Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.
zkumavka
Vysoký cholesterol je zdravotní problém, který přináší řadu rizik. (zdroj foto: 123rf.com)

02. 06. 2020

02. 06. 2020

Některým pacientům jsou předepsány léky, jiným postačí režimová opatření, jejichž základem je úprava životního stylu s důrazem na zdravé stravování. Vysoký cholesterol je důsledkem nezdravého životního stylu, takže dobrá zpráva je, že jeho hladinu lze změnou životního stylu snížit.

„Zlý“ a „hodný“ cholesterol

Většina z nás si pod pojmem cholesterol představí jen cholesterol, který je označován jako „zlý“. Důležité je ale vědět, že kromě „zlého cholesterolu“ existuje i cholesterol pro tělo nezbytný, tzv. „hodný“ cholesterol (HDL). Zlý cholesterol (LDL) zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Je-li jeho hladina v krvi příliš vysoká, je nutné jeho hladinu snížit.

Pokud nevíte, jak jste na tom s cholesterolem, nechte si jeho hladinu preventivně změřit u praktického lékaře. Zdravotní rizika tělu hrozí, překračuje-li hladina 3 mmol/l. Hladinu cholesterolu v krvi ovlivňuje mnoho faktorů, které jsou ale naštěstí námi ovlivnitelné.

Vyhněte se konzumaci nevhodných potravin

Nechcete-li se potýkat s mnoha zdravotními obtížemi, vyhněte se hlavně tučnému masu, uzeninám, slanině, máslu, smetaně, tvrdým sýrům, potravinám s obsahem palmového oleje a různým pochutinám jako jsou sušenky, brambůrky. Snížíte-li příjem nasycených mastných kyselin, snížíte také riziko vzniku celé řady onemocnění. Doporučeno je vyhnout se nezdravým tukům i při samotné přípravě pokrmů, a proto je vhodné připravovat jídlo v páře nebo využít jiné technologie zpracování potravin.

Potraviny snižující cholesterol

V jídelníčku by měly převládat potraviny s obsahem nenasycených mastných kyselin. Patří mezi ně ryby, například makrela nebo losos, obsahující tělu prospěšné omega 3 mastné kyseliny, ořechy (například kešu) a mandle, různé druhy semen (slunečnicová nebo dýňová semena), avokádo, rostlinné oleje a tuky (řepkový, slunečnicový, olivový a kukuřičný olej nebo olej z vlašských ořechů). Doporučeno je jíst libové maso, nízkotučné mléčné výrobky.

K TÉMATU  Nemusíte být influencer, abyste začali vydělávat na sítích. Představujeme způsoby, jak na to
smažení
Doporučeno je vyhnout se nezdravým tukům i při samotné přípravě pokrmů. (zdroj foto: pixabay.com)

Vláknina jako prevence kardiovaskulárních onemocnění

Ve zdravém, pestrém a vyváženém jídelníčku nesmí chybět dostatečné množství vlákniny. Každý dospělý člověk by měl denně tělu dodat alespoň 30 gramů vlákniny. Vlákninu obsahuje především ovoce a zelenina, celozrnné pečivo a celozrnné cereálie, luštěniny, ořechy a semena. I když se to může zdát příliš, tak podle zásad zdravého stravování by měl každý sníst pět porcí ovoce a zeleniny denně.

Omezte alkohol a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje riziko mnoha onemocnění a může zvýšit i hladinu cholesterolu. To samé platí i o kouření. Kouření navíc poškozuje vnitřní výstelku cév a usnadňuje usazování cholesterolových plátů uvnitř cév.

Pohybem ke zdraví

Jedním z doporučení ke snížení cholesterolu je také dostatek aktivního pohybu. Doporučeno je alespoň 30 minut aktivního pohybu denně. Je jen na vás, jakému druhu pohybu se budete věnovat. Velké oblibě se poslední dobou těší běh, ale pokud máte zdravotní obtíže, budou stačit svižné procházky.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ranní zázračné skleničky. Které sníží cholesterol, nastartují hubnutí, zbaví vás infekce či nachlazení

Zahrňte do pitného režimu jablečný džus. Posílí vám imunitu a podpoří srdeční kondici

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Horký dech v polštářích se někdy může proměnit v nudný čas u televize. Nenechte to dojít až takhle daleko a i po letech vztahu plujte na jiskřivé vlně plné šibalských úsměvů. Zábavu, vášeň a věrnost si můžete pojistit s těmito tipy! Už sundávejte podprsenku…
Víte, co vás čeká tento týden? Kdy je vhodný čas na zkrášlující procedury a kdy třeba na početí potomka? Tento týden můžete obojí. A co ještě? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.

Výběr článků

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.

Nepřehlédněte

Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek