Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Minisérie Guru, sexuální násilí schované za terapii

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
guru
Guru otevírá téma sexuálního násilí. (foto: instagram)

03. 03. 2022

Minisérie Guru byla natočena speciálně pro streamovací službu Voyo a vypráví příběh mladé ženy, matky, která hledala útěchu a pomoc. Ale dočkala se trpkého zklamání a sexuálního násilí, což jí obrátilo život vzhůru nohama. V seriálu excelují zejména české herečky v čele s Annou Fialovou a Zuzanou Stivínovou – a určitě má smysl jej zhlédnout.

Kdo byl guru Jára

Celá minisérie je natočená podle skutečných událostí, které otřásly českou veřejností. Příběh se skutečných faktů snaží co nejvěrněji držet, jména zneužitých žen jsou ale samozřejmě pozměněná. Jaroslav Dobeš, který si přezdíval guru Jára nebo Óm Nadsamec, se živil jako spisovatel a duchovní mistr tantry. Známý byl tím, že se svými klientkami měl sexuální styk, ke kterému mělo docházet v rámci jeho speciální duchovní terapie.

Šlo o takzvané „odháčkování“. Právě sexuální akt měl ženy zbavit „háčků“, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Od roku 2007 se ale guru Jára dostal do hledáčku policie, když byl obviněný ze sexuálního zneužívání svých klientek. Pomáhat mu měla spolupracovnice Barbora Plášková.

Oba společně ale před spravedlností utekli na Filipíny, kde je v roce 2015 zatkla místní policie. Jaroslav Dobeš je dodnes ve filipínské vazební věznici a Česká republika se snaží o jeho vydání, čeká tu na něj totiž trest odnětí svobody. Zlínský soud jej nepravomocně odsoudil v roce 2018 za znásilnění šesti žen na 5,5 roku za mřížemi.

Proč byste minisérii Guru měli vidět

Pokud hledáte inspiraci na nějaký skutečně dobrý televizní pořad, určitě zhlédněte právě minisérii Guru. Společně na ní spolupracovala již osvědčená dvojice. Režisér Biser Arichtev a scénárista Jan Coufal, ti už dohromady natočili také seriály První republika a Kukačky. V hlavních rolích pak excelují například herečka Anna Fialová, jako jedna ze zneužitých klientek a v roli vyšetřovatelky se představila skvělá Zuzana Stivínová.

K TÉMATUCvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno
trailer k miniserii Guru

Vojtěch Kotek jako Guru je také přesvědčivý, ale jeho postava není pro minisérii stěžejní, spíše vedlejší. I když samozřejmě se o jeho praktiky celý příběh opírá. Sledujeme hlavně příběh mladé matky, která bojuje o dítě, a po zneužití údajným léčitelem se dostává do ještě těžší životní situace.

Příběh poukazuje na téma sexuálního násilí

Minisérii Guru můžeme spíše vnímat jako příběh o ženách, které se ocitly v té nejtěžší životní situaci. Snaží se tedy zejména poukázat na problém sexuálního násilí jako takového. V dnešní době jde stejně o velmi ožehavé téma.

Mladá maminka Alice, kterou ztvárnila právě Anna Fialová, se obrací na policii s tím, že byla sexuálně zneužita. Stala se jednou z obětí. Do kurzu, kterou guru Jára vedl, přišla, protože za sebou měla velmi těžké životní období, z něhož se potřebovala dostat. Dále příběh sleduje právě její soukromí, boj o dceru s bývalým partnerem i samotný případ znásilnění. Policie jí ale příliš nevěří, a navíc nemá dostatek důkazů.

Právě tohle řadu žen, které se obětí sexuálního násilí stanou, vede k tomu, aby si své zkušenosti nechaly pro sebe. Násilníkům to projde, protože ženy se bojí nebo stydí mluvit, nikdo jim nevěří, a to zejména pokud skutečné hmatatelné důkazy chybí. A i právě na tento problém se snaží minisérie Guru upozornit. To ze seriálu dělá ještě zajímavější projekt, který určitě stojí za to vidět.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podvodník z Tinderu: Simon Leviev vylákal miliony, proslavil ho Netflix

Survivor po Česku aneb jak se kazí jedna z nejpopulárnějších reality show světa

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek