Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Jak smysluplně rozdělit domácí práce mezi všechny členy rodiny? Co může dělat partner a co už i malé děti? Všem v rodině to prospěje!

Kolotoč v práci, cestou domů nákup a možná i vyzvednout děti ze školky. Musíte tohle zvládnout sama? Kdo pomůže vám? Jak rozdělit práci v rodině, abyste si ulevila a zároveň se ostatní aktivně přičinili? S drobnými pracemi mohou pomáhat už i děti od tří let. A dokonce je to dobře, když pomohou.
domaci prace
Zdroj: 123RF.com

11. 02. 2019

Možná jste na všechno sama, možná ne. Někde si dospělí rovnoměrně rozdělí povinnosti při péči o děti a domácnost. Někde to prostě nejde. Třeba proto, že váš partner pracuje mimo město, jezdí často na služební cesty, má odpolední nebo je nemocný. A pak je všechno na vás. Ale i tak úplně nemusí. Jak to udělat?

Ideální žena, matka a manželka neexistuje. Přesto se stále snažíme ideálu se přiblížit.

Kdysi se o to jedna snažila ve velmi dobrém románu Americká manželka. Jestli na něj natrefíte, tak si ho přečtěte. Hlavní hrdinka Tina, když nemůže v noci spát, si místo počítání oveček promítá představy o své dokonalé domácnosti. V reálném životě je často opak pravdou. Děti jsou ve školce poslední, učitelka si klepe na hodinky, v obchodě před chvílí stáhli roletu a doma přetéká odpadkový koš.

Trvejte na rozdělení povinností

Nejdůležitější je si uvědomit, že nejste stroj a nejste dokonalá. Navíc máte právo na svůj osobní život, své koníčky a svůj čas k odpočinku. Vím, snadno se to řekne, ale hůř udělá. Nejprve si položte otázky: Co všechno musím zvládnout denně? Co stačí udělat jednou týdně, co jednou měsíčně a co nemusí být vůbec.

Sepište si denní program a úkoly

Přemýšlejte, co z toho zvládnou vzhledem ke svému věku samy děti. A co můžete přehodit na manžela. I když třeba není přes týden doma, může převzít tzv. týdenní úkoly. Například likvidaci tříděného odpadu, mytí oken, velký nákup. Také si může vzít o víkendu na starost zábavu s dětmi a vy si uděláte vlastní program. Jděte si zaplavat, na masáž, sejděte se s přítelkyní. Prostě se bavte s vědomím, že na to máte nárok.

I děti by měly pomáhat. Povinnosti od útlého věku stmelují rodinu!

Dětští psychologové se shodnou na tom, že děti, které nemají své povinnosti, budou mít v dospělosti problémy spolupracovat s partnery. Povinnosti v rodině jim přinášejí nezkreslenou představu o praktickém životě a připravují je na snadný přechod do života v dospělosti.

K TÉMATU  Nechte děti o prázdninách v klidu. Místo opakování učiva by si měly hrát

Práce se najde pro každého. Už od 3 let!

Povinnosti od tří let věku mají být běžné, ale i v mladším věku mohou děti něco udělat. Uklidit si hračky, když si s nimi přestanou hrát, smést drobečky ze stolu, uklidit si boty, podávat kolíčky na prádlo.

Předškoláci již zvládnou mimo úklidu svých hraček a oblečení, nandat nádobí do myčky nebo ji vyklidit, prostřít stůl, doplňovat vodu pro psa nebo kočku, nakrmit rybičky, vyčistit si boty.

Školáci podle věku mohou odnášet odpadky, věšet prádlo, vysávat, udržovat čistá umyvadla v koupelně, postarat se o domácího mazlíčka, vynášet koš, nakoupit základní potraviny nebo utřít prach. Samozřejmostí je mít uklizený vlastní koutek nebo pokoj.

Povinnost každého člena rodiny by měla být přiměřená věku a měl by ji vykonávat zadarmo. Výsledkem dobrého rozdělení prací by měl být společný volný čas a pěkné zážitky.

A jak to máte u vás?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?

Nepřehlédněte

Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek