Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
pilates
Cvičení pilates je trendem, ale pozor na chyby. (foto: 123RF)

06. 10. 2021

Jedná se o celotělové fitness cvičení, které s sebou nese řadu benefitů. Nemusíte se obávat toho, že by došlo k zanedbání některé části lidského těla. Zapojeny jsou všechny svaly, podpořen je jejich vývoj i síla. Je však důležité, abyste se vyhnuli chybám. Žádné cvičení není efektivní, pakliže je plné chyb, které tělu spíše škodí, než prospívají.  

Proč pilates vůbec cvičit? 

Ze všeho nejdříve si zmiňme benefity, které nám tento typ cvičení přináší. Chyby, kterých se můžete dopustit, vás pravděpodobně nebudou zajímat, pokud se do cvičení nepustíte. My vám však prozradíme několik důvodů, proč se do pilates přece jen pustit.  

Pro vyšší flexibilitu 

Při pilates se pracuje na bezpečném zvětšení délky a roztažení svalů a rozsahu pohybu v kloubech. Pokud máte pocit, že jste takzvaně “zkrácení”, díky pilates se řádně protáhnete a ohnete. Právě proto se doporučuje cvičení praktikovat z rána, kdy jste po dlouhé noci ztuhlí a každý krok je pro vás možná velmi bolestivý.  

Pro lepší držení těla 

Mezi námi se najde celá spousta jedinců, kteří nechodí zrovna rovně a kteří mají držení těla velmi špatné. Na vině však nejsou oni sami, ale jejich velmi slabé jádro, které má za úkol podporovat a vyrovnávat polohu těla. Pilates tělo dokonale trénuje, čímž se vyjadřuje jeho síla a harmonie. To má vliv na zlepšení pozice a na eliminování bolestí zad.  

Pro více energie 

Pokud se každé ráno probouzíte doslova bez energie, je načase po ránu praktikovat právě pilates, které paradoxně vlévá energii do žil, i když mluvíme o cvičení, které energii spíše bere. Při cvičení pilates dochází k zaplavení těla dobrými pocity, ke stimulaci páteře a ke zlepšení oběhu v pohybu.  

  • Podporuje hubnutí 
  • Pro rozvinutí základní síly 
  • Proti stresu 

Chyby, kterých se při cvičení pilates dopouštíme 

Už jste přesvědčeni o tom, že pilates má skutečně smysl? Pak je načase přistoupit k chybám, kterých se při cvičení dopouštíme. Bohužel je jich celá spousta, která může snížit následné efekty a účinky oblíbeného cvičení. 

Nezapojujete hluboké břišní svaly 

Pilates je cvičení vědomé. Není možné, abyste při cvičení měli hlavu plnou jiných věcí a povinností, které během dne musíte splnit. Při cvičení je důležité takzvaně “vypnout” a věnovat svou veškerou pozornost jenom danému cviku. Uvědomujte si každý pohyb a zapojuje hluboké břišní svaly. Bohužel na tuto část těla se velmi často zapomíná, což následně vede k bolestem zad.  

Nedržíte hlavu správně při cvicích vleže na zemi 

Nejen při cvičení pilates, ale také při jiných cvicích se velmi často stává, že chybujeme v držení hlavy při cvicích vleže na zemi. Většinou si hlavu nepodpíráme, což vede k jejímu zaklánění a následně k bolestem v oblasti krční páteře. Hlavu je vždy nutné směřovat bradou dolů, jako kdybychom chtěli mezi hrudí a bradou udržet míček. 

Takto správné držení hlavy možná bude z počátku problémem, ale po posílení břišního svalstva se to rázem zlepší. 

I vyklenutá záda jsou chybou 

Stejně jako ve výše uvedeném případě, i tato chyba v podobě vyklenutých zad se týká nejen pilates, ale i mnoha dalších cviků a cvičebních metod. Pokud trénujete s osobním koučem, jistě vás stále upozorňuje na to, abyste při cvičení měli zakulacenou bederní oblast a doslova se tím přilepili k podložce. Zajistíte si tím správné zapojení hlubokých břišních svalů a zároveň si tím ochráníte bederní oblasti před přílišným namáháním. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Jak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Vzhledem k neustálému nárůstu cen je obzvláště potřebné přemýšlet, co vše si opravdu nezbytně musíme pořídit a zároveň i kde výhodně nakoupíme. Zdražuje vše, zato výše platů zůstává prakticky stejná, a proto se řada občanů uchyluje k nouzovým řešením. Jedním z nich jsou nákupy v Polsku.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.

Výběr článků

To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Nepřehlédněte

Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek