Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Záhady, nad kterými si historici lámou hlavu. Znáte je?

Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
záhady
Existují záhady, nad kterými si vědci stále lámou hlavu. (foto: 123RF)

26. 05. 2021

Pokud bychom měli zapátrat v historii, narazili bychom na celou spoustu záhad. Zatímco některé oříšky byly rozlousknuty (i když se na první pohled jevily jako nerozlousknutelné), jiné zůstaly (a stále zůstávají) tajemstvím. Na některé záhady je zkrátka i nejmodernější vědecká technika krátká.  

Dlouho ztracená Atlantida 

Milujete filmy ze světa fantasy či sci-fi? Pak jste jistě viděli řadu filmových snímků, které se zabývají tématem dlouho ztracené Atlantidy. Při sledování velkolepého filmu by vás možná ani nenapadlo, že něco z filmu je skutečné. A ono je – Atlantida skutečně patří ke ztraceným zemím. Kolem ní se však stále točí celá spousta otazníků.  

Atlantida by podle dostupných informací měla být zemí, kde se dříve nacházela velice vyspělá civilizace. Jenže tím jsme při jejím představování také u konce. Jediné informace o bájné Atlantidě totiž plynou z Platónových spisů. Podle nich měla být atlantská kultura zničena už kolem roku 9600 před naším letopočtem, kdy došlo k velké katastrofě. Od té doby se o existenci bájné země vedou dohady.  

Většina lidí je však přesvědčena o tom, že země opravdu existovala. V tomto případě dalším otazníkem zůstává, kde byla zhruba její poloha. 

ztracená atlantida
Najdete dávno ztracenou Atlantidu? (foto: 123RF)

Záhada jménem Bermudský trojúhelník 

Mezi záhady patří bezesporu i Bermudský trojúhelník, kolem kterého se dodnes točí celá spousta otazníků. Jistě jste i na toto téma viděli mnoho filmových snímků, které si pohrávají s různými výklady o tomto magickém jevu.  

Na rozdíl od bájné Atlantidy nyní přesně víme, kde by se takzvaný Bermudský trojúhelník měl nacházet. Jeho poloha má být mezi Miami na Floridě, Portorikem a Bermudami. Někdy se tomuto úkazu přezdívá také ďáblův trojúhelník, což je (bereme-li v potaz to, co se zde děje) velice trefné označení.  

K TÉMATU  Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Bermudský trojúhelník se zapsal do světa jako místo, kde se prý ztrácí lodě. Někdo je samozřejmě toho názoru, že dosavadní ztracení lodí bylo čistě náhodné. Jiní však oponují tím, že nic není náhoda. Jak jinak si vysvětlit záhadné ztracení pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger? 

Bermudský trojúhelník záhady
Jednou ze záhad je také slavný Bermudský trojúhelník. (foto: 123RF)

Kdo je vrahem Černé Dahlie? 

Abychom nezůstávali jenom u zeměpisných záhad, zmiňme si jednu, ke které došlo ve Spojených státech, konkrétně v Los Angeles. Hovoříme nyní o brutální vraždě, ke které došlo v roce 1947. Zavražděnou byla Elizabeth Short, které se jinak přezdívalo také Černá Dahlia. Její tělo se našlo v rozpůleném stavu uprostřed parku.  

Co je na tomto brutálním činu záhadou, je jedno – kdo je její vrah? Možná si říkáte, že vrah by se k tomuto hrůznému činu nikdy nepřihlásil. V době, kdy se vražda vyšetřovala, se k ní však přihlásilo rovných šedesát lidí. I přesto nikdy nebyl tento hrůzný čin objasněn.  

Záhadná pláž v Britské Kolumbii 

I když by si člověk řekl, že moderní technologie a vymoženosti, které máme nyní k dispozici, dokážou objasnit dosavadní záhady, které zůstávají stále nevysvětlitelnou záležitostí, není tomu tak. Na některé záhady je zkrátka i moderní doba krátká. Platí to i v případě záhadné pláže v Britské Kolumbii, která vyplavuje lidská chodidla.  

Možná si říkáte, že je to jako scéna z děsivého hororu, v němž řádí masový vrah a odřezává lidem jejich chodidla poté, co je brutálně zabije. Jenže toto je skutečnost, i když skutečnost, nad kterou visí celá spousta otazníků.  

Nikomu totiž dodnes není jasné, kde se chodidla na pláži vlastně berou, respektive komu patří. Nikdo doposud nezjistil, proč vyplavují pouze chodidla, a ne jiné části těl. A také je stále otázkou, jestli jsou chodidla jen následkem brutální vraždy. 

pláž Kolumbie
Navštívili jste tuto tajemnou plážt? (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

4 zajímavosti o značce Gucci, hmatatelném luxusu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek