Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
pilates
Cvičení pilates je trendem, ale pozor na chyby. (foto: 123RF)

06. 10. 2021

Jedná se o celotělové fitness cvičení, které s sebou nese řadu benefitů. Nemusíte se obávat toho, že by došlo k zanedbání některé části lidského těla. Zapojeny jsou všechny svaly, podpořen je jejich vývoj i síla. Je však důležité, abyste se vyhnuli chybám. Žádné cvičení není efektivní, pakliže je plné chyb, které tělu spíše škodí, než prospívají.  

Proč pilates vůbec cvičit? 

Ze všeho nejdříve si zmiňme benefity, které nám tento typ cvičení přináší. Chyby, kterých se můžete dopustit, vás pravděpodobně nebudou zajímat, pokud se do cvičení nepustíte. My vám však prozradíme několik důvodů, proč se do pilates přece jen pustit.  

Pro vyšší flexibilitu 

Při pilates se pracuje na bezpečném zvětšení délky a roztažení svalů a rozsahu pohybu v kloubech. Pokud máte pocit, že jste takzvaně “zkrácení”, díky pilates se řádně protáhnete a ohnete. Právě proto se doporučuje cvičení praktikovat z rána, kdy jste po dlouhé noci ztuhlí a každý krok je pro vás možná velmi bolestivý.  

Pro lepší držení těla 

Mezi námi se najde celá spousta jedinců, kteří nechodí zrovna rovně a kteří mají držení těla velmi špatné. Na vině však nejsou oni sami, ale jejich velmi slabé jádro, které má za úkol podporovat a vyrovnávat polohu těla. Pilates tělo dokonale trénuje, čímž se vyjadřuje jeho síla a harmonie. To má vliv na zlepšení pozice a na eliminování bolestí zad.  

Pro více energie 

Pokud se každé ráno probouzíte doslova bez energie, je načase po ránu praktikovat právě pilates, které paradoxně vlévá energii do žil, i když mluvíme o cvičení, které energii spíše bere. Při cvičení pilates dochází k zaplavení těla dobrými pocity, ke stimulaci páteře a ke zlepšení oběhu v pohybu.  

  • Podporuje hubnutí 
  • Pro rozvinutí základní síly 
  • Proti stresu 

Chyby, kterých se při cvičení pilates dopouštíme 

Už jste přesvědčeni o tom, že pilates má skutečně smysl? Pak je načase přistoupit k chybám, kterých se při cvičení dopouštíme. Bohužel je jich celá spousta, která může snížit následné efekty a účinky oblíbeného cvičení. 

Nezapojujete hluboké břišní svaly 

Pilates je cvičení vědomé. Není možné, abyste při cvičení měli hlavu plnou jiných věcí a povinností, které během dne musíte splnit. Při cvičení je důležité takzvaně “vypnout” a věnovat svou veškerou pozornost jenom danému cviku. Uvědomujte si každý pohyb a zapojuje hluboké břišní svaly. Bohužel na tuto část těla se velmi často zapomíná, což následně vede k bolestem zad.  

Nedržíte hlavu správně při cvicích vleže na zemi 

Nejen při cvičení pilates, ale také při jiných cvicích se velmi často stává, že chybujeme v držení hlavy při cvicích vleže na zemi. Většinou si hlavu nepodpíráme, což vede k jejímu zaklánění a následně k bolestem v oblasti krční páteře. Hlavu je vždy nutné směřovat bradou dolů, jako kdybychom chtěli mezi hrudí a bradou udržet míček. 

Takto správné držení hlavy možná bude z počátku problémem, ale po posílení břišního svalstva se to rázem zlepší. 

I vyklenutá záda jsou chybou 

Stejně jako ve výše uvedeném případě, i tato chyba v podobě vyklenutých zad se týká nejen pilates, ale i mnoha dalších cviků a cvičebních metod. Pokud trénujete s osobním koučem, jistě vás stále upozorňuje na to, abyste při cvičení měli zakulacenou bederní oblast a doslova se tím přilepili k podložce. Zajistíte si tím správné zapojení hlubokých břišních svalů a zároveň si tím ochráníte bederní oblasti před přílišným namáháním. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Naše redaktorka otestovala pilates na strojích i na podložce. Obě dělají tělo mladším! Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek