Sobota , 03. 12. 2022

Blanka

Výbavička pro miminko. Na co byste měly myslet?

25. 09. 2017

Přemýšlíte, kdy začít zařizovat dětský pokoj a kupovat výbavičku? Máte obavy, že začnete moc pozdě, či naopak „blázníte“ moc brzo? Všude je tolik věcí a vy máte obavy, že koupíte plno zbytečností? Poradíme vám, kdy začít, co koupit, na čem se dá šetřit a na čem rozhodně ne.  Nejvhodnější je začít po ukončení třetího měsíce těhotenství. V tuto dobu se totiž výrazně sníží riziko spontánního potratu.

Dětský pokojíček

  1. V prvních měsících miminko nepotřebuje vlastní místnost. Nejdůležitější je, aby vás měl nablízku. Proto postačí vyhrazený prostor v pokoji, nejlépe ve vaší ložnici.
  2. Místnost by měla být klidná, dobře větratelná, okna by ale neměla směřovat do silnice či jiného hlučného nebo prašného prostředí. Na okno dejte žaluzie nebo barevný závěs, aby sluníčko či světla aut nerušily spánek vašeho pokladu.
  3. Vhodným pomocníkem při péči o miminko je decentní osvětlení, např. lampička. V noci vám umožní postarat se o miminko. Jeho neoslní a tudíž se neprobere ze spánku.
  4. Zařizujete-li pokojík, volte teplé a jemné barvy. Pokud ho budete natírat, nezapomeňte to udělat v dostatečném předstihu před příchodem z porodnice. Určitě nechcete, aby váš drobeček dýchal výpary z barev.
  5. Pokud jsou další členové domácnosti zvyklí doma kouřit, budou si muset najít jiné místo. A nebo úplně přestat, pokud nechtějí „vonět“ miminku po nikotinu.

Přebalovací pult

  1. Oceníte ho jako skvělého pomocníka nejen při přebalování, ale i oblékání. Vyvýšené okraje zamezují přepadnutí ven a díky snadno omyvatelnému povrchu vám nebude vadit, když z vašeho miminka něco vyjde. I tak je vhodné dát pod něj jednorázovou přebalovací podložku. Většina má kolečka, abyste je mohla snadno přemístit.
  2. Oblečení, kosmetiku a další nezbytnosti mějte po ruce. Od přebalovacího pultu, kde držením miminka rukou zabraňujete jeho vypadnutí, byste měly dosáhnout na vše potřebné. Pokud např. skříně s oblečením máte daleko, dejte si k pultu (či do něj) hlavní kusy oblečení. Na přebalovací plochu nikdy nedávejte věci, které jsou nehygienické či jinak nebezpečné (např. nůžky).
K TÉMATU  Těhotenství: Co se honí v hlavě prvorodičkám a co všechno je už na začátku rozhodnuto?

Koš na pleny

  1. Špinavá plínka není nic hezkého ani příjemného. Proto mějte v blízkosti přebalovacího pultu vyhrazený uzavíratelný koš (stačí obyčejný na odpadky), do kterého je budete vyhazovat. Nejlepší je našlapovací, protože se k němu nemusíte shýbat. Zápachu linoucího se z plínky se můžete zbavit tak, že ji zabalíte do obyčejného mikrotenového sáčku.
  2. Můžete si koupit i speciální koše na plínky. Jsou konstruované tak, že při vhazování dovnitř se plínka sama zabalí do antibakteriální fólie. Nevýhodou je cena – za samotný koš zaplatíte cca 1300 korun, za kazetu s fólii zhruba 200 korun (dle údajů výrobce postačí na 180 plen). V každém případě bude vše hygienické a váš byt stále voňavý.

Postýlka

Dřevěná kolébka či proutěný koš jsou sice krásné, ale postačí jen pro pár prvních měsíců. Proto doporučujeme koupit rovnou postýlku. Výběru věnujte velkou pozornost. Zkontrolujte kvalitu a bezpečnost zpracování, aby se miminko nezranilo třeba o ostrou hranu nebo vyčnívající hřebík. Myslete na to, že v postýlce stráví spoustu času a bude mu sloužit i několik let. Z toho důvodu chtějte takovou, která má polohovatelný rošt. Jakmile totiž miminko začne sedět či stát, je nutné posunout rošt níž, aby nevypadlo.

Ještě jedna rada: Tělíčko má ležet v rovné poloze, proto není vhodné mu dávat pod hlavičku polštář. Také není dobré v prvních týdnech a měsících dávat do postýlky hračky či jiné potenciálně nebezpečné předměty.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.

Nepřehlédněte

Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek