Pondělí , 04. 07. 2022

Prokop

Výbavička pro miminko. Na co byste měly myslet?

25. 09. 2017

Přemýšlíte, kdy začít zařizovat dětský pokoj a kupovat výbavičku? Máte obavy, že začnete moc pozdě, či naopak „blázníte“ moc brzo? Všude je tolik věcí a vy máte obavy, že koupíte plno zbytečností? Poradíme vám, kdy začít, co koupit, na čem se dá šetřit a na čem rozhodně ne.  Nejvhodnější je začít po ukončení třetího měsíce těhotenství. V tuto dobu se totiž výrazně sníží riziko spontánního potratu.

Dětský pokojíček

  1. V prvních měsících miminko nepotřebuje vlastní místnost. Nejdůležitější je, aby vás měl nablízku. Proto postačí vyhrazený prostor v pokoji, nejlépe ve vaší ložnici.
  2. Místnost by měla být klidná, dobře větratelná, okna by ale neměla směřovat do silnice či jiného hlučného nebo prašného prostředí. Na okno dejte žaluzie nebo barevný závěs, aby sluníčko či světla aut nerušily spánek vašeho pokladu.
  3. Vhodným pomocníkem při péči o miminko je decentní osvětlení, např. lampička. V noci vám umožní postarat se o miminko. Jeho neoslní a tudíž se neprobere ze spánku.
  4. Zařizujete-li pokojík, volte teplé a jemné barvy. Pokud ho budete natírat, nezapomeňte to udělat v dostatečném předstihu před příchodem z porodnice. Určitě nechcete, aby váš drobeček dýchal výpary z barev.
  5. Pokud jsou další členové domácnosti zvyklí doma kouřit, budou si muset najít jiné místo. A nebo úplně přestat, pokud nechtějí „vonět“ miminku po nikotinu.

Přebalovací pult

  1. Oceníte ho jako skvělého pomocníka nejen při přebalování, ale i oblékání. Vyvýšené okraje zamezují přepadnutí ven a díky snadno omyvatelnému povrchu vám nebude vadit, když z vašeho miminka něco vyjde. I tak je vhodné dát pod něj jednorázovou přebalovací podložku. Většina má kolečka, abyste je mohla snadno přemístit.
  2. Oblečení, kosmetiku a další nezbytnosti mějte po ruce. Od přebalovacího pultu, kde držením miminka rukou zabraňujete jeho vypadnutí, byste měly dosáhnout na vše potřebné. Pokud např. skříně s oblečením máte daleko, dejte si k pultu (či do něj) hlavní kusy oblečení. Na přebalovací plochu nikdy nedávejte věci, které jsou nehygienické či jinak nebezpečné (např. nůžky).
K TÉMATUKdyž miminko bolí bříško. Co za tím vězí a co s tím?

Koš na pleny

  1. Špinavá plínka není nic hezkého ani příjemného. Proto mějte v blízkosti přebalovacího pultu vyhrazený uzavíratelný koš (stačí obyčejný na odpadky), do kterého je budete vyhazovat. Nejlepší je našlapovací, protože se k němu nemusíte shýbat. Zápachu linoucího se z plínky se můžete zbavit tak, že ji zabalíte do obyčejného mikrotenového sáčku.
  2. Můžete si koupit i speciální koše na plínky. Jsou konstruované tak, že při vhazování dovnitř se plínka sama zabalí do antibakteriální fólie. Nevýhodou je cena – za samotný koš zaplatíte cca 1300 korun, za kazetu s fólii zhruba 200 korun (dle údajů výrobce postačí na 180 plen). V každém případě bude vše hygienické a váš byt stále voňavý.

Postýlka

Dřevěná kolébka či proutěný koš jsou sice krásné, ale postačí jen pro pár prvních měsíců. Proto doporučujeme koupit rovnou postýlku. Výběru věnujte velkou pozornost. Zkontrolujte kvalitu a bezpečnost zpracování, aby se miminko nezranilo třeba o ostrou hranu nebo vyčnívající hřebík. Myslete na to, že v postýlce stráví spoustu času a bude mu sloužit i několik let. Z toho důvodu chtějte takovou, která má polohovatelný rošt. Jakmile totiž miminko začne sedět či stát, je nutné posunout rošt níž, aby nevypadlo.

Ještě jedna rada: Tělíčko má ležet v rovné poloze, proto není vhodné mu dávat pod hlavičku polštář. Také není dobré v prvních týdnech a měsících dávat do postýlky hračky či jiné potenciálně nebezpečné předměty.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?

Nepřehlédněte

V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek