Neděle , 04. 12. 2022

Svatoslav

6 měst, kam na prodloužený víkend po Evropě

Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
prodloužený víkend
Pár dní stačí, abyste nasáli atmosféru jiných měst a vrátili se odpočatí.

15. 04. 2022

Strávit jarní prodloužený víkend samozřejmě můžete tady v Čechách, ale když nemáte moc času, občas dokáže prostá změna atmosféry a jiné kultury divy. Navíc pokud vychytáte levné letenky či ubytování, vyjde vás takový výlet na pár korun.

Paříž

Říká se jí město lásky, ale ve skutečnosti je to město, v němž si vystačíte klidně i sama se sebou. Procházejte se po Louveru, Champs Elysées, Centre Pompidou nebo umělecké čtvrti Montmatre, a budete se cítit jako v sedmém nebi.

Ať vejdete do jakékoliv pekárny, vždycky se vám dostane nadýchaného a křupavého croissantu. Ať vejdete do jakékoliv vinárny a objednáte si červené víno, nikdy nešlápnete vedle.

Projděte se kolem Seiny až k Eiffelově věži a užívejte si každý okamžik. Jste v jednom z nejkrásnějších evropských měst, možná v jednom z nejkrásnějších na světě.

Že nemáte peníze na to, abyste chodila do pařížských restaurací? Ale to přece vůbec nevadí. Klidně si nakupte sýry a nakládané slávky v supermarketu (věřte, že obojí v té nejvyšší kvalitě stojí méně peněz než u nás), posaďte se na schody pod Montmartre a užijete si prodloužený víkend v Paříži úplně stejně, jako kdybyste navštívila všechny vyhlášené pařížské restaurace.

Budapešť

Budapešť je charakteristická zejména takzvanými ruin pubs. Jde o hospody, bary či snad kluby, které vznikly v opuštěných budovách nebo průmyslových halách. Jsou ale natolik originální a dýchnou na vás takovou zvláštní atmosférou, že je nebudete chtít opustit.

I Budapešť se pyšní dobrým vínem a především skvělým jídlem. Toto město rozhodně nesmíte opustit bez toho, aniž byste ochutnala maďarský perkelt, paprikáš nebo langoš.

Berlín

Berlín je město, kterému vládnou mladí lidé. Za vidění stojí nejenom East Side Gallery neboli Berlínská zeď či Alexander Platz nebo PotsDammer Platz, ale především čtvrť Kreuzberg plný street artu, malebných kaváren a hospůdek a barevných domů. Díky tomu si budete připadat jako ve Středomoří.

Berlín
V Berlíně ožijete, je to město mladých lidí.

Rozhodně nevynechejte ani Friedrichshain rozkládající se na břehu řeky Spréva. Tato čtvrt ležící ve východní části Berlína, jen kousek od East Side Gallery, má čistě punkovou, alternativní atmosféru. Třída Kal-Marx-Allee je zase lemována domy sovětské éry. Co je v ní ovšem nejzajímavější? Především restaurace a bary v opuštěných domech a halách, kde se podává nejenom dobré pivo a víno, ale také skvělé pouliční jídlo, a to rozhodně ne jen německé.

Berlín
Berlín je drsný, ale krásný.

Berlín ovšem doporučujeme navštěvovat od jara do podzimu, a to zejména z toho důvodu, že tu neustále fouká a v zimních měsících tu bývá neskutečná zima. Na prodloužený víkend značka ideál.

K TÉMATU  Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Vratislav

Že na Polsku není nic zajímavého? Ale to je obrovský omyl. Wroclav neboli Vratislav je malebné městečko v jihozápadním Polsku, sídlo Dolnoslezského vojvodství, kde najdete útulné hospůdky, restaurace i bary.

Polsko
Napadlo vás někdy, udělat si výlet do Polska?

Projdete ho za jeden nebo dva dny, ale vydržela byste tu klidně celý týden. A co byste si měla z Polska odvézt především? Samozřejmě že karamelové bonbóny zvané Krówki, na kterých je zobrazena typická strakatá holštýnská kráva.

Lisabon

Lisabon je město mnoha divů i náročných fyzických výkonů. V Lisabonu to zkrátka žije. Můžete být vzhůru dvacet čtyři hodin denně a rozhodně se nudit nebudete, obzvlášť v případě, že sem jedete jen na prodloužený víkend. Zároveň se tu ale můžete hodně fyzicky vyčerpat.

Lisabon je hornaté město, než ujdete jediný kilometr, budete muset jít třikrát do kopce a pak zase z kopce. Lisabon sice není u moře, ale vlakem se během pár desítek minut dostanete do Cascais, k Atlantskému oceánu, kde si můžete vychutnat mořský vzduch plnými doušky.

A když už budete v Lisabonu, určitě zavítejte také do lisabonské čtvrti Belém, a to proto, že tu najdete nejvyhlášenější cukrárnu na světě – Pastéis de Belém, kde si můžete zakoupit Pastel de nata, nejpopulárnější zákusek na světě. Pastel de nata jsou portugalské koláčky plněné neuvěřitelně chutným žloutkovým krémem.

Kodaň

Kodaň je minimalistické město, které vás na prodloužený víkend nadchne nejenom z hlediska architektury, ale také malebných obchůdků plných knih, plátěných tašek a udržitelných, ekologických věcí. Kodaň je navíc multikulturní město, kde si dosyta užijete atmosféru klasické Evropy, ale také trochu arabské kultury, a to zejména díky množství arabských bister, která se předhání v nejlepším falafelu a gyrosu.

Kromě toho se v Kodani nachází čtvrť jménem Christiania, kde je zdánlivě dovolené téměř všechno. Christianii se také říká Freetown, zejména díky otevřenému obchodu s konopím. Ano, marihuanu tu koupíte tak snadno jako například kolu, víno nebo vodu. Stejně snadno tu koupíte i hašiš.

Dánsko
Christiania je místo, kde můžete skoro cokoliv.

Tato čtvrť položila své základy v roce 1971. Jejími zakladateli byla kodaňská takzvaně okrajová společnost, která si v Christianii zřídila squat v bývalém vojenském komplexu. Že byste se do takové čtvrti báli vstoupit? Ale kdepak. Chodí do ní na odpolední procházky i maminky s kočárky.

K TÉMATU  Zpožděný nebo zmeškaný let. Kdy máte nárok na kompenzaci? Odborník radí, jak se v takové situaci chovat a co vám náleží!

Je tu naprosto bezpečno, nebo alespoň tak bezpečno jako ve dne na Václavském náměstí v Praze. Nemusíte se proto ničeho bát. Můžete tu postát, posedět, pojíst, popít nebo jen tak se procházet, ale zklamaní odsuď rozhodně neodejdete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek