Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
nejlepší katastrofické filmy
Katastrofické filmy podle skutečnosti, které vás vtáhnout do děje. (foto: 123RF)

22. 11. 2021

Rada na úvod

Nikdy nepočítejte s tím, že katastrofický film bude dokumentární a vše vám odvypráví přesně jak se stalo. Nejedná se o dokument a snahou tvůrců bude vždy příběh trochu dobarvit. Nejlepší katastrofické filmy mají stále zaujmout. Proto se zdržte kritiky tvůrců za to, že si událost interpretovali podle svého a přidali jí fiktivních postav.

Účelem takových filmů je opravdu pobavit diváka, ne jej vybavit spolehlivými fakty. Stále ale platí, že podstata filmu je převzata ze skutečného života a hrůzné události, kterým jste na plátně svědkem, se opravdu staly!

1.      Titanic (1997)

Začneme tím nejznámějším katastrofickým příběhem všech dob, a tím je nezapomenutelný Titanic. Je to film gigantických rozměrů Jamese Camerona, který je pravou ukázkou toho, že režisér sice čerpá z historie, ale také si ji za účelem pohlcení diváka poněkud přibarvuje.

Cameronovi se to vyplatilo – snímek se dlouho držel na špičce nejnavštěvovanějšího filmu všech dob. Kromě romantického příběhu je ale film velmi věrný historii. Režisér filmu James Cameron použil pro svou tvorbu obrovské množství dokumentárních materiálů, včetně materiálů z vyšetřování potopení lodi.

2.      Apollo 13 (1995)

U těch nejúspěšnějších a nejslavnějších snímků ještě chvíli zůstaneme. Mezi nejlepší katastrofické filmy patří i Apollo 13, což je vynikající katastrofický film, díky kterému se fráze „Houstone, máme problém“ stala přímo světoznámou a používáme ji i v běžném životě. Film popisuje události z roku 1970, kdy byla třetí vesmírná expedice vyslána na Měsíc.

Nejprve šlo všechno podle plánu, ale pak na palubě lodi explodoval kyslíkový válec, což znemožnilo přistání na Měsíci. Pak už zbývá jediné – snažit se přežít a úspěšně se dopravit zpátky na Zem.

3.      World Trade Center (2006)

Snímek World Trade Center nemůže vyprávět o ničem jiném než o katastrofě, která vyrazila dech nejen celým Spojeným státům, ale i celému světu. Mnozí z nás si ještě doteď vzpomínají, jak u televizních obrazovek sledovali ve zprávách ničivé střety letadel s ikonickými budovami USA. Film má za úkol vyjádřit poctu lidem, kteří zahynuli při teroristickém útoku z 11. září 2001 v New Yorku.

K TÉMATU  Ohlédnutí za Love Island 2021: Připomeňte si jeho hlavní účastníky

Film vypráví příběh dvou policistů, Johna (Nicolas Cage) a Willa (Michael Peña), kteří byli mezi prvními, kdo zachraňovali lidi uvězněné pod troskami zhroucených dvojčat.

4.      Dokonalá bouře (2000)

Dokonalá bouře označuje silný hurikán, který se 31.10. 1991 přehnal Atlantickým oceánem. Film vypráví skutečný příběh malého rybářského plavidla Andrea Gail, které nemělo to štěstí, aby se dostalo z dosahu hurikánu do bezpečí. Během celého natáčení filmu filmový štáb i herci bojovali s mořskou nemocí a někteří se dokonce dostali do životu nebezpečné situace.

Třeba když se Mark Wahlberg téměř utopil při provádění nebezpečného kousku. Nespoutaná síla oceánu v kombinaci se sílou větru vám při sledování tohoto snímku vezme dech!

5.      K-19: Stroj na smrt (2002)

Mezi nejlepší katastrofické filmy patří i K-19: Stroj na smrt. Film nevypráví o hoře K–19, ale o událostech studené války. Poslední sovětská jaderná ponorka má nehodu, jejíž následky mohou být tragické. Vše komplikuje skutečnost, že celá operace spadá do nejpřísnějšího utajení, takže velitel lodi (hraje jej Harrison Ford) stojí před obtížnou volbou – zachránit posádku nebo plnit svou povinnost až do konce?

Napjatý děj vypráví příběh založený na skutečných událostech, avšak odborníci se shodují, že jako spolehlivý lze považovat pouze jeden malý výňatek z filmu. To však nezabránilo filmu vstoupit do Top 5 nejlepších katastrofických filmů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší romantické filmy podle skutečné události

6 tipů na filmy, které zahřejí během chladných zimních večerů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek