Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
jak se zbavit úzkosti
Úzkost může vést až k černým scénářům. (foto: 123RF)

19. 08. 2021

Jenže jak to udělat, když se vám vůbec nic nechce? Vybrali jsme pro vás proto sedm zaručených tipů, po kterých vás úzkost přejde a hned budete mít lepší náladu. Které to jsou? Jak se tedy konkrétně zbavit úzkosti?

1. Tvořte rukama

Nemusíte umět malovat ani ovládat dřevořezbu, důležité je se při úzkosti do něčeho se pustit. Jenže jak začít? Nejprve si rozmyslete, jestli třeba chcete malovat akvarelem, vyřezávat do lina nebo třeba kaligrafovat. K malování vám postačí jen paletka akvarelových nebo olejových barev a klidně i jeden štětec. A samozřejmě papír.

V případě linorytu si zajděte do výtvarných potřeb pro rydla a kus lina. A když se budete chtít pustit do kaligrafie, musíte si koupit vhodná perka, násadku a inkoust. Ať si vyberete kteroukoliv činnost, počáteční investice nepřevýší pár stokorun, ale vrátí se vám stonásobně. Přestože jste se naposledy výtvarnými činnostmi možná zabývala na základní škole, nikdy není pozdě začít s nimi znovu.

Pro začátek postačí, když se dané činnosti budete věnovat po večeři třeba jen patnáct nebo dvacet minut, postupně se vybrané činnosti můžete věnovat i déle, pusťte si k tomu oblíbenou hudbu nebo podcast, či snad film nebo seriál a uvidíte, jak vám bude na duši krásně. Víme, o čem mluvíme, skutečně to funguje. Však i sám Zdeněk Svěrák ve slavné písní zpívá: „Dělání, dělání, všechny smutky zahání….“

2. Praktikujte jógu deset minut denně

Jak se zbavit úzkosti? Léčbou je jóga. Nechceme vás hned nahnat do jógového studia, kde strávíte minimálně hodinu, ke všemu možná něčím, co vás nebude vůbec bavit. Pokud s jógou nemáte vůbec žádné zkušenosti, rozhodně se doma nepouštějte do pokročilé jógy. Když nebudete jednotlivé ásany provádět správně, můžete si ublížit.

Vyhledejte si na youtube kanálu videa pro začátečníky, která nemají víc než deset minut. V ideálním případě strávíte denně jógou deset minut a meditací dalších deset. Že je to ztráta času? Ale vůbec ne! Překonejte počáteční nedůvěru nebo nechuť a do jógy se rozhodně pusťte, málokterý `pohyb` vám vyčistí hlavu tak jako jóga.

K TÉMATU  Špatný den v práci? Může to být mnohem horší. Tohle vám zvedne náladu

Nevynechejte ani meditaci. V prvních týdnech nejspíš budete mít problém udržet pozornost a myšlenky vám budou v hlavě poletovat jako splašené, ale nic si z toho nedělejte. Každý si tím musí projít a čím déle budete jógu nebo meditaci praktikovat, tím budete lepší. Uvidíte, že si obojí nakonec zamilujete.

jak se zbavit úzkosti jóga
Jóga je zdraví prospěšná. (foto: 123RF)

3. Pište si své plány a udělejte si rozvrh

Každý den před spaním věnujte pět minut tomu, že si do diáře nebo jiného zápisníku zapíšete to, co vám ten den udělalo radost, co vás naštvalo a co máte v plánu na další den. Tak si před spaním utřídíte myšlenky. Pokud se vám povede udělat si na další den i podrobnější rozvrh toho, co chcete nebo potřebujete stihnout, bude se vám ráno vstávat ještě lépe. Jen nezapomínejte na to, že úkolů byste si měla stanovit jen tolik, abyste se jimi nezahltila.

Stejně tak je dobré střídat těžší úkoly s těmi lehčími. Nezapomeňte si při plánování rozvrhu udělat i čas sama pro sebe, pokud se vám to povede hned dvakrát denně, třeba a ráno a večer, bude to naprosto ideální. Naopak čím více úkolů si na svá bedra naložíte, tím vyšší existuje riziko, že vás přepadne úzkost a stres.

4. Udělejte si koupelový rituál

Jak se zbavit úzkosti? Koupelový rituál je skvělý způsob. Aspoň dvakrát nebo třikrát do týdne si ráno nebo večer napusťte vanu teplou vodou, přidejte si do ní koupelovou sůl a pár kapek esenciálního oleje. Zklidňující účinky mají i sušené bylinky, jako jsou například levandule, měsíček nebo heřmánek. Můžete ale zvolit také okvětní plátky růží. Jen samotná inhalace vůní má neskutečně očistný efekt.

Pokud máte pouze sprchový kout, nepropadejte panice. Pořiďte si sprchový tělový olej a peeling a tělo si obojím pořádně promasírujte. Pokud jste zvyklá sprchovat se pět nebo deset minut, prodlužte si koupelovou očistu alespoň na patnáct až dvacet minut. Ne nadarmo se často říká, že z vany nebo sprchy odchází člověk jako znovuzrozený. 

koupelový rituál
Koupelový rituál přináší člověku uklidňující pocit. (foto: 123RF)

5. Zajděte si na dobré jídlo

Je vaším nejoblíbenějším jídlem pizza? Nebo snad těstoviny? Mořské plody? Svíčková? Jednou týdně si udělejte radost a jděte na večeři nebo na oběd do dobré restaurace. Klidně sama. Nestyďte se. S plným žaludkem se přeci lépe přemýšlí a člověk, který se dobře nají, už nemá tak černé myšlenky jako člověk hladový. Je důležité umět si dělat radost, ale nemusíte hned utrácet tisíce, ke všemu, když si to třeba nemůžete dovolit. 

dobré jídlo
Co by nespravilo dobré jídlo! (Foto: 123RF)

6. Vypěstujte si květinu

Patříte mezi ten typ lidí, kterým zajde i kaktus? To vůbec nevadí, zkuste si koupit v zahradnictví nebo v nějakém rostlinném ateliéru malou nenáročnou rostlinu, zjistěte, jakou péči potřebuje a starejte se o ni. Když uvidíte, jak vám roste a krásní před očima, budete z toho mít radost. A když vám zajde? Neztrácejte hlavu, nebude to nejspíš první ani poslední rostlina, o kterou přijdete. Pořiďte si novou. Třeba se časem vašim rostlinkám začne dařit a stane se z vás skutečná pěstitelka.

K TÉMATU  4 nejromantičtější místa na světě: Kam zajet se svojí drahou polovičkou?

7. Smějte se

Smích je přirozený a vyplavujete při něm endorfiny. Spalujete při něm kalorie, posilujete si imunitu, chráníte své srdce a podporujete imunitní systém. V neposlední řadě smích prodlužuje věk. Dá se říct, že je to lék úplně na všechno. Smích vás zbaví stresu i úzkosti téměř okamžitě. Zavolejte své kamarádce nebo kamarádovi, o kterém víte, že vás dokáže rozesmát.

Anebo si pusťte komediální seriál nebo film. I to je odpovědí na to, jak se zbavit úzkosti. Vypněte si telefon, nesledujte e-mail, nemyslete na nic jiného než na to, že se konečně můžete uvolnit a zasmát. 

jak se zbavit úzkosti smích
Smích léčí! I úzkost. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se ženy vnímají v různých etapách svého života?

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Jste-li rodič odrostlejšího dítěte, jistě už jste řešili otázku, kdy je ten správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku zcela samo. Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, toto nelehké rozhodování vás teprve čeká. Čím se řídit a jak postupovat, aby to nezanechalo stopy na vzájemném vztahu?
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
Zpěvák Mirai Navrátil (31) nedávno potvrdil konec vztahu s Michaelou Buschovou a nyní překvapil fanoušky sdílením fotografie s tajemným společníkem na Kanárských ostrovech. Přestože není jasné, jaký je vztah mezi nimi, mnozí to interpretují jako oznámení nového partnerského začátku. I bývalá první dáma Dagmar Havlová (70) a zpěvačka Monika Bagarová (29) projevily podporu zpěvákovi s posláním srdíček. Nový obrat v osobním životě úspěšného zpěváka tak vyvolal vášnivou diskusi nejen mezi fanoušky, ale i v showbyznysu.
Vstupte do nového roku s odhodláním a efektivitou i ve své pracovní sféře! Náš nový článek vám přináší osvědčené strategie, jak efektivně zahájit nový pracovní rok. Od nastavení jasných cílů po organizaci pracovního prostoru, objevte klíčové kroky, které vám pomohou dosáhnout úspěchu a vytvořit produktivní pracovní prostředí. Připravte se na nové výzvy s naším návodem a začněte rok v práci plni energie a inspirace.
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?
Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.

Výběr článků

Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.

Nepřehlédněte

Zpěvačka Ilona Csáková uvádí na hudební scénu svůj nový singl "Afrodiziaka", vytvořený ve spolupráci s kapelou No Name. Režii k připravovanému videoklipu zastává Václav Noid Bárta, s premiérou naplánovanou na 1. května 2024. V měsíci květnu, který tradičně oslavuje lásku, "Afrodiziaka" přichází okouzlit svou melodií a atmosférou, přesně v čase, kdy srdce nejvíce touží po kouzlu a spojení.
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek