Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Děti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Děti bohatých hubnou, děti chudých tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil
zdroj: 123RF.com

22. 07. 2019

22. 07. 2019

Poměry se mění

Není to tak, že by bylo každé oplácané dítě z rodiny, co má hluboko do kapsy. Ani to neznamená, že musí být synek bohatých lidí štíhlý jako proutek. Ale pravidlo, že jsou děti v zajištěných rodinách tlusté a děti chudých hubené se v posledních letech otočilo. Děti bohatých hubnou. Co se stalo?

Hlavní příčinou je způsob stravování. Lidé s vyššími příjmy si mohou dovolit nakupovat lepší a kvalitnější potraviny, které obsahují méně „těch špatných“ ingrediencí. Jejich potomci se tak stravují zdravěji, než děti z rodin s nižšími příjmy, které si jednoduše nemohou dovolit utratit za jídlo tolik.

Bio potraviny i ty kvalitní jsou dražší

Značkové nebo bio potraviny stojí podstatně dráž, než levnější a dostupné produkty, které kupujeme v akcích. To zde není myšleno jako nějaká výtka, děláme to všichni. Tedy zejména my v Česku. Lidé často automaticky kupují zboží v akci a snaží se ušetřit, což je přirozené. I tak jsou výdaje za stravování vysoké, a dvojnásob to platí pro rodiny s dětmi.

V historii lidstva vždy platilo, že ti nejchudší měli sotva co do úst, a podle toho i vypadali. Střední třída se měla lépe a pan továrník byl pěkně oplácaný, protože si mohl dovolit bohaté obědy i večeře, a hlavně netrávil celý den na poli nebo ve výrobě. Doba je jiná, ale…

Koupit si cokoli není totéž co koupit kvalitu

Lidé s nižšími příjmy si dnes mohou dovolit v supermarketu nakoupit cokoliv, protože dostupnost potravin v tuhle chvíli řešit nemusíme. No a tak zatímco lidé, kteří nekoukají na celkovou částku, nakupují „zdravější“ potraviny, lidé řešící cenu si domů odváží ty méně kvalitní. A takhle to jde den za dnem, týden za týdnem.

K TÉMATU  Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Navíc zde panuje i jistá osvěta: podle průzkumů jsou si lidé s vyšším vzděláním více vědomi negativních dopadů například fastfoodů, zatímco lidé z chudších poměrů dětem rádi dopřejí zaslouženou odměnu v podobě návštěvy McDonald’s.

Bohatí více sportují

Trend navíc poukazuje na další zajímavý fakt. Děti z bohatých rodin mají mnohem více aktivit, a to nejen těch sportovních. Lyže, tenis, nějaké pohybové cvičení nebo kurz, na to vše mají jejich rodiče dostatek financí, stejně jako čas na to je na místa aktivit a kroužků vozit.

Rodiče s nižšími příjmy mají dost starostí s tím, aby zaplatili hypotéku nebo pronájem, spláceli auto, účet za elektřinu a nakoupili jídlo. Nejen, že na kroužky dětí často nezbývají žádné peníze, ale navíc nemají ani čas. Jednoduše se nedostanou dříve z práce. Jedná se tedy o začarovaný kruh. A dětská obezita narůstá.

Děti bohatých hubnou, děti chudých tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil
zdroj: 123RF.com

Hodilo by se poznamenat, že i děti z rodin z nižšími příjmy přece mohou sportovat, vyrazit ven, lézt po stromech nebo s rodiči na pěší výlet. Ale tady situaci bohužel nepomáhají další trendy, které se netýkají stravovaní.

Další zabijácké trendy

Mobilní telefony, neustále připojení a youtube jsou další kámen úrazu, který dorůstající potomky zakulacuje. Během let se totiž pomalu změnila strava jak v rodinách, tak ve školních jídelnách, a prokazatelně jíme trochu zdravěji. I přesto ale průzkumy ukazují, že děti obecně dále tloustnou. Na vině je jejich nedostatek aktivit, které by byly založené na pohybu.

Podle aktuálních informací zejména děti do prvního stupně základní školy navštěvují hřiště nebo bazén v případě, že je do jednoho kilometru od jejich bydliště. Pokud je logistika složitější, nikdo je tam nedostane. Naopak rodiče s vyššími příjmy své ratolesti za sportem dovezou.

K TÉMATU  Má jarní detox skutečně nějaký význam? Je třeba se na jaře detoxikovat nebo se nám snaží poradci jen něco namluvit?

Co vy na to? Co si o tomhle trendu myslíte? Souhlasíte nebo to máte jinak? Máte nápad, jak situaci řešit? Pojďte s námi diskutovat pod článkem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?

Nepřehlédněte

Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek