Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Minisérie Guru, sexuální násilí schované za terapii

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
guru
Guru otevírá téma sexuálního násilí. (foto: instagram)

03. 03. 2022

Minisérie Guru byla natočena speciálně pro streamovací službu Voyo a vypráví příběh mladé ženy, matky, která hledala útěchu a pomoc. Ale dočkala se trpkého zklamání a sexuálního násilí, což jí obrátilo život vzhůru nohama. V seriálu excelují zejména české herečky v čele s Annou Fialovou a Zuzanou Stivínovou – a určitě má smysl jej zhlédnout.

Kdo byl guru Jára

Celá minisérie je natočená podle skutečných událostí, které otřásly českou veřejností. Příběh se skutečných faktů snaží co nejvěrněji držet, jména zneužitých žen jsou ale samozřejmě pozměněná. Jaroslav Dobeš, který si přezdíval guru Jára nebo Óm Nadsamec, se živil jako spisovatel a duchovní mistr tantry. Známý byl tím, že se svými klientkami měl sexuální styk, ke kterému mělo docházet v rámci jeho speciální duchovní terapie.

Šlo o takzvané „odháčkování“. Právě sexuální akt měl ženy zbavit „háčků“, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Od roku 2007 se ale guru Jára dostal do hledáčku policie, když byl obviněný ze sexuálního zneužívání svých klientek. Pomáhat mu měla spolupracovnice Barbora Plášková.

Oba společně ale před spravedlností utekli na Filipíny, kde je v roce 2015 zatkla místní policie. Jaroslav Dobeš je dodnes ve filipínské vazební věznici a Česká republika se snaží o jeho vydání, čeká tu na něj totiž trest odnětí svobody. Zlínský soud jej nepravomocně odsoudil v roce 2018 za znásilnění šesti žen na 5,5 roku za mřížemi.

Proč byste minisérii Guru měli vidět

Pokud hledáte inspiraci na nějaký skutečně dobrý televizní pořad, určitě zhlédněte právě minisérii Guru. Společně na ní spolupracovala již osvědčená dvojice. Režisér Biser Arichtev a scénárista Jan Coufal, ti už dohromady natočili také seriály První republika a Kukačky. V hlavních rolích pak excelují například herečka Anna Fialová, jako jedna ze zneužitých klientek a v roli vyšetřovatelky se představila skvělá Zuzana Stivínová.

K TÉMATU  28 vychytávek, jak udržet vaši domácnost křišťálově čistou za méně než 15 minut! Nevěříte?
trailer k miniserii Guru

Vojtěch Kotek jako Guru je také přesvědčivý, ale jeho postava není pro minisérii stěžejní, spíše vedlejší. I když samozřejmě se o jeho praktiky celý příběh opírá. Sledujeme hlavně příběh mladé matky, která bojuje o dítě, a po zneužití údajným léčitelem se dostává do ještě těžší životní situace.

Příběh poukazuje na téma sexuálního násilí

Minisérii Guru můžeme spíše vnímat jako příběh o ženách, které se ocitly v té nejtěžší životní situaci. Snaží se tedy zejména poukázat na problém sexuálního násilí jako takového. V dnešní době jde stejně o velmi ožehavé téma.

Mladá maminka Alice, kterou ztvárnila právě Anna Fialová, se obrací na policii s tím, že byla sexuálně zneužita. Stala se jednou z obětí. Do kurzu, kterou guru Jára vedl, přišla, protože za sebou měla velmi těžké životní období, z něhož se potřebovala dostat. Dále příběh sleduje právě její soukromí, boj o dceru s bývalým partnerem i samotný případ znásilnění. Policie jí ale příliš nevěří, a navíc nemá dostatek důkazů.

Právě tohle řadu žen, které se obětí sexuálního násilí stanou, vede k tomu, aby si své zkušenosti nechaly pro sebe. Násilníkům to projde, protože ženy se bojí nebo stydí mluvit, nikdo jim nevěří, a to zejména pokud skutečné hmatatelné důkazy chybí. A i právě na tento problém se snaží minisérie Guru upozornit. To ze seriálu dělá ještě zajímavější projekt, který určitě stojí za to vidět.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podvodník z Tinderu: Simon Leviev vylákal miliony, proslavil ho Netflix

Survivor po Česku aneb jak se kazí jedna z nejpopulárnějších reality show světa

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.
Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Zkoušíme zahnat blbou pachuť dnešní doby pohybem. Když budeme sedět na gauči jako bábovky a sledovat špatné zprávy, rozhodně vám dobře nebude. Čas, který nyní máme, je třeba využít pro dobro věci.
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
Tenhle batoh odolá dešti i polití, a proti krádežím v davu nebo hromadné dopravě je také imunní. Praktické zavazadlo usnadňuje život ve městě i na výletě. Vnitřní prostor, kapsy i kapsičky vymýšlel evidentně někdo, kdo má s chozením s ruksakem na zádech bohaté zkušenosti.
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?

Výběr článků

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Prostě jste to přehnala se sluníčkem. Samozřejmě neplánovaně. Voda šplouchala a vy jste usnula na lehátku a teď je vaše pleť totálně zrudlá a spálená. Jak jí pomoci? Jestliže nemáte po ruce speciální poopalovací péči, zkuste domácí zdroje.

Nepřehlédněte

Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek