Neděle , 29. 01. 2023

Otýlie

Orgánová očista: Připravte svá játra na nadcházející vánoční svátky

Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
játra
Připravte svá játra před vánočními svátky. Určitě vám za to poděkují.

25. 11. 2022

Proč jsou zdravá játra tak důležitá?

Játra jsou hned po kůži největším orgánem našeho těla, mohou vážit i přes kilo a půl. Jejich hlavní funkcí je látková výměna, jejímž úkolem je vyčistit organismus od všech nežádoucích škodlivin, zejména od alkoholu, nadbytku cukru a tuku. Játra produkují žluč, která napomáhá k lepšímu trávení tuku ve střevech.

Pro játra je velkou hrozbou přejídání se a nadměrné požívání alkoholu. Jakmile játra vypoví svou funkci, organismus jednoduše zkolabuje a může nastat smrt. Abyste předešli komplikacím, je dobré svá játra na vánoční hodování předem připravit.

Co je detoxikace?

Pod detoxikací si můžeme představit odstranění zátěže trávicího systému, jejímž cílem je povzbudit orgány, aby se zbavily veškerých hluboko uložených toxinů v těle – to způsobí jakýsi návrat k „továrnímu nastavení“ těla. Nejvhodnější a nejpřirozenější způsob detoxikace je detoxikace pomocí správného jídelníčku. Jak na přirozený detox jater?

játra
Připravte svá játra na nadcházející svátky.

Teplá voda s citronem

Začněte svůj den sklenicí teplé vody s citronovou šťávou. Přidat můžete nastrouhaný čerstvý zázvor a kávovou lžičku medu Manuka, který je vynikající pro posílení imunity.

Vynechte kávu a alkohol

Po čas detoxu zapomeňte na vaši oblíbenou kávu, čaje s vysokým obsahem kofeinu, čokoládu, alkohol a všechny jiné stimulanty, které mají za úkol vás nějakým způsobem nabudit. Pozor také na různé dietní nápoje obsahující látku aspartam.

Zvyšte příjem tekutin

Čistá voda je lékem nadevše, při detoxikaci rozhodně zvyšte její příjem. Snažte se vypít alespoň 1,5 až 2 litry denně a pokud možno pijte vodu teplou.

Pozor na cukr a mouku

Také potraviny obsahující bílý cukr a bílou mouku byste ze svého jídelníčku měli vyřadit. To samé platí pro těžká masitá jídla, jejichž alternativou mohou být ryby, vejce, tofu, quinoa, luštěniny, ořechy a semínka.

K TÉMATU  Naučte se předcházet letním potížím, vyhnete se tak těm dlouhodobým

Kravské mléko 

Potraviny vyrobené z kravského mléka nahraďte buď mlékem kozím, nebo rostlinnými mléky jako je mléko kokosové, sójové či mandlové.

Zelenina a ovoce

Vaše strava by se měla skládat z velké části ze zeleniny – takže saláty a dušená zelenina jsou naprosto ideální. Nicméně opět byste měli konzumovat zeleninu spíše tepelně upravenou, například dušenou. Rozhodně se vyhněte polotovarům, sladkému pečivu a dalším průmyslově zpracovaným potravinám.

Jak posílit játra před Vánoci?

Smiřte se s tím, že játra prostě nevycvičíte, můžete je pouze posílit – a začněte s předstihem. Asi tři týdny užívejte bylinu s názvem ostropestřec mariánský. Každý den ho snězte 4x po jedné čajové lžičce a zapijte dostatečným množstvím vody. Abyste posílili i produkci žluči, vhodná je i smetánka lékařská (kořen) či lecitin (ten napomáhá při popíjení alkoholu). Skvělým pomocníkem jsou také obyčejné ječné teplé kroupy, které do svého jídelníčku zařaďte už měsíc před Vánocemi.

pampeliška
Čaj z pampeliškového kořene je skvělý pomocník při jaterní očistě.

Vitamíny, bez kterých se játra neobejdou

Vitamín C

Je obecně známo, že vitamín C je antioxidant, který se zbavuje nahromaděných toxinů. Zejména po vydařeném večírku byste měli zvýšit jeho příjem.

Vitamín E

Silným antioxidačním účinkem se vyznačuje i vitamín E, který kromě jiného snižuje krevní tlak a brání oxidaci nenasycených tuků.

Vitamín B12

Bez tohoto vitamínu by buněčný metabolismus nemohl fungovat. Pomáhá zpracovávat bílkoviny, cukry a tuky.

Selen

Selen je látkou detoxikační, čistí játra a chrání buňky.

Abyste si svátky užili se vším všudy, je důležité jíst pravidelně. Zabráníte tak přejídání, kterému se mnozí z nás nevyhnou. Pamatujte si, že i přes Vánoce by váš jídelníček měl obsahovat přísun zeleniny a ovoce, měli byste dodržovat pitný režim a zvýšit denní dávku vlákniny. Na co byste v žádném případě neměli zapomenout, je také pohyb. Nemusíte nutně potit litry potu v tělocvičně, stačí, když se každý den půjdete alespoň na půl hodinky projít na čerstvý vzduch, což napomůže i správné funkci trávicího systému.

K TÉMATU  Máte doma sportovce? Už víte, co mu koupíte na Vánoce?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali

Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Zdroje článku:
www.webmd.com, www.hopkinsmedicine.org
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.

Nepřehlédněte

Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek