Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
nejlepší katastrofické filmy
Katastrofické filmy podle skutečnosti, které vás vtáhnout do děje. (foto: 123RF)

22. 11. 2021

Rada na úvod

Nikdy nepočítejte s tím, že katastrofický film bude dokumentární a vše vám odvypráví přesně jak se stalo. Nejedná se o dokument a snahou tvůrců bude vždy příběh trochu dobarvit. Nejlepší katastrofické filmy mají stále zaujmout. Proto se zdržte kritiky tvůrců za to, že si událost interpretovali podle svého a přidali jí fiktivních postav.

Účelem takových filmů je opravdu pobavit diváka, ne jej vybavit spolehlivými fakty. Stále ale platí, že podstata filmu je převzata ze skutečného života a hrůzné události, kterým jste na plátně svědkem, se opravdu staly!

1.      Titanic (1997)

Začneme tím nejznámějším katastrofickým příběhem všech dob, a tím je nezapomenutelný Titanic. Je to film gigantických rozměrů Jamese Camerona, který je pravou ukázkou toho, že režisér sice čerpá z historie, ale také si ji za účelem pohlcení diváka poněkud přibarvuje.

Cameronovi se to vyplatilo – snímek se dlouho držel na špičce nejnavštěvovanějšího filmu všech dob. Kromě romantického příběhu je ale film velmi věrný historii. Režisér filmu James Cameron použil pro svou tvorbu obrovské množství dokumentárních materiálů, včetně materiálů z vyšetřování potopení lodi.

2.      Apollo 13 (1995)

U těch nejúspěšnějších a nejslavnějších snímků ještě chvíli zůstaneme. Mezi nejlepší katastrofické filmy patří i Apollo 13, což je vynikající katastrofický film, díky kterému se fráze „Houstone, máme problém“ stala přímo světoznámou a používáme ji i v běžném životě. Film popisuje události z roku 1970, kdy byla třetí vesmírná expedice vyslána na Měsíc.

Nejprve šlo všechno podle plánu, ale pak na palubě lodi explodoval kyslíkový válec, což znemožnilo přistání na Měsíci. Pak už zbývá jediné – snažit se přežít a úspěšně se dopravit zpátky na Zem.

3.      World Trade Center (2006)

Snímek World Trade Center nemůže vyprávět o ničem jiném než o katastrofě, která vyrazila dech nejen celým Spojeným státům, ale i celému světu. Mnozí z nás si ještě doteď vzpomínají, jak u televizních obrazovek sledovali ve zprávách ničivé střety letadel s ikonickými budovami USA. Film má za úkol vyjádřit poctu lidem, kteří zahynuli při teroristickém útoku z 11. září 2001 v New Yorku.

K TÉMATU  4 tipy, jak vybrat chytré hodinky. Nemusí jen ukazovat čas

Film vypráví příběh dvou policistů, Johna (Nicolas Cage) a Willa (Michael Peña), kteří byli mezi prvními, kdo zachraňovali lidi uvězněné pod troskami zhroucených dvojčat.

4.      Dokonalá bouře (2000)

Dokonalá bouře označuje silný hurikán, který se 31.10. 1991 přehnal Atlantickým oceánem. Film vypráví skutečný příběh malého rybářského plavidla Andrea Gail, které nemělo to štěstí, aby se dostalo z dosahu hurikánu do bezpečí. Během celého natáčení filmu filmový štáb i herci bojovali s mořskou nemocí a někteří se dokonce dostali do životu nebezpečné situace.

Třeba když se Mark Wahlberg téměř utopil při provádění nebezpečného kousku. Nespoutaná síla oceánu v kombinaci se sílou větru vám při sledování tohoto snímku vezme dech!

5.      K-19: Stroj na smrt (2002)

Mezi nejlepší katastrofické filmy patří i K-19: Stroj na smrt. Film nevypráví o hoře K–19, ale o událostech studené války. Poslední sovětská jaderná ponorka má nehodu, jejíž následky mohou být tragické. Vše komplikuje skutečnost, že celá operace spadá do nejpřísnějšího utajení, takže velitel lodi (hraje jej Harrison Ford) stojí před obtížnou volbou – zachránit posádku nebo plnit svou povinnost až do konce?

Napjatý děj vypráví příběh založený na skutečných událostech, avšak odborníci se shodují, že jako spolehlivý lze považovat pouze jeden malý výňatek z filmu. To však nezabránilo filmu vstoupit do Top 5 nejlepších katastrofických filmů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší romantické filmy podle skutečné události

6 tipů na filmy, které zahřejí během chladných zimních večerů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Miminka a domácí mazlíčci mají něco společného. Rádi o ně pečujeme a jsou roztomilí. Podívejte se na kočky, které se mazlí a hrají si s malinkými dětmi.
Vánoční čas je magickým obdobím plným tepla, radosti a pohody. A jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit tu správnou vánoční atmosféru, je osvětlit svíčky. Voňavé svíčky dokáží proměnit váš domov na místo, kde se budete cítit jako v pohádce. Ale jak vybrat ty pravé voňavé svíčky, které vás nejenom potěší svou vůní, ale také dodají prostoru tu správnou atmosféru? Dnes se podíváme na užitečné tipy a rady, které vám pomohou vybrat ty správné voňavé svíčky pro váš domov.
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
V dnešním poutavém článku na Dámské Lize zkoumáme magii Vánoc očima dětí. Jak dlouho trvá jejich víra v Ježíška, a co by rodiče měli vědět, aby tuto kouzelnou dobu pro své potomky co nejlépe utvořili? Přinášíme vám nejen pohled na to, do kolika let děti věří na Ježíška, ale také rady, jak tuto vánoční tradici zachovat a jaké situace by rodiče měli pečlivě sledovat. Podívejte se s námi na jedinečný svět Vánoc očima nejmladších!
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.
Život je krásný tím, že nikdy dopředu nevíme, co nám přichystá. I ta nejlépe promyšlená a naplánovaná akce, jako je svatba, se dovede proměnit v naprostý trapas.

Výběr článků

Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.

Nepřehlédněte

S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Když se řekne jóga, můžeme si představit mnoho jejích variant. Může jít o pomalé protažení celého těla, dynamickou power jógu, ale třeba i o jógu hormonální. Právě s její pomocí můžete vyřešit mnoho nepříjemností plynoucích z nevhodné hladiny hormonů v těle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek