Pátek , 17. 05. 2024

Aneta

Orgánová očista: Připravte svá játra na nadcházející vánoční svátky

Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
játra
Připravte svá játra před vánočními svátky. Určitě vám za to poděkují.

25. 11. 2022

Proč jsou zdravá játra tak důležitá?

Játra jsou hned po kůži největším orgánem našeho těla, mohou vážit i přes kilo a půl. Jejich hlavní funkcí je látková výměna, jejímž úkolem je vyčistit organismus od všech nežádoucích škodlivin, zejména od alkoholu, nadbytku cukru a tuku. Játra produkují žluč, která napomáhá k lepšímu trávení tuku ve střevech.

Pro játra je velkou hrozbou přejídání se a nadměrné požívání alkoholu. Jakmile játra vypoví svou funkci, organismus jednoduše zkolabuje a může nastat smrt. Abyste předešli komplikacím, je dobré svá játra na vánoční hodování předem připravit.

Co je detoxikace?

Pod detoxikací si můžeme představit odstranění zátěže trávicího systému, jejímž cílem je povzbudit orgány, aby se zbavily veškerých hluboko uložených toxinů v těle – to způsobí jakýsi návrat k „továrnímu nastavení“ těla. Nejvhodnější a nejpřirozenější způsob detoxikace je detoxikace pomocí správného jídelníčku. Jak na přirozený detox jater?

játra
Připravte svá játra na nadcházející svátky.

Teplá voda s citronem

Začněte svůj den sklenicí teplé vody s citronovou šťávou. Přidat můžete nastrouhaný čerstvý zázvor a kávovou lžičku medu Manuka, který je vynikající pro posílení imunity.

Vynechte kávu a alkohol

Po čas detoxu zapomeňte na vaši oblíbenou kávu, čaje s vysokým obsahem kofeinu, čokoládu, alkohol a všechny jiné stimulanty, které mají za úkol vás nějakým způsobem nabudit. Pozor také na různé dietní nápoje obsahující látku aspartam.

Zvyšte příjem tekutin

Čistá voda je lékem nadevše, při detoxikaci rozhodně zvyšte její příjem. Snažte se vypít alespoň 1,5 až 2 litry denně a pokud možno pijte vodu teplou.

Pozor na cukr a mouku

Také potraviny obsahující bílý cukr a bílou mouku byste ze svého jídelníčku měli vyřadit. To samé platí pro těžká masitá jídla, jejichž alternativou mohou být ryby, vejce, tofu, quinoa, luštěniny, ořechy a semínka.

K TÉMATU  Naučte se používat ekologické čisticí prostředky. Jsou levnější a neškodí vašemu zdraví

Kravské mléko 

Potraviny vyrobené z kravského mléka nahraďte buď mlékem kozím, nebo rostlinnými mléky jako je mléko kokosové, sójové či mandlové.

Zelenina a ovoce

Vaše strava by se měla skládat z velké části ze zeleniny – takže saláty a dušená zelenina jsou naprosto ideální. Nicméně opět byste měli konzumovat zeleninu spíše tepelně upravenou, například dušenou. Rozhodně se vyhněte polotovarům, sladkému pečivu a dalším průmyslově zpracovaným potravinám.

Jak posílit játra před Vánoci?

Smiřte se s tím, že játra prostě nevycvičíte, můžete je pouze posílit – a začněte s předstihem. Asi tři týdny užívejte bylinu s názvem ostropestřec mariánský. Každý den ho snězte 4x po jedné čajové lžičce a zapijte dostatečným množstvím vody. Abyste posílili i produkci žluči, vhodná je i smetánka lékařská (kořen) či lecitin (ten napomáhá při popíjení alkoholu). Skvělým pomocníkem jsou také obyčejné ječné teplé kroupy, které do svého jídelníčku zařaďte už měsíc před Vánocemi.

pampeliška
Čaj z pampeliškového kořene je skvělý pomocník při jaterní očistě.

Vitamíny, bez kterých se játra neobejdou

Vitamín C

Je obecně známo, že vitamín C je antioxidant, který se zbavuje nahromaděných toxinů. Zejména po vydařeném večírku byste měli zvýšit jeho příjem.

Vitamín E

Silným antioxidačním účinkem se vyznačuje i vitamín E, který kromě jiného snižuje krevní tlak a brání oxidaci nenasycených tuků.

Vitamín B12

Bez tohoto vitamínu by buněčný metabolismus nemohl fungovat. Pomáhá zpracovávat bílkoviny, cukry a tuky.

Selen

Selen je látkou detoxikační, čistí játra a chrání buňky.

Abyste si svátky užili se vším všudy, je důležité jíst pravidelně. Zabráníte tak přejídání, kterému se mnozí z nás nevyhnou. Pamatujte si, že i přes Vánoce by váš jídelníček měl obsahovat přísun zeleniny a ovoce, měli byste dodržovat pitný režim a zvýšit denní dávku vlákniny. Na co byste v žádném případě neměli zapomenout, je také pohyb. Nemusíte nutně potit litry potu v tělocvičně, stačí, když se každý den půjdete alespoň na půl hodinky projít na čerstvý vzduch, což napomůže i správné funkci trávicího systému.

K TÉMATU  Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali

Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Zdroje článku:
www.webmd.com, www.hopkinsmedicine.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023
Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
O čem bude rok 2019 z hlediska „Karmy“?  O osvobození z destruktivních vzorů, které jsou pozůstatkem z dob minulých, u mnoha lidí zasahujících až do dávných časů  „patriarchátu“. Jaký je tedy váš karmický horoskop pro tento rok?
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.

Výběr článků

Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Zapomeňte na čas a peníze v místním kosmetickém salonu. Postupujte podle těchto jednoduchých receptů a nechte se hýčkat dokonalou domácí maskou na obličej. Buďte zase krásná a mějte vláčnou pleť bez jediného pupínku. Která obličejová maska je vaše nejoblíbenější?

Nepřehlédněte

Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek