Úterý , 25. 06. 2024

Jan

Manuál pro budoucí maminky. Vývoj nenarozeného miminka měsíc po měsíci. Zajímá vás, jaké dělá v bříšku pokroky?

Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?

13. 08. 2018

13. 08. 2018

Trvá přibližně 40 týdnů, než se z jediného oplozeného vajíčka vyvine dokonalá lidská bytost o hmotnosti zhruba 3,5 kilogramu. Jakými změnami vaše miminko v děloze prochází? Podívejte se na jednotlivá období a fáze jeho růstu!

10 dní. Vajíčko se mění v embryo

Droboučká bytost velikosti konfety se všemi silami přidržuje dělohy a dělí své buňky na tři různé zárodečné listy. Z těch se časem vytvoří orgány, kůže, nervový systém, kosti, svaly a zažívací systém.

3 týdny. Začíná tvorba srdce

Srdce zatím představuje jedna trubice vytvořená ze dvou krevních cév – a skutečně bije. Za jeden týden se hmotnost embrya zvětší v průměru 10 000 krát. Svých forem nabývají také plíce.

5 týdnů. Mění se vzhled

V této fázi má embryo tvar fazole o velikosti asi 2 cm. Hlavička je výraznější, rýsuje se obličej a tvarují se základy pro oči a uši. Rovněž se začíná tvořit mozek a mícha. Od ukončeného 6. týdne těhotenství by měla být při ultrazvukovém vyšetření zřetelná srdeční akce zárodku. Koncem 8. týdne už připomíná malého človíčka.

3 měsíce. Práce na posledních úpravách

Ve třech měsících už nový nájemník v děloze měří 10 cm a váží přibližně 45 gramů. Vyvíjí se svaly a zpevňují kosti. Mozek a reflexy se pomalu sehrávají. Zakládají se také budoucí zoubky, vlasy a nehty. Od této chvíle hovoříme o plodu. Když má dítě náladu, při plavání ve vaku naplněném vodou zkouší různé pohyby – vy je však zatím stále nemůžete cítit.

4 měsíce. Vše už šlape jako hodinky

A zase jsme o kus dál. Orgány začínají plnit své funkce, vyrážejí první vlásky a upevňují se chrupavky. Hlavička miminka je vzhledem ke zbytku těla mírně disproporční, pod hladkou kůží jsou patrné krevné cévy. Vyrůstá také jemné chmýří, které se nazývá lungo. Jeho stopy jsou někdy znatelné ještě při porodu.

K TÉMATU  První rande, které vás pobaví! Malý proutník umí sotva chodit, ale nezadrží ho ani dětská postýlka!

5 měsíců. Cítíte první pohyby

Kolem 20. týdne těhotenství většina žen už jasně registruje, jak se děťátko hýbe. Maličké dokáže vnímat vaše ruce, které ho přes bříško hladí. Hmat je vlastně vůbec prvním smyslem, jenž v lůně objevuje. V tomto období dosahuje poloviny své velikosti, kterou bude mít při porodu. Kvůli časté škytavce také trénuje svůj hrudníček na pohyby při dýchání.

6 měsíců. Kdopak nás to poslouchá

Mozek dítěte pracuje velmi rychlým tempem a jeho smysly se zdokonalují. Sluch reaguje na hluky a hlasy z okolí – zejména ten váš, který k němu proniká přes děložní stěnu. Většinu času potomek podřimuje v poloze, kdy má ruce složeny křížem na prsou a kolínka přitažená k bříšku. Jeho obličej nabývá novorozeneckého vzhledu.

7 měsíců. Důležitý okamžik pro oči

Teď se odehrávají velké změny – miminko totiž otevírá oči! Může tak konečně, byť nejasně, rozpoznávat tmavé tvary a světýlka, která se mu zdají být červená kvůli děložní tkáni. Protože už hodně povyrostlo, začíná mít na plavání méně prostoru, takže je konec s gymnastikou a krkolomnými pohyby. Rozvíjí se nervový systém.

8 měsíců. Malý milovník sladkého

Pokud mlsáte sladkosti, dítě polyká rychleji, protože jídlo s cukrem mu také chutná. V této chvíli je schopné rozeznat chuť vašich pokrmů. Jeho tukem naplněná kůže se vyhlazuje a získává růžovou barvu. Nejdůležitější orgány dosahují plného vývoje.

9 měsíců. Mamko, tady mě máš

Velkou část svého chmýří miminko ztrácí. Teď plně využívá veškerý čas a možnosti, aby nabralo síly, takže denně přibírá zhruba 20 až 30 gramů. Od 38. týdne těhotenství už je plně připraveno na nadcházející porodní dobrodružství a okamžik, kdy se poprvé podívá na svět.

Který moment těhotenství byl zásadní právě pro vás? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.

Výběr článků

V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Streamovací platformy i po dlouhých měsících zažívají žně a myslíme si, že tento trend jen tak neutichne. Přece jenom se letošní rok ponese ve znamení pěkné porce seriálů, na které už fanoušci čekají roky.
Říká se o nich, že jsou bezpečným místem. Místem pro setkávání a vzájemnou podporu žen. Ne všechny ženské kruhy vám ale přinesou to, co od nich očekáváte. Dokonce se o nich říká, že mohou být nebezpečné pro muže. Proč? Čtěte dál.

Nepřehlédněte

Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.
Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek