Pátek , 03. 02. 2023

Blažej

Zimní čas nemusí být nuda!

Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.

Aktivity ve sněhu

Využijte napadaného sněhu a vyrazte s dětmi na kopec! Ať už máte doma tradiční  dřevěné sáňky, moderní křiklavé boby s volantem nebo originálnější nafukovací koblihy, jízda na nich a rychlé klouzání po sněhu je pro každého opravdovou radostí. Zimní aktivita, kterou děti odjakživa milují a která dokáže i každého z dospělých přenést zpět v čase, do bezstarostných dnů dětství.

Pokud napadne dostatek sněhu, určitě je skvělý nápad také, děti pořádně obléct, vyrazit s nimi ven a postavit sněhuláka. Na oči stačí použít knoflíky nebo uhlíky, na nos mrkev a na ruce větvičky. A proč nevyužít té příležitosti zároveň k pěkné koulovačce?

A pokud jste vášnivým lyžařem, není nic příjemnějšího než přenést svou vášeň na děti, a to i když jsou ještě velmi malé! Děti budou společně strávený čas na lyžích milovat. Vezměte je do lyžařské školičky, nebo je můžete vzít na svah samy. Děti se totiž učí mnohem rychleji než dospělí, a proto je velmi důležité, aby se tomuto sportu věnovaly již od útlého věku.

Zimní dny doma

Pokud Vám počasí nedovolí strávit čas venku, můžete se věnovat zábavným aktivitám uvnitř.

Proč tedy nevyužít chladné zimní odpoledne a společně neupéct chutné cukroví? Upečte si oblíbené linecké, vosí úly nebo perníčky a pak si je společně nazdobte. Tímto skvělým nápadem budou děti nadšené, protože navodí příjemnou a kouzelnou atmosféru. V tomto období je také dobré uspořádat originální ruční práce, třeba vytvořit kresby na okno, nebo ručně vyráběné vánoční dárky pro přátele a příbuzné.

Dobře strávený čas může být také čas u hraní deskových her, protože-nejenže vytváří interakci mezi rodiči a dětmi-ale také umožňuje dětem zapojit se do cíleného uvažování, rozvíjet smysl pro spolupráci nebo strategie.

K TÉMATU  Móda pro zimní počasí. Jak vypadat dobře, když venku mrzne?

V pokojíčku svých dětí můžete vytvořit skutečný pohádkový koutek, který bude věnován čtení a vyprávění příběhů. Snažte se dětem předat lásku ke čtení i v menších časových úsecích, které jsou velmi užitečné pro trávení vzácných společných chvil s nimi. Můžete se s dětmi střídat v tom, kdo bude číst, čímž si s nimi navíc procvičíte četbu. A navíc v zimě jsou pohádkové příběhy nutností.

Udělejte si doma dílničku. Když jdete s dětmi ven, můžeme místo suchého listí sbírat větvičky borovice, šišky. Tyto dary přírody pak můžete recyklovat a vytvořit z nich drobné domácí dárky pro své blízké. O kreativitu tedy rozhodně nebude nouze.

Filmová a pohádková odpoledne. V létě máte děti obvykle chuť jít ven, ale v zimě je to jiné. Filmová a pohádková odpoledne jsou skvělou rodinnou zábavou. Můžete se podívat na filmovou ságu a převléknout se do starých šatů nebo si pomalovat obličej. I maraton dokumentů nebo oblíbených seriálů se hodí pro každý zimní den, kdy je špatné počasí ideální záminkou k odpočinku v teple domova.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.

Nepřehlédněte

Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek