Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Odvodnění organismu: Proč není radno si s ním zahrávat?

Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.
Odvodnění organismu: Proč není radno si s ním zahrávat?
Odvodnění organismu: Proč není radno si s ním zahrávat?

24. 08. 2023

24. 08. 2023

Už z obecných pouček víme, že lidské tělo je přibližně ze 60 % tvořeno vodou. A ačkoliv pojem voda zní velmi obyčejně, ve skutečnosti se jedná o vzácnou tekutinu, díky níž fungujeme tak, jak správně máme. Bez ní bychom nezvládli nic, cítili se unavení, předčasně stárli, trpěli by naše orgány. Důsledky dehydratace organismu navíc v extrémních případech mohou být smrtelné. Je tedy nad slunce jasné, že bez vody se nedá žít a o to smutnější je, když na nás ze všech stran vykukují ty nejlepší triky, jak se jí zbavit, a to mnohdy bez pádného důvodu.

Odvodnění organismu pro shození kil je mýtus

Blíží se koupací sezóna, všichni hubneme do plavek a tak spousta žen, jen aby viděla klesající ručičky na váze, začne pít odvodňující čaje, vyhýbat se potravinám, které zadržují vodu v těle. Hubnutí spojené s odvodněním organismu je už jen z principu naprostá hloupost. Skutečně zhubnout, a to opravdu shodit kila tuku, můžete jen zdravou stravou a pravidelným pohybem. Pokud tedy po odvodňující kúře jásáte nadšením, že jste přeci jen nějaká ta kila shodily, ve finále jste se jen zbavily vody. Nic víc, nic míň – a co nevidět se ocitnete na stejné váze. 

Touha po odvodnění je jako loterie

Zdravé tělo zpravidla nepotřebuje pomocnou ruku v řízeném odvodnění. Je totiž chytré natolik, že pokud má v sobě vody příliš, buďto to vypotíte nebo se ji zbavíte častějším chozením na malou. Fungování těla je v tomto ohledu v jakési harmonii – vezme si to, co potřebuje a co nechce, to svými přirozenými funkcemi z těla vyloučí, abyste se jednoduše řečeno neutopili ve vlastní vodě. Nejhorší proto v tuhle chvíli je snahu těla narušovat, a to tím, že mu začnete odčerpávat vodu, aniž to ve skutečnosti potřebuje. Ve finále vás menší váha sice potěší, ale důsledky zrovna dvakrát příjemné nebudou. V tom nejmenším se vám chtěná dehydratace organismu může podepsat na kvalitě pleti, v tom nejhorším můžete strádat i na orgánech, a to za to rozhodně nestojí.

K TÉMATU  Držíte dietu? Pak vyzkoušejte tyhle čtyři zdravé saláty

Odvodnění organismu patří odborníkům

Odvodnění organismu má smysl jen v případě, pokud vaše tělo nefunguje správně a z důvodu nemoci v sobě zadržuje vody víc, než je zdrávo. To se může týkat zejména lidí s ledvinovým i srdečním onemocněním, kde je odvodnění organismu (proto, aby se tělo samovolně neutopilo) naprosto žádoucí. Na přílišné zavodnění ale existují speciální léky, které jsou na předpis, a právě ony pomáhají s tím, aby v těle nastal ten správný balanc. Odvodnění organismu je proto nejlepší nechat na odbornících, kteří vás zároveň pohlídají a vyladí dávkování léčiv tak, aby v těle nastala ta správná vodní rovnováha.

Nechtějte nejrychlejší způsob, jak si uškodit

V dnešní době, kdy není na spoustu věcí čas a vlastně je o to menší prostor věnovat se sám sobě, je i tak trochu logické, že se zvyšuje nutkání hledat co nejbleskovější recepty na štíhlou linii. To je ostatně důvod toho, že se mnoho žen uchyluje k tomu nejrychlejšímu – nejčastěji k odvodnění, mnohdy také k užívání projímadel, kvůli čemuž se z těla ztrácí nejen voda, ale i důležité živiny pro organismus. Je ale potřeba si uvědomit, že zdánlivá banalita nemusí být něco, co přinese vašemu tělu prospěch. Naopak to může být nevinně vyhlížející hrozba, která vám ublíží. A to rozhodně platí i v případě odvodnění organismu, které se hrozně rychle může vymknout z rukou.

Selský rozum naprosto stačí

Pokud máte pocit, že v těle zadržujete více vody, vůbec nejlepší je probrat vše s lékařem nebo se zaměřit na vyváženou stravu s optimálním množstvím soli a cukru (pořád ale všeho s mírou), které obecně mají tendence zadržovat vodu v těle. Věřte, že pokud se v rámci stravy budete řídit selským rozumem, a zároveň jste zdraví, nehrozí vám, že by vaše tělo zadržovalo vody víc, než potřebuje. Ostatně vzpomeňte si třeba i na fázi menstruace, kdy máte pocit zavodnění. Velké množství vody v sobě v tu dobu skutečně máte, ale není to něco, co by si žádalo odvodnění organismu. Pokud jste zdravé, tělo si s tím opravdu zvládne poradit samo a po menstruaci se stav zase vrátí zpět do původních kolejí. https://damskaliga.cz/aquaholismus-pitny-rezim-zdravotni-problemy-voda/

K TÉMATU  Podzimní trendy 2023 - co si obléknout?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Zdroje článku:
https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a19950319/what-is-water-weight/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!

Nepřehlédněte

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek