Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Jak lze vytápět rodinný dům? Výhody a nevýhody jednotlivých řešení

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
jak vytápět dům
Rodinný dům je možné vytápět mnoha způsoby. (foto: 123RF)

29. 11. 2021

Možností, jak vytápět rodinný dům, je totiž celá spousta. Ať už renovujete či rekonstruujete příbytek nebo jste se pustili do výstavby vlastního domu, zvažujete jednotlivá řešení a přemýšlíte, co je pro vás tou nejlepší cestou. Je to plyn, elektřina nebo tepelné čerpadlo? Každé jedno zmíněné má své výhody i nevýhody. 

Plyn jako levná záležitost 

Nejdříve se podívejme na plyn, který je v českých domácnostech poměrně oblíbený. Důvod je prostý – mluvíme o levném a pohodlném řešení. I když ceny i tohoto zdroje rostou, stále se nejedná o nic markantního, co by změnilo naše tvrzení.  

Plynové kotle se navíc pyšní vysokou účinností rovnající se více jak stem procentům. Ovšem i v tomto případě se můžete spálit, proto při výběru domácího spotřebiče buďte především přítomní. Kvalitní výrobek pochází pouze z rukou osvědčeného výrobce. Má nerezové komponenty, které mluví o jeho dlouhé životnosti. 

Výhody plynu 

+ levná záležitost 
+ snadná obsluha 
+ úspora díky nabízeným dotacím 

Nevýhody plynu 

– nutné každoroční revize 
– musí se upravit komín 
– riziko úniku plynu 

jak vytápět dům plyn
Jednou z možností je plyn. (foto: 123RF)

Elektřina jako ekologičtější řešení 

V porovnání s plynem je však topení elektřinou z ekologického hlediska lepší volbou. Své místo nachází zdroje tohoto vytápění především v nízkoenergetických domech, kde je každé jedno procento navíc spotřebované energie hotovým tabu.  

Vytápění elektřinou se ale naopak nehodí do starších příbytků, kde nestačí teplotu opravit jenom mírně, ale opravdu markantně. Stejně tak nenachází využití v domech bez zateplení, kde by se lidé při jejím využívání takřka nedoplatili.  

Výhody elektřiny 

+ nízké pořizování náklady 
+ snadná obsluha 
+ ekologičtější řešení 

Nevýhody elektřiny  

– vyšší provozní náklady 
– nevhodné do starých domů 
– nutnost zvýšit velikost hlavního jističe 

elektřina
Další možností je elektřina. (foto: 123RF)

Tepelná čerpadla jako hit dnešní doby 

Ano, vytápění elektřinou a plynem jsou starými známými klasikami, ale hitem poslední doby jsou tepelná čerpadla. Mluvíme totiž o nejekologičtějším řešení ze všech zmíněných, které navíc slibuje nemalou úsporu. I když mluvíme o dražší záležitosti, vztahuje se na ni dotační program Nová zelená úsporám, díky němuž je možné získat až padesát procent pořizovacích nákladů zpět.  

K TÉMATU  5 způsobů, jak si vytvořit kuchyň snů: rychle, levně, originálně

V souvislosti s tímto se nabízí otázka, jak vysoká je návratnost. Když už se člověk rozhodne investovat do tohoto zařízení, logicky ho to zajímá. Odborníci se shodují na tom, že návratnost se rovná několika létům. Náklady na vytápění totiž klesnou prakticky o polovinu, někdy dokonce i o dvě třetiny (pokud například fungují s elektrickými přímotopy). 

Při zvažování tepelných čerpadel řada lidí také naráží na hlučnost. Dotazují se, zdali nejsou tepelná čerpadla příliš hlasitá. Ve skutečnosti však tolik hlasitá nejsou, dokonce moderní provedení sotva postřehnete. Čili ani tato stránka věci není stinnou.  

Výhody tepelného čerpadla 

+ levný provoz 
+ ekologický zdroj vytápění 
+ malé nároky na prostor 

Nevýhody tepelného čerpadla 

– vysoká cena 
– nižší efektivita při velkých mrazech 
– levnější alternativy jsou hlučnější
 

tepelné čerpadlo
Největším hitem je však tepelné čerpadlo, které je zároveň úsporným opatřením. (foto: 123Rf)

Vytápět dům lze také tuhými palivy. Mluvíme o nejtradičnějším způsobu vytápění, se kterým se ale už tak často nesetkáte, jelikož je náročný na obsluhu i celkovou údržbu. Na druhou stranu je dobře účinné, ale zase musíte tuhá paliva někde skladovat. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, jak letos ušetřit za topení. Snižte svůj účet až o polovinu!

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?

Nepřehlédněte

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek