Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Příprava na přezimování: Které rostlinky zvládnou chladnější teploty?

Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
přezimování
Které rostlinky jsou mrazuvzdorné a zvládnou i chladnější teploty?

19. 09. 2022

Příprava na přezimování

Většinu rostlin je nutné s příchodem chladnějšího počasí, tedy na podzim, přemístit do tepla. Tam zůstávají rostlinky až do jara. V bytě ale nemá každý z nás tolik místa, aby bylo možné všechny rostlinky nechat v domácnosti v klidu přezimovat. Naštěstí ale existují i druhy trvalek nebo bylinek, které můžete na svém balkóně nechat v klidu po celý rok.

balkon
Které rostlinky je nutné připravit na přezimování?

Příprava na přezimování je totiž náročná a takové mrazuvzdorné trvalky stačí na zimu připravit pouze tak, že jim půdu izolujete proti mrazu. S příchodem vegetačního klidu se rostlinky přestávají hnojit a nechávají se odpočívat v teple. Které ale můžete bez obav na balkoně ponechat?

Dejte šanci bylinkám

Bylinky krásně voní, jsou zelené, takže balkon i ozdobí, a hlavně jsou nám užitečné. Díky mrazuvzdorným druhům bylinek si můžete čerstvé bylinky do jídla natrhat kdykoliv po celý rok. Navíc bylinky se dají pěstovat nejen na balkoně, ale i doma nebo na venkovním parapetu za oknem. Ovšem vybírejte pečlivě.

Mezi mrazuvzdorné bylinky patří:

 • levandule
 • šalvěj
 • mateřídouška
 • máta
 • tymián
 • oregano

Pozor ale na to, aby bylinky měly stále to, co potřebují. To je zejména dostatek světla. Během zimy je také nutné zakrývat půdu například chvojím, aby měly rostlinky kořeny v teple. Jinak se ale můžete těšit z toho, že se bylinkám povede na balkoně za každého počasí.

Stálezelený balkon díky stromkům a keříkům

Nechcete si lámat hlavu s tím, kterou rostlinu je třeba zazimovat, a kterou ne? Máte rádi zeleň a chcete si ji užívat doma celoročně? Pak začněte na balkoně pěstovat malé okrasné stromky nebo keře. Vždy jde o zakrslé varianty, takže se nemusíte obávat toho, že vám přerostou přes hlavu. Navíc u některých druhů stálezelených jehličnanů nebudete muset ani řešit to, zda je podzim, zima nebo léto.

K TÉMATU  Domácí hrnečkové knedlíky s čerstvou majoránkou
stromek
Malé zelené stromky vám budou na balkoně dělat radost celý rok.

Mezi nejznámější mrazuvzdorné dřeviny vhodné i na balkony patří rozhodně:

 • Bonsaje (ovšem myslete na to, že i ty potřebují mít kořeny v teple).
 • Z keříků jsou to pak vřesovce, které vám dokonce i uprostřed zimy krásně rozkvetou

Mezi nejčastěji pěstované vyšlechtěné druhy zakrslých jehličnanů pak patří:

 • smrk ztepilý
 • borovice
 • jalovec
 • cypřišek

Nejkrásnější mrazuvzdorné trvalky

Jestliže se chcete vyhnout pořizování nových sazeniček, výsevů či předpěstování, a nechcete každou rostlinku na zimu schovávat na místo, kde není zima, dbejte na správný výběr trvalek. Řadu z nich totiž venku můžete nechávat. Na balkonech vypadají trvalky nádherně, třeba violky ostruhaté kvetou od jara až do podzimu, takže nižší teploty zajisté zvládnou.

netřesk
Netřesk můžete nechat klidně venku i nadále.

Nenáročné, a přesto krásné jsou i rozchodníky nebo netřesky. Pokud pěstujete zakrslé růže, připravte se ale na to, že ty budete muset na zimu připravit o něco více. Na podzim můžete bez obav nechávat venku také cibuloviny nebo okrasné sedmikrásky.

Letní krásky, které přenos potřebují

Některé druhy rostlin jsou však přenosné, to znamená, že je můžete nechat během léta kvést venku na sluníčku, ale v chladnějším období je zapotřebí je schovat dovnitř do bytu, nejlépe do nepřetopené místnosti, například do ložnice. Od jara do podzimu můžete mít venku či na balkoně například fuchsie, oleandry nebo citrusy. Těmto druhům sluníčko a teplo jen prospívá, ale přezimovat však musí vždy v bytě.

balkon
Zeleně na balkonu se nemusíte vzdávat.

Na balkoně vám pak bez problému vydrží i okrasné trávy, které se většinou doplňují o kvetoucí druhy rostlin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mějte bylinky pořád po ruce: Naučte se je správně zamrazit, ať si uchovají vůni i chuť

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Zdroje článku:
www.countryliving.com, www.gardeningetc.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Sobota bude ve znamení očisty. Věnujte proto chvíli sobě samotné. Očista duše je základem pro váš klid. A víkend k tomu přímo vybízí. Co ještě byste všechno měly zvládnout?
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?

Výběr článků

Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.

Nepřehlédněte

Už druhý rok jsou hitem podzimu a zimy úpletové šaty. Tento velký trend přinášejí všechny značky a tak není nouze vybrat si z mnoha modelů, střihů, barev i materiálů.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek