Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Jak lze vytápět rodinný dům? Výhody a nevýhody jednotlivých řešení

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
jak vytápět dům
Rodinný dům je možné vytápět mnoha způsoby. (foto: 123RF)

29. 11. 2021

Možností, jak vytápět rodinný dům, je totiž celá spousta. Ať už renovujete či rekonstruujete příbytek nebo jste se pustili do výstavby vlastního domu, zvažujete jednotlivá řešení a přemýšlíte, co je pro vás tou nejlepší cestou. Je to plyn, elektřina nebo tepelné čerpadlo? Každé jedno zmíněné má své výhody i nevýhody. 

Plyn jako levná záležitost 

Nejdříve se podívejme na plyn, který je v českých domácnostech poměrně oblíbený. Důvod je prostý – mluvíme o levném a pohodlném řešení. I když ceny i tohoto zdroje rostou, stále se nejedná o nic markantního, co by změnilo naše tvrzení.  

Plynové kotle se navíc pyšní vysokou účinností rovnající se více jak stem procentům. Ovšem i v tomto případě se můžete spálit, proto při výběru domácího spotřebiče buďte především přítomní. Kvalitní výrobek pochází pouze z rukou osvědčeného výrobce. Má nerezové komponenty, které mluví o jeho dlouhé životnosti. 

Výhody plynu 

+ levná záležitost 
+ snadná obsluha 
+ úspora díky nabízeným dotacím 

Nevýhody plynu 

– nutné každoroční revize 
– musí se upravit komín 
– riziko úniku plynu 

jak vytápět dům plyn
Jednou z možností je plyn. (foto: 123RF)

Elektřina jako ekologičtější řešení 

V porovnání s plynem je však topení elektřinou z ekologického hlediska lepší volbou. Své místo nachází zdroje tohoto vytápění především v nízkoenergetických domech, kde je každé jedno procento navíc spotřebované energie hotovým tabu.  

Vytápění elektřinou se ale naopak nehodí do starších příbytků, kde nestačí teplotu opravit jenom mírně, ale opravdu markantně. Stejně tak nenachází využití v domech bez zateplení, kde by se lidé při jejím využívání takřka nedoplatili.  

Výhody elektřiny 

+ nízké pořizování náklady 
+ snadná obsluha 
+ ekologičtější řešení 

Nevýhody elektřiny  

– vyšší provozní náklady 
– nevhodné do starých domů 
– nutnost zvýšit velikost hlavního jističe 

elektřina
Další možností je elektřina. (foto: 123RF)

Tepelná čerpadla jako hit dnešní doby 

Ano, vytápění elektřinou a plynem jsou starými známými klasikami, ale hitem poslední doby jsou tepelná čerpadla. Mluvíme totiž o nejekologičtějším řešení ze všech zmíněných, které navíc slibuje nemalou úsporu. I když mluvíme o dražší záležitosti, vztahuje se na ni dotační program Nová zelená úsporám, díky němuž je možné získat až padesát procent pořizovacích nákladů zpět.  

K TÉMATUDětské pokoje pro ty nejmenší holky i kluky, od předškolních až po malé školáky

V souvislosti s tímto se nabízí otázka, jak vysoká je návratnost. Když už se člověk rozhodne investovat do tohoto zařízení, logicky ho to zajímá. Odborníci se shodují na tom, že návratnost se rovná několika létům. Náklady na vytápění totiž klesnou prakticky o polovinu, někdy dokonce i o dvě třetiny (pokud například fungují s elektrickými přímotopy). 

Při zvažování tepelných čerpadel řada lidí také naráží na hlučnost. Dotazují se, zdali nejsou tepelná čerpadla příliš hlasitá. Ve skutečnosti však tolik hlasitá nejsou, dokonce moderní provedení sotva postřehnete. Čili ani tato stránka věci není stinnou.  

Výhody tepelného čerpadla 

+ levný provoz 
+ ekologický zdroj vytápění 
+ malé nároky na prostor 

Nevýhody tepelného čerpadla 

– vysoká cena 
– nižší efektivita při velkých mrazech 
– levnější alternativy jsou hlučnější
 

tepelné čerpadlo
Největším hitem je však tepelné čerpadlo, které je zároveň úsporným opatřením. (foto: 123Rf)

Vytápět dům lze také tuhými palivy. Mluvíme o nejtradičnějším způsobu vytápění, se kterým se ale už tak často nesetkáte, jelikož je náročný na obsluhu i celkovou údržbu. Na druhou stranu je dobře účinné, ale zase musíte tuhá paliva někde skladovat. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek