních materiálů. Její přístup k oděvu je experimentální, nic fádního. Autorské pleteniny v kolekci s názvem STUDIO 3 – AFTERLIFE tak dokreslily například doplňky vyrobené z taveného termoplastu.

K TÉMATU  Trendy jara 2022: Všechno při starém, ale v ještě větší porci!

Další student pražském UMPRUM Jaroslav Vích se zaměřil především na kvalitní materiály, konkrétně hedvábí v jeho různých podobách. Ze stejné školy vzešel rovněž Tobias Schubert. Ten v kolekci Grey Havens zpracoval téma fiktivních a virtuálních světů, pro něj žádná novinka. Použil apriori neoděvní materiály jako LED lights, EVA foam, tekutý latex či molitanové výplně. To celé s ohledem na nositelnost oděvů.

Soutěž VAN GRAAF Junior Talent nás, stejně jako i předchozí ročníky, přesvědčila o tom, že nastupující generace designérů si své místo vedle oděvních matadorů zaslouží. Jejich tvorba odráží současné otázky módy, stejně tak přináší inovace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pavol Dendis: Burning Heart slovenského designéra na pražském fashion weeku

Laformela vytvořila udržitelnou rovnováhu protikladů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek