Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Děti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Děti bohatých hubnou, děti chudých tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil
zdroj: 123RF.com

22. 07. 2019

22. 07. 2019

Poměry se mění

Není to tak, že by bylo každé oplácané dítě z rodiny, co má hluboko do kapsy. Ani to neznamená, že musí být synek bohatých lidí štíhlý jako proutek. Ale pravidlo, že jsou děti v zajištěných rodinách tlusté a děti chudých hubené se v posledních letech otočilo. Děti bohatých hubnou. Co se stalo?

Hlavní příčinou je způsob stravování. Lidé s vyššími příjmy si mohou dovolit nakupovat lepší a kvalitnější potraviny, které obsahují méně „těch špatných“ ingrediencí. Jejich potomci se tak stravují zdravěji, než děti z rodin s nižšími příjmy, které si jednoduše nemohou dovolit utratit za jídlo tolik.

Bio potraviny i ty kvalitní jsou dražší

Značkové nebo bio potraviny stojí podstatně dráž, než levnější a dostupné produkty, které kupujeme v akcích. To zde není myšleno jako nějaká výtka, děláme to všichni. Tedy zejména my v Česku. Lidé často automaticky kupují zboží v akci a snaží se ušetřit, což je přirozené. I tak jsou výdaje za stravování vysoké, a dvojnásob to platí pro rodiny s dětmi.

V historii lidstva vždy platilo, že ti nejchudší měli sotva co do úst, a podle toho i vypadali. Střední třída se měla lépe a pan továrník byl pěkně oplácaný, protože si mohl dovolit bohaté obědy i večeře, a hlavně netrávil celý den na poli nebo ve výrobě. Doba je jiná, ale…

Koupit si cokoli není totéž co koupit kvalitu

Lidé s nižšími příjmy si dnes mohou dovolit v supermarketu nakoupit cokoliv, protože dostupnost potravin v tuhle chvíli řešit nemusíme. No a tak zatímco lidé, kteří nekoukají na celkovou částku, nakupují „zdravější“ potraviny, lidé řešící cenu si domů odváží ty méně kvalitní. A takhle to jde den za dnem, týden za týdnem.

K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Navíc zde panuje i jistá osvěta: podle průzkumů jsou si lidé s vyšším vzděláním více vědomi negativních dopadů například fastfoodů, zatímco lidé z chudších poměrů dětem rádi dopřejí zaslouženou odměnu v podobě návštěvy McDonald’s.

Bohatí více sportují

Trend navíc poukazuje na další zajímavý fakt. Děti z bohatých rodin mají mnohem více aktivit, a to nejen těch sportovních. Lyže, tenis, nějaké pohybové cvičení nebo kurz, na to vše mají jejich rodiče dostatek financí, stejně jako čas na to je na místa aktivit a kroužků vozit.

Rodiče s nižšími příjmy mají dost starostí s tím, aby zaplatili hypotéku nebo pronájem, spláceli auto, účet za elektřinu a nakoupili jídlo. Nejen, že na kroužky dětí často nezbývají žádné peníze, ale navíc nemají ani čas. Jednoduše se nedostanou dříve z práce. Jedná se tedy o začarovaný kruh. A dětská obezita narůstá.

Děti bohatých hubnou, děti chudých tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil
zdroj: 123RF.com

Hodilo by se poznamenat, že i děti z rodin z nižšími příjmy přece mohou sportovat, vyrazit ven, lézt po stromech nebo s rodiči na pěší výlet. Ale tady situaci bohužel nepomáhají další trendy, které se netýkají stravovaní.

Další zabijácké trendy

Mobilní telefony, neustále připojení a youtube jsou další kámen úrazu, který dorůstající potomky zakulacuje. Během let se totiž pomalu změnila strava jak v rodinách, tak ve školních jídelnách, a prokazatelně jíme trochu zdravěji. I přesto ale průzkumy ukazují, že děti obecně dále tloustnou. Na vině je jejich nedostatek aktivit, které by byly založené na pohybu.

Podle aktuálních informací zejména děti do prvního stupně základní školy navštěvují hřiště nebo bazén v případě, že je do jednoho kilometru od jejich bydliště. Pokud je logistika složitější, nikdo je tam nedostane. Naopak rodiče s vyššími příjmy své ratolesti za sportem dovezou.

K TÉMATU  Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Co vy na to? Co si o tomhle trendu myslíte? Souhlasíte nebo to máte jinak? Máte nápad, jak situaci řešit? Pojďte s námi diskutovat pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věčná krása, která žena by po ní neprahla? Proto se dennodenně snažíme našemu přání přiblížit a stojí nás to nejen velké úsilí, ale především peníze.
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
Kdo nemá sociální sítě, jako by nebyl. Poví vám jistě každý, když mu s radostí oznámíte, že nejste majitelem žádného profilu na takových platformách. V současné době mluvíme o velmi důležitém pomocníkovi každého úspěšného podniku. Je to fantastický marketingový nástroj a základ toho, že budete v kontaktu s rodinou i přáteli. Pojďme si více do hloubky rozebrat, proč to už bez sociálních sítí nejde.
Pokud toužíte docílit mladistvého vzhledu a vypnuté pružné pleti bez nedokonalostí, není zapotřebí složitých kosmetických procedur. Stačí, když svému obličeji dopřejete pravidelný pohyb. Obličejová jóga dokáže s pletí hotové zázraky.
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.

Výběr článků

Chcete-li si koupit pohodlné a zároveň trendy boty, určitě vsaďte na kožené kousky. Ty mají mnoho předností. Na následujících řádcích si na koženou obuv posvítíme pěkně zblízka. Povíme si jak ji vybrat a i to, s jakými módními doplňky ji kombinovat. Proto pojďte číst dále a nechte se inspirovat společně s námi.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?

Nepřehlédněte

Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek