Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Jak smysluplně rozdělit domácí práce mezi všechny členy rodiny? Co může dělat partner a co už i malé děti? Všem v rodině to prospěje!

Kolotoč v práci, cestou domů nákup a možná i vyzvednout děti ze školky. Musíte tohle zvládnout sama? Kdo pomůže vám? Jak rozdělit práci v rodině, abyste si ulevila a zároveň se ostatní aktivně přičinili? S drobnými pracemi mohou pomáhat už i děti od tří let. A dokonce je to dobře, když pomohou.
domaci prace
Zdroj: 123RF.com

11. 02. 2019

Možná jste na všechno sama, možná ne. Někde si dospělí rovnoměrně rozdělí povinnosti při péči o děti a domácnost. Někde to prostě nejde. Třeba proto, že váš partner pracuje mimo město, jezdí často na služební cesty, má odpolední nebo je nemocný. A pak je všechno na vás. Ale i tak úplně nemusí. Jak to udělat?

Ideální žena, matka a manželka neexistuje. Přesto se stále snažíme ideálu se přiblížit.

Kdysi se o to jedna snažila ve velmi dobrém románu Americká manželka. Jestli na něj natrefíte, tak si ho přečtěte. Hlavní hrdinka Tina, když nemůže v noci spát, si místo počítání oveček promítá představy o své dokonalé domácnosti. V reálném životě je často opak pravdou. Děti jsou ve školce poslední, učitelka si klepe na hodinky, v obchodě před chvílí stáhli roletu a doma přetéká odpadkový koš.

Trvejte na rozdělení povinností

Nejdůležitější je si uvědomit, že nejste stroj a nejste dokonalá. Navíc máte právo na svůj osobní život, své koníčky a svůj čas k odpočinku. Vím, snadno se to řekne, ale hůř udělá. Nejprve si položte otázky: Co všechno musím zvládnout denně? Co stačí udělat jednou týdně, co jednou měsíčně a co nemusí být vůbec.

Sepište si denní program a úkoly

Přemýšlejte, co z toho zvládnou vzhledem ke svému věku samy děti. A co můžete přehodit na manžela. I když třeba není přes týden doma, může převzít tzv. týdenní úkoly. Například likvidaci tříděného odpadu, mytí oken, velký nákup. Také si může vzít o víkendu na starost zábavu s dětmi a vy si uděláte vlastní program. Jděte si zaplavat, na masáž, sejděte se s přítelkyní. Prostě se bavte s vědomím, že na to máte nárok.

I děti by měly pomáhat. Povinnosti od útlého věku stmelují rodinu!

Dětští psychologové se shodnou na tom, že děti, které nemají své povinnosti, budou mít v dospělosti problémy spolupracovat s partnery. Povinnosti v rodině jim přinášejí nezkreslenou představu o praktickém životě a připravují je na snadný přechod do života v dospělosti.

K TÉMATU  Jaký to je pocit, uvidět najednou všechny barvy světa, když jste byli celý dosavadní život barvoslepí? Podívejte se na dojemné reakce!

Práce se najde pro každého. Už od 3 let!

Povinnosti od tří let věku mají být běžné, ale i v mladším věku mohou děti něco udělat. Uklidit si hračky, když si s nimi přestanou hrát, smést drobečky ze stolu, uklidit si boty, podávat kolíčky na prádlo.

Předškoláci již zvládnou mimo úklidu svých hraček a oblečení, nandat nádobí do myčky nebo ji vyklidit, prostřít stůl, doplňovat vodu pro psa nebo kočku, nakrmit rybičky, vyčistit si boty.

Školáci podle věku mohou odnášet odpadky, věšet prádlo, vysávat, udržovat čistá umyvadla v koupelně, postarat se o domácího mazlíčka, vynášet koš, nakoupit základní potraviny nebo utřít prach. Samozřejmostí je mít uklizený vlastní koutek nebo pokoj.

Povinnost každého člena rodiny by měla být přiměřená věku a měl by ji vykonávat zadarmo. Výsledkem dobrého rozdělení prací by měl být společný volný čas a pěkné zážitky.

A jak to máte u vás?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vstupte do světa, kde síla, odhodlání a vzájemná podpora tvoří základ pro dosažení kariérních výšin v roce 2024. Náš článek "Jak naplánovat a dosáhnout kariérních cílů v roce 2024" vám přináší inspiraci a konkrétní kroky, jak postavit stabilní základ pro váš profesní růst. Od strategického plánování k osobnímu rozvoji, podíváme se na klíčové aspekty, které vám pomohou vytvořit úspěšný kariérní rok. Připravte se na podporu a motivaci od Dámské Ligy a objevte cestu ke svým kariérním cílům v roce 2024.
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Důvodů pro sledování tohoto žánru bývá několik. Romantické filmy nás na emoční rovině dokážou pozvednout. Ostatně – kdo z nás by nechtěl věřit, že tam někde se skrývá ta pravá a nepodmíněná láska? Že tam někde je náš dvojplamen, spřízněná duše, která je nám souzená?
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Výběr článků

Lávový dortík z banánu je lahodný a jednoduchý dezert, který zvládnete připravit během pár minut. Tento recept od známého food bloggera Honzy z Instagramu @cestaklukazmesta kombinuje sladkost zralého banánu s intenzivní chutí hořké čokolády. Připravte si tento dezert pro speciální příležitost nebo jen tak pro radost a překvapte své blízké.
Den matek je významný svátek, který se slaví po celém světě a představuje ideální příležitost vyjádřit vděk a lásku matkám. Přinášíme vám několik tipů, jak tento den strávit a udělat ho pro vaši matku speciálním.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.

Nepřehlédněte

Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek