Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Žádná snídaně, sacharidy. Nejčastější mýty o hubnutí, které pletou hlavu

Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
mýty o hubnutí
Čemu v hubnutí věříme a není pravda? (foto: 123RF)

05. 07. 2021

Žádné jídlo = žádné kilogramy navíc 

Mezi nejčastější mýty o hubnutí patří to, že správné je nejíst. Vyplývá to z logiky věci – když nebude žádné jídlo, nebudou žádné další kalorie a čili ani další kilogramy. Jenže mnozí si neuvědomují, že pokud tělu odepřeme živiny pocházející z jednotlivých pokrmů, začne si dělat zásoby. Tělo se začne obávat toho, že by bylo o hladu, proto si vytvoří zásoby a uloží si je do částí těla, jež se hubnou jenom stěží.  

Naopak pravidelnost stravování je základem úspěchu. Váš jídelníček by se měl správně skládat z pěti jídel denně, které budou o menších porcích. Velmi rychle si zvykáme na pravidelný přísun živin a počítáme s ním. Najednou si nemáme tendenci tvořit zásoby.

V rodině jsme tlustí všichni, tak já nemůžu být výjimkou! 

Velmi často se na ulici setkáváme s dívkami, které jsou na první pohled obézní. I když se z několika procent skutečně jedná o ženy, které jsou nemocné a které zhubnou jenom stěží, většinou jsou to dívky, které se domnívají, že zhubnout nemohou. Zkrátka si říkají, že v rodině jsou tlustí všichni, tak ony nemohou být hubenou výjimkou.  

Geny mohou ovlivňovat bazální metabolismus i chuť k jídlu, ale v mnoha případech dědičnost nehraje žádnou roli. Je to jenom o výmluvách a lenosti. Proto, i když se ve vaší rodině nachází jen jedinci trochu při těle, se za štíhlou linií rozeběhnete a něco pro ni udělejte. Je to jenom o dostatečném pohybu, zdravém stravování a o dostatečném pitném režimu. 

Stop cukrům a sacharidům!

Když zmiňujeme mýty o hubnutí, neměli bychom zapomenout na sacharidy a cukry. Lidé chtějící zhubnout se totiž domnívají, že právě sacharidy a cukry jsou obrovské zlo a že je nutné je z jídelníčku vyřadit. Proto odstraňují z jednotlivých jídel dne jak tmavé pečivo, tak luštěniny, rýži, brambory i vysokoprocentní čokoládu.  

K TÉMATU  Jak hubnout zdravě a vyhnout se tak jo-jo efektu?

Ve skutečnosti však tělo ke svému správnému fungování potřebuje i sacharidy a cukry. I když ne v takovém množství, v jakém potřebuje například bílkoviny, ale vyžaduje je. V ideálním případě sacharidy mají tvořit dopolední pokrmy a odpolední jídla je už mají postrádat.  

Žádné snídaně = žádné zbytečné kalorie navíc 

I když se neustále mluví o tom, že snídaně je základ dne a že bychom právě na toto jídlo neměli zapomínat, přesto se mezi námi najdou jedinci, kteří nesnídají. A to jenom proto, že jsou pro ně snídaně jen dalšími zbytečnými kaloriemi navíc.  

Pokud byste zamířili k odborníkům na hubnutí nebo ke specialistům zaměřujícím se na zdravé stravování, bylo by vám řečeno, že ranní jídlo je tím nejdůležitějším jídlem dne a mělo by obsahovat až dvacet procent z denního příjmu živin. Jestliže snídaně vynecháváte, zaděláváte si na obezitu.  

Tuky jsou stejným tabu jako sacharidy a cukry 

Již bylo zmíněno, řada lidí vyhýbá cukrům a sacharidům, i když i tyto věci tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Vedle nich se najde další skupina lidí, která se zase vyhýbá tukům. Myslí si, že je to další věc znemožňují hubnutí, ale opět mluvíme o něčem, co je v přiměřeném množství zapotřebí.  

Platí však, že se musíme soustředit hlavně na rostlinné a rybí tuky. V malém množství nevadí ani živočišné tuky. 

Od šesti hodin už nejím! 

Nejčastější mýty o hubnutí ukončíme známou domněnkou, že od pěti, respektive od šesti hodin se už nemá nic sníst. Poslední jídlo dne tak připadá na zmiňovanou hodinu, která je tou poslední, kdy můžeme něco pozřít.  

Doba posledního jídla dne se však nestanovuje takto. Poslední jídlo by se mělo pozřít dvě hodiny před ulehnutím do postele. Pokud chodíte spát kolem půlnoci a pokud byste jedli naposledy v šest, jenom byste trpěli hlady a nutili své tělo k tomu, aby si dělalo zásoby do nejproblematičtějších partií těla. Pamatujte na to.  

K TÉMATU  Renée Zellweger si Oscara za roli ve snímku Judy zaslouží! Proč celé roky nenatáčela?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při dietě. Jak si správně upravit hubnutí nejen v letních měsících

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.

Nepřehlédněte

Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek