Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Konec mamahotelu. Kdy je ten pravý čas na stěhování do svého a jak to budete snášet?

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
stěhování
zdroj: 123RF

30. 11. 2018

Jako vše ostatní i toto je subjektivní. Ale s klidem si můžeme říci, že pokud jste své děti správně vychovala, kolem 20. roku věku budou již stoprocentně samostatné. Budou si umět nakoupit, uvařit, vyprat, vyžehlit, uklidit po sobě kuchyň… alespoň ve většině případů. To ale neznamená, že to budou dělat. To záleží jen na tom, jak si to doma zařídíte a rozdělíte si domácí povinnosti. Je mnoho úhlů pohledů, ale pojďme to vzít z toho psychologického a stranou ponechme hledisko ekonomické.

Tak v kolika letech je ten pravý čas?

Tuhle otázku vám asi zodpovědně nezodpoví nikdo. Ale své očekávání toho, jak dlouho s vámi bude váš potomek bydlet, přizpůsobte jeho vzdělání nebo vzdělávání i velikosti vašeho obydlí. Studuje vaše dítě střední školu? Přes to u nás nejel vlak, bydlíme v hlavním městě a školu měl syn prakticky za rohem. Proto případné osamostatnění přicházelo v úvahu až po jeho maturitě. U někoho to ale může definovat až konec vysoké školy, takoví mladí lékaři a medici nemají život při studiích jednoduchý a rodičovská péče se jim hodí. I tak byste ale měli dle své nátury i povahy vašeho potomka nastavit pomyslný „bod zlomu“. O všem s vaším dítětem mluvte, klidně od konce základky. S citem, prosím. Styl, „až se konečně odstěhuješ“ není pro deváťáka nebo středoškoláka ideální. Dítě ale musí být připravené na samostatný život, a hlavně ujištěné, že ho v tomto kroku budou jeho rodiče podporovat.

To důležité

Poslouchejte své dítě. Třeba se už po maturitě opravdu odstěhovat chce a má poměrně jasnou představu, co vše to obnáší, která je zcela realistická. Nedržte ho tedy doma. Víte, že má práci nebo brigádu a s financováním mu budete pomáhat. Nedržte ho zbytečně doma. Byt i možná domek by vám byl společně brzy malý. Mohlo by tak docházet k rodinným problémům a ač to nezní logicky, odstěhováním se mohou vztahy narovnat a zlepšit. Zmizí dohadování, každodenní dotazy, „kdy přijdeš“ a „kam jdeš“ a mezi vámi a vaším dítětem se vše vyčistí. A když nechce, nenuťte ho moc brzy. Každý do tohoto kroku musí dozrát.

K TÉMATU  Rodičovské typy k popukání. Poznáte se i vy?

Ale můj syn na to není připraven

Myslíte? A čí je to asi tak vina? Abyste se nemusela bát, jak to váš syn sám zvládne, připravujte ho na to již od dětského věku. Přiměřené povinnosti v domácnosti nikomu neuškodí. S věkem se mohou stupňovat. A nebojte se, že je to na vaše děti moc, ony to zvládnou. Když umí zacházet s mobilem a tabletem, tak přeci zvládnou i pračku a myčku. To je i naše domácí zásada. Oba synové si tak poradili s pračkou a sušičkou skoro rychleji než manžel.

Oboustranně hladký průběh

Mluvte spolu. Zjistěte jaké máte představy o odstěhování vy a jaké váš potomek. Jde nejen o samotný akt odstěhování, převézt postel skříň a krabice je ostatně to nejmenší. Jde také o financování celého bydlení, případné rekonstrukce. A i zařízení nového domova je velmi nákladné. Je totiž většinou potřeba vše, od držáku na toaletní papír, po cedník a ručníky. A proto opakuji, mluvte spolu, plánujte, hádejte se, usmiřujte se, hledejte kompromisy. Vše je lepší než ono známé: „ já myslel, že ty… to zaplatíš, uděláš“.

A jak to bylo u nás?

Vlastní zkušenost je nepřenositelná a neopakovatelná. Přesto vám řeknu, jak to bylo u nás. Od základky si syn byl schopen udělat svačinu i snídani. Aby bylo všeho dost v lednici jsem ale hlídala já. Postupem času si uměl vyprat, vyžehlit (i košili), uvařit a když se mu chtělo i po sobě uklidit. Pokud jsme ale byli pryč a ponechali synovi výhodu volného bytu na víkend, většinou jsem se vracela do bytu, který byl v o fous lepším stavu, než když jsem odjížděla. Prostě půl neděle makal, aby vše bylo perfektní. Vážil si mé důvěry, že může mít byt pro sebe. Před půlrokem odmaturoval, a na první pokus mu bohužel nevyšla vysoká. V létě jsme spolupracovali na produkci velké akce a už při této pracovní spolupráci vznikla myšlenka, hlavně z jeho strany, že by se na podzim odstěhoval.

K TÉMATU  Pánská pracovna. Jak ji zařídit a vytvořit dokonalou domácí kancelář

Naštěstí bylo kam. Malá garsonka po mém dědovi měla sice nájemnici, té ale končila nájemní smlouva a tak nebylo co řešit. Podmínky jsme si ale jasně domluvili dopředu. Hradí si z výplaty náklady: fond oprav, elektřinu, plyn, internet, TV. Finančně pomůžeme se stěhováky i rekonstrukcí. Zbytek bude na něm. Před týdnem se syn odstěhoval. Tedy byla z toho velká rodinná akce. Pomáhali všichni. Při vybalování v novém bytě jsem to (a ne poprvé) obrečela. Ano, i na to může dojít. Ne, že bych svému synovi nevěřila, ale jako každá máma mám o něj obavy. Aby mu vše vyšlo, aby byl spokojený. Doufám, že bude. Myslím, že jsme udělali dobře. Syn už své soukromí potřeboval a u nás má vždy dveře otevřené.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Moderní doba si žádá neustálý vývoj v péči o pleť a každá moderní žena pravidelně sleduje nejnovější trendy v oblasti kosmetiky. Je ultrazvuková špachtle vážně takový zázrak, který představuje revoluci v péči o pleť, nebo se z ní stane jen lapač prachu na dně nočního stolku?
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.
Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Už nevíte, co pít, abyste si pitný režim co nejvíce zpříjemnily? Pak vám doporučujeme vložit do odšťavňovače několik jablek a připravit si nápoj, co vám prospěje ve všech směrech. Proč s jeho výrobou neotálet?
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.

Výběr článků

Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Není krém jako krém. Existuje rozdíl mezi tím, jaké krémy používáte na suchou, citlivou nebo mastnou pleť. Každá pokožka potřebuje něco jiného. Platí to i pro krémy určené pro denní a noční péči. Každý z nich plní úplně jiné úkoly. Jaký?
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!

Nepřehlédněte

Kapelu Maxim Trubulenc zasáhla nečekaná a hluboká ztráta. Ve věku 53 let náhle zemřel Daniel Vali, dlouholetý člen a obličej kapely. Jeho náhlý odchod způsobil vlnu zděšení a smutku mezi členy kapely i veřejností. Na sociálních sítích kapely se objevila fotka s datem úmrtí a později i dojemný snímek zpěváka, na který reagovali fanoušci četnými vyjádřeními soustrasti a vzpomínkami na jeho talent a osobnost.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek