Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
jak se zbavit úzkosti
Úzkost může vést až k černým scénářům. (foto: 123RF)

19. 08. 2021

Jenže jak to udělat, když se vám vůbec nic nechce? Vybrali jsme pro vás proto sedm zaručených tipů, po kterých vás úzkost přejde a hned budete mít lepší náladu. Které to jsou? Jak se tedy konkrétně zbavit úzkosti?

1. Tvořte rukama

Nemusíte umět malovat ani ovládat dřevořezbu, důležité je do něčeho se pustit. Jenže jak začít? Nejprve si rozmyslete, jestli třeba chcete malovat akvarelem, vyřezávat do lina nebo třeba kaligrafovat. K malování vám postačí jen paletka akvarelových nebo olejových barev a klidně i jeden štětec. A samozřejmě papír.

V případě linorytu si zajděte do výtvarných potřeb pro rydla a kus lina. A když se budete chtít pustit do kaligrafie, musíte si koupit vhodná perka, násadku a inkoust. Ať si vyberete kteroukoliv činnost, počáteční investice nepřevýší pár stokorun, ale vrátí se vám stonásobně. Přestože jste se naposledy výtvarnými činnostmi možná zabývala na základní škole, nikdy není pozdě začít s nimi znovu.

Pro začátek postačí, když se dané činnosti budete věnovat po večeři třeba jen patnáct nebo dvacet minut, postupně se vybrané činnosti můžete věnovat i déle, pusťte si k tomu oblíbenou hudbu nebo podcast, či snad film nebo seriál a uvidíte, jak vám bude na duši krásně. Víme, o čem mluvíme, skutečně to funguje. Však i sám Zdeněk Svěrák ve slavné písní zpívá: „Dělání, dělání, všechny smutky zahání….“

2. Praktikujte jógu deset minut denně

Jak se zbavit úzkosti? Léčbou je jóga. Nechceme vás hned nahnat do jógového studia, kde strávíte minimálně hodinu, ke všemu možná něčím, co vás nebude vůbec bavit. Pokud s jógou nemáte vůbec žádné zkušenosti, rozhodně se doma nepouštějte do pokročilé jógy. Když nebudete jednotlivé ásany provádět správně, můžete si ublížit.

Vyhledejte si na youtube kanálu videa pro začátečníky, která nemají víc než deset minut. V ideálním případě strávíte denně jógou deset minut a meditací dalších deset. Že je to ztráta času? Ale vůbec ne! Překonejte počáteční nedůvěru nebo nechuť a do jógy se rozhodně pusťte, málokterý `pohyb` vám vyčistí hlavu tak jako jóga.

K TÉMATU  Běh s dítětem? Ano, ale vyberte ten správný kočárek

Nevynechejte ani meditaci. V prvních týdnech nejspíš budete mít problém udržet pozornost a myšlenky vám budou v hlavě poletovat jako splašené, ale nic si z toho nedělejte. Každý si tím musí projít a čím déle budete jógu nebo meditaci praktikovat, tím budete lepší. Uvidíte, že si obojí nakonec zamilujete.

jak se zbavit úzkosti jóga
Jóga je zdraví prospěšná. (foto: 123RF)

3. Pište si své plány a udělejte si rozvrh

Každý den před spaním věnujte pět minut tomu, že si do diáře nebo jiného zápisníku zapíšete to, co vám ten den udělalo radost, co vás naštvalo a co máte v plánu na další den. Tak si před spaním utřídíte myšlenky. Pokud se vám povede udělat si na další den i podrobnější rozvrh toho, co chcete nebo potřebujete stihnout, bude se vám ráno vstávat ještě lépe. Jen nezapomínejte na to, že úkolů byste si měla stanovit jen tolik, abyste se jimi nezahltila.

Stejně tak je dobré střídat těžší úkoly s těmi lehčími. Nezapomeňte si při plánování rozvrhu udělat i čas sama pro sebe, pokud se vám to povede hned dvakrát denně, třeba a ráno a večer, bude to naprosto ideální. Naopak čím více úkolů si na svá bedra naložíte, tím vyšší existuje riziko, že vás přepadne úzkost a stres.

4. Udělejte si koupelový rituál

Jak se zbavit úzkosti? Koupelový rituál je skvělý způsob. Aspoň dvakrát nebo třikrát do týdne si ráno nebo večer napusťte vanu teplou vodou, přidejte si do ní koupelovou sůl a pár kapek esenciálního oleje. Zklidňující účinky mají i sušené bylinky, jako jsou například levandule, měsíček nebo heřmánek. Můžete ale zvolit také okvětní plátky růží. Jen samotná inhalace vůní má neskutečně očistný efekt.

Pokud máte pouze sprchový kout, nepropadejte panice. Pořiďte si sprchový tělový olej a peeling a tělo si obojím pořádně promasírujte. Pokud jste zvyklá sprchovat se pět nebo deset minut, prodlužte si koupelovou očistu alespoň na patnáct až dvacet minut. Ne nadarmo se často říká, že z vany nebo sprchy odchází člověk jako znovuzrozený. 

koupelový rituál
Koupelový rituál přináší člověku uklidňující pocit. (foto: 123RF)

5. Zajděte si na dobré jídlo

Je vaším nejoblíbenějším jídlem pizza? Nebo snad těstoviny? Mořské plody? Svíčková? Jednou týdně si udělejte radost a jděte na večeři nebo na oběd do dobré restaurace. Klidně sama. Nestyďte se. S plným žaludkem se přeci lépe přemýšlí a člověk, který se dobře nají, už nemá tak černé myšlenky jako člověk hladový. Je důležité umět si dělat radost, ale nemusíte hned utrácet tisíce, ke všemu, když si to třeba nemůžete dovolit. 

dobré jídlo
Co by nespravilo dobré jídlo! (Foto: 123RF)

6. Vypěstujte si květinu

Patříte mezi ten typ lidí, kterým zajde i kaktus? To vůbec nevadí, zkuste si koupit v zahradnictví nebo v nějakém rostlinném ateliéru malou nenáročnou rostlinu, zjistěte, jakou péči potřebuje a starejte se o ni. Když uvidíte, jak vám roste a krásní před očima, budete z toho mít radost. A když vám zajde? Neztrácejte hlavu, nebude to nejspíš první ani poslední rostlina, o kterou přijdete. Pořiďte si novou. Třeba se časem vašim rostlinkám začne dařit a stane se z vás skutečná pěstitelka.

K TÉMATU  Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

7. Smějte se

Smích je přirozený a vyplavujete při něm endorfiny. Spalujete při něm kalorie, posilujete si imunitu, chráníte své srdce a podporujete imunitní systém. V neposlední řadě smích prodlužuje věk. Dá se říct, že je to lék úplně na všechno. Smích vás zbaví stresu i úzkosti téměř okamžitě. Zavolejte své kamarádce nebo kamarádovi, o kterém víte, že vás dokáže rozesmát.

Anebo si pusťte komediální seriál nebo film. I to je odpovědí na to, jak se zbavit úzkosti. Vypněte si telefon, nesledujte e-mail, nemyslete na nic jiného než na to, že se konečně můžete uvolnit a zasmát. 

jak se zbavit úzkosti smích
Smích léčí! I úzkost. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se ženy vnímají v různých etapách svého života?

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.

Nepřehlédněte

Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek