Sobota , 18. 05. 2024

Aneta

Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
avokádo
Znáte pravou cenu avokáda?

31. 10. 2022

Z Kalifornie do Mexika

Vůbec první avokádový boom se projevil už v 70. letech minulého století ve Spojených státech amerických. Avokádo se pěstovalo převážně v Kalifornii. Ovšem od roku 1985 se plocha pro pěstování avokáda zvětšila 4x.

Popularita avokáda v posledních letech vzrostla ještě výrazněji, a není proto divu, že se v Jižní Americe s touto potravinou rozjel velmi krutý byznys. V roce 2017 byl zaznamenán vůbec největší nárůst o tuto plodinu. Konzumace avokáda vzrostla o celých 29 %. Co dalšího ale vzrůstající zájem o tuto superpotravinu přináší, víme?

avokádo
Avokádo je oblíbené nejen ke konzumaci. Hojně ho využíváme i v kosmetickém průmyslu.

V Mexiku se kácí lesy ve velkém. Navíc abyste vypěstovali jeden jediný kilogram avokáda, spotřebujete na něj neuvěřitelných 2000 litrů vody. V porovnání například s pomeranči jde o 4x větší množství vody, rajčata spotřebují až desetkrát méně vody. Ke všemu, než avokádovník začne tyto máslové superplody plodit, musí růst 7 let. Následně vyplodí až 100 avokád ročně.

Obyvatelům Chile chybí voda, na avokádo se jí plýtvá

Před několika lety se v médiích objevila zpráva, že zatímco obyvatelé Chile trpí nedostatkem vody, avokáda místní pěstitelé zalévají jako diví. V Mexiku se kvůli avokádům zase nelegálně kácejí jehličnaté lesy. Za plod hruškovce přelahodného zde údajně ročně nedobrovolně padne 20 000 hektarů zelených ploch.

avokádo
Na avokádo se voda vždy najde. Za každou cenu.

V Mexiku také obchod z avokádem převzaly drogové kartely. Nechvalně proslulé je například mexické město Uruapanu, které leží tři sta kilometrů od Mexiko city. V tomto regionu se také vypěstuje nejvíc avokáda z celé země. Jenže Uruapanu je také nejnebezpečnějším místem v Mexiku. Vraždí se tu ve velkém a každoročně tu zemře několik set lidí, a to nejenom kvůli drogám. Kdo se kartelu vzepře, například i v souvislosti s avokádovým byznysem, ten je bez milosti odstraněn. Drogové kartely mezi sebou soupeří. Aktuálně se zde má nacházet téměř 300 kartelů, které mezi sebou válčí.

K TÉMATU  Chitosan: objevte jeho tajemství a pečujte o své zdraví

Drogové kartely konfiskují avokádové farmy

Místní kartely v současnosti zabavují všechny farmy, které se pěstováním avokáda zabývají. Bez povolení kácejí lesy, aby produkci avokáda ještě rozšířily. Dokud ho ale svět skupuje ve velkém, budou se tyto problémy jen zhoršovat. A žádné řešení není v dohledu.

Jaká je pravá cena avokáda?

Je tu ale i další problém. Samotné vzrostlé i rostoucí stromy našemu životnímu prostřední příliš nepomáhají. Původní borovice, které na dnešních plantážích stály, do sebe absorbovaly 4x více uhlíku než avokádovník.

Ale máme tu i jedno pozitivum. Průměrná uhlíková stopa jednoho avokáda, které váží 150 g, tak činí zhruba 0,19 kg ekvivalentu CO2. Naopak stejné množství hovězího masa má na svědomí hned 4 kg ekvivalentu CO2. Proto lze alespoň s jistotou tvrdit, že pěstování avokáda má na naši planetu menší dopad než chov dobytka, respektive  produkce masa. Je to ale za takových podmínek ještě výhra?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít

Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus

Zdroje článku:
www.seznamzpravy.cz, www.idnes.cz, finmag.penize.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Domácí zvířata jsou pro radost. Kočky občas tropí všechny ty věci, na které jsme zvyklí. Snaží se nacpat do každé tašky, loví svůj stín nebo odraz v zrcadle, a jsou zvědavé a chtějí všechno zkoumat. Zaručeně vás pobaví!
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.

Výběr článků

I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!

Nepřehlédněte

Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek