Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

VAN GRAAF Junior Talent 2022: S černočernou kolekcí zvítězil Tomáš Němec

V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.
van graaf
U poroty zvítězila kolekce, za kterou stojí mladý designér Tomáš Němec.

19. 04. 2022

Třetí přehlídkový den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku 2022 zahájily kolekce začínajících oděvních designérů. Na soutěž VAN GRAAF Junior Talent vybrala odborná porota uchazeče na základě předložených portfolií. Do finálního výběru se dostala čtveřice Jaroslav Vích, Vendula Menšíková, Tobias Schubert a Tomáš Němec. A právě jeho kolekce nakonec v očích odborníků zvítězila.

Vítěz VAN GRAAF: Nic pro pánbíčkáře

Tomáš Němec je studentem Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V rámci týdne módy prezentoval svoji kolekci s názvem Thank God I’m an Atheist inspirovanou filmem Lux Aeterna francouzského režiséra Gaspara Noého.

Hon na čarodějnice

Film vypráví příběh dvou hereček, Charlotte Gainsbourg a Béatrice Dalle, které samy sebe a své postavení ve filmové branži přirovnávají k čarodějnicím a čarodějnickým procesům ve středověké Evropě. Intimní dialog, který je vedený mezi hlavními aktérkami hned v úvodní části filmu, byl jednou z klíčových inspirací kolekce.

Dalším zdrojem je finální scéna „upálení“, kterou umocňuje Noého typická práce se světlem. Díky podsvícení a intenzivnímu záření v pozadí v ní dochází k odstranění detailů postav, na scéně tak zůstávají pouze jejich tmavé siluety.

Tento moment vedl k použití výhradně černé barvy v rámci celé kolekce s důrazem na siluetu a kompozici oděvu. Sluneční brýle, kterými je kolekce doplněná, vznikly ve spolupráci s designérem Janem Pančochou.

Tekutý latex i hedvábí

K vidění toho ale v rámci talentové soutěže VAN GRAAF bylo mnohem víc. Ostatně jako vždy. Přihlásit se mohou výhradně tvůrci do šestadvaceti let. Přednost mládí má za následek neotřelé způsoby prezentací a inovativní přístupy.

Absolventka Technické univerzity v Liberci Vendula Menšíková se vyznačuje netradičním zpracováním textilních i netextilních materiálů. Její přístup k oděvu je experimentální, nic fádního. Autorské pleteniny v kolekci s názvem STUDIO 3 – AFTERLIFE tak dokreslily například doplňky vyrobené z taveného termoplastu.

K TÉMATU  Krásná i v šedi podzimu

Další student pražském UMPRUM Jaroslav Vích se zaměřil především na kvalitní materiály, konkrétně hedvábí v jeho různých podobách. Ze stejné školy vzešel rovněž Tobias Schubert. Ten v kolekci Grey Havens zpracoval téma fiktivních a virtuálních světů, pro něj žádná novinka. Použil apriori neoděvní materiály jako LED lights, EVA foam, tekutý latex či molitanové výplně. To celé s ohledem na nositelnost oděvů.

Soutěž VAN GRAAF Junior Talent nás, stejně jako i předchozí ročníky, přesvědčila o tom, že nastupující generace designérů si své místo vedle oděvních matadorů zaslouží. Jejich tvorba odráží současné otázky módy, stejně tak přináší inovace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pavol Dendis: Burning Heart slovenského designéra na pražském fashion weeku

Laformela vytvořila udržitelnou rovnováhu protikladů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.
Blíží se den lásky, a s ním přichází otázka – jak letos udělat Valentýna nezapomenutelným? Připravte se na článek plný kreativních nápadů a romantických tipů, které vám pomohou zlomit stereotypy a přinést do vašeho vztahu novou jiskru. Od originálních malých gest až po velká překvapení – vstupte do světa lásky a vášně s jedinečnými nápady na Valentýnské překvapení pro vašeho milovaného. Zaručeno nezapomenutelné chvíle plné radosti a lásky!
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.

Výběr článků

Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.

Nepřehlédněte

Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
I když už se za okny kolikrát "rýsuje" jaro, ještě si nějaký ten pátek počkáme, než se dá zima definitivně na ústup. Počasí je nevyzpytatelné a po ránu umí i nepříjemně překvapit. Studený vítr a teploty okolo nuly rtům příliš nesvědčí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek