Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Manuál pro budoucí maminky. Vývoj nenarozeného miminka měsíc po měsíci. Zajímá vás, jaké dělá v bříšku pokroky?

Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?
Od embrya k dokonalé lidské bytosti. Jak se plod v děloze vyvíjí a s čím se potýká?
zdroj: 123RF.com

13. 08. 2018

13. 08. 2018

Trvá přibližně 40 týdnů, než se z jediného oplozeného vajíčka vyvine dokonalá lidská bytost o hmotnosti zhruba 3,5 kilogramu. Jakými změnami vaše miminko v děloze prochází? Podívejte se na jednotlivá období a fáze jeho růstu!

10 dní. Vajíčko se mění v embryo

Droboučká bytost velikosti konfety se všemi silami přidržuje dělohy a dělí své buňky na tři různé zárodečné listy. Z těch se časem vytvoří orgány, kůže, nervový systém, kosti, svaly a zažívací systém.

3 týdny. Začíná tvorba srdce

Srdce zatím představuje jedna trubice vytvořená ze dvou krevních cév – a skutečně bije. Za jeden týden se hmotnost embrya zvětší v průměru 10 000 krát. Svých forem nabývají také plíce.

5 týdnů. Mění se vzhled

V této fázi má embryo tvar fazole o velikosti asi 2 cm. Hlavička je výraznější, rýsuje se obličej a tvarují se základy pro oči a uši. Rovněž se začíná tvořit mozek a mícha. Od ukončeného 6. týdne těhotenství by měla být při ultrazvukovém vyšetření zřetelná srdeční akce zárodku. Koncem 8. týdne už připomíná malého človíčka.

3 měsíce. Práce na posledních úpravách

Ve třech měsících už nový nájemník v děloze měří 10 cm a váží přibližně 45 gramů. Vyvíjí se svaly a zpevňují kosti. Mozek a reflexy se pomalu sehrávají. Zakládají se také budoucí zoubky, vlasy a nehty. Od této chvíle hovoříme o plodu. Když má dítě náladu, při plavání ve vaku naplněném vodou zkouší různé pohyby – vy je však zatím stále nemůžete cítit.

4 měsíce. Vše už šlape jako hodinky

A zase jsme o kus dál. Orgány začínají plnit své funkce, vyrážejí první vlásky a upevňují se chrupavky. Hlavička miminka je vzhledem ke zbytku těla mírně disproporční, pod hladkou kůží jsou patrné krevné cévy. Vyrůstá také jemné chmýří, které se nazývá lungo. Jeho stopy jsou někdy znatelné ještě při porodu.

K TÉMATU  Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

5 měsíců. Cítíte první pohyby

Kolem 20. týdne těhotenství většina žen už jasně registruje, jak se děťátko hýbe. Maličké dokáže vnímat vaše ruce, které ho přes bříško hladí. Hmat je vlastně vůbec prvním smyslem, jenž v lůně objevuje. V tomto období dosahuje poloviny své velikosti, kterou bude mít při porodu. Kvůli časté škytavce také trénuje svůj hrudníček na pohyby při dýchání.

6 měsíců. Kdopak nás to poslouchá

Mozek dítěte pracuje velmi rychlým tempem a jeho smysly se zdokonalují. Sluch reaguje na hluky a hlasy z okolí – zejména ten váš, který k němu proniká přes děložní stěnu. Většinu času potomek podřimuje v poloze, kdy má ruce složeny křížem na prsou a kolínka přitažená k bříšku. Jeho obličej nabývá novorozeneckého vzhledu.

7 měsíců. Důležitý okamžik pro oči

Teď se odehrávají velké změny – miminko totiž otevírá oči! Může tak konečně, byť nejasně, rozpoznávat tmavé tvary a světýlka, která se mu zdají být červená kvůli děložní tkáni. Protože už hodně povyrostlo, začíná mít na plavání méně prostoru, takže je konec s gymnastikou a krkolomnými pohyby. Rozvíjí se nervový systém.

8 měsíců. Malý milovník sladkého

Pokud mlsáte sladkosti, dítě polyká rychleji, protože jídlo s cukrem mu také chutná. V této chvíli je schopné rozeznat chuť vašich pokrmů. Jeho tukem naplněná kůže se vyhlazuje a získává růžovou barvu. Nejdůležitější orgány dosahují plného vývoje.

9 měsíců. Mamko, tady mě máš

Velkou část svého chmýří miminko ztrácí. Teď plně využívá veškerý čas a možnosti, aby nabralo síly, takže denně přibírá zhruba 20 až 30 gramů. Od 38. týdne těhotenství už je plně připraveno na nadcházející porodní dobrodružství a okamžik, kdy se poprvé podívá na svět.

Který moment těhotenství byl zásadní právě pro vás? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

Nepřehlédněte

Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek