Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Jak lze vytápět rodinný dům? Výhody a nevýhody jednotlivých řešení

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
jak vytápět dům
Rodinný dům je možné vytápět mnoha způsoby. (foto: 123RF)

29. 11. 2021

Možností, jak vytápět rodinný dům, je totiž celá spousta. Ať už renovujete či rekonstruujete příbytek nebo jste se pustili do výstavby vlastního domu, zvažujete jednotlivá řešení a přemýšlíte, co je pro vás tou nejlepší cestou. Je to plyn, elektřina nebo tepelné čerpadlo? Každé jedno zmíněné má své výhody i nevýhody. 

Plyn jako levná záležitost 

Nejdříve se podívejme na plyn, který je v českých domácnostech poměrně oblíbený. Důvod je prostý – mluvíme o levném a pohodlném řešení. I když ceny i tohoto zdroje rostou, stále se nejedná o nic markantního, co by změnilo naše tvrzení.  

Plynové kotle se navíc pyšní vysokou účinností rovnající se více jak stem procentům. Ovšem i v tomto případě se můžete spálit, proto při výběru domácího spotřebiče buďte především přítomní. Kvalitní výrobek pochází pouze z rukou osvědčeného výrobce. Má nerezové komponenty, které mluví o jeho dlouhé životnosti. 

Výhody plynu 

+ levná záležitost 
+ snadná obsluha 
+ úspora díky nabízeným dotacím 

Nevýhody plynu 

– nutné každoroční revize 
– musí se upravit komín 
– riziko úniku plynu 

jak vytápět dům plyn
Jednou z možností je plyn. (foto: 123RF)

Elektřina jako ekologičtější řešení 

V porovnání s plynem je však topení elektřinou z ekologického hlediska lepší volbou. Své místo nachází zdroje tohoto vytápění především v nízkoenergetických domech, kde je každé jedno procento navíc spotřebované energie hotovým tabu.  

Vytápění elektřinou se ale naopak nehodí do starších příbytků, kde nestačí teplotu opravit jenom mírně, ale opravdu markantně. Stejně tak nenachází využití v domech bez zateplení, kde by se lidé při jejím využívání takřka nedoplatili.  

Výhody elektřiny 

+ nízké pořizování náklady 
+ snadná obsluha 
+ ekologičtější řešení 

Nevýhody elektřiny  

– vyšší provozní náklady 
– nevhodné do starých domů 
– nutnost zvýšit velikost hlavního jističe 

elektřina
Další možností je elektřina. (foto: 123RF)

Tepelná čerpadla jako hit dnešní doby 

Ano, vytápění elektřinou a plynem jsou starými známými klasikami, ale hitem poslední doby jsou tepelná čerpadla. Mluvíme totiž o nejekologičtějším řešení ze všech zmíněných, které navíc slibuje nemalou úsporu. I když mluvíme o dražší záležitosti, vztahuje se na ni dotační program Nová zelená úsporám, díky němuž je možné získat až padesát procent pořizovacích nákladů zpět.  

K TÉMATU  Příprava na přezimování: Které rostlinky zvládnou chladnější teploty?

V souvislosti s tímto se nabízí otázka, jak vysoká je návratnost. Když už se člověk rozhodne investovat do tohoto zařízení, logicky ho to zajímá. Odborníci se shodují na tom, že návratnost se rovná několika létům. Náklady na vytápění totiž klesnou prakticky o polovinu, někdy dokonce i o dvě třetiny (pokud například fungují s elektrickými přímotopy). 

Při zvažování tepelných čerpadel řada lidí také naráží na hlučnost. Dotazují se, zdali nejsou tepelná čerpadla příliš hlasitá. Ve skutečnosti však tolik hlasitá nejsou, dokonce moderní provedení sotva postřehnete. Čili ani tato stránka věci není stinnou.  

Výhody tepelného čerpadla 

+ levný provoz 
+ ekologický zdroj vytápění 
+ malé nároky na prostor 

Nevýhody tepelného čerpadla 

– vysoká cena 
– nižší efektivita při velkých mrazech 
– levnější alternativy jsou hlučnější
 

tepelné čerpadlo
Největším hitem je však tepelné čerpadlo, které je zároveň úsporným opatřením. (foto: 123Rf)

Vytápět dům lze také tuhými palivy. Mluvíme o nejtradičnějším způsobu vytápění, se kterým se ale už tak často nesetkáte, jelikož je náročný na obsluhu i celkovou údržbu. Na druhou stranu je dobře účinné, ale zase musíte tuhá paliva někde skladovat. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Supermoderní stavba zvaná Wave House se nachází na jihu Finska u městečka Mikkeli. Nápadný, podlouhlý srub na první pohled zaujme svojí zakřivenou střechou. Díky jejímu tvaru na ní nikdy nezůstane žádné napadané listí a nejsou potřeba ani žlaby, které by odváděly vodu.
Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
K Vánocům neodmyslitelně patří štědrovečerní tabule. Stůl je středobodem, na který patří adventní věnec, dekorace i cukroví. Prostřený ale může vypadat i úplně jinak, než jak máte ve zvyku. Možností je nekonečno. Inspirujte se s jeho výzdobou!
Letos se očekává, že začnou padat ceny nemovitostí. Důvodem je právě panující koronavirová krize, která dostane řadu lidí na finanční dno. Jelikož se propad cen nemovitostí předpokládá, lidé zjišťují své možnosti týkající se hypotéky.
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Vstupujeme do roku 2024 s očekáváním nových trendů a výzev na pracovním trhu. Článek "Trh práce v roce 2024: Kde a jak hledat nové příležitosti?" nabízí exkluzivní pohled na oblasti s rostoucím potenciálem a zaměřuje se na klíčové aspekty, které ovlivní profesní prostředí. Zjistíte, jaké nové příležitosti se formují v technologických inovacích, nových odvětvích a měnících se pracovních modelech. Přinášíme vám průvodce pro orientaci v rychle se měnícím pracovním prostředí a radíme, kde hledat nové možnosti pro rozvoj kariéry. Nezmeškejte příležitost seznámit se s trendovými odhady na pracovním trhu v roce 2024 a připravit se na úspěšné nalezení nových perspektiv pro váš profesní růst.
Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.

Výběr článků

Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.

Nepřehlédněte

Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek