Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Jak si z bytu či domu vytvořit harmonický domov. Deset tipů, které přinesou klid a vyváženost

Proměňte svůj domov či byt v harmonickou oázu, kterou nebudete chtít už nikdy opustit. Udržování prostoru v Zenu není jen o stylu.
domov
Harmonické bydlení. Jak si ho vytvořit? (zdroj foto: pixabay.com)

Každý objekt a každá věc má pro svou přítomnost důvod, ať už pro svou krásu, užitečnost a nebo obojí. Zde je 10 tipů, jak můžete do svého bydlení stvořit harmonický domov – zkrátka do něho přinést klidný a vyvážený pocit.

1. Čisté plochy

Nepořádek v domě je velkým vizuálním rozptýlením. Při pohledu na něj začne část vašeho mozku přemýšlet o tom, co udělat se všemi těmito věcmi. Chcete-li začít žít spokojeněji, začněte tím, že budete každý den udržovat čisté povrchy svého domu. Když se pak váš zrak může kochat čistým prostředím, je mnohem snazší se soustředit na současný okamžik.

2. Vyhazujte a organizujte

Dalším velmi důležitým bodem je, abyste se zbavili věcí, které již nepotřebujete. Projděte skříně a vytřiďte z nich oblečení, které je vám malé a nebo ho již nenosíte. To poté můžete darovat do kontejnerů s oblečením, které slouží pro lidi v nouzi. Provzdušníte si domov a také uděláte dobrý skutek. Totéž udělejte s šuplíky. Věci jsou nyní zefektivněny a vše je dokonale zorganizováno.

domov
Vytřiďte staré oblečení. (zdroj foto: freepik.com)

3. Požádejte o pomoc

Někdy potřebujeme pomoc. Pokud se v proměnách nevyznáte, najměte si profesionálního organizátora, který vám uklidí nepořádek v domě. Dekoratér vám pomůže proniknout do vašeho stylu, aby váš domov vypadal přesně tak, jak si vy budete přát. Stejně tak vám pomůže šikovný architekt, který vám pro změnu k vašemu domu přistaví krásnou zimní zahradu.

4. Začleňte pět elementů

Místo umělých květin začleňte do domova pět elementů, které váš domov dokonale oživí a vdechnou mu život. Co je pět elementů? Voda (obrázky vody, fontána, vodní rostliny), země (kámen, rostliny – aloe vera, kaktus), oheň (svíčky, aroma lampa, krb), kov (nábytek, nářadí) a dřevo (opět nábytek, trámy, dřevěn ozdoby).

K TÉMATU  DIY: vyrobte si překrásný svícen z proutí nebo vánočních světýlek. Jednoduché dekorace budou hotové za pár minut
domov
Element země. (zdroj foto: pixabay.com)

5. Udržujte podlahy co nejčistší

Je důležité udržovat čisté podlahy. Jedná se o skvělý způsob, jak si zefektivnit život a udržet si čistou mysl a pozornost na přítomnost okamžiku. Pokud se na vašich podlahách hromadí věci (dětské hračky, oblečení, časopisy), udělejte jim místo. Jestliže jde o samotné podlahy, udržujte je vždy čisté a bezprašné. Vytváří to příjemnější prostor a zlepšuje to vnitřní kvalitu vzduchu.

6. Vybírejte dekorace

Zaměřte se na dekorace, které opravdu milujete a mají pro vás význam. Několik krásných objektů (obraz, socha) smysluplně rozmístěných, vytvoří velmi harmonický dojem. Tyto dekorace vám umožní ocenit skutečnou krásu vašeho domova.

7. Změkčete osvětlení

Naučte se ocenit přirozené venkovní světlo a více ho používat. Až se večer začne stmívat a světla ubývat, zapalte si krb nebo svíčky. Vyměňte své normální spínače světla za stmívače. Je to úžasný rozdíl, když si můžete ovládat záři světel. Mimo jiné stmívače osvětlení nejen, že působí velmi romanticky, ale také šetří vaše peníze a zrak.

domov
Zapalte si krb. (zdroj foto: pixabay.com)

8. Věnujte pozornost textuře

Naplňují předměty ve vaší domácnosti vaše smysly? Zvažujte to při každém vyhazování starých věcí a kdykoli, kdy uvažujete o nákupu nových. Přemýšlejte o tom, jestli se vám více líbí ručně vyrobený hrnčířský hrnek oproti tomu, který je k dostání v obchodech z běžné strojové výroby. Přírodní materiály mají jedny z nejlepších textur – přineste si domů hrubou Jutu, výrobek z pravé kůže, čisté hedvábí a nebo surové dřevo.

9. Používejte přírodní vůně

Všimli jste si někdy, že když vejdete do nějakého obchodu, který se zabývá doplňky do domů, tak že překrásně voní? Nebo jak vás dokážou přírodní aromaterapeutické oleje okamžitě dokonale uvolnit či uklidnit? To, co cítíte, může mít překvapivě velký vliv na to, jak se cítíte. Vyhněte se proto umělým vůním a začněte používat ty přírodní. Svíčky ze včelího vosku, éterické oleje, přírodní čisticí prostředky a čerstvé květiny ze zahrady udělají s vaším domovem divy.

K TÉMATU  Jak o Vánocích ušetřit? Inspirujte se našimi 7 tipy
domov
Přírodní aroma oleje dokonale provoní váš byt nebo dům. (zdroj foto: pixabay.com)

10. Využívejte každodenní připomínky

V meditační praxi je někdy zvonek používán jako připomínka k zaměření vaší pozornosti na teď a tady. Vytvořte si seznam věcí, které děláte každý den víckrát a vyberte jednu z nich, kterou použijete jako svou vlastní verzi meditačního zvonu. Může to být cokoli, co děláte často. Umyjte si ruce, nalijte sklenici vody, zkontrolujte svůj e-mail. Kdykoli si uvědomíte, že to děláte, zastavte se na chvilku, dýchejte a uvědomte si svou přítomnost a chvíli okamžiku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čistota a minimalismus. Moderní stodola nabízí prostorné bydlení

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.

Nepřehlédněte

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek