Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Minisérie Guru, sexuální násilí schované za terapii

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
guru
Guru otevírá téma sexuálního násilí. (foto: instagram)

03. 03. 2022

Minisérie Guru byla natočena speciálně pro streamovací službu Voyo a vypráví příběh mladé ženy, matky, která hledala útěchu a pomoc. Ale dočkala se trpkého zklamání a sexuálního násilí, což jí obrátilo život vzhůru nohama. V seriálu excelují zejména české herečky v čele s Annou Fialovou a Zuzanou Stivínovou – a určitě má smysl jej zhlédnout.

Kdo byl guru Jára

Celá minisérie je natočená podle skutečných událostí, které otřásly českou veřejností. Příběh se skutečných faktů snaží co nejvěrněji držet, jména zneužitých žen jsou ale samozřejmě pozměněná. Jaroslav Dobeš, který si přezdíval guru Jára nebo Óm Nadsamec, se živil jako spisovatel a duchovní mistr tantry. Známý byl tím, že se svými klientkami měl sexuální styk, ke kterému mělo docházet v rámci jeho speciální duchovní terapie.

Šlo o takzvané „odháčkování“. Právě sexuální akt měl ženy zbavit „háčků“, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Od roku 2007 se ale guru Jára dostal do hledáčku policie, když byl obviněný ze sexuálního zneužívání svých klientek. Pomáhat mu měla spolupracovnice Barbora Plášková.

Oba společně ale před spravedlností utekli na Filipíny, kde je v roce 2015 zatkla místní policie. Jaroslav Dobeš je dodnes ve filipínské vazební věznici a Česká republika se snaží o jeho vydání, čeká tu na něj totiž trest odnětí svobody. Zlínský soud jej nepravomocně odsoudil v roce 2018 za znásilnění šesti žen na 5,5 roku za mřížemi.

Proč byste minisérii Guru měli vidět

Pokud hledáte inspiraci na nějaký skutečně dobrý televizní pořad, určitě zhlédněte právě minisérii Guru. Společně na ní spolupracovala již osvědčená dvojice. Režisér Biser Arichtev a scénárista Jan Coufal, ti už dohromady natočili také seriály První republika a Kukačky. V hlavních rolích pak excelují například herečka Anna Fialová, jako jedna ze zneužitých klientek a v roli vyšetřovatelky se představila skvělá Zuzana Stivínová.

K TÉMATU  Špatný den v práci? Může to být mnohem horší. Tohle vám zvedne náladu
trailer k miniserii Guru

Vojtěch Kotek jako Guru je také přesvědčivý, ale jeho postava není pro minisérii stěžejní, spíše vedlejší. I když samozřejmě se o jeho praktiky celý příběh opírá. Sledujeme hlavně příběh mladé matky, která bojuje o dítě, a po zneužití údajným léčitelem se dostává do ještě těžší životní situace.

Příběh poukazuje na téma sexuálního násilí

Minisérii Guru můžeme spíše vnímat jako příběh o ženách, které se ocitly v té nejtěžší životní situaci. Snaží se tedy zejména poukázat na problém sexuálního násilí jako takového. V dnešní době jde stejně o velmi ožehavé téma.

Mladá maminka Alice, kterou ztvárnila právě Anna Fialová, se obrací na policii s tím, že byla sexuálně zneužita. Stala se jednou z obětí. Do kurzu, kterou guru Jára vedl, přišla, protože za sebou měla velmi těžké životní období, z něhož se potřebovala dostat. Dále příběh sleduje právě její soukromí, boj o dceru s bývalým partnerem i samotný případ znásilnění. Policie jí ale příliš nevěří, a navíc nemá dostatek důkazů.

Právě tohle řadu žen, které se obětí sexuálního násilí stanou, vede k tomu, aby si své zkušenosti nechaly pro sebe. Násilníkům to projde, protože ženy se bojí nebo stydí mluvit, nikdo jim nevěří, a to zejména pokud skutečné hmatatelné důkazy chybí. A i právě na tento problém se snaží minisérie Guru upozornit. To ze seriálu dělá ještě zajímavější projekt, který určitě stojí za to vidět.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podvodník z Tinderu: Simon Leviev vylákal miliony, proslavil ho Netflix

Survivor po Česku aneb jak se kazí jedna z nejpopulárnějších reality show světa

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.

Nepřehlédněte

Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek