Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
pilates
Cvičení pilates je trendem, ale pozor na chyby. (foto: 123RF)

06. 10. 2021

Jedná se o celotělové fitness cvičení, které s sebou nese řadu benefitů. Nemusíte se obávat toho, že by došlo k zanedbání některé části lidského těla. Zapojeny jsou všechny svaly, podpořen je jejich vývoj i síla. Je však důležité, abyste se vyhnuli chybám. Žádné cvičení není efektivní, pakliže je plné chyb, které tělu spíše škodí, než prospívají.  

Proč pilates vůbec cvičit? 

Ze všeho nejdříve si zmiňme benefity, které nám tento typ cvičení přináší. Chyby, kterých se můžete dopustit, vás pravděpodobně nebudou zajímat, pokud se do cvičení nepustíte. My vám však prozradíme několik důvodů, proč se do pilates přece jen pustit.  

Pro vyšší flexibilitu 

Při pilates se pracuje na bezpečném zvětšení délky a roztažení svalů a rozsahu pohybu v kloubech. Pokud máte pocit, že jste takzvaně “zkrácení”, díky pilates se řádně protáhnete a ohnete. Právě proto se doporučuje cvičení praktikovat z rána, kdy jste po dlouhé noci ztuhlí a každý krok je pro vás možná velmi bolestivý.  

Pro lepší držení těla 

Mezi námi se najde celá spousta jedinců, kteří nechodí zrovna rovně a kteří mají držení těla velmi špatné. Na vině však nejsou oni sami, ale jejich velmi slabé jádro, které má za úkol podporovat a vyrovnávat polohu těla. Pilates tělo dokonale trénuje, čímž se vyjadřuje jeho síla a harmonie. To má vliv na zlepšení pozice a na eliminování bolestí zad.  

Pro více energie 

Pokud se každé ráno probouzíte doslova bez energie, je načase po ránu praktikovat právě pilates, které paradoxně vlévá energii do žil, i když mluvíme o cvičení, které energii spíše bere. Při cvičení pilates dochází k zaplavení těla dobrými pocity, ke stimulaci páteře a ke zlepšení oběhu v pohybu.  

  • Podporuje hubnutí 
  • Pro rozvinutí základní síly 
  • Proti stresu 

Chyby, kterých se při cvičení pilates dopouštíme 

Už jste přesvědčeni o tom, že pilates má skutečně smysl? Pak je načase přistoupit k chybám, kterých se při cvičení dopouštíme. Bohužel je jich celá spousta, která může snížit následné efekty a účinky oblíbeného cvičení. 

Nezapojujete hluboké břišní svaly 

Pilates je cvičení vědomé. Není možné, abyste při cvičení měli hlavu plnou jiných věcí a povinností, které během dne musíte splnit. Při cvičení je důležité takzvaně “vypnout” a věnovat svou veškerou pozornost jenom danému cviku. Uvědomujte si každý pohyb a zapojuje hluboké břišní svaly. Bohužel na tuto část těla se velmi často zapomíná, což následně vede k bolestem zad.  

Nedržíte hlavu správně při cvicích vleže na zemi 

Nejen při cvičení pilates, ale také při jiných cvicích se velmi často stává, že chybujeme v držení hlavy při cvicích vleže na zemi. Většinou si hlavu nepodpíráme, což vede k jejímu zaklánění a následně k bolestem v oblasti krční páteře. Hlavu je vždy nutné směřovat bradou dolů, jako kdybychom chtěli mezi hrudí a bradou udržet míček. 

Takto správné držení hlavy možná bude z počátku problémem, ale po posílení břišního svalstva se to rázem zlepší. 

I vyklenutá záda jsou chybou 

Stejně jako ve výše uvedeném případě, i tato chyba v podobě vyklenutých zad se týká nejen pilates, ale i mnoha dalších cviků a cvičebních metod. Pokud trénujete s osobním koučem, jistě vás stále upozorňuje na to, abyste při cvičení měli zakulacenou bederní oblast a doslova se tím přilepili k podložce. Zajistíte si tím správné zapojení hlubokých břišních svalů a zároveň si tím ochráníte bederní oblasti před přílišným namáháním. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATUNaše redaktorka otestovala pilates na strojích i na podložce. Obě dělají tělo mladším! Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek