Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

8 tipů, jak získat optimální hladinu dopaminu

Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Dopamin
Dopamin jako účinný pomocník při cestě za štěstím

Vnímejte život pozitivně

Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně je dopamin. Jde o neurohormon, který vzniká ve vašem mozku. Je to právě on, který stojí za vaší spokojeností. Pomůže vám k tomu, abyste dosáhli to, co v životě chcete. Navodí vám pocit, že jste za svoje snažení patřičně odměněny, což se samozřejmě promítne do emocí, které zažíváte. Máte-li zdravou hladinu dopaminu, vidíte život pozitivně. Naopak příliš nízká hladina tohoto hormonu vám bohužel přinese smutné až depresivní pocity. Právě proto je nesmírně důležité si správnou hladinu dopaminu udržet.

Výroba hormonu je návyk

Jak to ale vlastně s výrobou dopaminu v mozku funguje?  Uvolňuje se ve chvíli, kdy jste zvládly nějaký náročný úkol, třeba odevzdaly uzávěrku v práci nebo k oboustranné spokojenosti vyřešily konflikt se svým potomkem. Stejně tak přibývá dopaminu ve chvíli, kdy očekáváte a dostáváte odměnu, třeba právě za nadstandardně splněný pracovní úkol, nebo vás celá rodina pochválí za perfektně připravenou večeři. Ovšem má to jeden háček. Jde o návykovou záležitost. Proto se musíte naučit rozlišovat situace, kdy vás dopamin správně nabudí k dalšímu výkonu a kdy naopak děláte všechno jenom pro svoje uspokojení.

Dopamin
Proč je dopamin důležitý?

Chronická nemoc

„Má slabou vůli. Je to morálně slabý člověk,“ tak se kdysi lidé vyjadřovali o těch, kteří podlehli nějaké závislosti. Jenže postupně, jak vědci začali odhalovat příčiny vzniku závislostí a jejich mechanismy, názor přehodnotili. Věc je mnohem složitější. Závislost je onemocněním, které proměňuje mozek. Proto je důležité ji odhalit už v samotných počátcích. Výroba dopaminu znamenala kdysi způsob, jak člověk může přežít. Jednoduše řečeno, když vám něco působilo potěšení, snažily jste se to opakovat. Jenže uvolnění dopaminu způsobují i psychotropní látky. Ty mohou přinést ještě mnohem více škod. Přinesou hodně dopaminu. Jenže po odeznění jeho účinku nastává fáze deprese.

K TÉMATU  Nejlepší módní přehlídka, kterou jste kdy viděly! Jde o vtip nebo to autoři myslí vážně? Netušíme, protože nevidíme žádný rozdíl!

Když potřebujete vyšší dávky drogy

Člověk v osidlech závislosti potřebuje stále mnohem vyšší a vyšší dávky drogy, aby zvládl přežívat. A drogami nerozumíme jenom třeba marihuanu, kokain, heroin, alkohol nebo cigarety. Stejně devastující vliv mají i digitální závislosti na sociálních sítích, pravidelné kontrole mobilu či mailu. Různé počítačové programy jsou vytvářeny tak, aby uživatele doslova nutily ke zpětné vazbě, opětovném použití, aniž si to vlastně sám uvědomuje. Co přináší nízká hladina dopaminu v těle? Snížení psychické a fyzické aktivity, depresivní pocity, snížené soustředění. Vyšší touha po sladkém a kofeinu, nízká sexuální aktivita a libido, nespavost a nižší odolnost vůči stresu. Kromě toho stojí nedostatek dopaminu za tuhnutím svalů, poruchami chůze a řeči či Parkinsovou chorobou.

závislost
Dopamin se vyplavuje i při využívání sociálních sítí

TIP: Zaujal vás dopamin a jeho význam? Přečtete se tento článek, který dopamin popisuje ještě podrobněji.

Bez správného vyladění to nejde

Jak navodit tu správnou hladinu dopaminu? Užitečným pomocníkem pro vás může být dopaminový půst. Co to znamená? Stručně řečeno situaci, kdy si odepřete některé činnosti, které zvyšují produkci dopaminu. Nehovoříme tu jenom o dopování různým druhem drog, přejídáním se sladkým, ale odstřihnutím se od sociálních sítí. Utlumení aktivit zvyšujících produkci dopaminu ale napomůže soustředit se na základní funkce, vyčistit si mozek od negativních záležitostí.

Jak si vyladit hladinu dopaminu na správnou úroveň?

Tady je 8 věcí, které vám mohou pomoci.

1.     Vystříhejte se nadbytečné konzumace cukru 

Cukr je drogou, byť se vám to na první pohled nezdá. I on při dlouhodobé a pravidelné konzumaci spouští produkci dopaminu. Snažte se ho omezit.

2.     Dostatečný spánek je důležitý

Správnou produkci dopaminu pomáhá regulovat také spánek. Ranní zvýšení dopaminové hladiny napomáhá správnému startu do nového dne. Naopak večer se hladina snižuje, aby se tělo naladilo k spánku. Proto se snažte vstávat a usínat zhruba ve stejném čase. Během spánku tělo produkuje i další nezbytné hormony a prochází důležitými procesy.

K TÉMATU  Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?

3.     Nepřehánějte to s kávou

Někdo není schopen fungovat bez několika šálků kávy denně. Jenže dlouhodobě to nic neřeší. Jenom se vám zvýší tolerance ke kofeinu. Ideální je nepřekračovat tři šálky denně.

4.     Pravidelně cvičte

Najděte si nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomáhá k nárůstu dopaminu. Může to být běh, kardio cvičení nebo cokoliv jiného, co vás baví. Nabije vás to energií.

5.     Věnujte se koníčkům

Nezáleží na tom, co vás činí šťastným. Jestli se věnujete modelové železnici, malování ubrousků, háčkování deček nebo třeba fotografování. Všechno se počítá a udělá vás šťastnými.

6.     Nezapomínejte na svoji oblíbenou hudbu

Máte svoje oblíbené interprety a písničky, které vám prospívají? Pouštějte si je. I to prospívá vašemu klidu a pohodě.

7.     Prospěje vám meditace

Na chvíli se zastavte, naslouchejte sami sobě, meditujte. Podobně vám může pomoci jóga. Tlumí úzkost, pomáhá prodýchat nepříznivé stavy.

8.     Sáhněte po doplňcích stravy, které podpoří tvorbu dopaminu

Pomohou vám zvládnout stres, nepříznivé životní podmínky. Zároveň tyto látky podporují tvorbu dopaminu. Příkladem je kurkumin, aktivní složka koření kurkumy, která ovlivňuje produkci dopaminu. Proto by kurkuma nebo samotný kurkumin ve formě doplňku stravy měli mít místo ve vašem jídelníčku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.

Nepřehlédněte

Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek