Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Dopamin
Dopamin jako účinný pomocník při cestě za štěstím

Vnímejte život pozitivně

Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně je dopamin. Jde o neurohormon, který vzniká ve vašem mozku. Je to právě on, který stojí za vaší spokojeností. Pomůže vám k tomu, abyste dosáhli to, co v životě chcete. Navodí vám pocit, že jste za svoje snažení patřičně odměněny, což se samozřejmě promítne do emocí, které zažíváte. Máte-li zdravou hladinu dopaminu, vidíte život pozitivně. Naopak příliš nízká hladina tohoto hormonu vám bohužel přinese smutné až depresivní pocity. Právě proto je nesmírně důležité si správnou hladinu dopaminu udržet.

Výroba hormonu je návyk

Jak to ale vlastně s výrobou dopaminu v mozku funguje?  Uvolňuje se ve chvíli, kdy jste zvládly nějaký náročný úkol, třeba odevzdaly uzávěrku v práci nebo k oboustranné spokojenosti vyřešily konflikt se svým potomkem. Stejně tak přibývá dopaminu ve chvíli, kdy očekáváte a dostáváte odměnu, třeba právě za nadstandardně splněný pracovní úkol, nebo vás celá rodina pochválí za perfektně připravenou večeři. Ovšem má to jeden háček. Jde o návykovou záležitost. Proto se musíte naučit rozlišovat situace, kdy vás dopamin správně nabudí k dalšímu výkonu a kdy naopak děláte všechno jenom pro svoje uspokojení.

Dopamin
Proč je dopamin důležitý?

Chronická nemoc

„Má slabou vůli. Je to morálně slabý člověk,“ tak se kdysi lidé vyjadřovali o těch, kteří podlehli nějaké závislosti. Jenže postupně, jak vědci začali odhalovat příčiny vzniku závislostí a jejich mechanismy, názor přehodnotili. Věc je mnohem složitější. Závislost je onemocněním, které proměňuje mozek. Proto je důležité ji odhalit už v samotných počátcích. Výroba dopaminu znamenala kdysi způsob, jak člověk může přežít. Jednoduše řečeno, když vám něco působilo potěšení, snažily jste se to opakovat. Jenže uvolnění dopaminu způsobují i psychotropní látky. Ty mohou přinést ještě mnohem více škod. Přinesou hodně dopaminu. Jenže po odeznění jeho účinku nastává fáze deprese.

K TÉMATUProč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Když potřebujete vyšší dávky drogy

Člověk v osidlech závislosti potřebuje stále mnohem vyšší a vyšší dávky drogy, aby zvládl přežívat. A drogami nerozumíme jenom třeba marihuanu, kokain, heroin, alkohol nebo cigarety. Stejně devastující vliv mají i digitální závislosti na sociálních sítích, pravidelné kontrole mobilu či mailu. Různé počítačové programy jsou vytvářeny tak, aby uživatele doslova nutily ke zpětné vazbě, opětovném použití, aniž si to vlastně sám uvědomuje. Co přináší nízká hladina dopaminu v těle? Snížení psychické a fyzické aktivity, depresivní pocity, snížené soustředění. Vyšší touha po sladkém a kofeinu, nízká sexuální aktivita a libido, nespavost a nižší odolnost vůči stresu. Kromě toho stojí nedostatek dopaminu za tuhnutím svalů, poruchami chůze a řeči či Parkinsovou chorobou.

závislost
Dopamin se vyplavuje i při využívání sociálních sítí

TIP: Zaujal vás dopamin a jeho význam? Přečtete se tento článek, který dopamin popisuje ještě podrobněji.

Bez správného vyladění to nejde

Jak navodit tu správnou hladinu dopaminu? Užitečným pomocníkem pro vás může být dopaminový půst. Co to znamená? Stručně řečeno situaci, kdy si odepřete některé činnosti, které zvyšují produkci dopaminu. Nehovoříme tu jenom o dopování různým druhem drog, přejídáním se sladkým, ale odstřihnutím se od sociálních sítí. Utlumení aktivit zvyšujících produkci dopaminu ale napomůže soustředit se na základní funkce, vyčistit si mozek od negativních záležitostí.

Jak si vyladit hladinu dopaminu na správnou úroveň?

Tady je 8 věcí, které vám mohou pomoci.

1.     Vystříhejte se nadbytečné konzumace cukru 

Cukr je drogou, byť se vám to na první pohled nezdá. I on při dlouhodobé a pravidelné konzumaci spouští produkci dopaminu. Snažte se ho omezit.

2.     Dostatečný spánek je důležitý

Správnou produkci dopaminu pomáhá regulovat také spánek. Ranní zvýšení dopaminové hladiny napomáhá správnému startu do nového dne. Naopak večer se hladina snižuje, aby se tělo naladilo k spánku. Proto se snažte vstávat a usínat zhruba ve stejném čase. Během spánku tělo produkuje i další nezbytné hormony a prochází důležitými procesy.

K TÉMATUPosilněte obranný štít své imunity před podzimní vlnou viróz

3.     Nepřehánějte to s kávou

Někdo není schopen fungovat bez několika šálků kávy denně. Jenže dlouhodobě to nic neřeší. Jenom se vám zvýší tolerance ke kofeinu. Ideální je nepřekračovat tři šálky denně.

4.     Pravidelně cvičte

Najděte si nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomáhá k nárůstu dopaminu. Může to být běh, kardio cvičení nebo cokoliv jiného, co vás baví. Nabije vás to energií.

5.     Věnujte se koníčkům

Nezáleží na tom, co vás činí šťastným. Jestli se věnujete modelové železnici, malování ubrousků, háčkování deček nebo třeba fotografování. Všechno se počítá a udělá vás šťastnými.

6.     Nezapomínejte na svoji oblíbenou hudbu

Máte svoje oblíbené interprety a písničky, které vám prospívají? Pouštějte si je. I to prospívá vašemu klidu a pohodě.

7.     Prospěje vám meditace

Na chvíli se zastavte, naslouchejte sami sobě, meditujte. Podobně vám může pomoci jóga. Tlumí úzkost, pomáhá prodýchat nepříznivé stavy.

8.     Sáhněte po doplňcích stravy, které podpoří tvorbu dopaminu

Pomohou vám zvládnout stres, nepříznivé životní podmínky. Zároveň tyto látky podporují tvorbu dopaminu. Příkladem je kurkumin, aktivní složka koření kurkumy, která ovlivňuje produkci dopaminu. Proto by kurkuma nebo samotný kurkumin ve formě doplňku stravy měli mít místo ve vašem jídelníčku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Nepřehlédněte

Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek