Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
nejlepší katastrofické filmy
Katastrofické filmy podle skutečnosti, které vás vtáhnout do děje. (foto: 123RF)

22. 11. 2021

Rada na úvod

Nikdy nepočítejte s tím, že katastrofický film bude dokumentární a vše vám odvypráví přesně jak se stalo. Nejedná se o dokument a snahou tvůrců bude vždy příběh trochu dobarvit. Nejlepší katastrofické filmy mají stále zaujmout. Proto se zdržte kritiky tvůrců za to, že si událost interpretovali podle svého a přidali jí fiktivních postav.

Účelem takových filmů je opravdu pobavit diváka, ne jej vybavit spolehlivými fakty. Stále ale platí, že podstata filmu je převzata ze skutečného života a hrůzné události, kterým jste na plátně svědkem, se opravdu staly!

1.      Titanic (1997)

Začneme tím nejznámějším katastrofickým příběhem všech dob, a tím je nezapomenutelný Titanic. Je to film gigantických rozměrů Jamese Camerona, který je pravou ukázkou toho, že režisér sice čerpá z historie, ale také si ji za účelem pohlcení diváka poněkud přibarvuje.

Cameronovi se to vyplatilo – snímek se dlouho držel na špičce nejnavštěvovanějšího filmu všech dob. Kromě romantického příběhu je ale film velmi věrný historii. Režisér filmu James Cameron použil pro svou tvorbu obrovské množství dokumentárních materiálů, včetně materiálů z vyšetřování potopení lodi.

2.      Apollo 13 (1995)

U těch nejúspěšnějších a nejslavnějších snímků ještě chvíli zůstaneme. Mezi nejlepší katastrofické filmy patří i Apollo 13, což je vynikající katastrofický film, díky kterému se fráze „Houstone, máme problém“ stala přímo světoznámou a používáme ji i v běžném životě. Film popisuje události z roku 1970, kdy byla třetí vesmírná expedice vyslána na Měsíc.

Nejprve šlo všechno podle plánu, ale pak na palubě lodi explodoval kyslíkový válec, což znemožnilo přistání na Měsíci. Pak už zbývá jediné – snažit se přežít a úspěšně se dopravit zpátky na Zem.

3.      World Trade Center (2006)

Snímek World Trade Center nemůže vyprávět o ničem jiném než o katastrofě, která vyrazila dech nejen celým Spojeným státům, ale i celému světu. Mnozí z nás si ještě doteď vzpomínají, jak u televizních obrazovek sledovali ve zprávách ničivé střety letadel s ikonickými budovami USA. Film má za úkol vyjádřit poctu lidem, kteří zahynuli při teroristickém útoku z 11. září 2001 v New Yorku.

K TÉMATU  Marie Poledňáková: Zavzpomínejte s námi na královnu rodinných komedií

Film vypráví příběh dvou policistů, Johna (Nicolas Cage) a Willa (Michael Peña), kteří byli mezi prvními, kdo zachraňovali lidi uvězněné pod troskami zhroucených dvojčat.

4.      Dokonalá bouře (2000)

Dokonalá bouře označuje silný hurikán, který se 31.10. 1991 přehnal Atlantickým oceánem. Film vypráví skutečný příběh malého rybářského plavidla Andrea Gail, které nemělo to štěstí, aby se dostalo z dosahu hurikánu do bezpečí. Během celého natáčení filmu filmový štáb i herci bojovali s mořskou nemocí a někteří se dokonce dostali do životu nebezpečné situace.

Třeba když se Mark Wahlberg téměř utopil při provádění nebezpečného kousku. Nespoutaná síla oceánu v kombinaci se sílou větru vám při sledování tohoto snímku vezme dech!

5.      K-19: Stroj na smrt (2002)

Mezi nejlepší katastrofické filmy patří i K-19: Stroj na smrt. Film nevypráví o hoře K–19, ale o událostech studené války. Poslední sovětská jaderná ponorka má nehodu, jejíž následky mohou být tragické. Vše komplikuje skutečnost, že celá operace spadá do nejpřísnějšího utajení, takže velitel lodi (hraje jej Harrison Ford) stojí před obtížnou volbou – zachránit posádku nebo plnit svou povinnost až do konce?

Napjatý děj vypráví příběh založený na skutečných událostech, avšak odborníci se shodují, že jako spolehlivý lze považovat pouze jeden malý výňatek z filmu. To však nezabránilo filmu vstoupit do Top 5 nejlepších katastrofických filmů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší romantické filmy podle skutečné události

6 tipů na filmy, které zahřejí během chladných zimních večerů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Nepřehlédněte

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek