Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Konec mamahotelu. Kdy je ten pravý čas na stěhování do svého a jak to budete snášet?

Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
stěhování
zdroj: 123RF

30. 11. 2018

Jako vše ostatní i toto je subjektivní. Ale s klidem si můžeme říci, že pokud jste své děti správně vychovala, kolem 20. roku věku budou již stoprocentně samostatné. Budou si umět nakoupit, uvařit, vyprat, vyžehlit, uklidit po sobě kuchyň… alespoň ve většině případů. To ale neznamená, že to budou dělat. To záleží jen na tom, jak si to doma zařídíte a rozdělíte si domácí povinnosti. Je mnoho úhlů pohledů, ale pojďme to vzít z toho psychologického a stranou ponechme hledisko ekonomické.

Tak v kolika letech je ten pravý čas?

Tuhle otázku vám asi zodpovědně nezodpoví nikdo. Ale své očekávání toho, jak dlouho s vámi bude váš potomek bydlet, přizpůsobte jeho vzdělání nebo vzdělávání i velikosti vašeho obydlí. Studuje vaše dítě střední školu? Přes to u nás nejel vlak, bydlíme v hlavním městě a školu měl syn prakticky za rohem. Proto případné osamostatnění přicházelo v úvahu až po jeho maturitě. U někoho to ale může definovat až konec vysoké školy, takoví mladí lékaři a medici nemají život při studiích jednoduchý a rodičovská péče se jim hodí. I tak byste ale měli dle své nátury i povahy vašeho potomka nastavit pomyslný „bod zlomu“. O všem s vaším dítětem mluvte, klidně od konce základky. S citem, prosím. Styl, „až se konečně odstěhuješ“ není pro deváťáka nebo středoškoláka ideální. Dítě ale musí být připravené na samostatný život, a hlavně ujištěné, že ho v tomto kroku budou jeho rodiče podporovat.

To důležité

Poslouchejte své dítě. Třeba se už po maturitě opravdu odstěhovat chce a má poměrně jasnou představu, co vše to obnáší, která je zcela realistická. Nedržte ho tedy doma. Víte, že má práci nebo brigádu a s financováním mu budete pomáhat. Nedržte ho zbytečně doma. Byt i možná domek by vám byl společně brzy malý. Mohlo by tak docházet k rodinným problémům a ač to nezní logicky, odstěhováním se mohou vztahy narovnat a zlepšit. Zmizí dohadování, každodenní dotazy, „kdy přijdeš“ a „kam jdeš“ a mezi vámi a vaším dítětem se vše vyčistí. A když nechce, nenuťte ho moc brzy. Každý do tohoto kroku musí dozrát.

K TÉMATU  Kroužky ve školkách. Kolik je už moc?

Ale můj syn na to není připraven

Myslíte? A čí je to asi tak vina? Abyste se nemusela bát, jak to váš syn sám zvládne, připravujte ho na to již od dětského věku. Přiměřené povinnosti v domácnosti nikomu neuškodí. S věkem se mohou stupňovat. A nebojte se, že je to na vaše děti moc, ony to zvládnou. Když umí zacházet s mobilem a tabletem, tak přeci zvládnou i pračku a myčku. To je i naše domácí zásada. Oba synové si tak poradili s pračkou a sušičkou skoro rychleji než manžel.

Oboustranně hladký průběh

Mluvte spolu. Zjistěte jaké máte představy o odstěhování vy a jaké váš potomek. Jde nejen o samotný akt odstěhování, převézt postel skříň a krabice je ostatně to nejmenší. Jde také o financování celého bydlení, případné rekonstrukce. A i zařízení nového domova je velmi nákladné. Je totiž většinou potřeba vše, od držáku na toaletní papír, po cedník a ručníky. A proto opakuji, mluvte spolu, plánujte, hádejte se, usmiřujte se, hledejte kompromisy. Vše je lepší než ono známé: „ já myslel, že ty… to zaplatíš, uděláš“.

A jak to bylo u nás?

Vlastní zkušenost je nepřenositelná a neopakovatelná. Přesto vám řeknu, jak to bylo u nás. Od základky si syn byl schopen udělat svačinu i snídani. Aby bylo všeho dost v lednici jsem ale hlídala já. Postupem času si uměl vyprat, vyžehlit (i košili), uvařit a když se mu chtělo i po sobě uklidit. Pokud jsme ale byli pryč a ponechali synovi výhodu volného bytu na víkend, většinou jsem se vracela do bytu, který byl v o fous lepším stavu, než když jsem odjížděla. Prostě půl neděle makal, aby vše bylo perfektní. Vážil si mé důvěry, že může mít byt pro sebe. Před půlrokem odmaturoval, a na první pokus mu bohužel nevyšla vysoká. V létě jsme spolupracovali na produkci velké akce a už při této pracovní spolupráci vznikla myšlenka, hlavně z jeho strany, že by se na podzim odstěhoval.

K TÉMATU  Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Naštěstí bylo kam. Malá garsonka po mém dědovi měla sice nájemnici, té ale končila nájemní smlouva a tak nebylo co řešit. Podmínky jsme si ale jasně domluvili dopředu. Hradí si z výplaty náklady: fond oprav, elektřinu, plyn, internet, TV. Finančně pomůžeme se stěhováky i rekonstrukcí. Zbytek bude na něm. Před týdnem se syn odstěhoval. Tedy byla z toho velká rodinná akce. Pomáhali všichni. Při vybalování v novém bytě jsem to (a ne poprvé) obrečela. Ano, i na to může dojít. Ne, že bych svému synovi nevěřila, ale jako každá máma mám o něj obavy. Aby mu vše vyšlo, aby byl spokojený. Doufám, že bude. Myslím, že jsme udělali dobře. Syn už své soukromí potřeboval a u nás má vždy dveře otevřené.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.

Nepřehlédněte

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek