Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Příprava na přezimování: Které rostlinky zvládnou chladnější teploty?

Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
přezimování
Které rostlinky jsou mrazuvzdorné a zvládnou i chladnější teploty?

19. 09. 2022

Příprava na přezimování

Většinu rostlin je nutné s příchodem chladnějšího počasí, tedy na podzim, přemístit do tepla. Tam zůstávají rostlinky až do jara. V bytě ale nemá každý z nás tolik místa, aby bylo možné všechny rostlinky nechat v domácnosti v klidu přezimovat. Naštěstí ale existují i druhy trvalek nebo bylinek, které můžete na svém balkóně nechat v klidu po celý rok.

balkon
Které rostlinky je nutné připravit na přezimování?

Příprava na přezimování je totiž náročná a takové mrazuvzdorné trvalky stačí na zimu připravit pouze tak, že jim půdu izolujete proti mrazu. S příchodem vegetačního klidu se rostlinky přestávají hnojit a nechávají se odpočívat v teple. Které ale můžete bez obav na balkoně ponechat?

Dejte šanci bylinkám

Bylinky krásně voní, jsou zelené, takže balkon i ozdobí, a hlavně jsou nám užitečné. Díky mrazuvzdorným druhům bylinek si můžete čerstvé bylinky do jídla natrhat kdykoliv po celý rok. Navíc bylinky se dají pěstovat nejen na balkoně, ale i doma nebo na venkovním parapetu za oknem. Ovšem vybírejte pečlivě.

Mezi mrazuvzdorné bylinky patří:

 • levandule
 • šalvěj
 • mateřídouška
 • máta
 • tymián
 • oregano

Pozor ale na to, aby bylinky měly stále to, co potřebují. To je zejména dostatek světla. Během zimy je také nutné zakrývat půdu například chvojím, aby měly rostlinky kořeny v teple. Jinak se ale můžete těšit z toho, že se bylinkám povede na balkoně za každého počasí.

Stálezelený balkon díky stromkům a keříkům

Nechcete si lámat hlavu s tím, kterou rostlinu je třeba zazimovat, a kterou ne? Máte rádi zeleň a chcete si ji užívat doma celoročně? Pak začněte na balkoně pěstovat malé okrasné stromky nebo keře. Vždy jde o zakrslé varianty, takže se nemusíte obávat toho, že vám přerostou přes hlavu. Navíc u některých druhů stálezelených jehličnanů nebudete muset ani řešit to, zda je podzim, zima nebo léto.

K TÉMATU  Luxusní obývací pokoje! Podívejte se na přepychově vybavené prostory
stromek
Malé zelené stromky vám budou na balkoně dělat radost celý rok.

Mezi nejznámější mrazuvzdorné dřeviny vhodné i na balkony patří rozhodně:

 • Bonsaje (ovšem myslete na to, že i ty potřebují mít kořeny v teple).
 • Z keříků jsou to pak vřesovce, které vám dokonce i uprostřed zimy krásně rozkvetou

Mezi nejčastěji pěstované vyšlechtěné druhy zakrslých jehličnanů pak patří:

 • smrk ztepilý
 • borovice
 • jalovec
 • cypřišek

Nejkrásnější mrazuvzdorné trvalky

Jestliže se chcete vyhnout pořizování nových sazeniček, výsevů či předpěstování, a nechcete každou rostlinku na zimu schovávat na místo, kde není zima, dbejte na správný výběr trvalek. Řadu z nich totiž venku můžete nechávat. Na balkonech vypadají trvalky nádherně, třeba violky ostruhaté kvetou od jara až do podzimu, takže nižší teploty zajisté zvládnou.

netřesk
Netřesk můžete nechat klidně venku i nadále.

Nenáročné, a přesto krásné jsou i rozchodníky nebo netřesky. Pokud pěstujete zakrslé růže, připravte se ale na to, že ty budete muset na zimu připravit o něco více. Na podzim můžete bez obav nechávat venku také cibuloviny nebo okrasné sedmikrásky.

Letní krásky, které přenos potřebují

Některé druhy rostlin jsou však přenosné, to znamená, že je můžete nechat během léta kvést venku na sluníčku, ale v chladnějším období je zapotřebí je schovat dovnitř do bytu, nejlépe do nepřetopené místnosti, například do ložnice. Od jara do podzimu můžete mít venku či na balkoně například fuchsie, oleandry nebo citrusy. Těmto druhům sluníčko a teplo jen prospívá, ale přezimovat však musí vždy v bytě.

balkon
Zeleně na balkonu se nemusíte vzdávat.

Na balkoně vám pak bez problému vydrží i okrasné trávy, které se většinou doplňují o kvetoucí druhy rostlin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mějte bylinky pořád po ruce: Naučte se je správně zamrazit, ať si uchovají vůni i chuť

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Zdroje článku:
www.countryliving.com, www.gardeningetc.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek