Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Na co se připravit, pokud budete slavit Vánoce v Asii?

Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Vánoce v Asii
Vánoce v Asii vypadají jinak. Kde se budete přes svátky nejvíc cítit jako doma?

20. 12. 2022

Čím dál více lidí se o svátcích uchyluje do teplých krajin. Jednak proto, že zimu snášejí s těžkým srdcem a pak také proto, aby poznali jinou kulturu a zvyky. Na co se máte připravit, pokud budete trávit Vánoce v Asii?

Čínský Vánoční starý muž

Obyvatelé Číny Vánoce oficiálně neslaví, avšak rok od roku přibývá těch, kteří přijali západní model. Ve velkých městech a obchodních centrech se objevuje vánoční výzdoba včetně honosně nazdobených stromů. A i tady mají svého Santa Clause a Ježíška. Nese jméno Sheng Dan Lao Ren, v překladu Vánoční starý muž. Dětem naděluje dárky do punčoch, které často visí za oknem. Někteří Číňané nevynechají ani silvestrovské oslavy.

Singapuřané si dopřávají krocana

I v Singapuru se slaví Vánoce v západním duchu, ale spíše v tom americkém, tedy 25. prosince, ale večer. Lidé večeří doma nebo chodí do restaurací. K jídlu si dávají krocana s kaštanovou nádivkou a brusinkovým kompotem.

Na Filipínách slaví Vánoce podle toho, jak jim to umožní peněženka

Filipíny jsou jedinou křesťanskou zemí v celé Asii. Už na konci září najdete na pultech obchodů první vánoční stromky, ozdoby a další dekorace. Filipínci si potrpí hlavně na červenou, žlutou a modrou barvu. Od prosince se pak můžete setkat s výzdobou i na ulicích a hlavních náměstích. A dokonce tu mají i koledníky, kteří si koledují o něco sladkého na zub.

vánoce
Na Filipínách se setkáte s jakousi podobností českých Vánoc.

Na Filipínách se slaví Štědrý den jako u nás, tedy 24. prosince. Lidé chodí do kostela na vánoční mši a pak jdou chystat rodinnou večeři. Žádné tradiční menu prý ale nemají. Kupují a vaří zrovna to, co jim jejich rozpočet dovoluje. Jedinou jejich tradicí je hrnek lepivé rýže, která má značit to, že je celá rodina pohromadě. Následující den se chystají na návštěvu příbuzných anebo sami za příbuznými po celém zemi cestují.

K TÉMATU  Putovní kamínky jako český fenomén

Malajsie si na Vánoce potrpí

Malajsie je především muslimský stát, ale i zde slaví Vánoce po evropsku. Nechybí vánoční stromky, dárky ani zpívání koled. Nemají tu však Ježíška, ale Santu Clause v červeném kožichu, což vzhledem k místním tropickým teplotám působí prazvláštně.

Santa Claus na thajských plážích

Thajsko je na tom podobně jako ostatní asijské země. Sice je tu většinovým náboženstvím buddhismus, ale i tady lidé rádi slaví Vánoce. Je to přece důvod k veselí a utrácení. Pokud vyrazíte do Thajska právě v období adventu nebo Vánoc, nebuďte překvapení z toho, že se po plážích budou procházet Santa Clausové.

Vánoce v Asii
Vánoce v Asii jsou jiné.

V Japonsku milují vše lesklé a třpytivé

Japonci sice Vánoce neřadí mezi tradiční svátky, přesto jsou rok od roku oblíbenější. Japonci milují všechno lesklé a třpytivé a Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak si něčím lesklým a třpytivým vylepšit celý byt. V některých menších japonských cukrárnách dokonce najdete i vánoční cukroví. Pro Japonce je však mnohem typičtější vánoční dort, který lidé kupují 24. prosince cestou z práce. Vánoční dárky si pak dávají hlavně zamilované páry během romantické večeře v drahé restauraci. Za dárky však neutrácejí tisíce ani desítky tisíc. Vystačí si s plyšovými hračkami, rukavicemi, květinami nebo levnějšími šperky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Single na Vánoce? 11 důvodů, proč se tím nemusíte trápit

Zdroje článku:
www.chinatours.cz, zeny.iprima.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.

Nepřehlédněte

S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek