Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
pokojovky
Tyhle holky zvládnou každou (ne)péči. (foto: 123RF)

07. 04. 2021

Do stinného bytu

Okřídlený mýtus říká, že rostlinám se ve stinném bytě nemůže dařit. Ale je to skutečně jen mýtus. Pokojové rostliny nevyžadují vždycky dostatek sluníčka. Některé květiny jsou totiž světloplaché, a tak rostou v prostředí, do něhož se sluneční paprsky dostávají jen zřídkakdy, pokud vůbec.

Mezi nejzajímavější rostliny tohoto typu patří rod calathea, jehož listy na první pohled připomínají křídla motýlů.

Výrazně méně extravagantní jsou tropické rostliny, které rostou v pralesech. Tropické pralesy totiž mají hned několik vrstev, skrze které slunce nepronikne, a tak je na zemi věčný stín. Elegantní a nenáročná je třeba dracéna, která se se svými štíhlými listy hodí do skromnějších bytů a garsonek.

Další tropická rostlina, bromélie, připomíná ananas, kterému je ostatně příbuzná. Také bromélie vás i váš byt nabije pozitivní energií.

Do světlého bytu

Pokud máte to štěstí, že bydlíte ve slunném bytě nebo bytě s balkonem, máte prakticky nepřeberné množství možností. Nejlepší je pěstovat bylinky nebo zeleninu. Kromě toho, že vám tyto rostliny krásně provoní byt, ještě získáte potraviny v bio kvalitě. A kdybyste se rozhodli dát přednost okrasným květinám, výběr je opravdu široký.

Mezi nejoblíbenější rostliny, které mají příznivé účinky na naši psychiku, patří jihoamerické lopatkovce. I v tuzemsku vám snadno porostou africké fialky, kterým ale pravděpodobně budete muset změkčovat vodu. Populární jsou také voskovky, které vám pomohou k lepšímu spánku, budete-li je pěstovat v ložnici.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.

Nepřehlédněte

Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek