Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Na co se připravit, pokud budete slavit Vánoce v Asii?

Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Vánoce v Asii
Vánoce v Asii vypadají jinak. Kde se budete přes svátky nejvíc cítit jako doma?

20. 12. 2022

Čím dál více lidí se o svátcích uchyluje do teplých krajin. Jednak proto, že zimu snášejí s těžkým srdcem a pak také proto, aby poznali jinou kulturu a zvyky. Na co se máte připravit, pokud budete trávit Vánoce v Asii?

Čínský Vánoční starý muž

Obyvatelé Číny Vánoce oficiálně neslaví, avšak rok od roku přibývá těch, kteří přijali západní model. Ve velkých městech a obchodních centrech se objevuje vánoční výzdoba včetně honosně nazdobených stromů. A i tady mají svého Santa Clause a Ježíška. Nese jméno Sheng Dan Lao Ren, v překladu Vánoční starý muž. Dětem naděluje dárky do punčoch, které často visí za oknem. Někteří Číňané nevynechají ani silvestrovské oslavy.

Singapuřané si dopřávají krocana

I v Singapuru se slaví Vánoce v západním duchu, ale spíše v tom americkém, tedy 25. prosince, ale večer. Lidé večeří doma nebo chodí do restaurací. K jídlu si dávají krocana s kaštanovou nádivkou a brusinkovým kompotem.

Na Filipínách slaví Vánoce podle toho, jak jim to umožní peněženka

Filipíny jsou jedinou křesťanskou zemí v celé Asii. Už na konci září najdete na pultech obchodů první vánoční stromky, ozdoby a další dekorace. Filipínci si potrpí hlavně na červenou, žlutou a modrou barvu. Od prosince se pak můžete setkat s výzdobou i na ulicích a hlavních náměstích. A dokonce tu mají i koledníky, kteří si koledují o něco sladkého na zub.

vánoce
Na Filipínách se setkáte s jakousi podobností českých Vánoc.

Na Filipínách se slaví Štědrý den jako u nás, tedy 24. prosince. Lidé chodí do kostela na vánoční mši a pak jdou chystat rodinnou večeři. Žádné tradiční menu prý ale nemají. Kupují a vaří zrovna to, co jim jejich rozpočet dovoluje. Jedinou jejich tradicí je hrnek lepivé rýže, která má značit to, že je celá rodina pohromadě. Následující den se chystají na návštěvu příbuzných anebo sami za příbuznými po celém zemi cestují.

K TÉMATU  Historie erotických pomůcek: Čím si naši předkové dělali „dobře”?

Malajsie si na Vánoce potrpí

Malajsie je především muslimský stát, ale i zde slaví Vánoce po evropsku. Nechybí vánoční stromky, dárky ani zpívání koled. Nemají tu však Ježíška, ale Santu Clause v červeném kožichu, což vzhledem k místním tropickým teplotám působí prazvláštně.

Santa Claus na thajských plážích

Thajsko je na tom podobně jako ostatní asijské země. Sice je tu většinovým náboženstvím buddhismus, ale i tady lidé rádi slaví Vánoce. Je to přece důvod k veselí a utrácení. Pokud vyrazíte do Thajska právě v období adventu nebo Vánoc, nebuďte překvapení z toho, že se po plážích budou procházet Santa Clausové.

Vánoce v Asii
Vánoce v Asii jsou jiné.

V Japonsku milují vše lesklé a třpytivé

Japonci sice Vánoce neřadí mezi tradiční svátky, přesto jsou rok od roku oblíbenější. Japonci milují všechno lesklé a třpytivé a Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak si něčím lesklým a třpytivým vylepšit celý byt. V některých menších japonských cukrárnách dokonce najdete i vánoční cukroví. Pro Japonce je však mnohem typičtější vánoční dort, který lidé kupují 24. prosince cestou z práce. Vánoční dárky si pak dávají hlavně zamilované páry během romantické večeře v drahé restauraci. Za dárky však neutrácejí tisíce ani desítky tisíc. Vystačí si s plyšovými hračkami, rukavicemi, květinami nebo levnějšími šperky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Single na Vánoce? 11 důvodů, proč se tím nemusíte trápit

Zdroje článku:
www.chinatours.cz, zeny.iprima.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Správná velikost podprsenky dokáže s vaším tělem divy. Pozvedne vaše prsa, zeštíhlí pas a bude se vám lépe dýchat. Jak si změříte velikost prsou a poznáte, že vám prádlo dobře sedí?
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Vlastnoručně vyrobený módní doplněk? Praktická háčkovaná kabelka vypadá šmrncovně a až jí opatříte zapínáním a crossbody popruhem, nikdo vám neuvěří, že je to vaše práce!
Není krém jako krém. Existuje rozdíl mezi tím, jaké krémy používáte na suchou, citlivou nebo mastnou pleť. Každá pokožka potřebuje něco jiného. Platí to i pro krémy určené pro denní a noční péči. Každý z nich plní úplně jiné úkoly. Jaký?
Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Výběr článků

Tváří se jako svatoušci, ale přitom se ve volných chvílích dívají na porno videa. O kom je řeč? No přeci o většině naší mužské populace.
Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.

Nepřehlédněte

Herečka Courteney Cox, známá především díky své roli Moniky Gellerové v kultovním seriálu Přátelé, oslavila své 60. narozeniny. Oslava proběhla v úzkém rodinném kruhu a herečka se podělila o některé momenty na svých sociálních sítích. Courteney Cox stále září, což potvrzují její fanoušci po celém světě. Kariéra
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek