Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Rouška
Na ulici jenom v roušce! Vyrobte si ji jednoduše doma - i bez šití (zdroj foto: facebook.com)

23. 03. 2020

Pokud máte šicí stroj, zvládnete ji za chvilku. Pokud ne, podívejte se na varianty, které jsou výborné a rychlé. Rouška výrazně zamezuje šanci na šíření viru.

Význam roušky

Rouška jedním ze základních ochranných prostředků, kterým chráníme populaci proti šíření virů. Musíme si uvědomit, že aby byla účinná, musí ji nosit všichni. Rouška, kterou si doma vyrobíte, vás totiž od koronaviru stoprocentně neochrání. Významně však ochrání všechny ve vašem okolí – proto je její nošení dnes vyžadováno pokaždé, když opouštíte byt.

Nikdo si nejsme jisti tím, zda jsme již nepřišli s virovou infekcí do kontaktu a nejsme již v inkubační době, ve které se ještě neprojevily příznaky. I v této bezpříznakové době jsme totiž infekční! Plošné nošení roušek je významné v boji proti současné světové pandemii.

Kolik roušek budu potřebovat?

Aby roušky fungovaly, je potřeba si uvědomit, že mají zakrývat nos i ústa. Další informace, kterou potřebujete vědět je, že vám nebude stačit pouze jedna rouška. Doporučuje se měnit si roušku co dvě hodiny – tím, že vylučujeme v dechu vodu, se vám prostě a jednoduše rouška brzy promočí.

Rouška
Jednoduchý návod na výrobu vaší vlastní roušky (zdroj foto: facebook.com)

Jaký materiál zvolit?

Pro vytvoření roušky budete potřebovat bavlněnou látku s co největší gramáží – jde tedy o hustě tkanou látku. Každá rouška by měla ideálně obsahovat kapsičku, do které si vložíte další filtrační vrstvu – může jít o papírový kapesník, čistý filtr z vysavače nebo například o další kus látky.

Péče o roušku

Roušku, kterou si vyrobíme doma z bavlny, můžeme poté nosit mnohokrát za sebou. Je to díky její schopnosti zbavit se virů a bakterií pomocí vyváření. Když tedy roušku použijete, vložte ji do igelitového sáčku, který dobře utěsníte. Po příchodu domů roušku vyperte na 90 stupňů celsia. Ráno ji po vyschnutí můžete opět použít.

K TÉMATUInteriérová houpačka je ideálním místem k relaxaci. Pohoupejte se doma!

Jak si vyrobit roušku bez potřeby něco šít?

Na internetu se množí videa jednoduchých návodů, kterými se můžete nechat inspirovat. Není potřeba mít doma nic jiného než běžné věci ze svého šatníku, které si upravíte.

Například v tomto videu si můžete roušku vyrobit pouze z bavlněného šátku a dvou větších gumiček do vlasů. Šátek si přehnete na polovinu a poté ještě na třetiny. Vznikne vám dlouhý proužek. Z každé strany provléknete zhruba do jedné třetiny gumičku a přečnívající kousky látky zastrčíte do vzniklé kapsy. Nezbývá než roušku nasadit na obličej a vysunout si jednu její část tak, aby vám pokryla také bradu.

Rouška z trička

Nůžky a triko máme doma všichni, pojďme si tedy vyrobit bavlněnou roušku. K výrobě se skvěle hodí i trička s potiskem, díky kterým se z roušky stává výborný zpestřující prvek v neklidné době. Takže: nejprve odstřihněte límec a tenký proužek látky vedoucí podél ramen. Poté odstřihněte přebytečný zbytek trička zhruba ve výšce prsou.

Dlouhý proužek látky máte hotový, teď už jen zbývá vytvořit šňůrky na zavazování. Dlouhý proužek látky, který vám vzniknul, tak jen po obou úzkých koncích vystřihnete, aby na obou stranách vznikly dlouhé „šňůrky“. Hotovo, jdeme nasadit, můžeme ven.

Proč nestačí obyčejný rockerský šátek přes nos a ústa?

Zdá se vám, že se to s tou opatrností naprosto přehání? Chcete si dát přes obličej svůj oblíbený rockerský šátek tak, jako si jej nasazují bajkeři, když sedají na motorku? Nedělejte to. Rozhodně je to lepší než nemít na sobě vůbec nic, ale bohužel mějte na paměti, že vás chrání jen dvě vrstvy mnohdy již zteřelé bavlněné látky.

To je prostě v dnešní době málo. Dejte si, prosím, alespoň tu práci, abyste měli oblíbený šátek opatřen gumičkami, nebo šňůrkami z obou stran, a složili si jej do podoby, kdy vás bude chránit alespoň 6 a více vrstev.

K TÉMATUKonečná stanice trombóza. Odborník radí, jak této vážné nemoci předejít. Rizikovým faktorem je i sedavé zaměstnání a stres!

Šité roušky

Máte doma šicí stroj? V tom případě si podle našeho jednoduchého návodu vyrobte šitou roušku z bavlněné látky. Jako materiál, který můžete použít, se doporučuje například bavlněné povlečení, bavlněné ubrusy nebo bavlněné kuchyňské utěrky. V případě, že se cítíte být nápomocni lidem ve své komunitě, nabídněte své výtvory i lidem ve svém okolí – nedostatek roušek hlásí prodejny potravin, hasiči i zdravotníci. Buďte v této nelehké době užiteční, společně to všichni zvládneme.

Roušku si můžete vyrobit pomocí šátku, nebo si ji ušít z bavlněné látky, kterou máte doma. Důležité je, abyste si ji následně co dvě hodiny měnili, a po příchodu domů ji vyprali na devadesát stupňů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek