Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.
zkumavka
Vysoký cholesterol je zdravotní problém, který přináší řadu rizik. (zdroj foto: 123rf.com)

02. 06. 2020

02. 06. 2020

Některým pacientům jsou předepsány léky, jiným postačí režimová opatření, jejichž základem je úprava životního stylu s důrazem na zdravé stravování. Vysoký cholesterol je důsledkem nezdravého životního stylu, takže dobrá zpráva je, že jeho hladinu lze změnou životního stylu snížit.

„Zlý“ a „hodný“ cholesterol

Většina z nás si pod pojmem cholesterol představí jen cholesterol, který je označován jako „zlý“. Důležité je ale vědět, že kromě „zlého cholesterolu“ existuje i cholesterol pro tělo nezbytný, tzv. „hodný“ cholesterol (HDL). Zlý cholesterol (LDL) zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Je-li jeho hladina v krvi příliš vysoká, je nutné jeho hladinu snížit.

Pokud nevíte, jak jste na tom s cholesterolem, nechte si jeho hladinu preventivně změřit u praktického lékaře. Zdravotní rizika tělu hrozí, překračuje-li hladina 3 mmol/l. Hladinu cholesterolu v krvi ovlivňuje mnoho faktorů, které jsou ale naštěstí námi ovlivnitelné.

Vyhněte se konzumaci nevhodných potravin

Nechcete-li se potýkat s mnoha zdravotními obtížemi, vyhněte se hlavně tučnému masu, uzeninám, slanině, máslu, smetaně, tvrdým sýrům, potravinám s obsahem palmového oleje a různým pochutinám jako jsou sušenky, brambůrky. Snížíte-li příjem nasycených mastných kyselin, snížíte také riziko vzniku celé řady onemocnění. Doporučeno je vyhnout se nezdravým tukům i při samotné přípravě pokrmů, a proto je vhodné připravovat jídlo v páře nebo využít jiné technologie zpracování potravin.

Potraviny snižující cholesterol

V jídelníčku by měly převládat potraviny s obsahem nenasycených mastných kyselin. Patří mezi ně ryby, například makrela nebo losos, obsahující tělu prospěšné omega 3 mastné kyseliny, ořechy (například kešu) a mandle, různé druhy semen (slunečnicová nebo dýňová semena), avokádo, rostlinné oleje a tuky (řepkový, slunečnicový, olivový a kukuřičný olej nebo olej z vlašských ořechů). Doporučeno je jíst libové maso, nízkotučné mléčné výrobky.

K TÉMATU5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí
smažení
Doporučeno je vyhnout se nezdravým tukům i při samotné přípravě pokrmů. (zdroj foto: pixabay.com)

Vláknina jako prevence kardiovaskulárních onemocnění

Ve zdravém, pestrém a vyváženém jídelníčku nesmí chybět dostatečné množství vlákniny. Každý dospělý člověk by měl denně tělu dodat alespoň 30 gramů vlákniny. Vlákninu obsahuje především ovoce a zelenina, celozrnné pečivo a celozrnné cereálie, luštěniny, ořechy a semena. I když se to může zdát příliš, tak podle zásad zdravého stravování by měl každý sníst pět porcí ovoce a zeleniny denně.

Omezte alkohol a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje riziko mnoha onemocnění a může zvýšit i hladinu cholesterolu. To samé platí i o kouření. Kouření navíc poškozuje vnitřní výstelku cév a usnadňuje usazování cholesterolových plátů uvnitř cév.

Pohybem ke zdraví

Jedním z doporučení ke snížení cholesterolu je také dostatek aktivního pohybu. Doporučeno je alespoň 30 minut aktivního pohybu denně. Je jen na vás, jakému druhu pohybu se budete věnovat. Velké oblibě se poslední dobou těší běh, ale pokud máte zdravotní obtíže, budou stačit svižné procházky.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ranní zázračné skleničky. Které sníží cholesterol, nastartují hubnutí, zbaví vás infekce či nachlazení

Zahrňte do pitného režimu jablečný džus. Posílí vám imunitu a podpoří srdeční kondici

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek