Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Na co se připravit, pokud budete slavit Vánoce v Asii?

Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Vánoce v Asii
Vánoce v Asii vypadají jinak. Kde se budete přes svátky nejvíc cítit jako doma?

20. 12. 2022

Čím dál více lidí se o svátcích uchyluje do teplých krajin. Jednak proto, že zimu snášejí s těžkým srdcem a pak také proto, aby poznali jinou kulturu a zvyky. Na co se máte připravit, pokud budete trávit Vánoce v Asii?

Čínský Vánoční starý muž

Obyvatelé Číny Vánoce oficiálně neslaví, avšak rok od roku přibývá těch, kteří přijali západní model. Ve velkých městech a obchodních centrech se objevuje vánoční výzdoba včetně honosně nazdobených stromů. A i tady mají svého Santa Clause a Ježíška. Nese jméno Sheng Dan Lao Ren, v překladu Vánoční starý muž. Dětem naděluje dárky do punčoch, které často visí za oknem. Někteří Číňané nevynechají ani silvestrovské oslavy.

Singapuřané si dopřávají krocana

I v Singapuru se slaví Vánoce v západním duchu, ale spíše v tom americkém, tedy 25. prosince, ale večer. Lidé večeří doma nebo chodí do restaurací. K jídlu si dávají krocana s kaštanovou nádivkou a brusinkovým kompotem.

Na Filipínách slaví Vánoce podle toho, jak jim to umožní peněženka

Filipíny jsou jedinou křesťanskou zemí v celé Asii. Už na konci září najdete na pultech obchodů první vánoční stromky, ozdoby a další dekorace. Filipínci si potrpí hlavně na červenou, žlutou a modrou barvu. Od prosince se pak můžete setkat s výzdobou i na ulicích a hlavních náměstích. A dokonce tu mají i koledníky, kteří si koledují o něco sladkého na zub.

vánoce
Na Filipínách se setkáte s jakousi podobností českých Vánoc.

Na Filipínách se slaví Štědrý den jako u nás, tedy 24. prosince. Lidé chodí do kostela na vánoční mši a pak jdou chystat rodinnou večeři. Žádné tradiční menu prý ale nemají. Kupují a vaří zrovna to, co jim jejich rozpočet dovoluje. Jedinou jejich tradicí je hrnek lepivé rýže, která má značit to, že je celá rodina pohromadě. Následující den se chystají na návštěvu příbuzných anebo sami za příbuznými po celém zemi cestují.

K TÉMATU  Nové studio BodyBody v centru Prahy! Karlovo náměstí je šestou lokalitou v Praze, kde bylo otevřeno fitness studio s EMS tréninkem

Malajsie si na Vánoce potrpí

Malajsie je především muslimský stát, ale i zde slaví Vánoce po evropsku. Nechybí vánoční stromky, dárky ani zpívání koled. Nemají tu však Ježíška, ale Santu Clause v červeném kožichu, což vzhledem k místním tropickým teplotám působí prazvláštně.

Santa Claus na thajských plážích

Thajsko je na tom podobně jako ostatní asijské země. Sice je tu většinovým náboženstvím buddhismus, ale i tady lidé rádi slaví Vánoce. Je to přece důvod k veselí a utrácení. Pokud vyrazíte do Thajska právě v období adventu nebo Vánoc, nebuďte překvapení z toho, že se po plážích budou procházet Santa Clausové.

Vánoce v Asii
Vánoce v Asii jsou jiné.

V Japonsku milují vše lesklé a třpytivé

Japonci sice Vánoce neřadí mezi tradiční svátky, přesto jsou rok od roku oblíbenější. Japonci milují všechno lesklé a třpytivé a Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak si něčím lesklým a třpytivým vylepšit celý byt. V některých menších japonských cukrárnách dokonce najdete i vánoční cukroví. Pro Japonce je však mnohem typičtější vánoční dort, který lidé kupují 24. prosince cestou z práce. Vánoční dárky si pak dávají hlavně zamilované páry během romantické večeře v drahé restauraci. Za dárky však neutrácejí tisíce ani desítky tisíc. Vystačí si s plyšovými hračkami, rukavicemi, květinami nebo levnějšími šperky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Single na Vánoce? 11 důvodů, proč se tím nemusíte trápit

Zdroje článku:
www.chinatours.cz, zeny.iprima.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek