Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Jak smysluplně rozdělit domácí práce mezi všechny členy rodiny? Co může dělat partner a co už i malé děti? Všem v rodině to prospěje!

Kolotoč v práci, cestou domů nákup a možná i vyzvednout děti ze školky. Musíte tohle zvládnout sama? Kdo pomůže vám? Jak rozdělit práci v rodině, abyste si ulevila a zároveň se ostatní aktivně přičinili? S drobnými pracemi mohou pomáhat už i děti od tří let. A dokonce je to dobře, když pomohou.
domaci prace
Zdroj: 123RF.com

11. 02. 2019

Možná jste na všechno sama, možná ne. Někde si dospělí rovnoměrně rozdělí povinnosti při péči o děti a domácnost. Někde to prostě nejde. Třeba proto, že váš partner pracuje mimo město, jezdí často na služební cesty, má odpolední nebo je nemocný. A pak je všechno na vás. Ale i tak úplně nemusí. Jak to udělat?

Ideální žena, matka a manželka neexistuje. Přesto se stále snažíme ideálu se přiblížit.

Kdysi se o to jedna snažila ve velmi dobrém románu Americká manželka. Jestli na něj natrefíte, tak si ho přečtěte. Hlavní hrdinka Tina, když nemůže v noci spát, si místo počítání oveček promítá představy o své dokonalé domácnosti. V reálném životě je často opak pravdou. Děti jsou ve školce poslední, učitelka si klepe na hodinky, v obchodě před chvílí stáhli roletu a doma přetéká odpadkový koš.

Trvejte na rozdělení povinností

Nejdůležitější je si uvědomit, že nejste stroj a nejste dokonalá. Navíc máte právo na svůj osobní život, své koníčky a svůj čas k odpočinku. Vím, snadno se to řekne, ale hůř udělá. Nejprve si položte otázky: Co všechno musím zvládnout denně? Co stačí udělat jednou týdně, co jednou měsíčně a co nemusí být vůbec.

Sepište si denní program a úkoly

Přemýšlejte, co z toho zvládnou vzhledem ke svému věku samy děti. A co můžete přehodit na manžela. I když třeba není přes týden doma, může převzít tzv. týdenní úkoly. Například likvidaci tříděného odpadu, mytí oken, velký nákup. Také si může vzít o víkendu na starost zábavu s dětmi a vy si uděláte vlastní program. Jděte si zaplavat, na masáž, sejděte se s přítelkyní. Prostě se bavte s vědomím, že na to máte nárok.

I děti by měly pomáhat. Povinnosti od útlého věku stmelují rodinu!

Dětští psychologové se shodnou na tom, že děti, které nemají své povinnosti, budou mít v dospělosti problémy spolupracovat s partnery. Povinnosti v rodině jim přinášejí nezkreslenou představu o praktickém životě a připravují je na snadný přechod do života v dospělosti.

K TÉMATU  7 knih, které změní váš pohled na rodičovství

Práce se najde pro každého. Už od 3 let!

Povinnosti od tří let věku mají být běžné, ale i v mladším věku mohou děti něco udělat. Uklidit si hračky, když si s nimi přestanou hrát, smést drobečky ze stolu, uklidit si boty, podávat kolíčky na prádlo.

Předškoláci již zvládnou mimo úklidu svých hraček a oblečení, nandat nádobí do myčky nebo ji vyklidit, prostřít stůl, doplňovat vodu pro psa nebo kočku, nakrmit rybičky, vyčistit si boty.

Školáci podle věku mohou odnášet odpadky, věšet prádlo, vysávat, udržovat čistá umyvadla v koupelně, postarat se o domácího mazlíčka, vynášet koš, nakoupit základní potraviny nebo utřít prach. Samozřejmostí je mít uklizený vlastní koutek nebo pokoj.

Povinnost každého člena rodiny by měla být přiměřená věku a měl by ji vykonávat zadarmo. Výsledkem dobrého rozdělení prací by měl být společný volný čas a pěkné zážitky.

A jak to máte u vás?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.

Nepřehlédněte

Zapomeňte na čas a peníze v místním kosmetickém salonu. Postupujte podle těchto jednoduchých receptů a nechte se hýčkat dokonalou domácí maskou na obličej. Buďte zase krásná a mějte vláčnou pleť bez jediného pupínku. Která obličejová maska je vaše nejoblíbenější?
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek