Středa , 29. 05. 2024

Maxim

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Dopamin
Dopamin jako účinný pomocník při cestě za štěstím

Vnímejte život pozitivně

Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně je dopamin. Jde o neurohormon, který vzniká ve vašem mozku. Je to právě on, který stojí za vaší spokojeností. Pomůže vám k tomu, abyste dosáhli to, co v životě chcete. Navodí vám pocit, že jste za svoje snažení patřičně odměněny, což se samozřejmě promítne do emocí, které zažíváte. Máte-li zdravou hladinu dopaminu, vidíte život pozitivně. Naopak příliš nízká hladina tohoto hormonu vám bohužel přinese smutné až depresivní pocity. Právě proto je nesmírně důležité si správnou hladinu dopaminu udržet.

Výroba hormonu je návyk

Jak to ale vlastně s výrobou dopaminu v mozku funguje?  Uvolňuje se ve chvíli, kdy jste zvládly nějaký náročný úkol, třeba odevzdaly uzávěrku v práci nebo k oboustranné spokojenosti vyřešily konflikt se svým potomkem. Stejně tak přibývá dopaminu ve chvíli, kdy očekáváte a dostáváte odměnu, třeba právě za nadstandardně splněný pracovní úkol, nebo vás celá rodina pochválí za perfektně připravenou večeři. Ovšem má to jeden háček. Jde o návykovou záležitost. Proto se musíte naučit rozlišovat situace, kdy vás dopamin správně nabudí k dalšímu výkonu a kdy naopak děláte všechno jenom pro svoje uspokojení.

Dopamin
Proč je dopamin důležitý?

Chronická nemoc

„Má slabou vůli. Je to morálně slabý člověk,“ tak se kdysi lidé vyjadřovali o těch, kteří podlehli nějaké závislosti. Jenže postupně, jak vědci začali odhalovat příčiny vzniku závislostí a jejich mechanismy, názor přehodnotili. Věc je mnohem složitější. Závislost je onemocněním, které proměňuje mozek. Proto je důležité ji odhalit už v samotných počátcích. Výroba dopaminu znamenala kdysi způsob, jak člověk může přežít. Jednoduše řečeno, když vám něco působilo potěšení, snažily jste se to opakovat. Jenže uvolnění dopaminu způsobují i psychotropní látky. Ty mohou přinést ještě mnohem více škod. Přinesou hodně dopaminu. Jenže po odeznění jeho účinku nastává fáze deprese.

K TÉMATU  Jak se v karanténě nezbláznit. Nejlepší tipy, jak zvládnout svůj psychický stav v sociální izolaci

Když potřebujete vyšší dávky drogy

Člověk v osidlech závislosti potřebuje stále mnohem vyšší a vyšší dávky drogy, aby zvládl přežívat. A drogami nerozumíme jenom třeba marihuanu, kokain, heroin, alkohol nebo cigarety. Stejně devastující vliv mají i digitální závislosti na sociálních sítích, pravidelné kontrole mobilu či mailu. Různé počítačové programy jsou vytvářeny tak, aby uživatele doslova nutily ke zpětné vazbě, opětovném použití, aniž si to vlastně sám uvědomuje. Co přináší nízká hladina dopaminu v těle? Snížení psychické a fyzické aktivity, depresivní pocity, snížené soustředění. Vyšší touha po sladkém a kofeinu, nízká sexuální aktivita a libido, nespavost a nižší odolnost vůči stresu. Kromě toho stojí nedostatek dopaminu za tuhnutím svalů, poruchami chůze a řeči či Parkinsovou chorobou.

závislost
Dopamin se vyplavuje i při využívání sociálních sítí

TIP: Zaujal vás dopamin a jeho význam? Přečtete se tento článek, který dopamin popisuje ještě podrobněji.

Bez správného vyladění to nejde

Jak navodit tu správnou hladinu dopaminu? Užitečným pomocníkem pro vás může být dopaminový půst. Co to znamená? Stručně řečeno situaci, kdy si odepřete některé činnosti, které zvyšují produkci dopaminu. Nehovoříme tu jenom o dopování různým druhem drog, přejídáním se sladkým, ale odstřihnutím se od sociálních sítí. Utlumení aktivit zvyšujících produkci dopaminu ale napomůže soustředit se na základní funkce, vyčistit si mozek od negativních záležitostí.

Jak si vyladit hladinu dopaminu na správnou úroveň?

Tady je 8 věcí, které vám mohou pomoci.

1.     Vystříhejte se nadbytečné konzumace cukru 

Cukr je drogou, byť se vám to na první pohled nezdá. I on při dlouhodobé a pravidelné konzumaci spouští produkci dopaminu. Snažte se ho omezit.

2.     Dostatečný spánek je důležitý

Správnou produkci dopaminu pomáhá regulovat také spánek. Ranní zvýšení dopaminové hladiny napomáhá správnému startu do nového dne. Naopak večer se hladina snižuje, aby se tělo naladilo k spánku. Proto se snažte vstávat a usínat zhruba ve stejném čase. Během spánku tělo produkuje i další nezbytné hormony a prochází důležitými procesy.

K TÉMATU  Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

3.     Nepřehánějte to s kávou

Někdo není schopen fungovat bez několika šálků kávy denně. Jenže dlouhodobě to nic neřeší. Jenom se vám zvýší tolerance ke kofeinu. Ideální je nepřekračovat tři šálky denně.

4.     Pravidelně cvičte

Najděte si nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomáhá k nárůstu dopaminu. Může to být běh, kardio cvičení nebo cokoliv jiného, co vás baví. Nabije vás to energií.

5.     Věnujte se koníčkům

Nezáleží na tom, co vás činí šťastným. Jestli se věnujete modelové železnici, malování ubrousků, háčkování deček nebo třeba fotografování. Všechno se počítá a udělá vás šťastnými.

6.     Nezapomínejte na svoji oblíbenou hudbu

Máte svoje oblíbené interprety a písničky, které vám prospívají? Pouštějte si je. I to prospívá vašemu klidu a pohodě.

7.     Prospěje vám meditace

Na chvíli se zastavte, naslouchejte sami sobě, meditujte. Podobně vám může pomoci jóga. Tlumí úzkost, pomáhá prodýchat nepříznivé stavy.

8.     Sáhněte po doplňcích stravy, které podpoří tvorbu dopaminu

Pomohou vám zvládnout stres, nepříznivé životní podmínky. Zároveň tyto látky podporují tvorbu dopaminu. Příkladem je kurkumin, aktivní složka koření kurkumy, která ovlivňuje produkci dopaminu. Proto by kurkuma nebo samotný kurkumin ve formě doplňku stravy měli mít místo ve vašem jídelníčku.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?
Costume Institute Gala neboli Met Gala. Největší a nejvýznamnější charitativní akce módního světa konaná každoročně první květnové pondělí ve prospěch Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Po dvou letech je konečně zpátky, a to ve své plné kráse a extravaganci.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Výběr článků

Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Celebrity umí dost často překvapit, zejména modelky, o kterých byste si řekli, že za celý den sní pouze misku suché rýže a list salátu. O poprask na TikToku se postarala modelka Bella Hadid a její sandwich. Tak schválně, co říkáte na její kulinářské umění?

Nepřehlédněte

Chcete-li vaší ratolesti pořídit pohodlné a zároveň vysoce módní boty, zkuste se porozhlédnout po dětských teniskách. Na následujících řádcích vám prozradíme, podle jakých kritérií vybírat tenisky pro chlapce, abychom nešláply vedle. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek