Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
meditace
Udělejte si z Vánoc opět svátky klidu a pohody díky relaxačním cvičením.

15. 12. 2022

Stres se postupně projeví na každém z nás, i přesto, že někdo s ním umí pracovat, a jiný ne. Vánoční období a konec roku jsou ideální dobou, abyste svému tělu a mysli od všech starostí a trápení ulevili. Relaxační cvičení, dechová cvičení, meditace. To vše jsou ideální způsoby.

Rozdýchejte vánoční shon

Dechová cvičení fungují na principu řízeného dýchání, díky čemuž tak snižují krevní tlak, zmírňují stres a přináší pocit klidu. Zde vám přinášíme ta nejvíce uklidňující:

  1. Rovnoměrné dýchání – Toto cvičení se zaměřuje na potíže s usínáním. Nádechy a výdechy provádějte nosem, nadechněte se, počítejte do 4, vydechněte a opět počítejte do 4. Provádějte několikrát za sebou.
  2. Brániční dech – Mnoho z nás si neuvědomuje, jak těžké je korigovat dýchání. Nádechy, kdy se zvedá bránice, patří mezi nejúčinnější v boji proti stresu.
  3. Zářící lebka – V zimním období trpíme na nedostatek sluníčka, s čímž je také spojena únava a snížená energie. S tímto problémem však pomůže relaxační cvičení zvané „zářící lebka“, které zahání únavu a podporuje myšlení. Principem je silný nosní výdech, při kterém zatáhnete břišní svaly.

Vánoční meditace aneb meditace radosti

Člověk by řekl, že během vánočních svátků se bude všude setkávat s radostí a pozitivní náladou. Ovšem pravdou je, že mnoho lidí je právě kvůli Vánocům vyčerpaných a unavených. Naštěstí existuje meditace, která dokáže odbourat vlivy okolí a vy díky ní konečně pocítíte tu radost a vánoční veselí.

Pro jakoukoliv meditaci je důležité si najít vhodné místo. To by mělo být klidné, kde vás nikdo a nic nebude vyrušovat. Sedněte si do vzpřímené polohy, zavřete oči, zhluboka se nosem nadechněte a zase ústy vydechněte. Následuje pět hlubokých nádechů, při kterých byste si měli všímat toho, jak se cítíte, možná budete muset najít pohodlnější polohu sedu. Po celou dobu byste se měli zaměřit na váš hrudník, jak se zvedá a zase klesá.

Vánočně laděná motivace

Meditace vděčnosti

Vánoční svátky jsou časem, kdy mnoho z nás začne přemýšlet o svém životě. Díky této meditaci zjistíte, za co skutečně vděčíte a jak vděčnost projevit.

K TÉMATU  Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.

Důležité je opět klidné místo (ideálně venku na sluníčku nebo vedle hřejivých kamen), kde se posaďte vzpřímeně. Následuje série hlubokých nádechů, kdy se nadechnete nosem dovnitř a ústy zase vydechnete. Oči mějte lehce zavřené a soustřeďte se na rytmické dýchání. Pokud sedíte tam, kde sálá teplo, všimněte si pocitu, jako by vás teplo objalo a rozpustilo nepříjemný chlad. Zhluboka dýchejte a užívejte si žár proudící vaším tělem.

Vzpomeňte si na radostné chvilky

Na řadu přichází myšlenky, které potřebujete zklidnit. Ty se snažte seskupit do pomyslného seznamu, pěkně za sebou. Snažte se si vybavit nějakou radostnou historku z minulosti, kde jste skutečně radost cítili. Důležité jsou detaily toho okamžiku, díky nimž se vám celá historka promítne jako film. Cítíte ty emoce a vůně, které danou chvíli doprovázely? Vybavíte si okolní zvuky?

Vydržte u vzpomínky nějakou chvíli, poté ty stejné pocity přeneste do představy něčeho hezkého, co byste s někým určitým chtěli zažít. Následuje 10 hlubokých nádechů a posledním výdechem vyšlete svou radost do okolí. Než zcela otevřete oči, seďte malou chvíli tiše a svou nabitou radost si užijte. Čím více budete tuto meditaci provádět, tím lépe budete zvládat stres a pochmurnou náladu.

Objevte v sobě talent

Teď jsou na řadě myšlenky, které by vám měly napovědět, co vám život zrovna dnes dal. Za co jste vděční právě teď? Ať už to je něco hmotného, nebo pouze to, že tu můžete být. Uvědomte si, jak dobře se ve skutečnosti máte, že máte vodu, jídlo, teplé oblečení, elektřinu, domov, přátele a rodinu, a také to nejcennější, zdraví. Vzpomeňte si také na osoby, které jsou součástí vašeho života, byť byste si na ně za normálních okolností nevzpomněli – prodavač, u kterého si kupujete každé ráno svačinu, řidič MHD, který vás vozí do práce apod.

K TÉMATU  DIY: Šišky borovice jako malé vánoční stromečky. Vytvořte si krásné vlastnoruční dekorace!

Uvědomte si, co se odehrálo v posledním roce a za co můžete být vděční, co jste se nového naučili a jaký jste projevili talent. Zaměřte svou mysl na určitou věc, událost, na kterou se v budoucnu těšíte. Následně přemýšlejte o něčem, co ve vás vyvolá emoce plné smíchu a všímejte si toho, jak tyto emoce proudí celým vaším tělem. Jakmile budete s meditací končit, párkrát se zhluboka nadechněte, sesumírujte si své pocity, a hlavně neposuzujte.

Jóga odpuštění

Abyste do nového roku vstoupili o něco lehčí, s méně starostmi, měli byste za sebou nechat být věci, které v sobě už držet nechcete. V tom vám pomůže jóga odpuštění, jejímž cílem je odpustit ne někomu druhému, ale pustit ze sebe to, na co už nechceme myslet, abychom v sobě měli mnohem více místa pro něco hezčího. Jak se to říká: „Pryč se starým, dovnitř s novým.”

Relaxační hudba

Celou atmosféru meditace či nějakého cvičení můžete podpořit pomocí relaxační hudby. Nechte koledy vypnuté, ty by vám zbytečně připomínaly stresující vánoční svátky. Dejte přednost něčemu, co vás uvede do klidného stavu, ideální jsou například zvuky pralesa, deště, velryby. To, že relaxační hudba má pozitivní vliv dokazují i malé děti, které zbožňují tzv. bílý šum, například zvuky vysavače nebo fénu. Relaxační hudba vám pomůže načerpat energii, pomocí ní se tak snáze připravíte na kvalitní spánek, díky kterému si dobijete baterky na další den.

Pravidelnými meditacemi se dostanete do pohody, která je během vánočních svátků nezbytná. Svou vděčnost a radost budete pak přenášet pozitivně i na ostatní lidi kolem vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zahřejte si tělo relaxační koupelí. Přinášíme tipy na nejlepší uvolnění

Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Zdroje článku:
www.chopra.com, www.insighttimer.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek