Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Jak si z bytu či domu vytvořit harmonický domov. Deset tipů, které přinesou klid a vyváženost

Proměňte svůj domov či byt v harmonickou oázu, kterou nebudete chtít už nikdy opustit. Udržování prostoru v Zenu není jen o stylu.
domov
Harmonické bydlení. Jak si ho vytvořit? (zdroj foto: pixabay.com)

Každý objekt a každá věc má pro svou přítomnost důvod, ať už pro svou krásu, užitečnost a nebo obojí. Zde je 10 tipů, jak můžete do svého bydlení stvořit harmonický domov – zkrátka do něho přinést klidný a vyvážený pocit.

1. Čisté plochy

Nepořádek v domě je velkým vizuálním rozptýlením. Při pohledu na něj začne část vašeho mozku přemýšlet o tom, co udělat se všemi těmito věcmi. Chcete-li začít žít spokojeněji, začněte tím, že budete každý den udržovat čisté povrchy svého domu. Když se pak váš zrak může kochat čistým prostředím, je mnohem snazší se soustředit na současný okamžik.

2. Vyhazujte a organizujte

Dalším velmi důležitým bodem je, abyste se zbavili věcí, které již nepotřebujete. Projděte skříně a vytřiďte z nich oblečení, které je vám malé a nebo ho již nenosíte. To poté můžete darovat do kontejnerů s oblečením, které slouží pro lidi v nouzi. Provzdušníte si domov a také uděláte dobrý skutek. Totéž udělejte s šuplíky. Věci jsou nyní zefektivněny a vše je dokonale zorganizováno.

domov
Vytřiďte staré oblečení. (zdroj foto: freepik.com)

3. Požádejte o pomoc

Někdy potřebujeme pomoc. Pokud se v proměnách nevyznáte, najměte si profesionálního organizátora, který vám uklidí nepořádek v domě. Dekoratér vám pomůže proniknout do vašeho stylu, aby váš domov vypadal přesně tak, jak si vy budete přát. Stejně tak vám pomůže šikovný architekt, který vám pro změnu k vašemu domu přistaví krásnou zimní zahradu.

4. Začleňte pět elementů

Místo umělých květin začleňte do domova pět elementů, které váš domov dokonale oživí a vdechnou mu život. Co je pět elementů? Voda (obrázky vody, fontána, vodní rostliny), země (kámen, rostliny – aloe vera, kaktus), oheň (svíčky, aroma lampa, krb), kov (nábytek, nářadí) a dřevo (opět nábytek, trámy, dřevěn ozdoby).

K TÉMATU  Proč se mi nedaří zhubnout? Důvodů může být hned několik
domov
Element země. (zdroj foto: pixabay.com)

5. Udržujte podlahy co nejčistší

Je důležité udržovat čisté podlahy. Jedná se o skvělý způsob, jak si zefektivnit život a udržet si čistou mysl a pozornost na přítomnost okamžiku. Pokud se na vašich podlahách hromadí věci (dětské hračky, oblečení, časopisy), udělejte jim místo. Jestliže jde o samotné podlahy, udržujte je vždy čisté a bezprašné. Vytváří to příjemnější prostor a zlepšuje to vnitřní kvalitu vzduchu.

6. Vybírejte dekorace

Zaměřte se na dekorace, které opravdu milujete a mají pro vás význam. Několik krásných objektů (obraz, socha) smysluplně rozmístěných, vytvoří velmi harmonický dojem. Tyto dekorace vám umožní ocenit skutečnou krásu vašeho domova.

7. Změkčete osvětlení

Naučte se ocenit přirozené venkovní světlo a více ho používat. Až se večer začne stmívat a světla ubývat, zapalte si krb nebo svíčky. Vyměňte své normální spínače světla za stmívače. Je to úžasný rozdíl, když si můžete ovládat záři světel. Mimo jiné stmívače osvětlení nejen, že působí velmi romanticky, ale také šetří vaše peníze a zrak.

domov
Zapalte si krb. (zdroj foto: pixabay.com)

8. Věnujte pozornost textuře

Naplňují předměty ve vaší domácnosti vaše smysly? Zvažujte to při každém vyhazování starých věcí a kdykoli, kdy uvažujete o nákupu nových. Přemýšlejte o tom, jestli se vám více líbí ručně vyrobený hrnčířský hrnek oproti tomu, který je k dostání v obchodech z běžné strojové výroby. Přírodní materiály mají jedny z nejlepších textur – přineste si domů hrubou Jutu, výrobek z pravé kůže, čisté hedvábí a nebo surové dřevo.

9. Používejte přírodní vůně

Všimli jste si někdy, že když vejdete do nějakého obchodu, který se zabývá doplňky do domů, tak že překrásně voní? Nebo jak vás dokážou přírodní aromaterapeutické oleje okamžitě dokonale uvolnit či uklidnit? To, co cítíte, může mít překvapivě velký vliv na to, jak se cítíte. Vyhněte se proto umělým vůním a začněte používat ty přírodní. Svíčky ze včelího vosku, éterické oleje, přírodní čisticí prostředky a čerstvé květiny ze zahrady udělají s vaším domovem divy.

K TÉMATU  DIY: Vánoční dekorace na poslední chvíli. Tohle ještě stihnete a poslouží i jako originální dárek
domov
Přírodní aroma oleje dokonale provoní váš byt nebo dům. (zdroj foto: pixabay.com)

10. Využívejte každodenní připomínky

V meditační praxi je někdy zvonek používán jako připomínka k zaměření vaší pozornosti na teď a tady. Vytvořte si seznam věcí, které děláte každý den víckrát a vyberte jednu z nich, kterou použijete jako svou vlastní verzi meditačního zvonu. Může to být cokoli, co děláte často. Umyjte si ruce, nalijte sklenici vody, zkontrolujte svůj e-mail. Kdykoli si uvědomíte, že to děláte, zastavte se na chvilku, dýchejte a uvědomte si svou přítomnost a chvíli okamžiku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čistota a minimalismus. Moderní stodola nabízí prostorné bydlení

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co vás čeká tento pracovní týden? Čemu se raději vyhnout a co můžete očekávat? Některý den je vhodný na péči o vaše zdraví, jiný zase pro vypuštění vašich emocí. Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
My Little Pony - tato ikonická značka malých, barevných poníků se stala symbolem radosti a přátelství po celém světě. Bez ohledu na váš věk, My Little Pony vám okamžitě získá srdce svou roztomilostí a pozitivní energií. Ponořte se do světa barev, přátelství a dobrodružství My Little Pony a objevte nový způsob, jak obohatit svůj životní styl.
Lidé to dělají pořád. Nestačí jim obyčejné koupání, u bazénu nebo na břehu rybníka prostě blbnou, a to se často neobejde bez střemhlavého pádu. Pokud se ale nikomu nic nestane, nakonec je z toho zdroj smíchu pro celé okolí.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.
Dnes budou mít energie všichni na rozdávání. Pokud si chcete s někým něco vyřešit, do toho! Péči věnujte svým nohám a dejte pozor při výběru parfému!
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.

Výběr článků

Tankování paliva na čerpací stanici je pro většinu z nás banální úkon. I tak jsou ale mezi námi ženy, které vypadají, že to za ně doposud dělal jen manžel. Ztracené řidičce přijde na pomoc i spolujezdkyně, která je ovšem také s rozumem úplně v koncích. Podívejte se, vážně to stojí za to!
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Přemýšlíte o soukromé školce pro vaše dítě? Dnes se podíváme na výhody a nevýhody soukromých školek. Prozkoumáme výhody jako individuální přístup a zaměření na specifické potřeby dítěte, stejně jako možné překážky, které mohou v soukromých školkách vzniknout. Čemu dáte nakonec přednost státní školce, nebo soukromé? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Nepřehlédněte

Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek