Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Žádná snídaně, sacharidy. Nejčastější mýty o hubnutí, které pletou hlavu

Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
mýty o hubnutí
Čemu v hubnutí věříme a není pravda? (foto: 123RF)

05. 07. 2021

Žádné jídlo = žádné kilogramy navíc 

Mezi nejčastější mýty o hubnutí patří to, že správné je nejíst. Vyplývá to z logiky věci – když nebude žádné jídlo, nebudou žádné další kalorie a čili ani další kilogramy. Jenže mnozí si neuvědomují, že pokud tělu odepřeme živiny pocházející z jednotlivých pokrmů, začne si dělat zásoby. Tělo se začne obávat toho, že by bylo o hladu, proto si vytvoří zásoby a uloží si je do částí těla, jež se hubnou jenom stěží.  

Naopak pravidelnost stravování je základem úspěchu. Váš jídelníček by se měl správně skládat z pěti jídel denně, které budou o menších porcích. Velmi rychle si zvykáme na pravidelný přísun živin a počítáme s ním. Najednou si nemáme tendenci tvořit zásoby.

V rodině jsme tlustí všichni, tak já nemůžu být výjimkou! 

Velmi často se na ulici setkáváme s dívkami, které jsou na první pohled obézní. I když se z několika procent skutečně jedná o ženy, které jsou nemocné a které zhubnou jenom stěží, většinou jsou to dívky, které se domnívají, že zhubnout nemohou. Zkrátka si říkají, že v rodině jsou tlustí všichni, tak ony nemohou být hubenou výjimkou.  

Geny mohou ovlivňovat bazální metabolismus i chuť k jídlu, ale v mnoha případech dědičnost nehraje žádnou roli. Je to jenom o výmluvách a lenosti. Proto, i když se ve vaší rodině nachází jen jedinci trochu při těle, se za štíhlou linií rozeběhnete a něco pro ni udělejte. Je to jenom o dostatečném pohybu, zdravém stravování a o dostatečném pitném režimu. 

Stop cukrům a sacharidům!

Když zmiňujeme mýty o hubnutí, neměli bychom zapomenout na sacharidy a cukry. Lidé chtějící zhubnout se totiž domnívají, že právě sacharidy a cukry jsou obrovské zlo a že je nutné je z jídelníčku vyřadit. Proto odstraňují z jednotlivých jídel dne jak tmavé pečivo, tak luštěniny, rýži, brambory i vysokoprocentní čokoládu.  

K TÉMATU  Barevná dieta. Jak zhubnout díky barvám? Jak mohou barvy pozitivně ovlivnit vaše křivky? Zkuste barevný jídelníček!

Ve skutečnosti však tělo ke svému správnému fungování potřebuje i sacharidy a cukry. I když ne v takovém množství, v jakém potřebuje například bílkoviny, ale vyžaduje je. V ideálním případě sacharidy mají tvořit dopolední pokrmy a odpolední jídla je už mají postrádat.  

Žádné snídaně = žádné zbytečné kalorie navíc 

I když se neustále mluví o tom, že snídaně je základ dne a že bychom právě na toto jídlo neměli zapomínat, přesto se mezi námi najdou jedinci, kteří nesnídají. A to jenom proto, že jsou pro ně snídaně jen dalšími zbytečnými kaloriemi navíc.  

Pokud byste zamířili k odborníkům na hubnutí nebo ke specialistům zaměřujícím se na zdravé stravování, bylo by vám řečeno, že ranní jídlo je tím nejdůležitějším jídlem dne a mělo by obsahovat až dvacet procent z denního příjmu živin. Jestliže snídaně vynecháváte, zaděláváte si na obezitu.  

Tuky jsou stejným tabu jako sacharidy a cukry 

Již bylo zmíněno, řada lidí vyhýbá cukrům a sacharidům, i když i tyto věci tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Vedle nich se najde další skupina lidí, která se zase vyhýbá tukům. Myslí si, že je to další věc znemožňují hubnutí, ale opět mluvíme o něčem, co je v přiměřeném množství zapotřebí.  

Platí však, že se musíme soustředit hlavně na rostlinné a rybí tuky. V malém množství nevadí ani živočišné tuky. 

Od šesti hodin už nejím! 

Nejčastější mýty o hubnutí ukončíme známou domněnkou, že od pěti, respektive od šesti hodin se už nemá nic sníst. Poslední jídlo dne tak připadá na zmiňovanou hodinu, která je tou poslední, kdy můžeme něco pozřít.  

Doba posledního jídla dne se však nestanovuje takto. Poslední jídlo by se mělo pozřít dvě hodiny před ulehnutím do postele. Pokud chodíte spát kolem půlnoci a pokud byste jedli naposledy v šest, jenom byste trpěli hlady a nutili své tělo k tomu, aby si dělalo zásoby do nejproblematičtějších partií těla. Pamatujte na to.  

K TÉMATU  Renée Zellweger si Oscara za roli ve snímku Judy zaslouží! Proč celé roky nenatáčela?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při dietě. Jak si správně upravit hubnutí nejen v letních měsících

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Máte se na pozoru, aby vás neuchvátila každoroční chřipková epidemie? To nejlepší, co se dá dělat, je nezanedbat prevenci. Jak se bránit proti chřipce?
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Toužíte pod dokonale hladkém prostředí ve vašich intimních partiích? Pravidelně se holíte a používáte nejlepší metody holení, krémy a pěny, ale stále vás obtěžují občasné pupínky vzniklé v důsledku zarostlého chloupku? Chcete se jich zbavit jednou provždy, aby vaše intimní partie byly neodolatelně hebké a hladké?
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.

Výběr článků

Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.

Nepřehlédněte

V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek