Úterý , 04. 10. 2022

František

Minisérie Guru, sexuální násilí schované za terapii

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
guru
Guru otevírá téma sexuálního násilí. (foto: instagram)

03. 03. 2022

Minisérie Guru byla natočena speciálně pro streamovací službu Voyo a vypráví příběh mladé ženy, matky, která hledala útěchu a pomoc. Ale dočkala se trpkého zklamání a sexuálního násilí, což jí obrátilo život vzhůru nohama. V seriálu excelují zejména české herečky v čele s Annou Fialovou a Zuzanou Stivínovou – a určitě má smysl jej zhlédnout.

Kdo byl guru Jára

Celá minisérie je natočená podle skutečných událostí, které otřásly českou veřejností. Příběh se skutečných faktů snaží co nejvěrněji držet, jména zneužitých žen jsou ale samozřejmě pozměněná. Jaroslav Dobeš, který si přezdíval guru Jára nebo Óm Nadsamec, se živil jako spisovatel a duchovní mistr tantry. Známý byl tím, že se svými klientkami měl sexuální styk, ke kterému mělo docházet v rámci jeho speciální duchovní terapie.

Šlo o takzvané „odháčkování“. Právě sexuální akt měl ženy zbavit „háčků“, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Od roku 2007 se ale guru Jára dostal do hledáčku policie, když byl obviněný ze sexuálního zneužívání svých klientek. Pomáhat mu měla spolupracovnice Barbora Plášková.

Oba společně ale před spravedlností utekli na Filipíny, kde je v roce 2015 zatkla místní policie. Jaroslav Dobeš je dodnes ve filipínské vazební věznici a Česká republika se snaží o jeho vydání, čeká tu na něj totiž trest odnětí svobody. Zlínský soud jej nepravomocně odsoudil v roce 2018 za znásilnění šesti žen na 5,5 roku za mřížemi.

Proč byste minisérii Guru měli vidět

Pokud hledáte inspiraci na nějaký skutečně dobrý televizní pořad, určitě zhlédněte právě minisérii Guru. Společně na ní spolupracovala již osvědčená dvojice. Režisér Biser Arichtev a scénárista Jan Coufal, ti už dohromady natočili také seriály První republika a Kukačky. V hlavních rolích pak excelují například herečka Anna Fialová, jako jedna ze zneužitých klientek a v roli vyšetřovatelky se představila skvělá Zuzana Stivínová.

K TÉMATU  Originální a stylové módní doplňky. Vyrobte si je doma během chvíle
trailer k miniserii Guru

Vojtěch Kotek jako Guru je také přesvědčivý, ale jeho postava není pro minisérii stěžejní, spíše vedlejší. I když samozřejmě se o jeho praktiky celý příběh opírá. Sledujeme hlavně příběh mladé matky, která bojuje o dítě, a po zneužití údajným léčitelem se dostává do ještě těžší životní situace.

Příběh poukazuje na téma sexuálního násilí

Minisérii Guru můžeme spíše vnímat jako příběh o ženách, které se ocitly v té nejtěžší životní situaci. Snaží se tedy zejména poukázat na problém sexuálního násilí jako takového. V dnešní době jde stejně o velmi ožehavé téma.

Mladá maminka Alice, kterou ztvárnila právě Anna Fialová, se obrací na policii s tím, že byla sexuálně zneužita. Stala se jednou z obětí. Do kurzu, kterou guru Jára vedl, přišla, protože za sebou měla velmi těžké životní období, z něhož se potřebovala dostat. Dále příběh sleduje právě její soukromí, boj o dceru s bývalým partnerem i samotný případ znásilnění. Policie jí ale příliš nevěří, a navíc nemá dostatek důkazů.

Právě tohle řadu žen, které se obětí sexuálního násilí stanou, vede k tomu, aby si své zkušenosti nechaly pro sebe. Násilníkům to projde, protože ženy se bojí nebo stydí mluvit, nikdo jim nevěří, a to zejména pokud skutečné hmatatelné důkazy chybí. A i právě na tento problém se snaží minisérie Guru upozornit. To ze seriálu dělá ještě zajímavější projekt, který určitě stojí za to vidět.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podvodník z Tinderu: Simon Leviev vylákal miliony, proslavil ho Netflix

Survivor po Česku aneb jak se kazí jedna z nejpopulárnějších reality show světa

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.

Nepřehlédněte

Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek