Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Záhady, nad kterými si historici lámou hlavu. Znáte je?

Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
záhady
Existují záhady, nad kterými si vědci stále lámou hlavu. (foto: 123RF)

26. 05. 2021

Pokud bychom měli zapátrat v historii, narazili bychom na celou spoustu záhad. Zatímco některé oříšky byly rozlousknuty (i když se na první pohled jevily jako nerozlousknutelné), jiné zůstaly (a stále zůstávají) tajemstvím. Na některé záhady je zkrátka i nejmodernější vědecká technika krátká.  

Dlouho ztracená Atlantida 

Milujete filmy ze světa fantasy či sci-fi? Pak jste jistě viděli řadu filmových snímků, které se zabývají tématem dlouho ztracené Atlantidy. Při sledování velkolepého filmu by vás možná ani nenapadlo, že něco z filmu je skutečné. A ono je – Atlantida skutečně patří ke ztraceným zemím. Kolem ní se však stále točí celá spousta otazníků.  

Atlantida by podle dostupných informací měla být zemí, kde se dříve nacházela velice vyspělá civilizace. Jenže tím jsme při jejím představování také u konce. Jediné informace o bájné Atlantidě totiž plynou z Platónových spisů. Podle nich měla být atlantská kultura zničena už kolem roku 9600 před naším letopočtem, kdy došlo k velké katastrofě. Od té doby se o existenci bájné země vedou dohady.  

Většina lidí je však přesvědčena o tom, že země opravdu existovala. V tomto případě dalším otazníkem zůstává, kde byla zhruba její poloha. 

ztracená atlantida
Najdete dávno ztracenou Atlantidu? (foto: 123RF)

Záhada jménem Bermudský trojúhelník 

Mezi záhady patří bezesporu i Bermudský trojúhelník, kolem kterého se dodnes točí celá spousta otazníků. Jistě jste i na toto téma viděli mnoho filmových snímků, které si pohrávají s různými výklady o tomto magickém jevu.  

Na rozdíl od bájné Atlantidy nyní přesně víme, kde by se takzvaný Bermudský trojúhelník měl nacházet. Jeho poloha má být mezi Miami na Floridě, Portorikem a Bermudami. Někdy se tomuto úkazu přezdívá také ďáblův trojúhelník, což je (bereme-li v potaz to, co se zde děje) velice trefné označení.  

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Bermudský trojúhelník se zapsal do světa jako místo, kde se prý ztrácí lodě. Někdo je samozřejmě toho názoru, že dosavadní ztracení lodí bylo čistě náhodné. Jiní však oponují tím, že nic není náhoda. Jak jinak si vysvětlit záhadné ztracení pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger? 

Bermudský trojúhelník záhady
Jednou ze záhad je také slavný Bermudský trojúhelník. (foto: 123RF)

Kdo je vrahem Černé Dahlie? 

Abychom nezůstávali jenom u zeměpisných záhad, zmiňme si jednu, ke které došlo ve Spojených státech, konkrétně v Los Angeles. Hovoříme nyní o brutální vraždě, ke které došlo v roce 1947. Zavražděnou byla Elizabeth Short, které se jinak přezdívalo také Černá Dahlia. Její tělo se našlo v rozpůleném stavu uprostřed parku.  

Co je na tomto brutálním činu záhadou, je jedno – kdo je její vrah? Možná si říkáte, že vrah by se k tomuto hrůznému činu nikdy nepřihlásil. V době, kdy se vražda vyšetřovala, se k ní však přihlásilo rovných šedesát lidí. I přesto nikdy nebyl tento hrůzný čin objasněn.  

Záhadná pláž v Britské Kolumbii 

I když by si člověk řekl, že moderní technologie a vymoženosti, které máme nyní k dispozici, dokážou objasnit dosavadní záhady, které zůstávají stále nevysvětlitelnou záležitostí, není tomu tak. Na některé záhady je zkrátka i moderní doba krátká. Platí to i v případě záhadné pláže v Britské Kolumbii, která vyplavuje lidská chodidla.  

Možná si říkáte, že je to jako scéna z děsivého hororu, v němž řádí masový vrah a odřezává lidem jejich chodidla poté, co je brutálně zabije. Jenže toto je skutečnost, i když skutečnost, nad kterou visí celá spousta otazníků.  

Nikomu totiž dodnes není jasné, kde se chodidla na pláži vlastně berou, respektive komu patří. Nikdo doposud nezjistil, proč vyplavují pouze chodidla, a ne jiné části těl. A také je stále otázkou, jestli jsou chodidla jen následkem brutální vraždy. 

pláž Kolumbie
Navštívili jste tuto tajemnou plážt? (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  9 největších zajímavostí o filmu Top Gun

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

4 zajímavosti o značce Gucci, hmatatelném luxusu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.

Nepřehlédněte

Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek