Pátek , 03. 02. 2023

Blažej

Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
avokádo
Znáte pravou cenu avokáda?

31. 10. 2022

Z Kalifornie do Mexika

Vůbec první avokádový boom se projevil už v 70. letech minulého století ve Spojených státech amerických. Avokádo se pěstovalo převážně v Kalifornii. Ovšem od roku 1985 se plocha pro pěstování avokáda zvětšila 4x.

Popularita avokáda v posledních letech vzrostla ještě výrazněji, a není proto divu, že se v Jižní Americe s touto potravinou rozjel velmi krutý byznys. V roce 2017 byl zaznamenán vůbec největší nárůst o tuto plodinu. Konzumace avokáda vzrostla o celých 29 %. Co dalšího ale vzrůstající zájem o tuto superpotravinu přináší, víme?

avokádo
Avokádo je oblíbené nejen ke konzumaci. Hojně ho využíváme i v kosmetickém průmyslu.

V Mexiku se kácí lesy ve velkém. Navíc abyste vypěstovali jeden jediný kilogram avokáda, spotřebujete na něj neuvěřitelných 2000 litrů vody. V porovnání například s pomeranči jde o 4x větší množství vody, rajčata spotřebují až desetkrát méně vody. Ke všemu, než avokádovník začne tyto máslové superplody plodit, musí růst 7 let. Následně vyplodí až 100 avokád ročně.

Obyvatelům Chile chybí voda, na avokádo se jí plýtvá

Před několika lety se v médiích objevila zpráva, že zatímco obyvatelé Chile trpí nedostatkem vody, avokáda místní pěstitelé zalévají jako diví. V Mexiku se kvůli avokádům zase nelegálně kácejí jehličnaté lesy. Za plod hruškovce přelahodného zde údajně ročně nedobrovolně padne 20 000 hektarů zelených ploch.

avokádo
Na avokádo se voda vždy najde. Za každou cenu.

V Mexiku také obchod z avokádem převzaly drogové kartely. Nechvalně proslulé je například mexické město Uruapanu, které leží tři sta kilometrů od Mexiko city. V tomto regionu se také vypěstuje nejvíc avokáda z celé země. Jenže Uruapanu je také nejnebezpečnějším místem v Mexiku. Vraždí se tu ve velkém a každoročně tu zemře několik set lidí, a to nejenom kvůli drogám. Kdo se kartelu vzepře, například i v souvislosti s avokádovým byznysem, ten je bez milosti odstraněn. Drogové kartely mezi sebou soupeří. Aktuálně se zde má nacházet téměř 300 kartelů, které mezi sebou válčí.

K TÉMATU  Sladké dezerty z avokáda. Připravte avokádo jinak

Drogové kartely konfiskují avokádové farmy

Místní kartely v současnosti zabavují všechny farmy, které se pěstováním avokáda zabývají. Bez povolení kácejí lesy, aby produkci avokáda ještě rozšířily. Dokud ho ale svět skupuje ve velkém, budou se tyto problémy jen zhoršovat. A žádné řešení není v dohledu.

Jaká je pravá cena avokáda?

Je tu ale i další problém. Samotné vzrostlé i rostoucí stromy našemu životnímu prostřední příliš nepomáhají. Původní borovice, které na dnešních plantážích stály, do sebe absorbovaly 4x více uhlíku než avokádovník.

Ale máme tu i jedno pozitivum. Průměrná uhlíková stopa jednoho avokáda, které váží 150 g, tak činí zhruba 0,19 kg ekvivalentu CO2. Naopak stejné množství hovězího masa má na svědomí hned 4 kg ekvivalentu CO2. Proto lze alespoň s jistotou tvrdit, že pěstování avokáda má na naši planetu menší dopad než chov dobytka, respektive  produkce masa. Je to ale za takových podmínek ještě výhra?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít

Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus

Zdroje článku:
www.seznamzpravy.cz, www.idnes.cz, finmag.penize.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.

Nepřehlédněte

Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek