Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Dopamin
Dopamin jako účinný pomocník při cestě za štěstím

Vnímejte život pozitivně

Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně je dopamin. Jde o neurohormon, který vzniká ve vašem mozku. Je to právě on, který stojí za vaší spokojeností. Pomůže vám k tomu, abyste dosáhli to, co v životě chcete. Navodí vám pocit, že jste za svoje snažení patřičně odměněny, což se samozřejmě promítne do emocí, které zažíváte. Máte-li zdravou hladinu dopaminu, vidíte život pozitivně. Naopak příliš nízká hladina tohoto hormonu vám bohužel přinese smutné až depresivní pocity. Právě proto je nesmírně důležité si správnou hladinu dopaminu udržet.

Výroba hormonu je návyk

Jak to ale vlastně s výrobou dopaminu v mozku funguje?  Uvolňuje se ve chvíli, kdy jste zvládly nějaký náročný úkol, třeba odevzdaly uzávěrku v práci nebo k oboustranné spokojenosti vyřešily konflikt se svým potomkem. Stejně tak přibývá dopaminu ve chvíli, kdy očekáváte a dostáváte odměnu, třeba právě za nadstandardně splněný pracovní úkol, nebo vás celá rodina pochválí za perfektně připravenou večeři. Ovšem má to jeden háček. Jde o návykovou záležitost. Proto se musíte naučit rozlišovat situace, kdy vás dopamin správně nabudí k dalšímu výkonu a kdy naopak děláte všechno jenom pro svoje uspokojení.

Dopamin
Proč je dopamin důležitý?

Chronická nemoc

„Má slabou vůli. Je to morálně slabý člověk,“ tak se kdysi lidé vyjadřovali o těch, kteří podlehli nějaké závislosti. Jenže postupně, jak vědci začali odhalovat příčiny vzniku závislostí a jejich mechanismy, názor přehodnotili. Věc je mnohem složitější. Závislost je onemocněním, které proměňuje mozek. Proto je důležité ji odhalit už v samotných počátcích. Výroba dopaminu znamenala kdysi způsob, jak člověk může přežít. Jednoduše řečeno, když vám něco působilo potěšení, snažily jste se to opakovat. Jenže uvolnění dopaminu způsobují i psychotropní látky. Ty mohou přinést ještě mnohem více škod. Přinesou hodně dopaminu. Jenže po odeznění jeho účinku nastává fáze deprese.

K TÉMATU  Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

Když potřebujete vyšší dávky drogy

Člověk v osidlech závislosti potřebuje stále mnohem vyšší a vyšší dávky drogy, aby zvládl přežívat. A drogami nerozumíme jenom třeba marihuanu, kokain, heroin, alkohol nebo cigarety. Stejně devastující vliv mají i digitální závislosti na sociálních sítích, pravidelné kontrole mobilu či mailu. Různé počítačové programy jsou vytvářeny tak, aby uživatele doslova nutily ke zpětné vazbě, opětovném použití, aniž si to vlastně sám uvědomuje. Co přináší nízká hladina dopaminu v těle? Snížení psychické a fyzické aktivity, depresivní pocity, snížené soustředění. Vyšší touha po sladkém a kofeinu, nízká sexuální aktivita a libido, nespavost a nižší odolnost vůči stresu. Kromě toho stojí nedostatek dopaminu za tuhnutím svalů, poruchami chůze a řeči či Parkinsovou chorobou.

závislost
Dopamin se vyplavuje i při využívání sociálních sítí

TIP: Zaujal vás dopamin a jeho význam? Přečtete se tento článek, který dopamin popisuje ještě podrobněji.

Bez správného vyladění to nejde

Jak navodit tu správnou hladinu dopaminu? Užitečným pomocníkem pro vás může být dopaminový půst. Co to znamená? Stručně řečeno situaci, kdy si odepřete některé činnosti, které zvyšují produkci dopaminu. Nehovoříme tu jenom o dopování různým druhem drog, přejídáním se sladkým, ale odstřihnutím se od sociálních sítí. Utlumení aktivit zvyšujících produkci dopaminu ale napomůže soustředit se na základní funkce, vyčistit si mozek od negativních záležitostí.

Jak si vyladit hladinu dopaminu na správnou úroveň?

Tady je 8 věcí, které vám mohou pomoci.

1.     Vystříhejte se nadbytečné konzumace cukru 

Cukr je drogou, byť se vám to na první pohled nezdá. I on při dlouhodobé a pravidelné konzumaci spouští produkci dopaminu. Snažte se ho omezit.

2.     Dostatečný spánek je důležitý

Správnou produkci dopaminu pomáhá regulovat také spánek. Ranní zvýšení dopaminové hladiny napomáhá správnému startu do nového dne. Naopak večer se hladina snižuje, aby se tělo naladilo k spánku. Proto se snažte vstávat a usínat zhruba ve stejném čase. Během spánku tělo produkuje i další nezbytné hormony a prochází důležitými procesy.

K TÉMATU  Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

3.     Nepřehánějte to s kávou

Někdo není schopen fungovat bez několika šálků kávy denně. Jenže dlouhodobě to nic neřeší. Jenom se vám zvýší tolerance ke kofeinu. Ideální je nepřekračovat tři šálky denně.

4.     Pravidelně cvičte

Najděte si nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomáhá k nárůstu dopaminu. Může to být běh, kardio cvičení nebo cokoliv jiného, co vás baví. Nabije vás to energií.

5.     Věnujte se koníčkům

Nezáleží na tom, co vás činí šťastným. Jestli se věnujete modelové železnici, malování ubrousků, háčkování deček nebo třeba fotografování. Všechno se počítá a udělá vás šťastnými.

6.     Nezapomínejte na svoji oblíbenou hudbu

Máte svoje oblíbené interprety a písničky, které vám prospívají? Pouštějte si je. I to prospívá vašemu klidu a pohodě.

7.     Prospěje vám meditace

Na chvíli se zastavte, naslouchejte sami sobě, meditujte. Podobně vám může pomoci jóga. Tlumí úzkost, pomáhá prodýchat nepříznivé stavy.

8.     Sáhněte po doplňcích stravy, které podpoří tvorbu dopaminu

Pomohou vám zvládnout stres, nepříznivé životní podmínky. Zároveň tyto látky podporují tvorbu dopaminu. Příkladem je kurkumin, aktivní složka koření kurkumy, která ovlivňuje produkci dopaminu. Proto by kurkuma nebo samotný kurkumin ve formě doplňku stravy měli mít místo ve vašem jídelníčku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek